Определение по дело №243/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 375
Дата: 2 април 2019 г. (в сила от 28 юли 2021 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20191800500243
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

02.04.2019 г.

 

Софийският окръжен съд, гражданско отделение, първи въззивен състав, в закрито заседание на втори април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:     ДОРА МИХАЙЛОВА

                                                                                  РОСИНА ДОНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Михайлова ч. гр. д. № 243 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК вр. чл. 32а, ал. 4 от Правилник за вписванията.

Образувано е по частна жалба, депозирана от „К.т.б.“ АД – в несъстоятелност, против определение от 08.02.2019 г., постановено от съдия по вписванията при РС – Сливница по преписка № 270/08.02.2019 г. по описа на Служба по вписванията – гр. С.

Частният жалбоподател изразява несъгласие с изводите на съдията по вписванията. Развива доводи, че се касае до вторично вписване на обстоятелство по вече вписан залог на търговско предприятие, като твърди, че от § 5 от ПЗР на ЗИДБЗБН, обнародван в ДВ, бр. 22 от 13.03.2018 г. се извежда, че изискванията, установени в чл. 264 от ДОПК са неприложими.

Съдът, като се запозна с материалите по делото, намира следното.

Частната жалба е подадена в законоустановения едноседмичен срок от съобщаване на определението, от процесуално легитимирана страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, е неоснователна.

С молба с вх. № 270/08.02.2019 г. дружеството-заявител, аргументирайки се с разпоредбата на § 5 от ПЗР на ЗИДБЗБН, е поискало отбелязване в партидата на отделните недвижими имоти на вписания в ТРЮЛНЦ особен залог върху търговско предприятие на „Е. П.“ АД, ЕИК ………., в чиито активи са включени бензиностанция № ….– гр. Д., представляваща ПИ № …… по плана за земеразделяне на гр. Д., ведно със сграда, подробно описана в молбата, както и бензиностанция № …. – гр. С., представляваща ПИ № .. по плана на гр. С., ведно със сграда, подробно описана в молбата. Към последната са приложени квитанция за платена държавна такса, удостоверение за актуално състояние, договор за учредяване на особен залог на търговско предприятие от 30.07.2013 г. с подробно описание на недвижимите имоти, извлечение от партидата на „Е. П.“ АД в ТРЮЛНЦ и удостоверения с изх. № …………… и ……….. от …………. г.  от А. П. В., с които се удостоверява, че в ТРЮЛНЦ по партидата на „Е.П.“ АД са вписани и обявени изрично посочените в документа актове.

Предвид представените документи съдията по вписванията правилно е постановил отказ. Съгласно чл. 21, ал. 2 ЗОЗ обстоятелства относно залог на търговско предприятие подлежат на вписване в ТРЮЛНЦ. На основание чл. 21, ал. 3 ЗОЗ с оглед противопоставимост на трети лица, придобили права върху отделни недвижими имоти от заложеното предприятие, договорът за залог следва да бъде вписан в нотариалните книги. Правилата за вписване в нотариалните книги са уредени в чл. 22а, чл. 6, чл. 8, чл. 9 ПВ и чл. 264 ДОПК. Проверка за наличие на предпоставките за това се извършва от съдия по вписванията. Според дадените с ТР № 7/25.04.2013 г. по т.д. № 7/2012 г. на ВКС разяснения предметният обхват на проверката по чл. 32а, ал. 1 ПВ се ограничава до спазване на законовите изисквания без да се проверява наличието на материалноправните предпоставки за вписване на акта, освен ако това не е изрично предвидено в закон. В случай, че не са представени необходимите документи или актът не подлежи на вписване, се постановява отказ.

По настоящото дело не са представени доказателства за изпълнението на изискванията на  чл. 264 ДОПК от заявителя. Цитираната императивна разпоредба предписва вписването на особен залог се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя или учредителя, съответно ипотекарния длъжник или залогодателя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски. Наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота се удостоверява в данъчната оценка. Без посочените документи съдията по вписвания не разполага с право да разпореди вписване под страх от солидарна имуществена отговорност, установена чл. чл. 265 ДОПК.

Разпоредбата на § 5, ал. 1 от ПЗР на ЗИДБЗБН, обнародван в ДВ, бр. 22 от 13.03.2018 г., не дерогира изискванията на чл. 264 ДОПК, тъй като това не намира опора в законодателството. Нормата на § 5, ал. 1 от ПЗР на ЗИДБЗБН не регламентира реда за извършване на вписване, а само обявява с обратна сила за нищожни заличавания на обезпечения, учредени в полза на „К.т.б.“ АД – в несъстоятелност. В случай, че законодателят е считал, че следва да бъде въведено изключение от общия ред, включително относно необходимите документи, за вписване на залог върху търговско предприятие, в което са включени недвижими имоти, то е следвало да стане по силата на изрична разпоредба, сходна с § 5, ал. 1 от ПЗР. При липсата на такава е необходимо да се спази установения в чл. 22а, ал. 1 ПВ процесуален ред. На следващо място, Правилникът за вписване не въвежда понятието вторично вписване и когато се иска вписване по партидата на конкретни недвижими имоти на невписан залог на търговско предприятие, трябва да бъдат приложени изискуемите от чл. 22а, ал. 1 ПВ и чл. 264 ДОПК документи. При непредставянето им съдията по вписванията дължи постановяване на отказ.

Настоящият случай не разкрива признаците на подновяване на залог върху търговско предприятие по чл. 22а, ал. 3 ПВ, тъй като липсват данни срокът на залога на търговско предприятие да е изтекъл или да изтича и да се иска неговото подновяване, поради което не се обсъждат наличието на предпоставките за това.

По изложените съображения обжалваното определение следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран, Софийски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 08.02.2019 г., постановено от съдия по вписванията при РС – Сливница по преписка № 270/08.02.2019 г. по описа на Служба по вписванията – гр. Сливница.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд по реда на чл. 274, ал. 3, т. 2 от ГПК в едноседмичен срок от връчването му на страната.

Препис от определението да се връчи на „К.т.б.“ АД – в несъстоятелност.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: