Определение по дело №23/2013 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 60
Дата: 22 май 2014 г. (в сила от 9 юни 2014 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20133210200023
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 януари 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

2014г.                                                                                                                                  ГР.БАЛЧИК 

БАЛЧИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД                                                                                  НАКАЗАТЕЛЕН   СЪСТАВ

На двадесет и втори май                                                                             две хиляди и четиринадесета година

В публично заседание в следния  състав:

                                                                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                                                                                                                ЧЛЕНОВЕ:

                                                                                                                                СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:Д.Д.                                                                                                                                                                 С.Д.

СЕКРЕТАР: С.Д.

ПРОКУРОР:  КРАСИМИР Д.

Сложи за  разглеждане докладвано от съдия ДАНИЕЛА ИГНАТОВА НОХД  23  по описа на БРС за 2013 година.

На поименното повикване в 11.05  часа се явиха:

 

НА ОСН.ЧЛ.271, АЛ.1 ОТ НПК, СЛЕД ОТКРИВАНЕ НА СЪДЕБНОТО ЗАСЕДАНИЕ ПО ДЕЛОТО ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ  НА СЪСТАВА ПРОВЕРИ ДАЛИ СА СЕ ЯВИЛИ ВСИЧКИ ПРИЗОВАНИ ЛИЦА И АКО НЯКОЙ ОТ ТЯХ НЕ СА СЕ ЯВИЛИ - ПО КАКВИ ПРИЧИНИ

 

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА гр.Балчик редовно призована, се представлява от прокурор Красимир Д..

ПОДСЪДИМИЯТ Д.Н.Д. ув.в пр.с.з.,  се явява лично и с адв. Ц. от ДАК, редовно упълномощен.

ВЕЩИТЕ ЛИЦА А.Б.Д.  И К.П.К., редовно призовани,   се явяват.

 

НА ОСН.ЧЛ.271, АЛ.9 ОТ НПК, СЪДЪТ ИЗСЛУША  СТРАНИТЕ ПО ВЪПРОСА СЛЕДВА ЛИ ДА СЕ ДАДЕ ХОД НА ДЕЛОТО

 

ПРОКУРОРА: Да се даде ход на делото

АДВ.Ц. : Да се даде ход на делото

ПОДСЪДИМИЯ: Да се даде ход на делото

СЪДЪТ счита, че няма процесуални пречки за даване ход на делото и затова

 

                                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

НА ОСН.ЧЛ.272, АЛ.3 ОТ НПК, ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ ПРОВЕРЯВА САМОЛИЧНОСТТА И НА СВИДЕТЕЛИТЕ И ВЕЩОТО ЛИЦЕ, КАТО ГО ЗАПИТВА ЗА ТРИТЕ ИМЕНА, ЗА ДАТАТА И МЯСТОТО НА РАЖДАНЕ, ЗА ТЯХНАТА НАРОДНОСТ, ГРАЖДАНСТВО, МЕСТОЖИВЕЕНЕ, ОБРАЗОВАНИЕ, СЕМЕЙНО ПОЛОЖЕНИЕ И ЕДИННИЯТ ГРАЖДАНСКИ НОМЕР, КАКТО И ДАЛИ СА ОСЪЖДАНИ

 

ВЕЩОТО ЛИЦЕ А.Б.Д.  - ЕГН **********, *******

ВЕЩОТО ЛИЦЕ К.П.К. – ЕГН **********, **********

 

НА ОСН.ЧЛ.275, АЛ.1 ОТ НПК, ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА СЪСТАВА НА СЪДА ЗАПИТА СТРАНИТЕ ЗА НОВИ ИСКАНИЯ ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА И ПО РЕДА НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

ПРОКУРОРА: Нямаме искания по реда на чл.275, ал.1 от НПК.

ПОДСЪДИМИЯТ: Нямам искания по реда на чл. 275, ал.1 от НПК.

