Решение по дело №648/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 370
Дата: 30 ноември 2021 г. (в сила от 30 ноември 2021 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20207100700648
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                         

 

     30.11.2021 г., град Добрич

 

                                     В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Административен съд - Добрич, в публично заседание на втори ноември, две хиляди двадесет и първа година, трети състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Нели Каменска                                                      

при участието на секретаря, Стойка Колева, разгледа докладваното от съдия Н.Каменска адм. дело № 648 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) във вр. с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба от Б.В.Б. с адрес ***, срещу Заповед за прилагане на ПАМ № 20-0851-000524 от 23.11.2020г.,  издадена от Г.Д., полицейски инспектор към ОД на МВР-Добрич, с която на основание чл.171, т.2а, б”б” от ЗДвП на жалбоподателя е наложена принудителната административна мярка „прекратяване на регистрация на ППС за срок от 190 дни, отнето е свидетелство за регистрация на МПС № ********* и 2бр.рег.табели № ТХ4718ХС на управлявания  автомобил.

Жалбоподателят не е съгласен с издадена заповед, като счита, че тя е постановена при неизяснена фактическа обстановка, в противоречие с материалния закон и при съществени процесуални нарушения. Жалбоподателят възразява, че не е бил съгласен с резултатите от проверката с техническото средство и твърди, че никога не е употребявал забранени наркотични или други вещества, забранени от закона. По тези основни съображения, подробно изложени в жалбата и поддържани в съдебно заседание от процесуалния му представител, адв.К.,  моли заповедта да бъде отменена и да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответникът, изразява  становище за неоснователност на жалбата и моли да бъде отхвърлена.

Жалбата е допустима.  Съгласно чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) обжалването заповедите от вида на процесната, издадена по реда на чл. 171, т., б. "б " от ЗДвП, се извършва по реда на АПК. Жалбата е подадена от адресата на заповедта срещу годен за оспорване административен акт. Заповедта е връчена на 24.11.2021 г., а жалбата срещу нея е постъпила при ОД на МВР - Добрич на 07.12.2020г., т.е., жалбата е подадена в законоустановения 14-дневен срок.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Въз основа на приетите по делото писмени доказателства, съдът приема за установено по делото следното:

С оспорената заповед на Б.В.Б. е наложена принудителната административна мярка по реда на чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП, затова, че на 23.11.2020г., около 23:00 часа в гр.Добрич, на ул.”Вардар” до Дом № 30, управлява собствения си автомобил марка и модел РЕНО ТУИНГО с рег. № ХХХХХХХХХХслед употреба на амфетамин, отчетен с положителен резултат при извършена проверка от контролните органи с техническо средство Дръг Тест 5000.

За нарушението на жалбоподателя е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 330066/23.11.2020 г. за нарушение на чл.5, ал.3, т.1, предл.2 от Закона за движение по пътищата и му е наложена принудителната административна мярка по чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП, изразяваща се в прекратяване на регистрацията на превозното средство, отнемане на свидетелството за регистрация на същото превозно средство и на регистрационните му табели. Срокът на ПАМ е определен на 190 дни.

На жалбоподателя е издаден и Талон за изследване № 072277, въз основа на който той е предоставил биологичен материал за извършване на химико-токсикологичен анализ.

Установява се също, че с Постановление на разследващ полицай от 24.11.2020г. жалбоподателят е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл.343б, ал.3 от Наказателния кодекс.

Горната фактическа обстановка не се оспорва. Оспорва се резултата от техническото средство с твърдението, че химико-токсикологичния анализ на предоставения биологичен материал ще докаже твърденията в жалбата за неупотреба на наркотични вещества.

От изисканите от ОД на МВР –Добрич и Районен съд – Добрич допълнителни писмени доказателства, се установява верността на фактическата обстановка, описана в оспорената заповед.

Видно от представения Протокол от съдебно заседание проведено на 01.10.2021г. по нохд № 1054/2021г. по описа на Районен съд Добрич, с който е одобрено споразумение между жалбоподателя, Б.В.Б., подсъдим по делото пред районния съд, и Районна прокуратура-Добрич, водачът се е признал за виновен за извършване на престъплението по чл.343б, ал.3 от НК, т.е. за деянието, заради което е издадена оспорената заповед за налагане на ПАМ.

По делото не се представят доказателства за твърденията в жалбата, че техническото средство е отчело неправилно положителен резултат за употреба на амфетамини. При наличните по делото доказателства и липса на такива за фактическа обстановка, различна от установената в съставения АУАН и издадената въз основа на него заповед за налагане на ПАМ, съдът приема, че са налице законовите предпоставки за издаване на заповед за прилагане на ПАМ по реда на чл.171, т.2а, б.“б“, предл. последно от ЗДвП.

Оспореният административен акт е издаден от компетентен орган по смисъла на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП. Със Заповед № 357з-815/19.04.2017г. директорът на ОД на МВР Добрич е предоставил правомощието на полицейските инспектори в звената „Пътен контрол” в районните управления към областната дирекция да издават заповедите за налагане на ПАМ на основанията по чл.171, т.2а от ЗДвП. От представената Заповед № 8121К-3637/05.02.2019г. се установява, че издателят на заповедта, младши инспектор, Г.Д., е назначен на изпълнителска длъжност „Полицейски инспектор” в група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност” на сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР-Добрич.

Обжалваната заповед съдържа фактическите и правните основания за издаването й. Спазен е процесуалният ред, регламентиран в специалния закон и в АПК. При издаване на заповедта не е нарушен материалният закон.

Съгласно чл. 171, т. 2а, буква "б" от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага принудителна административна мярка - прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребил наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство и/или с тест за установяване концентрацията на алкохол и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози – за срок от 6 месеца до една година.

Процесната заповед е издадена при наличие на последната хипотеза от цитираната правна норма, при която е предвидено прекратяването на регистрацията на ППС на водач, който управлява МПС след употреба на наркотични вещества.

По делото се установява, че водачът на автомобила е тестван за употреба на наркотични вещества и тестът е отчел положителен резултат,  което определя наличието на всички елементи на фактическия състав на приложената от органа разпоредба на чл. 171, т. 2а, буква "б" от ЗДвП, при наличието на които се налага предвидената принудителна административна мярка.

Не се представят по делото доказателства за твърденията в жалбата, че жалбоподателят не е употребил забранени наркотични вещества, въпреки многократното отлагане на делото по настояване за предоставяне на резултата от химико-токсикологичния анализ.

Административният орган правилно е определил продължителността на срока на мярката на 190 дни.

Предвид изложеното оспорената заповед е правилна и законосъобразна, а жалбата, неоснователна, поради което следва да бъде отхвърлена.

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд – Добрич

                                              Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Б.В.Б. ***, срещу Заповед за прилагане на ПАМ № 20-0851-000524 от 23.11.2020г.,  издадена от Г.Д., полицейски инспектор към ОД на МВР-Добрич.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

                                                                 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:                           

 

 Н.Каменска