Решение по дело №2856/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2019
Дата: 11 ноември 2019 г. (в сила от 24 ноември 2021 г.)
Съдия: Албена Славова
Дело: 20193110202856
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2019/11.11.2019г.

гр.В., 11.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Варненският районен съд – тридесет и втори наказателен състав - в публично заседание на  единадесети септември  през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя АНД 2856  по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е образувано на основание  чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена от „Д. Т.“ЕООД , с управител и представляващ М. Е. М. чрез адв. М.Х. при АК-С. против НП № 23-0000801/16.10.2018 г. на Началника на ОО“АА“- гр. В., с което на основание чл. 97 ал.1 пр. последно от ЗАвПр на дружеството е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 5 000/пет хиляди/ лева за нарушение на чл. 91б ал.1 т.1  от ЗАвПр.

В депозираната жалба се твърди, че неправилно е посочена датата на извършване на нарушението, доколкото 7-дневния срок за предоставяне на изискания документ е изтекъл три дни преди датата, на която се твърди, че е извършено нарушението. Сочи се, че неправилно е определен нарушения материален закон, доколкото деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 91б т.1 от ЗАвП, вместо като нарушение на приложимата норма на чл. 91в т.2 пр1 от ЗАвП. Твърди се, че неправилната квалификация на извършеното нарушение  е довело и до подвеждане на нарушението към неправилна санкционна норма – тази по чл. 97 ал.1 от ЗАвПр, вместо по специалната норма на чл. 104 ал.7 пр.2 от ЗАвПр. Сочи се, че законодателят изрично е предвидил норма за задължение за извличане на информация от устройство, която не представлява документ. Иска се НП да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано.

В съдебно заседание въззивникът, редовно призован, не се явява, не се представлява. Постъпило е по делото писмено становище с аргументи по същество. 

 Въззиваемата страна, редовно уведомена, изпраща представител – експерт Г., който в съдебно заседание оспорва жалбата. В заседание по същество пледира, че са неоснователни доводите за неправилно посочване датата на извършване на нарушението, доколкото отговорността на дружеството-жалбоподател е за забалено изпълнение. Иска се НП да бъде отменено.

В хода на  съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителя – Й. Г.. Приобщени са към материалите по делото материалите по АНП.

След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

 На 14.05.2018 г. в Изпълнителна Агенция „Автомобилна администрация“ постъпило писмо с рег.№ 12-00-00-413/14.05.2018  г., с което контролните органи на Кралство И. уведомяват за извършени нарушения от водач на товарни автомобили, използвани от български превозвач. Във връзка с постъпилата информация, с писмо с изх.№ 12-00-00413/1/04.06.2018 г. на Главния директор на ГД“АИ“ , изпратено до Началницика на Областните отдели „Автомобилна администрация“ - В.,  е възложена проверка на превозвача „Д. Т.“ЕООД, притежаващ лиценз на Общността за превоз на товари  № 14408, валиден до 28.12.2005 г.  Във връзка с възложените задължения, на 05.06.2018 г. на  пълномощник на дружеството  - П. В. И., е връчена покана  в 7-дневен срок да се предоставят в Областен отдел „Автомобилна администрация“ - В. изброени в шест пункта документи, в т.ч. тахографски листи съотв. информацията от дигиталните тахографи, извлечена от паметта на тахографа и от картите на водачите на магнитен носител за периода от 01.10.2017 г. до 31.12.2017 г. На 11.06.2018 г. пълномощникът П. И. представила в сградата на ОО“АА“, гр. В. копия на част от изисканите документи

На 14.06.2018 г. при извършена проверка е установено, че превозвачът не е представил на служителите на ОО“АА“ – В. извлечение от паметта на дигитален тахограф „Stoneridge ELc“, тип SE 5000, сер. № **********, одобрен тип е50002, монтиран  в МПС „С.“, кат N3, с рег.**, собственост на превозвача за периода от 01.10.2017 г. до 31.12.2017 г.., за който период посоченото превозно средство има издадено копие на лиценза.

При така установените факти, Й.Р.Й. – старши инспектор при ОО“АА“, гр. В. съставил на дружеството-жалбоподател АУАН за извършено нарушение на чл. 91б ал.1 от ЗАвП, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

  Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени доказателства по АНП, както и от гласните доказателства, приобщени към делото чрез разпита на свидетелите, които преценени в тяхната съвкупност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността и обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежна страна в законоустановения срок за обжалване  и е приета от съда за разглеждане, но по същество е неоснователна.

  Наказателното постановление № 23-0000801/16.10.2019 г.  издадено от компетентен орган, съгласно заповед  № РД – 08-249/15.05.2015 г.  на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, видно от приложеното  по делото копие на същата , а АУАН е съставен от компетентни лица, съгласно нормата на чл. 92, ал.1 от ЗДвП.

В хода на административнонаказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Съдът счита, че описаните в НП нарушения са индивидуализирани в необходимата степен, с оглед гарантиране правото на защита на наказаното лице.но са нарушени приложими материални разпоредби.

Като разгледа жалбата по същество, съдът установи  от правна страна следното:

С обжалваното пред ВРС наказателно постановление, е ангажирана административно наказателната отговорност на дружеството-жалбоподател  за неизпълнение на указание за представяне на извлечение от паметта на дигитален тахограф   за периода на проверката от 01.10.2017 г. до 31.12.2017 г., които е длъжно да съхранява най-малко една година от приключването. Деянието е квалифицирано по чл.91б ал.1 т.1 от ЗАвП, съобразно който превозвачите и собствениците на автогари са длъжни да предоставят на служителите от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" за проверка всички документи, свързани с превозите на пътници и товари и е санкционирано по реда на чл.97 ал.1 предл.последно, съобразно което който откаже достъп на контролните органи до гаражите, автогарите и всички помещения, свързани с дейността му или не представи за проверка свързани с превозната дейност документи, се наказва с глоба или с имуществена санкция от 5000 лв.

Видно от изложеното в НП, от фактическа страна деянието е описано като непредставяне на извлечение от паметта на дигитален тахограф. Основателно в този смисъл е възражението на въззивника, че така установеното деяние следва да се квалифицира като нарушение по чл. 91 в т. 2 от ЗАвП, съобразно който превозвачите, ръководителите на предприятия и лицата, извършващи превози за собствена сметка, са длъжни да съхраняват най-малко една година след тяхното приключване и да предоставят за проверка от контролните органи информацията, извлечена от паметта на дигиталния тахограф и от картата на водача. Тази промяна в квалификацията кореспондира със санкционната разпоредба на чл.104 ал.7 от ЗАвП, където законодателят е предвидил налагане на административно наказание имуществена санкция отново в размер от  5000лв., идентично с размера на наложеното наказание.

Безспорно е, че фактите са изложени коректно в обжалваното НП така,     че за жалбоподателят не съществува съмнение защо е ангажирана административно наказателната му отговорност. Същевременно ангажирането на административно-наказателната отговорност въз основа на друга санкционна разпоредба не би довело до утежняване положението на въззивника, доколкото приложимата санкционна норма предвижда идентично по размер наказание в твърд размер с наложеното такова. Поради това, неправилната правна квалификация  не е съществено нарушение на административно производствените правила  и не е самостоятелно основание за отмяна на НП, а е предпоставка за изменение на същото по отношение на нарушения материален закон и правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност.

С промяната на правната квалификация на едно нарушение не се нарушава правото на защита на дружеството, след като не е налице промяна във фактическото установяване. В НПК е дадена правна уредба на правомощието на съда по изменение на обвинението по прилагане от съда на закона за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление по реда на чл.337, ал.1, т.2 от НПК. В този смисъл – Решение на Административен съд –В. по КАД № 885 / 2019г./

Съдът намира за неоснователно и възражението на въззивника за неправилно определяне датата на извършване на нарушението. Действително срокът за представяне на изисканите от въззивника документи, в т.ч. и процесното извлечение от паметта на дигитален тахограф е изтекъл на 11.06.2018 г. , на която дата законосъобразно същият е могъл да изпълни задължението, вменено от нормата на чл. 91в т.2 от ЗАвП. Поради изложеното, съдът счита, че на всяка следваща дата, включително 14.06.2018г. /посочена като дата на установяване на деянието/ в периода до издаване на процесния АУАН с виновното си бездействие въззивникът осъшествява състава на нарушение по чл. 91в т.2 от ЗАвП.

С оглед на изложените съображения, съдът намира, че НП следва да бъде изменено по отношение квалификацията на осъщественото нарушение и правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на въззивника.

  Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

  ИЗМЕНЯ НП № 23-0000801/16.10.2018 г. на Началника на ОО“АА“- гр. В., с което на основание чл. 97 ал.1 пр. последно от ЗАвПр на дружеството е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 5 000/пет хиляди/ лева за нарушение на чл. 91б ал.1 т.1  от ЗАвПр, по отношение на  нарушения материален закон, а именно – за нарушение  на чл. 91в т.2 от ЗАвП и  по отношение на правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност, а именно – на основание чл. 104 ал.7 от ЗАвПр.

 Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд – В.  по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

  След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: