Решение по дело №815/2017 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 67
Дата: 3 април 2018 г. (в сила от 1 ноември 2018 г.)
Съдия: Мария Джанкова
Дело: 20172110100815
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  E 

 

№ 67

 

гр.Айтос, 03.04.2018 година

 

В   И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д   А  

 

 

Айтоският районен съд -  гражданска колегия, ІІ състав, в публично  заседание на тринадесети март две хиляди и осемнадесета година, в състав :

 

                                                                      Председател :  Мария Джанкова 

                                                            Съдебни заседатели :   …........…………

                                                                                                            

 

при секретаря Яна Петкова и в присъствието на прокурора…………., като разгледа докладваното от съдията М.Джанкова гражданско дело № 815 по описа  за 2 017 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството по делото е образувано по искова молба на „Застрахователно дружество Евроинс” АД, вписано в ТР с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.С., ***, представлявано от Й.Ц. – изпълнителен директор и Р.Б. – изпълнителен директор, чрез юрисконсулт Я.Н.-Ц.  против  Н.Е.З., ЕГН **********, с посочен адрес: ***.

С исковата молба е предявен оценяем иск, като се сочи че е правно основан по чл.274, ал.1 т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ – отм). Ищецът твърди, че нa 24.05.2008г. e нacтъпило ПТП пo вина отв.Н.З. - водач на лек автомобил „Алфа Ромео” с ДК № ***, при което произшествие пo непредпазливост е причинена смъртта на лицата Ф. Д.  С. и А. К. В., както и тежка телесна пoвpeдa на А. Ш. Ю. и средна телесна повреда на В. Д. Г.. Твърди се, че отговорността на ответника З. е установена безспорно по НОХД № 45/2009г. на ОС – Бургас, Решение на Апелативен съд  Бургас и присъда на ВКС.

Твърди се също така, че нa основание сключената в „Застрахователно дружество Евроинс” АД задължителна застраховка „Гражданcкa отговорност” на aвтомoбилистите, с полица № **********, покриващa отговорността на винoвния водач и cлед предявена по съдебен ред претенция по гр.дело № 8245476/11г. на ОС-Бургас и гр.дело № 255/2012г. на АС-Бургас, ищцовото дружество и ЗК”Уника”АД са осъдени при условията на солидарност да заплатят сума в размер на 100 000,00 лева главница. Ищецът твърди, че въз основа на съдебните решения е заплатил обезщетение  за причинените неимуществени вреди в размер на 50 000,00 (петдесет хиляди) лева по горепосочените дела.

Предвид изложеното се моли ответникът Н.Е.З., ЕГН **********, с посочен адрес: ***  да бъде осъден да заплати на ищцовото дружество „Застрахователно дружество Евроинс” АД сумата от 10 000,00 (десет хиляди) лева (частичен иск от 50 000лева), представляваща частично претендираната сума от изплатено застрахователно обезщетение на правоимащите, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба до окончателно изплащане на дължимото. Ищецът претендира заплащане на правените съдебно-деловодни разноски, включително юрисконсултско възнаграждение от 150,00 лева. Представя писмени доказателства и прави доказателствено искане за назначаване на съдебно-счетоводна експертиза със следната задача: да даде заключение каква сума, кога и с какви документи е изплатило ищцовото дружество на ЧСИ И.Б. по щета № 15-45207.

В срока и по реда на чл.131 и сл. от ГПК ответникът Н.Е.З., чрез пълномощника си адв.С. Х. А. от БАК, представя отговор, с който оспорва основателността на иска. В отговора се твърди, че ответникът не е застраховано лице по смисъла на чл.275, ал.2 от КЗ (отм.), съответно срещу него няма как да настъпи регресно право на застрахователя по чл.274, ал.1, т.1 от КЗ (отм.), в която връзка се оспорва настъпило валидно правоотношение между страните по представената застрахователна полица „гражданска отговорност” (ГО). Оспорва се автентичността на подписа  в полицата на С. И. С., посочена за „застрахован”. Ответникът моли за откриване на производство по чл.193 от ГПК за извършване проверка инстинността на документа, в случай, че ищцовата страна заяви желание да се ползва от него. Моли за представяне оригинала на приложената под формата на копие застрахователна полица. Отделно от това твърди нищожност на застрахователния договор, поради липса на съгласие и поради неспазване на предвидената от закона форма на договора.

