Решение по дело №106/2011 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 29
Дата: 13 юни 2011 г. (в сила от 1 юли 2011 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20112170200106
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 май 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ ………………             13.06.2011 ГОДИНА                  ГР. СРЕДЕЦ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД – ГР. СРЕДЕЦ                                НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 08.06. /осми юни/                                2011 /две хиляди и десета/ година

В публично заседание, в следния състав :

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : Красимира Донева

 

 

секретар – К.Л.

прокурор –

като разгледа докладваното от съдия Кр. Донева

НАХД № 106 по описа за 2011 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано въз основа на постановление на Районна прокуратура – гр. Средец с отправено предложение за освобождаване на обвиняемата И.С.И. ***, с ЕГН **********, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, за извършено престъпление по чл. 234в, ал. 1 от НК.

         В съдебно заседание СРП, редовно уведомена, не изпраща представител.

         Обвиняемата участва лично в съдебното заседание, признава се за виновна, признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на постановлението. Желае да й бъде наложен минимален размер глоба.

След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Обв.  И.С.И. живее във Военен блок № 2, вх. 1, ет. 2, ап. 8, в гр. Средец, в жилище под наем. Жилището не било водоснабдено, нямало и водомер и до края на м. юли 2010 г. обвиняемата заедно със семейството си – майка си и децата си –живеела в апартамента без да потребява вода от водоснабдителната система на “ВиК” ЕАД – гр. Бургас. В края на м. юли 2010 г. обвиняемата разговаряла със свои съседи в същата ситуация и се съгласила да бъде включена към мрежата за питейна вода нелегално, чрез тръба от пожарния водопровод на стълбището. В края на м. юли 2010 г. неизвестно за обвиняемата лице извършило присъединяването на жилището й към водоснабдителната система на “ВиК” ЕАД – гр. Бургас чрез тръба с диаметър 3/4 цола, която била свързана с пожарното табло в коридора на стълбището. В другия си край тръбата била свързана с вътрешния водопровод на жилището, ползвано от обвиняемата И..***0 г. обвиняемата започнала да ползва вода, която не се отчитала по никакъв начин, т. к. същата нямала водомер. На 16.08.2010 г. в жилището й отишли на проверка служители на “ВиК” ЕАД – гр. Бургас – свидетелите Михаил Стоянов Тодоров и Банко Димитров Димитров, които констатирали неправомерното присъединяване и липсата на водомер, за което съставили Констативен протокол № 44/16.08.2010 г. Неправомерното присъединяване било преустановено.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена по безспорен начин от обясненията на обвиняемата, от показанията на разпитаните по делото свидетели,  от заключението на техническата експертиза и от приобщените чрез прочитането им по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установи, че обвиняемата И. е осъществила както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението по чл. 234в, ал. 1 от НК, тъй като през месец юли 2010 г. в гр. Средец, на ул. “Военни блокове”, бл. 2, чрез другиго – неустановено лице, осъществила неправомерно присъединяване към водоснабдителната система на “Водоснабдяване и канализация” ЕАД – гр. Бургас чрез направено отклонение от пожарния водопровод, посредством тръба 3/4 цола към вътрешния водопровод на дома й, с което създала условия за непълно отчитане на потребената вода.

Налице е  извършено съставомерно деяние по посочения текст от наказателния закон. Същото се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите, заключението на техническата експертиза, от приложените по делото писмени доказателства, които напълно подкрепят направените самопризнания от обвиняемата.

         При осъществяване на деянието обвиняемата е действала с пряк умисъл, тъй като ясно е съзнавала общественоопасния и противоправен характер на извършеното, както и неговите общественоопасни последици, но въпреки това е искала настъпването на тези последици.

         С оглед всичко изложено съдът намира, че обвиняемата следва да бъде призната за виновна по този текст от НК.

         Относно вида и размера на наказанието, съдът взе предвид следното:

Съгласно чл. 2, ал. 1 от НК, за всяко престъпление се прилага онзи закон, който е бил в сила по време на извършването му. За извършеното от обвиняемата престъпление в действалата редакция на закона преди изменението с ДВ, бр. 33 от 2011 г. /в сила от 27.05.2011 г./, са били предвидени кумулативно наказания лишаване от свобода до три години и глоба до десет хиляди лева. Обвиняемата е неосъждана /реабилитирана на основание чл. 86, ал. 1, т. 1 от НК/. Спрямо нея не е прилагана разпоредбата на чл. 78 а, ал. 1 от НК, а от престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди. Поради това съдът намира, че в настоящия случай действително са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемата от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

При определяне на размера на наказанието, съдът взе предвид личността на дейцата, както и оказаното от нея съдействие на органите на досъдебното производство за разкриване на обективната истина. По тези съображения, съдът й налага глоба в минималния предвиден в закона размер от 1 000 лева. Съдът счете, че за постигане целите на индивидуалната и генералната превенция и най-вече за поправяне и превъзпитание на обвиняемата не е наложително да й бъде наложена глоба в по-висок размер. Така наложеното административно наказание е необходимо и достатъчно за оказване на предупредително, превъзпитателно и възпиращо въздействие, както върху самата обвиняема, така и върху останалите членове на обществото.

         На основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът следва да осъди обвиняемата  да заплати направените по делото разноски в размер на  40 лева.

Мотивиран от изложеното и на осн. чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемата И.С.И., родена на *** ***, живуща ***, българска гражданка, българка, с основно образование, неомъжена, неосъждана /реабилитирана/, с ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че през месец юли 2010 г. в гр. Средец, на ул. “Военни блокове”, бл. 2, чрез другиго – неустановено лице, осъществила неправомерно присъединяване към водоснабдителната система на “Водоснабдяване и канализация” ЕАД – гр. Бургас чрез направено отклонение от пожарния водопровод, посредством тръба 3/4 цола към вътрешния водопровод на дома й, с което създала условия за непълно отчитане на потребената вода – престъпление по чл. 234в, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78 а, ал. 1 от НК и чл. 2 от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като й НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 от НПК обвиняемата И.С.И., със снета самоличност, да заплати направените по делото разноски в размер на 40 /четиридесет/ лева в полза на държавния бюджет.

         Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Бургас в 15-дневен срок от обявяването му.

                                                                              

РАЙОНЕН СЪДИЯ :