Решение по дело №3493/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1474
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120203493
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

                                 1474,     29.11.2019г. ,   гр. БУРГАС

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на тридесети октомври, две хиляди и деветнадесета година,

в публично заседание, в следния състав:                                          

                                                                          Председател: Петя Георгиева

секретар: Златка Калоянова

прокурор:…………………..

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело № 3493 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда чл.59 - 63 от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на Г.Г.Г. ЕГН ********** с адрес *** против наказателно постановление № 19-0769-003162/28.06.2019г., издадено от началника група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „ПП”, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева, като в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение  

 

 

 

са отнети 8 контролни точки. Иска се отмяна на наказателното постановление, като се изтъкват доводи за незаконосъбразност.

     Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна, в законоустановения преклузивен срок за обжалване.

     Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намери за установено от фактическа и правна страна следното :

     На 07.06.2019г. на жалбоподателя е съставен акт за административно нарушение за това, че на 07.06.2019г. около 12:00 часа в гр.Бургас, по ул.”*”, в посока кръстовище ”*” към „*“ АД е управлявал мотоциклет „*“ с рег.№*****, собственост на „С.л.“ЕООД ЕИК *****, като регистрационния номер не е поставен на определеното за това място в нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, /табелата не се вижда/. При извършената проверка жалбоподателят не е представил контролен талон от свидетелството за управление в нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

       От формална страна в акта са налице реквизитите на чл.42 от ЗАНН с изключение на това, че същият не подписан от жалбоподателя, но това по мнение на съда не е препятствало правото му на защита. Жалбоподателят е вписал собственоръчно, че има възражения, като е получил препис от акта срещу подпис. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН писмени възражения не са депозирани.

       Въз основа на така съставения акт е издадено и обжалваното понастоящем наказателно постановление № 19-0769-003162/28.06.2019г., издадено от началника група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „ПП”, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева, като в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение  

 

 

 

са отнети 8 контролни точки.

  Съгласно разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. От цитираната императивна норма следва извода, че моторните превозни средства следва да са с поставени на определените места регистрационни табели, за да се движат по пътищата за обществено ползване.

   Съгласно чл.10, ал.5 от Наредба № I-45 от 24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, табелите с регистрационен номер се закрепват отпред и отзад /или само отзад/ перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. При закрепването не трябва да се нарушава формата на табелата, целостта на графиката и символите на номера. Алинея 7 на посочената норма предвижда, че на мотоциклетите, мотопедите и ремаркетата табела с регистрационен номер се поставя само отзад. По делото са разпитани свидетелите С.Т., Н.Р. и М.К., като последните двама са преки свидетели, очевидци на нарушението. От техните показания се установява, че регистрационната табела на процесния мотоциклет е била плътно прикрепена към корпуса на моторното превозно средство, като по този начин не можело да се установи нито визуално, нито с техническо средство. Двамата свидетели категорично сочат, че въпреки затрудненията, бидейки на разстояние от около 20 метра са успели да визуализират номера на регистрационната табела и марката на моторното превозно средство, като водачът бил установен впоследствие. При извършената проверка на жалбоподателя, същият не представил контролния талон към притежаваното от него свидетелство за управление. Показанията на разпитаните свидетели са обективни, последователни и логични, като по делото няма данни за пряка или косвена заинтересованост по делото, поради което бяха кредитирани напълно от съда.

   От показанията на свидетелката В.П. - сестра на жалбоподателя се установява, че на посочената дата 07.06.2019г. около обяд била посетена от него в дома и в гр.Бургас. Свидетелката твърди, че жалбоподателят бил с мотоциклета си и регистрационната табела била поставена на правилното място, когато контролните органи се обадили по телефона на брат и. Показанията на свидетелката П. са неотносими, тъй като установяват фактическо положение по време след установяване на нарушението, поради което не бяха ценени от съда.

   При така описаните фактически обстоятелства, по безспорен и категоричен начин се установи, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна описаните нарушения. Законодателят е вменил на водачите задължение да управляват моторни превозни средства, с налични регистрационни табели, поставени на съответните им места и  да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него. Разпоредбата на чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП предвижда, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лева водач, който управлява моторно превозно средство, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер или табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места,. За първото нарушение наказанията са определени към средния размер и според съда се явяват адекватни на тежестта на извършеното нарушение и са достатъчни за постигане на целите по чл.12 от ЗАНН, тъй като жалбоподателят е бил многократно санкциониран за нарушения на ЗДвП, видно от представената по делото справка за нарушител/ водач. За второто нарушение в чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП е предвидена глоба в абсолютен размер от 10 лева, поради което същата е законосъобразно определена от наказващия орган.

    Предвид изложените съображения, обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и обосновано, поради което и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, Бургаският районен съд 

                                                    Р  Е  Ш  И :

    ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-003162/28.06.2019г., издадено от началника група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „ПП”, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.1 от ЗДвП на Г.Г.Г. ЕГН ********** с адрес *** е наложена глоба в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева, като в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение  

 

 

 

са отнети 8 контролни точки.

          Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - гр.Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                                               Председател :/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.