Твърди, че застрахователната полица не е подписана нито от ищеца, нито от собственика на автомобила. Прави възражение за погасяне по давност на правото на ищцовото дружество на регрес.

Оспорва иска като се позовава и на неспазване на обичайната практика  и на правилата на справедливост при определяне размера на обезщетението за претендираната сума от 10 000 лева (частичен иск от 50 000 лева), което според ответника се явява прекомерно високо, предвид отговорността му при настъпване на вредоносните последици. В обобщение ответникът Н.З. моли за отхвърляне на исковата претенция, като неоснователна и недоказана, алтернативно – за намаляне на размера й, а също за и присъждане на деловодните разноски. Представя писмени доказателства.

 

 

 

 

 

 

 

 

В съдебно заседание ищцовото дружество, не се представлява. Чрез пълномощника си, в няколко писмени молби поддържа предявения иск и заявените доказателствени искания. Подробни съображения по съществото на спора са развити в представените по делото писмени становища.

 

 

 

 

В съдебно заседание ответникът Н.З. лично и  чрез пълномощника си адв.А. поддържа изразеното становище, че искът е неоснователен.

 

Предявената претенция намира правно основание в чл. 274, ал.1, т.1, предл.първо от Кодекса за застраховане (КЗ) – отм. във връзка с чл. 45 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).

 

От събраните по делото гласни и писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното :

 

В обстоятелствената част на исковата молба се твърди, че нa 24.05.2008г. e нacтъпило пътно-транспортно произшествие (ПТП) пo вина ответника Н.Е.З., в качеството му на водач на лек автомобил „Алфа Ромео” с ДК № ***, при което произшествие пo непредпазливост е причинена смъртта на лицата Ф. Д.  С. и А. К. В., както и тежка телесна пoвpeдa на А. Ш. Ю. и средна телесна повреда на В. Д. Г.. Така заявеното не е оспорено от ответната страна като отговорността на отв.З. е надлежно установена от представените писмени доказателства – присъда № 133/19.11.2009г. по НОХД № 45/2009г. на Окръжен съд – Бургас, частично потвърдена с  Решение № 105/18.06.2010г. на Апелативен съд- Бургас (потвърдено с решение № 470/09.12.2010 г. по н.дело № 453/2010г. на ВКС).

Твърди се също така, че cлед предявена по съдебен ред претенция по гр.дело № 476/2011г. на ОС-Бургас и гр.дело № 255/2012г. на АС-Бургас, ищцовото дружество и ЗК”Уника”АД са осъдени при условията на солидарност да заплатят сума в размер на 100 000,00 (сто хиляди) лева главница. В потвърждение на изложеното са приложените решения па БОС и АС-Бургас №№ 27 от 23.03.2012г. и 97 от 26.10.2012 год. Ищецът твърди, че въз основа на посочените съдебни актове е заплатил обезщетение  за причинените неимуществени вреди в размер на 50 000,00 (петдесет хиляди) лева по горепосочените дела като представя 8 бр. преводни нареждания на ЧСИ И.Б.  с посочено основание „изплатена щета: **********”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По делото е приложена застрахователна полица № 07108126565 за задължителна застраховка „Гражданcкa отговорност” на aвтомoбилистите, според която между ищцовото застрахователно дружество и собственика на управлявания при ПТП от ответника Н.З.  лек автомобил „Алфа Ромео” с ДК № *** е сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност” със срок на действие на договора от 06.03.2008 г. до 05.03.2009 г., т.е. включващ датата на инкриминираното деяние – 24.05.2008 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По делото са изслушани съдебно-икономическа експертиза и съдебно-графическа експертиза, чиито заключения съдът кредитира като компетентни и обосновано изготвени, а също и неоспорени от страните. С оглед възприемане за експертното заключение на СГрЕ и при гореизложените съображения, съдът намира за установена неистинността на оспореното от ответника по реда на чл.193, ал.2 ГПК писмено доказателство - Застрахователна полица № 07108126565 от 05.03.2008г., сключена между С. И. С., в качеството на застрахован и   „Застрахователно дружество Евроинс” АД като застраховател.

Съгласно изготвеното категорично заключение на ВЛ Х.С., при извършено сравнително графическо изследване се е установило, че  подписът на „застрахован” върху процесната полица не е изпълнен от лицето С. И. С., ЕГН **********. Ето защо и на основание чл.194 от ГПК съдът  признава представената застрахователна полица за неистински документ, поради което я изключва от доказателствата по делото.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Въз основа на така възприетата по делото фактическа обстановка от правна страна съдът прави следните изводи:

 

 

 

 

Предявени са обективно и пасивно субективно съединени искове с правно основание чл. 274, ал.1 от КЗ (отм.) и чл. 86 от ЗЗД, които са допустими, но неоснователни по следните съображения:

Съгласно чл.274, ал.1, т.1, предл. първо от КЗ (отм.) освен в случаите по чл. 227, застрахователят има право да получи от застрахования платеното от застрахователя обезщетение, когато застрахованият при настъпването на пътнотранспортното произшествие  е управлявал моторното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма, какъвто е настоящия случай доколкото с Присъда № 133/2009г. по НОХД № 45/2009г. на БОС ответникът З. е признат за виновен за нарушение по правилата за движение по пътищата, като е прието, че деянието е извършено от него в пияно състояние  - с концентрация на етилов алкохол в кръвта на З. 1,35 промила.

 

 

 

 

Регресният иск по чл.274, ал.1, т.1 от Кодекса на застраховането (отм.) е искът на платилия застрахователното обезщетение застраховател срещу причинителя на вредите, когато същите са причинени от лице, което при настъпване на пътно-транспортното произшествие е управлявало моторното превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма. Фактическият състав, водещ до възникване на материалноправното притезание в полза на застрахователя да търси по пътя на регреса от прекия причинител (деликвента) заплащане на това, което е заплатил на увредения, завършва от момента, в който застрахователят реално е заплатил на увредения застрахователното обезщетение. От този момент се поражда регресното му право. За да се ангажира отговорността от застрахователя към деликвента следва да са налице следните предпоставки: осъществен деликт от страна на прекия причинител на вредата, включващ негово противоправно поведение, вреда и причинно следствена връзка между вредата и поведението на деликвента и вина, както и наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност” между застрахователното дружество-ищец и собственика на МПС.

Безспорно се установи, а и този релевантен факт не бе спорен по делото, че ищецът е заплатил обезщетение на увредените лица (в хода на образувано изп.дело – чрез ЧСИ И.Б.) в периода от 26.11.2012г. до 06.12.2012г. Ето защо и направеното от ответника възражение за погасяне на задължението му към застрахователя по давност не е основателно доколкото към момента на завеждане на иска пред СРС - 17.05.2017 год. петгодишният давностен срок не е бил изтекъл.

 

 

 

 

По правния въпрос дали е осъществен сложният фактически състав на непозволеното увреждане по смисъла на материално правна норма на чл. 45 от ЗЗД в четирите й елемента (противоправно поведение, вреда, причинна връзка между поведението и вредата и вина) следва да се отбележи, че по аргумент на чл. 300 от ГПК обсъдените по-горе съдебни актове (влязла в сила присъда и решения) имат задължителна обвързваща сила за гражданския съд. Ето защо в настоящото производство следва да се приеме за установи, че са налице предпоставките на деликта относно факта на извършването му, неговата противоправност и виновност на дееца. Тук е момента да се посочи, че при условията на принципа на непосредственост  по делото бяха изслушани съдебно-икономическа и съдебно-графическа експертизи.

След анализа на всички доказателствени средства безспорно се установи, че в резултат на противоправното поведение на водача на автомобила и доколкото същият е управлявал МПС в процесния момент в пияно състояние, тоест в нарушение на правилата за движение по пътищата, е настъпило описаното в обстоятелствената част на исковата молба пътнотранспортно произшествие, чийто механизъм е подробно изяснен от вещото лице (автоексперт) в хода на наказателното приоизводство. От тук следва правният извод за наличие на причинно-следствена връзка между противоправното поведение и вредата. Презумпцията за вина в хипотезата на чл. 45, ал.2 от ЗЗД не бе оборена.

 

 

 

 

 

 

 

 

В тежест на ищеца бе и същия успя да установи (посредством изслушаната съдебно-икономическа експертиза и писмени доказателства), че застрахователят е платил претендираната от ответника по настоящия иск сума, съставляваща застрахователно обезщетение за претърпените имуществени и неимуществени вреди в резултат на осъществено застрахователно събитие.

При така установените факти исковата претенция макар допустима, следва да бъде отхвърлена като съдът я намира за неоснователна, поради следните съображения: както се посочи, за да се ангажира отговорността на застрахователя към деликвента следва да са налице освен установените вече предпоставки - осъществен деликт от страна на прекия причинител на вредата, включващ негово противоправно поведение, вреда и причинно следствена връзка между вредата и поведението на деликвента и вина, така също и наличието на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност” между застрахователното дружество-ищец и собственика на МПС.

 

 

 

 

 

Спорният въпрос по делото, от който зависи неговия изход, се свежда именно до това дали в конкретния случай е било налице валидно застрахователно правоотношение между застрахователното дружество-ищец  „Застрахователно дружество Евроинс” АД и собственика на МПС – С. И. С., в качеството на застрахован. Кредитирайки изготвеното категорично заключение на ВЛ Х.С., при извършено сравнително графическо изследване на Застрахователна полица № 07108126565 от 05.03.2008г. (посочена за основание за предявения иск) и признавайки я за неистински документ, съдът я изключва от доказателствата по делото.

При това положение и при липсата на каквито й да било други доказателства, сочещи на противното, ищцовата страна не успя да установи изгодния за себе си факт, че е налице валидно сключена между „Застрахователно дружество Евроинс” АД като застраховател и С. И. С., в качеството на застрахован със застраховка ГО.

 

 

 

 

 

Предвид изложеното съдът намира, че предявените при условията на обективно и субективно кумулативно пасивно съединяване искове - както за главния с правно основание чл. 274, ал.1,т.1 от КЗ (отм.) и чл. 45 от ЗЗД, така и акцесорния - за присъждане на законна лихви, считано от датата на предявяване на иска са неоснователни и недоказани, поради което и следва да бъдат отхвърлени изцяло.

 

 

 

 

При този изход на делото и на основание чл.78, ал.3 от ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника З. сумата от 830,00 (осемстотин и тридесет) лв. - разноски по делото за адвокатско възнаграждение, съгласно представен списък по чл.80 ГПК.

 

 

 

 

 

Мотивиран от гореизложените съображения, Айтоският районен съд

 

                                

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от ищеца „Застрахователно дружество Евроинс” АД, вписано в ТР с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.С., ***, представлявано от Й.Ц. – изпълнителен директор и Р.Б. – изпълнителен директор, иск за осъждане на  ответника Н.Е.З., ЕГН **********, с посочен адрес: *** да заплати на ищцовото дружество „Застрахователно дружество Евроинс” АД сумата от 10 000,00 (десет хиляди) лева (частичен иск от 50 000лева), представляваща частично претендираната сума от изплатено застрахователно обезщетение на правоимащите, по задължителна застраховка „Гражданcкa отговорност” на aвтомoбилистите, с полица № ********** от 05.03.2008г., покриващa отговорността на винoвния водач, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба до окончателно изплащане на дължимото, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

 

На основание чл.194 от ГПК признава Застрахователна полица № ********** от 05.03.2008г. на  „Застрахователно дружество Евроинс” АД за неистински документ, поради което я изключва от доказателствата по делото и разпорежда изпращането й, ведно с препис от настоящото решение на Районна прокуратура – Айтос.

 

 

 

 

 

ОСЪЖДА „Застрахователно дружество Евроинс” АД, вписано в ТР с ЕИК *** да заплати на Н.Е.З., ЕГН **********, сумата от  830,00 (осемстотин и тридесет) лева, съставляваща сторени по делото съдебно-деловодни разноски.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване  пред Бургаския окръжен съд в 2-седмичен срок от съобщаването и връчването му на страните.

 

 

 

             РАЙОНЕН СЪДИЯ :