№ /14.07.2023 год., гр. Варна
ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ШЕСТИ СЪСТАВ, в закрито заседание, проведено на 14.07.2023 год. в състав:
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: АТАНАС СЛАВОВ
като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 2298/2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е с правно основание чл.140 ГПК.
Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от Т.Д.И., ЕГН**********, с адрес: ***, против ответниците М.А.Ф. ЕГН ********** с адрес ***, СО „Добрева чешма" 510-1699 и Р.П.Ф. с ЕГН ********** с адрес ***, СО „Добрева чешма" 510-1699 обезщетение за вреди, с правно основание чл.45 от ЗЗД.
С Определение № 512/12.02.2019 год. по настоящото дело съдът е прекратил производството против ответника Р.П.Ф. с ЕГН ********** с адрес ***, СО „Добрева чешма" 5L0-1699. Определението е влязло в законна сила.
В исковата молба ищцата е изложила фактически твърдения относно предявените искове.
В исковата си молба ищцата е заявила следния петитум, с който моли съда да постанови решение, с което :
ОСЪДИ ответника М.А.Ф. да й заплати, сумата в размер на 65 992.50лв., представляваща обезщетение на причинени имуществени вреди поради неосъщественото законно строителство на ап.6 с площ 93.13кв.м., ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателно изплащане на главницата.
ОСЪДИ ответника М.А.Ф. да заплати на ищцата Т.Д.И., сумата в размер на 30 000лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди за претърпените болки и страдания и оставане без работа и доходи в периода от 16.03.2013 год. до 16.03.2018 год. ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателно изплащане на главницата.
Претендира разноски.
С исковата молба са представени писмени доказателства и са направени доказателствени искания.
В срока по чл.131 от ГПК е постъпил отговор от ответника, с който оспорва изцяло предявените искове като неоснователни и недоказани молят съда да ги отхвърли. Претендират направените по делото разноски.
След като се запозна със становището на страните съдът намира, че исковете намират своето правно основание в чл.45 от ЗЗД.
Съгласно закона всеки който е причинил вреди, е длъжен да ги поправи.
Съдът, на осн. чл.146, ал.1, т.5 от ГПК, следа да укаже на ищеца, че следва да докаже: твърдяното виновно и противоправно деяние на ответниците (сочените конкретни действия и/или бездействия, както и противоречието на същите със сочените от ищеца нормативни правила и изисквания); описаните по вид и по предмет вреди, които са пряка последица от соченото противоправно деяние; в допълнение по пропуснатите ползи следва да докаже сигурното пропускане да се увеличи патримониума на ищеца с конкретно соченото благо на конкретната търсена стойност на същото; размера на всички имуществени и неимуществени вреди, последните по законовия критерий за справедливост с оглед данните по случая; и всички други положителни твърдения, на които основава наличието на сочените елементи от състава на претендираното право.
В тежест на ищцата съдът следва да възложи да установи, чрез всички допустими доказателствени средства, че предявените против нея искове и жалби е при злоупотреба с право т.е. жалбите и исковите молби са подавани именно с цел да и се навреди.
Съдът на осн. чл.146, ал.1, т.5 ГПК указва на ответниците, че следва да докаже: всички положителни факти на които основава възраженията си (в това число законност на построеното или негова търпимост; сочени правонарушения на ищцата; и всички други).
По възражението за прихващане направено от ответниците в срока за отговора на исковата молба.
Съдът не следва да приема възражението за прихваща за съвместно разглеждане, той като насрещното вземане не е ликвидно и изискуемо, и не принадлежи като вземане само на ответниците по иска, а на други лица, които не страни по делото.
Тъй като възражението за прихваща няма пречка да бъде предявено в отделен исков процес.
По доказателствата:
Представените от страните писмени такива следва да бъдат допуснати до прилагане по делото.
Производството по делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание. На страните по делото следва да бъде дадена възможност, в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото определение, да изразят писмено становище по доклада на иска, като на ищеца се връчи препис от писмения отговор на ответниците.
Воден от горното и на основание чл.140 от ГПК, съдът
НЕ ПРИЕМА за съвместно разглеждане възражението за прихващане.
ПРИЕМА и ОБЯВЯВА на страните следния проект за доклад:
Предявен иск, с правно основание чл.45 от ЗЗД.
Предвид изразеното от страните становище, съдът намира, че не са налице права и обстоятелства, които се признават съобразно разпоредбата начл. 146, ал.1, т.З ГПК.
Предвид изразеното от страните становище, съдът намира, че не са налице обстоятелства, които не се нуждаят от доказване съобразно разпоредбата на чл. 146, ал.1 т.4 ГПК:
На осн. чл. 146, ал.1, т.5 ГПК, УКАЗВА на ищеца, че е в негова тежест да докаже фактите и обстоятелството посочени към мотивите на определението.
На осн. чл. 146, ал.1, т.5 ГПК, УКАЗВА на ответниците, че е в тяхна тежест е да установят всички наведени от него право-изключващи и право- погасяващи възражения по иска, от които черпи благоприятни за себе си последици.
ДОПУСКА като писмени доказателства по делото приложените към исковата молба. По тяхното приемане съдът ще се произнесе в открито съдено заседание.
НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 15.11.2023 год. от 14.30 часа, за която дата и час да се призоват страните, на които да се връчи препис от настоящото определение, което съдържа проекта за доклад, като на ищеца се връчат и преписи от писмения отговор на ответника.
ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните, в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото определение, да изразят писмено становище по доклада на иска.
ПРИКАНВА страните към постигане на споразумение, като разяснява, че сключването на спогодба е доброволен способ за уреждането на спора, който има преимущество пред спорното производство, като при постигане на спогодба заплатената от ищеца държавна такса се връща в половин размер.
НАСОЧВА страните към МЕДИАЦИЯ като алтернативен способ за разрешаване на спорове, на основание чл.140 ал.2 ГПК и чл.11 ал.2 Закона за медиацията
РАЗЯСНЯВА, че медиатора може да съдейства на страните за доброволното разрешаване на спора им, който да приключи с постигане на споразумение, одобрено от съда. Освен това, чрез медиацията страните могат да разрешат и други свои конфликтни отношения, извън предмета на съдебния спор и да постигнат и по тях споразумение.
Медиацията може да бъде осъществена в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ към Окръжен съд - Варна, адрес гр.Варна ул.„Ангел Кънчев" № 12, ет.4 /сградата, в която се помещава СИС при ВРС/, без заплащане на такси.
За участие в медиация страните могат да се обърнат към координатора за ВОС: Нора Великова - ет. 4, стая 419, на тел. 052 62 33 62, както и на e-mail: *********@***.**.
За предприемане действия по започване на процедура по медиация следва да уведомят съда.
СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: