Решение по дело №278/2013 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 август 2014 г. (в сила от 24 октомври 2018 г.)
Съдия: Пламен Неделчев Неделчев
Дело: 20133400900278
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

95

гр. Силистра, 13.08.2014г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Силистренски окръжен съд, гражданско отделение, в открито съдебно заседание проведено двадесет и осми май две хиляди и четиринадесета, като разгледа докладваното търговско дело № 278/2013 год. по описа на СОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

Ииск с правно основание по чл. 124 от ГПК, във вр. с чл. 537, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 88 и чл. 90 от ЗКИР.

Ищецът  „Обединена българска банка” АД, , чрез процесуален представител и съдебен адрес гр. София, ж.к. „Изток”, ул. „Тинтява”, № 13Б, ет. 6, желае съда на основание чл. 124 от ГПК, вр. с чл.604 от ГПК и чл. 179 ЗЗД, да обяви за нищожни вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките учредени с договори за ипотека сключени със следните нотариални актове:

А) Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека № , том , peг. № , дело № на нотариус З. Н., вписан под № на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията -гр. Силистра с Вх.рег. №  от., Акт №, том, дело № г. и

Б) Нотариален акт за договорна ипотека №, том, peг. №, дело №  от г. на нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията - гр. Силистра с Вх.рег. №  от., Акт №, том, дело №. В условията на евентуалност ако съда приеме, че не е налице нищожност ищеца желае съда да установи недопустимостта на вписванията (отбелязванията) на заличаването на горните ипотеки, и да постанови заличаване на вписванията (отбелязванията) за заличаване на процесните ипотеки от 17.10.2013 г. в Имотния регистър към Службата по вписванията в гр. Силистра, извършени въз основа на молбите за заличаване с Вх. №/. и с Вх. №/ по описа на Служба по вписванията в гр. Силистра.

Алтернативно, ищецът желае на основание чл. 124 от ГПК, вр. с чл. 537, ал. 2 от ГПК, и чл. 179 от ЗЗД, съда да обяви за нищожни вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките, като признае за установено по иска, предявен от „Обединена Българска Банка." АД, срещу ответника, че на 17.10.2013г. в Имотния регистър към Службата по вписванията в гр. Силистра в нарушение на законовите изисквания на чл. 179 ЗЗД, без да са представени изискуемите от закона документи и без да са спазени изискванията на закона са извършени вписвания (отбелязвания) на заличаване на договорни ипотеки съгласно:

А) Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека №, том , peг. № , дело № г. на нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията -гр. Силистра с Вх.рег. №  от, Акт № , том, дело № . и

Б) Нотариален акт за договорна ипотека № , том , peг. № , дело №  от г. па нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба но вписванията при Агенция по вписванията - гр. Силистра с Вх.рег. №  от г., Акт № , том , дело № г. и евентуално, ако съда приеме, че не е налице нищожност, да установи недопустимостта на вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките и да постанови отмяна на постановените охранителни актове от 17.10.2013г. за заличаване на цитираните ипотеки, въз основа на молбите за заличаване с Вх. №/г. и с Вх. №/…г. по описа на Служба по вписванията в гр. Силистра. Претендира сторените деловодни разноски.

Ответникът – „БП Индъстрис” ЕООД, редовно уведомен за иска депозира писмен отговор, в който изразява становище за допустимост но неоснователност на предявените алтернативни искове. Излага съображения в подкрепа на тезата си и моли съда да отхвърли ищцовите претенции.

Съдът, след като се запозна с приетите, като доказателства по делото книжа прие за установено следното:

от фактическа страна

Ищецът по делото е бил в облигационни отношения с „Бросс холдинг” АД, възникнали по повод договор за изпълнение на функцията „Довереник на облигационерите” от ……….г. сключен по повод облигационен заем, по който ищецът е имал качеството на банка – довереник по облигационна емисия ІSІN код BG ……., издадена от „Бросс Холдинг” АД. За обезпечение на задълженията по посоченото правоотношение страните по договора са сключили и две договорни ипотеки обективирани в Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека № , том, peг. № , дело № г. на нотариус З.Н., и Нотариален акт за договорна ипотека № , том, peг. № , дело №  от г. на нотариус З. Н.

Върху предприятието на „Бросс Холдинг" АД, е учреден особен залог, вписан в Търговския регистър по партидата на дружеството под № . Особеният залог на търговското предприятие обезпечава задължения на залогодателя „Бросс Холдинг" АД, произтичащи от Договор от г., сключен с „Диси&Кем компани", като заложен кредитор, вписан като акт № , том , вх. peг. № на Служба по вписванията - гр. Силистра. След като настъпили предпоставките обуславящи възможността за принудително изпълнение по ЗОЗ, заложния кредитор „Диси&Кем компани", пристъпил към такова върху търговското предприятие на залогодателя „Бросс Холдинг" АД. В резултат на последвалата продажба ответника по настоящото дело - „БП Индъстрис" ЕООД, е придобил при условията на чл. 37 от ЗОЗ, недвижимите имоти, собственост на залогодателя, които са и предмет на коментираните по – горе договорни ипотеки. Правоприемството е обективирано в нотариален акт № , том , рег. №, н.д. №  от г. на нотариус Зл. Н. с рег. № 307. Продажната цена по сделката е преведена изцяло по сметка на депозитаря съобразно изискванията на ЗОЗ.

С молби вх. № г. и г. до Служба по вписванията - гр. Силистра на основание чл. 175, ал. 1 от ЗЗД, приобретателя на имотите - „БП Индъстрис" ЕООД, чрез представител е поискало заличаване на вписаните върху придобитите имоти вещни тежести. Така подадените молби са били приети от съдията по вписванията при ИР към АВ – Силистра, за допустими и основателни, поради което същият е постановил тежестите върху имотите да се заличат.

Спор между страните по така установената фактическа обстановка няма.

От правна страна

Съдът се е произнесъл по допустимостта на исковите претенции с четеното в закрито съдебно заседание Определение № 127 от 13.03.2014г., постановено по настоящото дело по реда на чл. 374 от ГПК. Разгледани по същество съдът намира предявените искове за неоснователни по следните причини:

Правното основание на исковата претенция според съда е това посочено от ответника в алтернативно предявения иск по чл. 124 от ГПК, във вр. с чл. 537, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 88 и чл. 90 от ЗКИР. Съдът намира, че хипотезата на посочения от ищеца като основание на основния иск чл. 604 от ГПК, регламентира друг вид обществени отношения, а именно вписванията, отбелязванията и заличаванията извършвани уредени в чл. 595 от ГПК, чието приложно поле е извън правоотношението – предмет на настоящото производство, поради което ще обсъди в мотивите към решението само алтернативно предявената искова претенция.

Основният довод изтъкнат от ищеца в подкрепа на исканията му е обстоятелството, че процесните договорни ипотеки са заличени от съдията по вписванията в нарушение на реда регламентиран с чл. 179, ал. 1 от ЗЗД, и чл. 19, ал. 1 от Правилника за вписванията, тъй като липсва едната от двете алтернативни хипотези за това – да е налице съгласие от кредитора или влязло в законна сила съдебно решение имащо за предмет заличаване на ипотеките. Ищецът чрез своя представител изразява становище, че продажбата на длъжниково имущество по реда на чл. 37 от ЗОЗ, се различава по своите правни последици от публичната продан по ГПК, поради което купувачът не придобива имота – предмет на проданта чист от вещни тежести, което пък води до нищожността на извършеното от съдията по вписванията отбелязване за заличаване на ипотеките. Допълнително ищецът изтъква, че молбите инициирали коментираното заличаване са подадени от „БП Индъстрис" ЕООД, лице без нужната за това активна легитимация, което според ищеца води до тяхната недопустимост.

Извън изложеното ищецът твърди незаконосъобразност на извършената по реда на ЗОЗ, продажба на обособени части от търговското предприятие на „Бросс Холдинг" АД, сочейки това като допълнителен довод в подкрепа на исковите си претенции. Съобразявайки обстоятелството, че е предвиден специален ред за обжалване и отмяна на действията на кредиторите и депозитаря по реда на ЗОЗ, съдът намира, че не следва в настоящото производство да изследва твърдените от ищеца нарушения на процедурата по ЗОЗ, и не следва да обсъжда наведените в тази връзка доводи, тъй като по делото липсват данни за влязъл в сила съдебен акт имащ за предмет тези конкретни правоотношения.

Ответникът по иска „БП Индъстрис" ЕООД, оспорва ищцовите доводи, като развива тезата, че в качеството си на купувач по реда на чл. 37 от ЗОЗ, е придобил процесните имоти необременени от вещни тежести, тъй като този придобивен способ е сходен по своите правни последици с публичната продан уредена в чл. 175, ал. 1 от ЗЗД, поради което по силата на закона действието на учредените в полза на ищеца ипотеки е отпадало и правилно съдията по вписванията е уважил молбата му да отбележи това в имотния регистър.

Основното искане в настоящото производство е да бъдат обявени за нищожни вписванията (отбелязванията) на заличаването на процесните договорни ипотеки. В този смисъл съда приема, че основната претенция на ищеца е да се прогласи нищожността на извършени от съдията по вписванията действия представляващи нотариални удостоверявания. Този извод на съда се основава на хипотезата на чл. 569, ал. 1, т. 5 от ГПК, съгласно, която нотариални удостоверявания са вписванията, отбелязванията и тяхното заличаване. В този смисъл нищожни биха били действията на съдията по вписванията само ако попадат в някоя от изчерпателно изброените в текста на чл. 576 от ГПК, хипотези. Това е така защото законодателят изрично е посочил и изброил случаите, в които нотариалните удостоверявания /каквито несъмнено са предмет на настоящото производство/ са нищожни. Съобразявайки изложеното ОС намира, че действията на съдията по вписванията извършени по повод молбите на „БП Индъстрис" ЕООД, за заличаване на ипотеките не са нищожни, тъй като не попадат в нито една от изброените в чл. 576 от ГПК, хипотези, което пък води до извода за неоснователност на исковите претенции с които се иска именно прогласяване на нищожността на извършените заличавания. Според настоящия съдебен състав посоченото основание е достатъчно да обуслови неоснователността на исковите претенции, но за пълното съда намира за уместно да коментира и ищцовото искане съда да признае за установено по иска, предявен от „Обединена Българска Банка." АД, срещу ответника, че на 17.10.2013г. в Имотния регистър към Службата по вписванията в гр. Силистра в нарушение на законовите изисквания на чл. 179 ЗЗД, без да са представени изискуемите от закона документи и без да са спазени изискванията на закона са извършени вписвания (отбелязвания) на заличаване на посочените в исковата молба договорни ипотеки.

За да подкрепи тезата си ищецът се позовава на законовите изисквания на чл. 179 ЗЗД, считайки, че неспазването им води до нищожност на процесните нотариални удостоверявания. ОС намира, че конкретния случай не попада в приложното поле на посочената правна норма, която урежда възможността за заличаване със съгласието на кредитора на договорна ипотека или по силата на влязло в сила съдебно решение установяващо липсата на задължението обезпечено с нея. Не такъв е случая, в който ипотекирания имот е бил предмет на принудително изпълнение и е изнесен на публична продан, като след извършването й всички ипотеки и други вещни права върху него се погасяват. В този случай отпадането на тежестите възниква по силата на закона и става факт след успешното приключване на проданта. Действително липсва правна норма регламентираща изрично аналогията между правните последици на чл. 37 от ЗОЗ и чл. 175 от ЗЗД, по отношение на тежестите обременяващи имота – предмет на проданта, но съобразявайки духа на закона настоящия съдебен състав намира, че такава е налична. В тази връзка ОС споделя изложените от ответника доводи изразяващи се в следното: Несъмнено продажбата по реда на ЗОЗ от заложния кредитор представлява своеобразно принудително изпълнение спрямо имуществото на залогодателя. В тази връзка и предвид изричната разпоредби на чл. 21, ал. 3, от ЗОЗ, която предвижда, че вписването създава противопоставимост по отношение на третите лица може да се приеме, че продажбата по ЗОЗ има погасителен ефект спрямо последващите права на трети лица върху имота – предмет на продажбата. От текста на чл. 37, ал. 4 от ЗОЗ, който препраща към чл. 482 ГПК, може да се направи извод за това, че продажбата по реда на чл. 37 от ЗОЗ се ползва със стабилитет, подобен на този на публичната продан. В разпоредбата на чл. 40, ал. 2 от ЗОЗ, е предвидено, че третите лица с противопоставими права на заложния кредитор, каквито са именно и предшестващите го ипотекарни кредитори, имат съответни парични вземания, от което пък следва, че правата им спрямо недвижимия имот са погасени. Налице е и житейска логика обуславяща изложените правни изводи съобразно която ако продажбата по ЗОЗ, не води до погасяване на вписаните върху продаваното имущество вещни тежести, то това би затруднило неимоверно изпълнението по реда на този закон, тъй като едва ли някой би купил имущество обременено с противопоставимите му права, принадлежащи на кредиторите на предишния собственик.

Изложеното до тук според настоящия съдебен състав води до извода, че с извършването на проданта по чл. 37, ал. 2 от ЗОЗ, настъпва нейният погасителен ефект по отношение на учредените върху продаденото имущество вещни тежести, което става по силата на закона и обвързва съдията по вписванията да извърши съответното отбелязване.

ОС не споделя и ищцовото становище за недопустимост на извършеното заличаване основан на твърдението за липса на активна легитимация у „БП Индъстрис" ЕООД, да иска извършването му. Според съда ответника в настоящото производство в качеството си на приобретател закупил обременени с тежести имоти по реда на ЗОЗ има правен интерес да иска заличаването на ипотеките, което пък обуславя и наличието на активната му процесуална легитимация за това.

Съобразявайки изложеното ОС намира всички предявени искове за неоснователни, което го мотивира да ги отхвърли.

Водим от гореизложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на „Обединена българска банка” АД, със седалище в гр. София и адрес на управление гр. София, район „Възраждане", ул. "Света София" № 5, съда на основание чл. 124 от ГПК, вр. с чл.604 от ГПК, и чл. 179 ЗЗД, да обяви за нищожни вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките учредени с договори за ипотека сключени със следните нотариални актове:

А) Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека №  том  peг. №, дело №. на нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията -гр. Силистра с Вх.рег. №  от., Акт № 9, том , дело № г. и

Б) Нотариален акт за договорна ипотека №, том, peг. №, дело №  от г. на нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията - гр. Силистра с Вх.рег. №  от г., Акт №, том  дело №. В условията на евентуалност ако съда приеме, че не е налице нищожност ищеца желае съда да установи недопустимостта на вписванията (отбелязванията) на заличаването на горните ипотеки, и да постанови заличаване на вписванията (отбелязванията) за заличаване на процесните ипотеки от 17.10.2013 г. в Имотния регистър към Службата по вписванията в гр. Силистра, извършени въз основа на молбите за заличаване с Вх. №г. и с Вх. №. по описа на Служба по вписванията в гр. Силистра.

ОТХВЪРЛЯ предявения алтернативен иск  на „Обединена българска банка” АД, със седалище в гр. София и адрес на управление гр. София, район „Възраждане", ул. "Света София" № 5, на основание чл. 124 от ГПК, вр. с чл. 537, ал. 2 от ГПК, и чл. 179 от ЗЗД, съда да обяви за нищожни вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките, като признае за установено по иска, предявен от „Обединена Българска Банка." АД, срещу ответника, че на 17.10.2013г. в Имотния регистър към Службата по вписванията в гр. Силистра в нарушение на законовите изисквания на чл. 179 ЗЗД, без да са представени изискуемите от закона документи и без да са спазени изискванията на закона са извършени вписвания (отбелязвания) на заличаване на договорни ипотеки съгласно:

А) Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека №, том , peг. №, дело №. на нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба по вписванията при Агенция по вписванията -гр. Силистра с Вх.рег. №  от., Акт № , том, дело №. и

Б) Нотариален акт за договорна ипотека №, том , peг. №, дело №  от г. па нотариус З. Н., вписан под № 307 на в регистъра на НК, който акт е вписан в Служба но вписванията при Агенция по вписванията - гр. Силистра с Вх.рег. №  от., Акт №, том , дело №. и евентуално, ако съда приеме, че не е налице нищожност, да установи недопустимостта на вписванията (отбелязванията) на заличаването на ипотеките и да постанови отмяна на постановените охранителни актове от 17.10.2013г. за заличаване на цитираните ипотеки, въз основа на молбите за заличаване с Вх. №7562/17.10.2013г. и с Вх. №7562/17.10.2013г. по описа на Служба по вписванията в гр. Силистра.

Решението подлежи на обжалване пред апелативен съд - Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се връчи на страните.