 

СЪДЪТ счита, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото и затова на осн.чл.276, ал.1 от НПК,

 

                                                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРОДЪЛЖАВА ХОДА НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

 

СЪДЪТ НА ОСН.ЧЛ.282, АЛ.1 ОТ НПК, ПРОЧИТА ЗАКЛЮЧЕНИЕТО НА ВЕЩОТО ЛИЦЕ НА СТРАНИТЕ

 

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СЪСТАВА НА СЪДА ПРЕДУПРЕДИ ВЕЩОТО ЛИЦЕ СЪС СНЕТА ПО ГОРЕ САМОЛИЧНОСТ ЗА НАКАЗАТЕЛНАТА ОТГОВОРНОСТ КОЯТО НОСИ ПО ЧЛ.291 ОТ НК.

 

ВЕЩОТО ЛИЦЕ ОБЕЩАВА ДА ДАДЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ ПО СЪВЕСТ.

 

ВЕЩОТО ЛИЦЕ Д. :

Предупреден съм за наказателната отговорност която нося по чл.291 от НК.

Обещавам да дам заключение по съвест.

 

ВЕЩОТО ЛИЦЕ К. :

Предупреден съм за наказателната отговорност която нося по чл.291 от НК.

Обещавам да дам заключение по съвест.

 

НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ.282 ОТ НПК СЕ ОГЛАСИ ПИСМЕНОТО ЗАКЛЮЧЕНИЕ НА ВЕЩОТО ЛИЦЕ.

 

ПРИСТЪПИ СЕ КЪМ РАЗПИТА НА ВЕЩОТО ЛИЦЕ СЪС СНЕТА ПО ГОРЕ САМОЛИЧНОСТ, КАТО НА ОСН.ЧЛ.282, АЛ.2 ОТ НПК, ВЪПРОСИТЕ СЕ ЗАДАВАХА ПО РЕДА УСТАНОВЕН В НПК.

 

ВЕЩОТО ЛИЦЕ А.Д.:

Поддържам направеното заключение.

Д.Д. не страда от психично заболяване, което да отговаря на критериите на чл.33 от НК, именно: умствена изостаналост или продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието.

Той страда от личностово разстройство, смесен тип,  с леки когнитивни нарушения, което заболяване не уврежда неговите основните базисни качества – да разбира свойството и значението, да ръководи постъпките си, от което следва, че той е в състояние да участва в наказателното производство

Към момента на инкриминираното деяние той се е намирал се в състояние на физиологичен афект,  което означава … ако искате мога да разкажа защо той се е намирал във физиологичен афект – защото имаме особености на личността и паметово снижение, интелектуално мнестични възможности, които са снижени, стари съседски взаимоотношения, които са достигнали до психотравмени изживявания, което е основата за възникването на един физиологичен афект.

Освен това, към момента на извършените интервюта беше наблюдавано и описано  състояние на заплаха, на ужас и други вегетативни симптоми по време на интервютата, когато се достигна до момента на разказване на  случката, това е деянието което е обект на наст.дело. Това потвърждава, че се е намирал в състояние на физиологичен афект.

Още повече ситуацията в която той казва, че няма спомен да я удрял потърпевшата, също дава основания за един от критериите за физиологичния афект. Един физиологичен афект възниква, тогава когато както в конкретния случай – индивида е в състояние на фрустрация или на заплаха, а в неговото състояние е имало заплаха първо за живота на неговия баща, а след това за неговия.

Третата фаза, която също така е основание за поставяне на критерия физиологичен афект, също в конкретния случай е налице, а това е фазата на стинизация, за която самия освидетелстван разказва, че се е чувствал без сили след деянието, че е бил психически умрял, че прекратил работата, която е започнал преди възникването на конфликта, потвърждава, нашата хипотеза, че към  момента на деянието Д. се е намирал в състояние на физиологичен афект.

Няма спомен да е удрял пострадалата, тогава когато имаме физиологичен афект има стеснение на съзнанието… което е напълно възможно да няма спомен.

Има предпоставки за възникване на физиологичен афект защото имаме основа, от едната страна неговите особености на характера, от друга страна са влошените съседски взаимоотношения и тогава когато възникне ситуация на заплаха, както е в конкретния случай, много бързо ескалират емоциите. ..и от там нататък тези емоции водят до промяна в поведението, в компулсивността, и на мн.др.емоции,  които също може да разкаже колегата  К.-клиничен психолог.

Още повече по време на деянието са използвани нецензурни изрази, които са били отправени към неговата майка, която по данни на осв.лице в резултат на влошените съседски взаимоотношения е сложила край на живота си. Това са много фактори, които водят до възникването на това състояние, което се нарича -  физиологичен афект.

ВЕЩОТО ЛИЦЕ К.П.К.:

Също поддържам изготвената експертиза.

При направеното специализирано невро-психологично изследване,  което всъщност дава вече данните за снижението на неговите интелектуални паметни възможности, и неговите личностови възможности, които са в резултат на негово съзряване и др.външни фактори, както и тежката… все пак това е тежка психо травма за него, преживял е загубата на родител, с когото той е имал емоционална връзка, го преживява като причинно следствена от тези лоши отношения, и към този момент към деянието, всъщност имаме провокиращи фактори, както каза колежката Д. - псуването на майка, което в един момент рязко покачва изведнъж неговите емоционалните преживявания и те отиват в негативния регистър. А както е известно в съд.психиатрия и съд.психология това очертава една особеност т.е. неговото съзнание се стеснява и той няма контрол върху него, т.е. няма как да ръководи това което прави, действията стават хаотични и всичко това е покрито с една амнезия, в смисъл, че няма фиксиране на информация. Т.е. когато имаш стеснение на съзнанието, активното ти внимание – то също е много стеснено и ти в никакъв случай не можеш да възприемеш целотата и всичките фактори, които би възприел човек, който не е в такова състояние.

 

 

ПРОКУРОРА: Нямам въпроси към в.лице.

АДВ.Ц.: Нямам въпроси към в.лице.

ПОДСЪДИМИЯ Д.: Нямам въпроси към в.лице.

 

СЪДЪТ намира, че заключението на експертиза е пълно, обосновано и компетентно дадено и затова това

 

                                                                О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА  СПекспертиза изготвена от вещото лице Д. и в.л.К..

ПРИЕМА справки декларации от д-р Д. и д-.р К.

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на вещото лице А.Д. в размер на 350 лева

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на вещото лице Буков в размер на 200 лева.

 

ПРОКУРОРА – С оглед заключението на вещото лице, по назначената СПЕ се налага извода, че деянието предмет на наст.наказателно производство е извършено в условията на физиологичен афект. От своя страна това обстоятелство налага извода, че деянието на подс.Д. съставлява престъпление чл.132 ал.1 т.2 от НК и съгласно чл.161 ал.1 от НК, за причинена средна телесна повреда в състояние на афект, следва нак.производство да се разглежда по тъжба на пострадалия. С оглед липсата на тъжба към настоящият момент, аз считам,  че е налице основанията на чл. 289 ал.1, във вр.чл.24 ал.4 от НПК,  за прекратяване на нак.производство

АДВ.Ц.: Присъединявам се към казаното от прокурора. Видно е че квалификацията става съвсем друга и следва ако се води някакво дело, да е от частен характер.

ПОДСЪДИМИЯТ: Съгласен съм с казаното от моя адвокат.

 

Предвид становището на страните и предвид заключението на СПЕ, съдът, счита, че деянието което е извършено от подсъдимия не съставлява  престъпление по чл.129 ал.1 от НК, а такова по чл.132 ал.1 т.2 от НК, а съгласно разпоредбите на чл.161 ал.1 от НК, за  престъпления които представляват причинена средна телесна повреда по чл.132 от НК, наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалият и съобразно разпоредбата на чл.289 ал.1, във вр.24 ал.4 от НПК,  съдът счита че следва да прекрати наказателното дело от общ характер, тъй като престъплението извършено от подсъдимият не се възбужда нак.производство, а се разглежда по друг ред, което се преследва по тъжба на пострадалия.

Водим от гореизложеното и на осн.чл.289 ал.1, във вр.чл.24 ал.4 от НПК, съдът,

 

                                                                О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 23/2013 г. по описа на БРС.

Определението подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред ОС-Добрич по реда на глава 21 от НПК

Заседанието приключи в 11.35 часа.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание.

 

 

 

                                                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

                                                                                                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

 

                                                                                                                                                   2.

 

 

                                                                                                                 СЕКРЕТАР: