Решение по дело №606/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3342
Дата: 4 юни 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Николай Димитров Димов
Дело: 20201100500606
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                         Р Е Ш Е Н И Е

 

                                              гр.София, 04.06.2020 г.

                   В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., IІІ-В състав, в закрито съдебно заседание на четвърти юни през две хиляди и двадесета година в състав:   

                                                   

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА
                   Мл.с-я: МАРИЯ ИЛИЕВА

 

 като разгледа докладваното от съдия ДИМОВ ч.гр.дело № 606 по описа за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 Производството е по реда на чл.435 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба на „Т.С.“-ЕАД, гр.София - длъжник по изпълнително дело № 20198510402149 по описа на ЧСИ М.П., подадена чрез юрк.М.К.срещу разпореждане от 23.10.2019 г., обективирано в съобщение с изх.№ 55157/23.10.2019 г., с което във връзка с възражение на длъжника вх.№ 70389/02.10.2019 г. е намален размера на приетото за събиране адвокатско възнаграждение  от 350 лв. на 300 лв. В частната жалба се излагат доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното разпореждане. Твърди се, че претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение е прекомерно, с оглед  фактическата и правна сложност по изпълнителното дело. Жалбоподателят, чрез своя процесуален представител претендира присъждане на направени разноски по делото.

Ответникът по жалбата и взискател по изпълнението- „Б.С.М.“ ЕООД, чрез пълномощника си адв.Н.И.в писмено възражение, оспорва частната жалба и моли съда да я остави без уважение, като неоснователна.

ЧСИ М.П. е изложил мотиви по чл.436, ал.3 от ГПК, в които поддържа становище за неоснователност на частната жалба.

           Софийски градски съд, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

            В срока за доброволно изпълнение, длъжникът „Т.С.“-ЕАД,  гр.София, чрез юрк.Б.Ш.е депозирал на 02.10.2019 год. възражение, с което е направено възражение за прекомерност на посочените в поканата за доброволно изпълнение, адвокатски хонорар и разноски/ такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ/, като е поискано размера на определените разноски да бъде намален, като претендираното адвокатско възнаграждение да бъде намалено съобразно предвидените в Наредба № 1/ 09.07.2004 год., минимални размери.

С разпореждане от 23.10.2019 г., обективирано в съобщение с изх.№ 55157/23.10.2019 г., ЧСИ М.П., във връзка с възражение на длъжника вх.№ 70389/02.10.2019 г. е намалил размера на приетото за събиране адвокатско възнаграждение  от 350 лв. на 300 лв.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл.435, ал.2 от ГПК, длъжникът може да обжалва постановлението за глоба и насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението, постановлението за разноски, както и постановлението за възлагане. В случая отказът на ЧСИ да намали разноските за адвокатско възнаграждение, поради прекомерност, както и размера на пропорционалната такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ, обективиран в разпореждане от 23.10.2019 год. има характер на постановление за разноски и подлежи на обжалване по реда на чл.435, ал.2 от ГПК в какъвто смисъл е и определение № 170 от 25.03.2011 год. по ч.гр.дело № 297/ 2010 год. на ВКС. Частната жалбата е подадена в законоустановения едноседмичен срок, от активно легитимирана страна, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество относно нейната основателност.

Разгледана по същество частната жалба е ОСНОВАТЕЛНА.

           По отношение на размера на таксите по изпълнението:  

           Съгласно разпоредбата на чл. 79, ал. 1 ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника, освен в хипотезите по т. 1 и т. 2, каквито не са налице в процесния случай. Такси по изпълнението се събират за извършването на изпълнителни и други действия, като техният размер и вид са определени в ТТРЗЧСИ – чл. 78 ЗЧСИ. За събирането на таксите по изпълнението частният съдебен изпълнител следва да изготви сметка, която се връчва на задълженото лице и в която се посочват разпоредбите, въз основа на които се дължат таксите, материалният интерес при пропорционалната такса, сумите на дължимите такси и допълнителни разноски, размерът на получената предплата и последиците при неплащане – чл. 79 ЗЧСИ. Обикновените такси по изпълнението се събират само за действия, изрично посочени в тарифата /чл. 82 ЗЧСИ/, а пропорционалните такси се събират в процент според материалния интерес /чл. 83 ЗЧСИ/.

            В настоящия случай, съдът приема, че пропорционалната такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ е неправилно определена от ЧСИ М.П.. Съгласно т. 26, б. "б" от Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ за изпълнение на парично задължение се събира пропорционална такса върху събраната сума, както следва: от 100 до 1000 лв.-10 лв. плюс 10 на сто за горницата над 100 лв. Според забележка 4 към т. 26 от тарифата в размера на паричното вземане не се включват авансовите такси. В същия не следва да се включват никакви такси и разноски/вкл. и за адв.възнаграждение/ по самото изпълнително дело, а само вземането, което е предмет на изпълнителния лист, т.е. в настоящия случай - сумата от 316,82 лв. Ето защо дължимата такса по т.26 от ТТРЗЧСИ, при така определената сума е в размер на сумата от 38,01 лева с вкл. ДДС и същата следва да се намали до посочения размер.

           По отношение на размера на адвокатското възнаграждение:

Въпросът за съдебните разноски в изпълнителното производство не е свързан със защита срещу незаконосъобразни изпълнителни действия, а с общия принцип за отговорността за разноски. Отговорността за разноски е уредена в общата част на ГПК, като в чл.79 от ГПК е посочено от кого се понася тази отговорност в изпълнителното производство. Оттук следва изводът, че правната възможност за намаляване на адвокатското възнаграждение е приложима не само в исковото, но и в изпълнителното производство./ в този смисъл определение № 403 от 01.12.2008 год. по гр.дело № 1762/ 2008 год. на ВКС, V Г.О./ Съдът намира, че искането на длъжника е допустимо, а с оглед данните по делото, същото се явява и основателно.

В настоящия случай изпълнителното дело не се отличава нито с фактическа, нито с правна сложност, напротив освен единствено да подаде молба за образуване на процесното изпълнително дело на 25.09.2019 год., пълномощника на взискателя- адв.Н.И.не е извършил други процесуални действия по делото с цел удовлетворяване на паричните вземания. Съгласно разпоредбата на чл.10, т.1 и т.2 от Наредба № 1 от 09.07.2004 год., минималният размер на адвокатското възнаграждение за образуване на изпълнително дело е 200 лв., а за водене на изпълнително дело и извършване на действия, с цел удовлетворяване на парични вземания- 1/2  от съответните възнаграждения, посочени  в чл.7, ал.2 от Наредбата. В настоящия случай упълномощеният от взискателя адвокат, чието възнаграждение е уговорено и заплатено в размер на сумата от 350 лв. за оказване на процесуално представителство във връзка с образуване на изпълнително дело, въз основа на  издаден изпълнителен лист по гр.дело № 62882/2018 г. на СРС, ГО, 118 състав, е извършил по процесното изпълнително дело, единствено подаване на молба на 25.09.2019 год. за образуването му въз основа на издадения от Софийски районен съд изпълнителен лист.  В тази връзка съдът приема, че дължимите от длъжника разноски за адвокатско възнаграждение, възлизат на 200 лв.- за образуване на изпълнително дело, съгласно чл.10, т.1 от Наредба № 1/ 2004 год. От друга страна предвид обстоятелството, че упълномощеният от взискателя адвокат не е извършил други действия по водене на изпълнителното дело/ освен подаване на молба за образуването му/, то не се дължат разноски на длъжника по чл.10, т.2 от Наредбата. В тази връзка възражението  на длъжника по чл.78, ал.5 от ГПК се явява основателно и присъденото адвокатско възнаграждение от ЧСИ в размер на сумата от 350 лв., следва да бъде намалено до размер на сумата от 200 лв.

С оглед на изложеното, съдът приема, че обжалваното разпореждане на ЧСИ М.П. от 23.10.2019 год., с което е отказано да се намали адвокатското възнаграждение по изпълнителното дело, следва да бъде отменено, като незаконосъобразно, като дължимото на взискателя адвокатско възнаграждение в размер на сумата от 350 лв., следва да бъде намалено до размер на сумата от 200 лв.

          По отношение на разноските:

Искането за присъждане на сторените от жалбоподателя съдебно-деловодни разноски в настоящото производство е неоснователно, независимо, че жалбата е уважена. Отговорността за разноски се понася от страната, срещу която е постановено решението, спрямо която тя е санкция за неоснователно предизвикан спор. В случая производството е по повод жалба срещу действия на частен съдебен изпълнител, като взискателят /ответник по жалбата/ не е дал повод за съдебното производство със свое поведение или действие. В този случай взискателят не може да носи отговорност за разноските по обжалване на незаконосъобразното действие на съдебния изпълнител. Отговорността на съдебния изпълнител за вреди се реализира по друг ред, регламентиран в нормата на чл. 441 от ГПК.

            Така мотивиран Софийски градски съд, Г.О., ІІІ-В състав,

 

                                                 Р     Е     Ш     И    :

 

 ОТМЕНЯ, като незаконосъобразно разпореждане от 23.10.2019 г., обективирано в съобщение с изх.№ 55157/23.10.2019 г., по изпълнително дело № 20198510402149 по описа на ЧСИ М.П., с което във връзка с възражение на длъжника вх.№ 70389/02.10.2019 г. е намален размера на приетото за събиране адвокатско възнаграждение  от 350 лв. на 300 лв., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 НАМАЛЯВА  на основание чл.78, ал.5 от ГПК, заплатеното от взискателя  „Б.С.М.“ ЕООД, ЕИК ******, по изпълнително дело № 20198510402149 по описа на ЧСИ М.П., с рег.№ 851, с район на действие СГС, адвокатско възнаграждение от 350 лв / триста и петдесет лева/ до размер на сумата от 200 лв./ двеста лева/.

 НАМАЛЯВА дължимата от жалбоподателя „Т.С.“-ЕАД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, такса по т.26 от  ТТРЗЧСИ по изпълнително дело № 20198510402149 по описа на ЧСИ М.П., с рег.№ 851, с район на действие СГС до размер на сумата от 38,01 лв./ тридесет и осем лева, и 01 стотинки/.

            РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

                                   

                                                                              

                                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                   

 

                                                                                                          

                                                                                                             2.