Решение по дело №25/2017 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 84
Дата: 31 май 2017 г. (в сила от 26 юни 2017 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20171840100025
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 януари 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Ихтиман, 31.05.2017 година

 

В      И  М  Е  Т  О   Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на петнадесети май две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при участието на секретаря Ц. В., като разгледа докладваното от съдията Йорданова гр. д. № 25 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод подаден иск от «Ф.И.« ЕАД ЕИК: ., седалище и адрес на управление гр. С., ул. «Х.И.» № ., срещу И.А.Б. ЕГН ********** *** за установяване на съществуване на вземането по договор за потребителски  кредит № .. г. в размер на 1000,00 /хиляда/ лева  -  главница; 361,73 /триста шестдесет и един лева и седемдесет и три стотинки/ – договорна лихва за периода  от 22.06.2014 до 21.03.2016 г.; 244,17 /двеста четиридесет и четири лева и седемнадесет стотинки – лихва за забава за периода от 22.06.2014 г. до 18.11.2016 г. и 731,30 /седемстотин тридесет и един лева и тридесет стотинки/ такси за периода от 22.06.2014 г. до 21.03.2016 г. Иска се и осъждането на ответника за заплащането на сторените в заповедното и в исковото производство разноски.

Ищецът твърди, че по силата на договор за потребителски кредит № … г., сключен между „П.Ф.Б.“ ООД и ответника Б. е  получила паричен кредит в размер на 1000,00 лева, който подлежал на връщане на 60 седмични плащания. В договора са уговорени дължимата възнаградителна лихва и такси по кредита. Сочи се, че длъжникът не е изпълнил задълженията по връщане на сумата, като крайният срок за изпълнение на договора е настъпил на … г. С договор за цесия от .. г. ищецът е придобил вземането на „П.Ф.Б.“ ООД.

Ответникът, в срока по чл. 131 ГПК представя писмен отговор, в който оспорва иска по основание и размер. Твърди се, че подобен договор не е сключван и се оспорва подписа по договора.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема следното от фактическа страна:

По делото е представен е представил договор за потребителски кредит № .. г., сключен между „П.Ф.Б.“ ООД и И.А.Б., в който е посочено, че Б.  е получила паричен кредит в размер на  1000 лева. Към стойността на получената сума е прибавена и такса за оценка на досие, фиксирана лихва и такса за администриране на кредита, като кредитополучателят се е задължил да върне общата сума от 2093,03 лева на 60 седмични плащания от по 34,89 лева.

По делото е приложен договор за прехвърляне на вземане от …. г., по силата на който „П.Ф.Б.“ ООД е прехвърлило свои вземания на „Ф.И.“ ЕАД, измежду които, съобразно приложение № ., е и вземането срещу И.Б..

Съобразно представеното пълномощно Ф.И.“ ЕАД е било опълномошено от „П.Ф.Б.“ ООД да уведоми длъжниците за сключения на … г. договор за прехвърляне на вземания. По делото не съществуват доказателства за това, че извършената цесия е била съобщена на длъжника.

На … г. от страна на „Ф.И.“ ЕАД е подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, във връзка с което е образувано  ч.гр. дело № 863/2016 г. на Районен съд – Ихтиман и е издадена Заповед за изпълнение № …. г. На .. г. е постъпило възражение от страна на длъжника И.Б..

От изисканата справка от СДВР, 8 РУ на МВР С. се установява, че в управлението има образувано досъдебно производство № .. ЗМИП 15019/2015 г. във връзка със сключения договор за потребителски кредит № …. г., между „П.Ф.Б.„ ООД и И.А.Б., разследването по което не е приключило.

Във връзка с възраженията на ответницата по делото е допусната съдебно графическа експертиза. Съгласно изготвеното заключение, което съдът кредитира като обективно и безпристрастно, подписът в графата „подпис на клиента“ в Договор за потребителски кредит № … г. не е положен от И.А.Б..

От правна страна:

В производството по чл. 422 ГПК вр. чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД взискателят следва да докаже факта, от който произтича вземането му, а длъжникът – възраженията си срещу него. Доказателствената тежест за спорните факти се разпределя с оглед на твърденията на страните, т.е. ищецът дължи пълно и главно доказване на фактите, въз основа на които претендира изпълнение от ответника.

В конкретния случай ищецът следва да докаже съществуването на валидно облигационно отношение между „П.Ф.Б.“ ООД и И.А.Б. по договор за предоставяне на предоставяне на потребителски паричен кредит; валиден договор за цесия, с който е прехвърлено процесното вземане; получено уведомяване от цедента за извършената цесия.

От събраните в хода на производството не се събраха доказателства за това, че е съществувало валидно облигационно правоотношение, вземането по което да е прехвърлено на ищеца. Предвид установената неистинност на подписа на И.Б. върху договора за потребителски кредит, не се доказа съществуването на вземането на цедента, поради което и искът на ищеца – цесионер, за установяване съществуване на вземане срещу длъжника е неоснователен.

По разноските

Ответникът претендира заплащането на разноски. Съдът приема, с оглед изхода на спора и в съответствие с разпоредбата на чл. 78, ал. 3 ГПК, че в полза на ответника следва да бъдат присъдени сторените разноски, включващи изплатено адвокатско възнаграждение.

По отношение на възражението за прекомерност, следва да се отбележи, че съгласно чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, минималното адвокатско възнаграждение възлиза на стойност от 321,33 лева. С оглед фактическата и правна сложност на делото /обстоятелството, че същото е приключило в две съдебни заседания/, но и предвид факта, че страната не е длъжна да избере процесуален представител съобразно най-ниско изискваното възнаграждение, както и че процесуалното представителство изисква пътни разходи за адвоката, съдът намира, че претендираното адвокатско възнаграждение от 600,00 лева е прекомерно (представлява почти една четвърт от материалния интерес), но следва да бъде намалено до размера от 400,00 лева.

 

Воден от горното С Ъ Д Ъ Т

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ ИСКА на „Ф.И.” ЕАД, ЕИК …, седалище и адрес на управление гр. С., ул. «Х.И.» № …, за установяване на вземане спрямо И.А.Б. ЕГН ********** *** за установяване на съществуване на вземането по договор за потребителски  кредит № …. г. в размер на 1000,00 /хиляда/ лева  -  главница; 361,73 /триста шестдесет и един лева и седемдесет и три стотинки/ – договорна лихва за периода  от … г.; 244,17 /двеста четиридесет и четири лева и седемнадесет стотинки – лихва за забава за периода от 22.06.2014 г. до 18.11.2016 г. и 731,30 /седемстотин тридесет и един лева и тридесет стотинки/ такси за периода от 22.06.2014 г. до 21.03.2016 г.

ОСЪЖДА „Ф.И.” ЕАД, ЕИК …, седалище и адрес на управление гр. С., ул. «Х.И.» № ….,  ДА ЗАПЛАТИ на И.А.Б. ЕГН ********** *** сумата от 400,00 (четиристотин лева) разноски в производството.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Софийски окръжен съд.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              /Р. Йорданова/