Решение по дело №1382/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 160
Дата: 15 февруари 2022 г. (в сила от 10 март 2022 г.)
Съдия: Красимир Русев Кипров
Дело: 20217050701382
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 юни 2021 г.

Съдържание на акта

                                         Р Е Ш Е Н И Е  

 

                                                       2022 г.  гр. Варна

 

 

                                В      ИМЕТО   НА      НАРОДА

 

 

                ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІ – ти състав,       в публично заседание на  01.02.2022  г., в състав :

                                                    Административен съдия : Красимир Кипров

                при секретаря  Деница Кръстева

                като разгледа докладваното от съдия Красимир Кипров

                адм.дело №  1382 по описа на съда за 2021 г.,

                за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

          Производството е по реда на чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето.

          Образувано е по жалба на Н.С.С., действаща  в качеството й на родител и законен представител на малолетната С.Д.И., срещу Експертно решение № 0869 от 075/19.04.2021 г., издадено от Специализиран състав на НЕЛК по хирургия, ортопедия и сърдечно-съдови заболявания, с което е потвърдено Експертно решение на ТЕЛК към УМБАЛ „Света М.“ ЕАД Варна № 0404 от 016/28.01.2021 г. Жалбоподателят оспорва липсата на определен процент ВСУ с  мотива, че НЕЛК не е събрала необходимите доказателства, не е извършила преглед на освидетелстваното лице и не е назначила необходимите актуални изследвания за установяване на състоянието му, определено от потенциално прогресиралите във времето увреждания на осн. чл.62 от Наредбата за медицинската експертиза /НМЕ/. Счита, че НЕЛК не е спазила  приложимите разпоредби на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/, като независимо от възможността да се произнася само по документи по чл. 50 от същият, не е спазила чл. 39, ал. 2, т. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ. Със  същите доводи жалбата се поддържа  и  в съдебно заседание от проц. представител адв. В.И.-ВАК, като се претендира  и заплащане на съдебно-деловодни разноски.

          Ответникът НЕЛК– специализиран състав по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови болести, чрез представена от упълномощения юрисконсулт К.К. молба с.д. 10170/06.07.2021 г. /л.15 от делото/, изразява становище за отхвърляне на жалбата като неоснователна. В съдебно заседание представител не се явява.

Заинтересованата страна ТЕЛК при УМБАЛ „Света М.“ ЕАД - Варна, в съдебно заседание се представлява се от д-р П.Н.Н. - Председател на ТЕЛК, който изразява становище за неоснователност на жалбата.

Заинтересованата страна Агенция за хора с увреждания гр. София не се явява в съдебно заседание  и  не изразява становище по жалбата.

Заинтересованата страна Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Варна не се явява в съдебно заседание  и  не изразява становище по жалбата.

          След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

          По повод на извършена  на 4.12.2018 г. операция на С.И. – хейлопластика по модифициран метод на М. и ГПП , същата е била освидетелствана на 22.02.2019г. с ЕР №0641 на ТЕЛК към УМБАЛ „Св. М.“-Варна, с което са й определени 100 % вид и степен на увреждане без чужда помощ за срок от 2 години с водеща диагноза – цепка на устната, едностранно МКБ Q36.9  /л. 12 от адм. преп./. Освидетелстването е извършено на осн. чл. 8, раздел 12, т. 1 от НМЕ. С последващо експертно решение № 0404 от 016/28.01.2021 г. на ТЕЛК към УМБАЛ „Св. М.“-Варна /л.22 от преписката/ е определено, че на С.И. не се следва % трайно намалена работоспособност за вид и степен на увреждане /ВСУ/. Мотивите са, че състоянието на детето след радикална оперативна корекция на цепка на устната едностранно, без цепка на алвеоларния гребен и небцето, без необходимост от наблюдение и лечение в следващите три години, не предполага определяне на  % ВСУ. Решението е взето по документи на базата на Консулт ЛЧХ – комисия от 11.01.2021г. Експертното решение на ТЕЛК е обжалвано от майката и законната представителка на С.И. с жалба от 04.03.2021г. С експертно решение № 0869 от 075/19.04.2021 г. на Специализиран състав на НЕЛК по хирургични, ортопедични и сърдечно- съдови болести /л.27 от преписката/ експертното решение на ТЕЛК е потвърдено. Мотивите за това са, че приложената етапна епикриза от комисия за комплексно медицинско наблюдение на деца с вродени лицеви малформации при УМБАЛ „Св. Георги“ гр. Пловдив с  изх. № 9/11.01.2021 г. обуславя извод, че основното лечение е приключено. Според комисията предстоят евентуални корективни процедури на носа, контрол на слуха, логопедично обучение, които не са съставна част от основното лечение  и  не се следва % вид и степен на увреждане по част 8 от НМЕ/2018 г. за МКБ Q36.9.

          Съгласно приложената на л.23 от съдебното дело разписка, ЕР № 0869 от 075/19.04.2021 г.  на  НЕЛК  е съобщено на майката на С.И. на 28.05.2021 г.  Видно от  положеното върху пощенския плик клеймо /л.8 от преписката/, датата на която проц. представител на майката на С.И. *** чрез НЕЛК срещу същото решение  е  10.06.2021 г.

По делото са представени и приети като доказателства документите, съдържащи се медицинското експертно досие на С.И.. В хода на съдебното дело е назначена и изпълнена  съдебно-медицинска експертиза. Съгласно приетото като доказателство по делото заключение, въз основа на материалите по делото и извършени образни изследвания – Ро гр. на околоносни кухини  ID 3391199/11.01.2022г. /ДКЦ „Св. М.“/ и ОПГ ID **********/11.01.2022г. /Панорама/, вещото лице д-р М.Д. – специалист по лицево-челюстна хирургия установява, че детето има пост оперативен ръбец на горна устна в ляво след хейлопластика като разминаването в долния край по вертикала е с 3 мм. , а  по хоризонтала е с 3 мм. Детето има костен дефект на горната челюст, двустранно фронтално, изкривена носна преграда и двустранен хроничен максиларен синуит в следствие на нарушена аерация на синусите от изкривената преграда. Вещото лице прави извод, че С.И. няма изолирана малформация – цепка на горна устна, а синдром  включващ : цепка на устната, двустранен костен дефект на алвеоларния гребен /венец/ на горна челюст и изкривена носна преграда. Има двустранен максиларен синуит в следствие на нарушена аерация на синусите. Детето страда от чести хреми. Лечението е хирургично за ръбеца /3-5 г./, костните дефекти на горна челюст /6-10 г./ и носната преграда /14-16 г./. Лечението на максиларния синуит е консервативно, а в краен случай е хирургично, ако не се повлиява от медикаментозно лечение. Детето следва да се контролира от ортодонт за евентуални деформации на зъбните редици.

В съдебно заседание вещото лице уточнява, че синдромът представлява набор от малформации в случая, докато в медицинската информация е описана само цепка на устната. Освен цепката на устната, детето  има и други малформации, които не са установени досега. Цепките могат да бъдат изолирани и неизолирани, като в случая досега се е водела изолирана цепка, което не е вярно, тъй като освен нея има и други малформации, които са много по-тежки от тази цепка. Детето има вродена цепка на устната, но тя не е изолирана, а има и други вродени цепки – на горната челюст и вродена изкривена носна преграда. Според вещото лице вродената цепка на устната налага нова корекция. С извършената оперативна интервенция на детето в град Пловдив не е постигната  окончателна  корекция на вродената цепка на устната, тъй като е било прекалено рано. Тези цепки се оперират на третия месец. В случая детето е оперирано на втория месец, когато е имало хипотрофия, т.е. недоразвитие на устната и е нямало тъкани. Затова се е получило установеното разминаване, което се е задълбочавало с времето - след операцията е било съвсем нищожно, а за 3 години и 1 месец, това е станало вече 3 мм във вертикала и хоризонтала, което с растежа ще води до по-голямо деформиране. Според вещото лице, корекцията трябва да бъде повторена, но след точно определено време  посочено в експертизата. Дава заключение, че  с  направената операция в Пловдив не е постигната 100% от корекцията, тъй като не се е получила правилна адаптация на устните в краищата на дефекта имайки предвид  точно определени точки, които трябва да се спазват. Според вещото лице детето е било много малко и е нямало достатъчно тъкани и операцията се явява прибързана, поради което не е постигната и 100% корекция. Корекциите трябва да продължат в подходящо време. Вещото лице установява  и други деформации при направените изследвания  като уточнява, че е възможно да има и други такива, защото цепките присъстват в над 300 такива синдрома.

          При така установените обстоятелства, съдът приема от правна страна следното:

          Жалбата е  процесуално допустима като подадена от надлежна страна в срока по чл.149, ал.1 от АПК  и  при наличие на правен интерес от съдебно оспорване.

          Разгледана по същество, съдът намира жалбата за основателна предвид следното:

Обжалваният административен акт е постановен от компетентен по смисъла на чл. 103, ал. 4 от Закона за здравето във връзка с чл. 3 от НМЕ орган и  при спазване на  установената от чл. 59, ал. 2 от АПК форма. Решението е взето от специализиран състав по хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови заболявания, съобразно изискването на чл. 49, ал. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ. Спазено  е  и изискването в специализирания състав да бъдат включени не по-малко от трима лекари заедно с неговия председател.

Независимо от горното,  съдът намира, че оспореното експертно решение на НЕЛК се явява необосновано, постановено при допуснато съществено нарушение на  административнопроизводствените  правила и в противоречие с материалния закон. Съображенията за това са следните:

Актовете на експертизата на работоспособността, включително и експертните решения на НЕЛК  имат двояк характер - от една страна те са експертно заключение за здравословното състояние, респ. за работоспособността на освидетелстваното лице, а от друга страна са индивидуални административни актове, въз основа на които за това лице възникват определени права. Въпросите  свързани с диагностициране на заболяванията, включително с оглед конкретните симптоми, резултати от прегледи, изследвания и т. н., несъмнено представляват въпроси от областта на медицината, за които се изискват специални познания. Изводите относно здравословното състояние на освидетелстваното лице и следващия се процент трайно намалена степен на увреждане, съставляващи по своята същност експертно заключение на медицинските специалисти  включени в състава на ТЕЛК/НЕЛК, могат да бъдат успешно оборени чрез заключение на други специалисти със същата или подобна компетентност. Определящо за материалната законосъобразност на ЕР на НЕЛК в частта относно оценката на ВСУ, доколкото то има характер на медицинско заключение, е постановяването му при вярно отразяване здравословното състояние на освидетелстваното лице към момента на освидетелстването.

В случая се оспорва обективираното в обжалваното решение здравословно състояние на освидетелстваното лице  като се твърди, че то не отговаря на действителното фактическо положение, като съответно се възразява  и  срещу липсата на определен процент ВСУ.

Не е спорно, че ЕР на НЕЛК е постановено единствено по документи, съгласно чл. 50, ал. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ. Изхождайки от заключението на изпълнената СМЕ съдът намира обаче, че обжалваното решение на НЕЛК е постановено както при съществено нарушение на общия принцип в административното производство за изясняване на всички факти и обстоятелства от значение за случая по арг. от чл.35 от АПК, така и в нарушение на специалното изискване по чл.62 от НМЕ, вр. чл. 39, ал.2, т.1 от ПУОРОМЕРКМЕ.

Съгласно специалната норма на чл. 62 от НМЕ, видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност се определят въз основа на представената медицинска документация обективизираща степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система, и при необходимост - въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и насочени лабораторни и функционални изследвания. Съответно,  в чл.40, ал.1, т.1 от ПУОРОМЕРКМЕ е предвидено, че ТЕЛК могат да вземат решение само по документи без преглед на лицата, когато представената медицинска документация обективизира степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система и не е необходимо за нуждите на експертизата извършването на клиничен преглед и/или назначаването на допълнителни изследвания и консултации. Съгласно чл.39, ал.2, т.1 от ПУОРОМЕРКМЕ, лекарите в ТЕЛК извършват преглед на представената медицинска документация  и  при необходимост извършват клиничен преглед и/или назначават изследвания и консултации със специалисти извън ТЕЛК. Изрично са посочени в т. от "а" до "в" случаите, когато допълнителни прегледи, изследвания и консултации са необходими. Това е свързано с резултати от изследвания и консултации, които са неналични или не са актуални, или не са достатъчни за диагностичното и функционално изясняване на състоянието, както и когато НЕЛК е отменила и е върнала експертно решение на ТЕЛК за ново освидетелстване с указания за извършването на допълнителни изследвания и консултации и с указания за извършване на контролни медицински изследвания.

По аргумент от посочената нормативна регламентация следва извода, че необходимостта от извършването на клиничен преглед, лабораторни и функционални изследвания  се преценява във всеки конкретен случай от административния орган, като съответно неизвършването им би представлявало съществено нарушение на административно-производствените правила, ако в резултат на пропуска са останали неизяснени съществени обстоятелства. В процесният случай именно такова нарушение е налице.

От приложеното по делото медицинското досие на освидетелстваното дете е видно, че единствената епикриза на детето е от 06.12.2018г., т.е. непосредствено след извършената хейлопластика, въз основа на която е издадено и първото становище изх. №80/06.12.2019г. на комисия за комплексно медицинско наблюдение на деца с вродени лицеви малформации /л. 9 от адм. преп./, в което е предвидена нова среща след 1 годишна възраст. Няма данни за извършени прегледи и консулти на детето след тази дата. Независимо от горното,  комисията за комплексно медицинско наблюдение на деца с вродени лицеви малформации се произнася със становище изх. №9/11.01.2021г. /л. 14 от адм. преп./, което е послужило като основа за издаването на ЕР на ТЕЛК от 28.01.2021г., като според жалбоподателката физически преглед на детето не е правен след м. 10.2019 год.  Ноторно известно е, че децата в тази възраст израстват и се развиват бързо и именно поради това при липса на данни за извършен преглед след 2019г., такъв е следвало да се извърши от ТЕЛК, а не формално да се позовава на възможността за документална проверка по чл.50, ал.1 от ПУОРОМЕРКМЕ. В преписката не са налични достатъчно актуални медицински документи, удостоверяващи извършени прегледи и изследвания от специалисти, които да са достатъчни за диагностичното и функционалното изясняване на здравословното състояние на С.И. към датата на издаване на процесното ЕР. Следователно, преди да постанови решението си НЕЛК не е събрала необходимите доказателства, като не е върнала на ТЕЛК преписката за извършване на преглед на освидетелстваното дете и  назначаване на  необходимите актуални изследвания за установяване на състоянието му, определено от възможността за потенциално прогресирали във времето усложнения и увреждания, което представлява нарушение както на общата разпоредба по чл. 35 от АПК, така и на специалното изискване по чл.  62 от НМЕ във  вр. чл. 39, ал. 2, т. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ. По този начин се е стигнало до липсата на обективна оценка на здравословното състояние на освидетелстваното лице, респ. до прилагане на разпоредби за определяне процента вид и степен на увреждане, които не са били отнесени към действителните факти  свързани със здравословното състояние на детето.

Горното се потвърждава  и от заключението по назначената СМЕ, което съдът кредитира като компетентно, обективно, безпристрастно и непротиворечащо на събраните доказателства по делото. Същото установява, че видът и степента на увреждане на С.И. са определени в противоречие с нейното обективно състояние, като не са отчетени всички съществуващи заболявания. Вещото лице - специалист по лицево-челюстна хирургия установи че, при С.И. има не просто изолирана малформация – цепка на горна устна, а е налице синдром  включващ : цепка на устната, двустранен костен дефект на алвеоларния гребен /венец/ на горна челюст и изкривена носна преграда. Според вещото лице лечението е хирургично за ръбеца /3-5г./, костните дефекти на горна челюст /6-10г./ и носната преграда /14-16г./. Вещото лице заяви, че не е постигната окончателна корекция на вродената цепка на устната, тъй като е било прекалено рано за операцията, поради което се е получило разминаване в долния край по вертикала на устната с 3 мм.  и  по хоризонтала с 3 мм. Това разминаване се е задълбочавало с времето, като след операцията е било съвсем нищожно, а за 3 години и 1 месец  то  е станало вече 3 мм. във вертикала и хоризонтала, което с растежа ще води до по-голямо деформиране. Тези обстоятелства налагат корекцията  да бъде повторена, но след точно определено  посочено от вещото лице време.

Установено е  от вещото лице, че  малформациите  са съществували към датата на произнасянето  на НЕЛК и ТЕЛК, което доказва, че здравословното състояние на освидетелстваното дете не съответства на дадената експертната оценка, че не  се следва процент ТНР за ВСУ. Малформациите на детето са по-тежки от единствената такава  описана в експертното решение като водеща диагноза - цепка на устната, едностранно, за която се полагат 100 % по част осма, раздел ХІІ, т. 1 от Приложение №1 към чл. 63, ал. 1 от НМЕ - до извършване на корекцията. След като корекция не е постигната, то нормата на  част осма, раздел ХІІ, т. 1 от Приложение №1 към чл. 63, ал. 1 от НМЕ предполага определяне  на % ВСУ, т.е. обратно постановеното с обжалваното решение противоречи на правилното приложение на материалния закон.  

С оглед на гореизложеното съдът намира, че са налице основанията на чл. 146, т.3 и т.4 от АПК за отмяна на   издаденото  от Специализиран състав на НЕЛК по хирургия, ортопедия и сърдечно-съдови заболявания   ЕР № 0869 от 075/19.04.2021 г. , с което е потвърдено Експертно решение на ТЕЛК към УМБАЛ „Света М.“ ЕАД Варна № 0404 от 016/28.01.2021 г. - същото  е постановено при съществено нарушение на административно-производствените правила, лишило НЕЛК от необходимите и относими доказателства, като така съществуващата непълнота е довела и до противоречие на обжалваното решение с материалния закон.  

ЕР на НЕЛК противоречи и на целта на закона, като нарушава съществено правата на освидетелстваното дете, което следва да бъде подпомогнато при неговото лечение и да му бъде осигурена необходимата грижа с оглед спецификата на увреждането и индивидуалните му нужди.

Видно от горното налице са основанията по  чл. 146, т. 3, т. 4 и т. 5 от АПК за отмяна на оспорения административен акт. С оглед компетентността за произнасяне по жалба против решение на ТЕЛК на определения в чл. 103, ал. 4 от ЗЗ орган, преписката следва да бъде върната на ответника при условието на чл. 173, ал. 2 от АПК за ново произнасяне при правилно прилагане на НМЕ, съобразно  заключението на вещото лице в изготвената и приета по делото, неоспорена от страните СМЕ и при спазване на изискванията за определяне на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност за ВСУ въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед, насочени лабораторни и функционални изследвания и данните от наличната медицинска документация, даващи представа за функционалното състояние на увредения орган и организма като цяло.

Предвид изхода на делото и на основание чл.143 ,ал.1 от АПК, искането на жалбоподателя за присъждане на направените разноски следва да бъде уважено, като НЕЛК следва да бъде осъдена да заплати на Н.С.С. в качеството й на родител и законен представител на малолетната С.Д.И. сумата от 1110 лева, представляваща 10 лева внесена държавна такса, 300 лева - заплатено възнаграждение за вещо лице за изпълнената съдебно-медицинска експертиза  и  800 лева - договорено и заплатено възнаграждение за един адвокат.

          Предвид изложените съображения, съдът

 

                                           Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ по жалба на Н.С.С. в качеството й на родител и законен представител на малолетната С.Д.И. издаденото от Специализиран състав на НЕЛК по хирургия, ортопедия и сърдечно-съдови заболявания Експертно решение № 0869 от 075/19.04.2021 г. , с което е потвърдено Експертно решение на ТЕЛК към УМБАЛ „Света М.“ ЕАД Варна № 0404 от 016/28.01.2021 г.

ВРЪЩА преписката на Националната експертна лекарска комисия за ново произнасяне съобразно дадените в мотивите на решението задължителни указанията по тълкуването и прилагането на закона.

ОСЪЖДА Националната експертна лекарска комисия гр. София да заплати на Н.С.С., ЕГН **********  в качеството й на родител и законен представител на С.Д.И., ЕГН ********** сумата от 1110 /хиляда сто и десет/ лева, представляваща съдебно-деловодни разноски.

Решението  подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните по делото.

 

 

                                                АДМИНИСТРАТИВЕН   СЪДИЯ :