Решение по дело №189/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20207220700189
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 201

 

гр. Сливен, 22. 12. 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на девети  декември,  две  хиляди  и  двадесета  година,  в  състав:

             

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                                ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                        ДЕТЕЛИНА  БОЗУКОВА

           

При участието на секретаря НИКОЛИНКА ЙОРДАНОВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 189 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП – Бургас, подадена против Решение № 260051 от 24.09.2020 г., постановено по АНД № 852 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № F511527 от 05.03.2020 г., издадено от Заместник-директора на ТД на НАП – Бургас, с което на „К. – ДИП” ООД – гр. Нова Загора, за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ и на основание чл. 74, ал. 1 от ЗСч, е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева.

В жалбата си касационният жалбоподател твърди и излага съображения за незаконосъобразност на решението на Районния съд, като счита, че с процесното НП видът и размерът на санкцията са определени правилно. Моли решението на Районния съд да бъде отменено с произнасяне по същество с решение, с което да бъде потвърдено процесното НП като законосъобразно.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител поддържа жалбата, моли да бъде уважена, излага съображения в подкрепа на твърденията си за неправилност на обжалваното решение и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции по делото.

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се представлява в съдебно заседание. Не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на решението на Районния съд.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

За да отмени процесното НП като незаконосъобразно, Районният съд е приел за установено, че от „К. – ДИП” ООД е осъществен съставът на административно нарушение по чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч, но наказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неправилно прилагане на санкционната норма, тъй като е наложил на търговското дружество глоба в размер на 300 лева.

Решението на Районния съд е валидно и допустимо, но е неправилно по следните съображения:

Видно от установената по делото фактическа обстановка, от служители на ТД на НАП – Бургас, офис Сливен, е констатирано, че „К. – ДИП” ООД, в качеството си на предприятие, не е изпълнило задължението си да публикува годишния си финансов отчет за 2018 г. в Търговския регистър на Агенцията по вписванията в законоустановения срок – до 30 юни на следващата година; „К. – ДИП” ООД е подало заявление за вписване и представяне за обявяване в Агенцията по вписванията – Търговски регистър, годишния си финансов отчет за финансовата 2018 г. на 29.09.2019 г. – след законоустановения срок; видно от подадената годишна данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане, за финансовата 2018 г. нетните приходи на дружеството от продажби са 149 733,89 лева. За констатираното нарушение, на „К. – ДИП” ООД е съставен АУАН Серия АN № F511527 от 30.09.2019 г., в който актосъставителят е приел, че е нарушена разпоредбата на чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч. Въз основа на съставения АУАН, на 05.03.2020 г. е издадено процесното НП.

С оглед установените по делото факти и приложимото право, Районният съд неправилно е приел, че НП е незаконосъобразно.

С разпоредбата на чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч е въведено изискване за предприятията – търговци по смисъла на Търговския закон, да публикуват годишния финансов отчет чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в Търговския регистър, в срок до 30 юни на следващата година. В разглеждания случай е установено по несъмнен начин, че търговското дружество е подало заявление за вписване и представяне за обявяване в Търговски регистър годишния си финансов отчет за финансовата 2018 г. на 29.09.2019 г. Следователно, „К. – ДИП” ООД е извършило административното нарушение, за което е ангажирана имуществената му отговорност с процесното НП в производство, в което не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

За неспазване на изискването по чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч, е предвидена административнонаказателната разпоредба на чл. 74, ал. 1 от ЗСч, съгласно която който е задължен и не публикува финансов отчет в сроковете по чл. 38, се наказва с глоба в размер от 200 до 3000 лева, а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лева. С процесното НП на търговското дружество е наложена имуществена санкция, на основание чл. 74, ал. 1 от ЗСч, в размер на 300 лева, която представлява 0,2 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период. С оглед на изложеното, изводът на Районния съд, че наказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неправилно прилагане на санкционната норма, тъй като бил наложил на търговското дружество глоба в размер на 300 лева, е необоснован.

С процесното НП е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева, представляващи 0,2 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, при граници на санкцията, предвидена за извършеното нарушение в чл. 74, ал. 1 от ЗСч, от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лева. Следователно на дружеството е наложена санкция над минималния размер, предвиден от разпоредбата, без да са изложени мотиви, които да обосноват налагането на санкция в този размер. Настоящият съдебен състав, съобразявайки се с нормата на чл. 27 от ЗАНН, счита, че санкция в определения от закона минимален размер е справедлива, отговаря на тежестта на нарушението и с нея биха се осъществили в достатъчна степен целите на наказанието, предвидени в чл. 12 от ЗАНН. В разглеждания случай 0,1 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период са равни на 149,73 лева, която стойност е под минимално предвидения в разпоредбата размер от 200 лева, поради което санкцията следва да бъде определена в този размер от 200 лева.

По изложените съображения, решението следва да бъде отменено като неправилно и вместо него следва да бъде постановено друго по същество, с което наказателното постановление бъде изменено, като се намали размера на наложената санкция от 300 лева на 200 лева. 

С оглед изхода на спора и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции по делото следва да бъде уважена и ответникът по касационната жалба следва да бъде осъден да заплати на Национална агенция за приходите, защитавана от юрисконсулт, юрисконсултско възнаграждение за защита пред двете съдебни инстанции в размер на 160 лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 и ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260051 от 24.09.2020 г., постановено по АНД № 852/ 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № F511527 от 05.03.2020 г., издадено от Заместник-директора на Териториална дирекция на НАП – Бургас, с което на „К. – ДИП” ООД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Нова Загора, ул. „Атанас Димитров” № 26, представлявано от у. С. Т. Б. и К.Д.С., за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството и на основание чл. 74, ал. 1 от Закона за счетоводството, е наложена имуществена санкция в размер на 300 /триста/ лева, като НАМАЛЯВА размера на санкцията от 300 /триста/ лева на 200 /двеста/ лева.

ОСЪЖДА „К. – ДИП” ООД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Нова Загора, ул. „Атанас Димитров” № 26, представлявано от у. С. Т. Б. и К.Д.С., да заплати на Национална агенция за приходите сумата от 160 /сто и шестдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции. 

Решението е окончателно.                         

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: