Решение по дело №631/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260093
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20203630100631
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

К.

Р Е Ш Е Н И Е

 

***60093/5.10.2020г.

 

Гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми  състав

На двадесет и девети септември, през две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                            Председател: В.а Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от районния съдия

ГД №631 по описа на ШРС за 2020 год.,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е осъдителен иск с правна квалификация чл. 557, ал.1, т. 2, б.А от КЗ чл.288, ал.1, т.2, б. А  КЗ отм., във вр. с чл.45 от ЗЗД, по искова молба от ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, ЕИК ***,  с адрес гр. С., ул.“Г. И.“ ***, ***,  представляван от Б. М. и С. С., чрез адв. К. В., съдебен адрес:***, кант.№**,  срещу  Т.С.Т., ЕГН **********, адрес: ***.

Ищецът твърди, че на ***г.  е настъпило ПТП, с участието на ответника, който управлявайки МПС „Р. Л.„ с ДК № Н *** АР, собственост на В. С.Т. ***, без сключена застраховка „Гражданска отговорност“, удря л.а. „Ш. К.“ с ДК № Н *** ВВ - собственост на И. А. И., в резултат на което били причинени имуществени вреди в размер на 2673,96лв. на л.а. „Ш. К.“ с ДКН Н *** ВВ. Заявява се, че виновен за събитието е ответникът, който, управлявайки МПС „Р. Л.„ с ДК № Н *** АР -собственост на В. С.Т. ***, като извършва маневра „завой наляво“ на кръстовището между ул. „Г.С.“и ул. „Д-р. П. Б“, не пропуска движещия се с предимство л.а. „Ш. К.“ с ДК № Н *** ВВ, удря го и става причина за ПТП, като ответникът управлявал автомобила, без да има действаща застраховка "Гражданска отговорност" към датата на ПТП. На  основание чл. 288, ал.1, т.2, б.А от КЗ /отм./, сега чл. 557, ал.1, т.2, б.А от КЗ,  ищецът е изплатил на пострадалото лице общо сумата 2673,96лв.– обезщетение за причинени имуществени вреди. Заявява, че с РП№ 18/2016г. ответникът бил поканен да възстанови изплатеното от ГФ, но до датата на подаване на ИМ, това не е стор..

Моли за решение, с което да  се осъди ответникът да плати сумата, ведно със законна лихва от подаване на исковата молба до окончателното плащане, както и направените разноски. Прилага писмени доказателства. Ответникът, в законовия срок, редовно призован, не депозира отговор на исковата молба .

 В първото по делото съдебно заседание ответникът се явява лично и заявява, че признава иска. Ищецът, чрез процесуалния си представител в с.з. е направил искане за произнасяне с решение по чл. 237 от ГПК, съобразно направеното признание, като искането му е уважено.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и с оглед изявленията на страните, намира следното:

Признанието на иска е процесуално действие на ответника, с което той заявява, че се отказва от защита срещу иска, защото искът е основателен. То има за предмет субективни права и е несъвместимо с оспорване на иска, за разлика от признанието на факти. Съгласно ГПК, признанието на иска е свързвано със специфични правни последици. Според чл. 237 от ГПК то може да доведе до прекратяване на съдебното дирене и постановяване на решение с оглед признанието, при такова искане от ищеца, т.е. съдът да преустанови извършването на по-нататъшни действия по събирането и преценката на доказателствата, установяващи въведените твърдения и да постанови съдебен акт, без да изследва основателността на иска и да прави собствени фактически и правни изводи по предмета на спора, като искът следва да бъде уважен така, както е предявен. Решение при признание на иска не може да се постанови, когато признатото право противоречи на закона или на добрите нрави и когато е признато право, с което страната не може да се разпорежда – чл.237, ал.3 от ГПК, по брачни искове – чл. 324 от ГПК, по искове за гражданско състояние – чл. 334 от ГПК и по иск за поставяне под запрещение.

В настоящия казус между страните не се спори и от приетите по делото доказателства се установява, че ответникът дължи на ищеца претендираната сума.  Предявеният иск е допустим, валидно е направено признание на иска, представляващо по същество процесуално действие на ответника, с което същият се отказва от защита срещу иска, тъй като го счита за  основателен; заявява, че правното твърдение на ищеца, заявено с иска, отговаря на действителното правно положение - т.е. претендираното от ищцовата страна право съществува, което от своя страна, води до съвпадение на правните твърдения на двете страни пред съда. Доколкото признанието на иска касае право, не попадащо в хипотезите на чл.237, ал.3 от ГПК и не попадащо в другите предвидени в закона изключения, признато е право, с което страната може да се разпорежда, не противоречи на закона и добрите нрави /предявеният иск не е брачен, не е иск по гражданско състояние или за поставяне под запрещение/,  съдът следва да го зачете, като уважи изцяло предявения иск.

При този изход на спора  и на основание чл.78, ал.1 от ГПК, следва в полза на ищеца да се присъдят разноските, които са направени в размер на 106,96 лв.- заплатена държавна такса.

   Мотивиран от горното, съдът

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Т.С.Т., ЕГН **********, адрес ***, да заплати на Гаранционен фонд, ЕИК ***, с адрес гр. С., ул.“Г. И.“ ***, ***,  представляван от Б. М. и С. С., чрез адв. К. В., сумата от 2673,96лв. (две хиляди шестстотин седемдесет и три лева, деветдесет и три ст.), представляваща изплатено от Гаранционен фонд по щета № ***/ ***г. обезщетение за причинени имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното плащане .

ОСЪЖДА Т.С.Т., ЕГН **********, адрес ***, да заплати на Гаранционен фонд, ЕИК ***,  с адрес гр. С., ул.“Г. И.“ ***, ***, представляван от Б. М. и С. С., сумата от 106,96лв. (сто и шест лева, деветдесет и шест ст.) - разноски за платена държавна такса по делото .

Решението е постановено на основание чл. 237 ГПК, съобразно направеното признание на иска.

Решението подлежи на обжалване пред ОС Шумен  в двуседмичен срок от връчването му на страните.                                      

                                                          Районен съдия: