Решение по дело №481/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 465
Дата: 29 декември 2021 г. (в сила от 29 декември 2021 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20217080700481
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 465

гр. Враца,29.12.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 30.11.2021г. /тридесети ноември  две хиляди двадесет и първа  година/, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                                                   ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 481 по описа за 2021г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН.

Образувано е на основание постъпила касационна жалба от ДИРЕКЦИЯ „ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА“ ВРАЦА, против РЕШЕНИЕ №260055/22.06.2021г.,  постановено по АНД № 65 по описа за 2021 г. на Районен съд – Мездра,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           с което е отменено Наказателно постановление № 06-001367/05.01.2021г.  на Директора на  Дирекция “ИТ” гр.Враца, издадено срещу „Б.с.г.И.“ ЕООД ***, с което на основание чл. 416 ал. 5 вр. чл. 414  ал. 1 от КТ, за нарушение на чл. 153 ал.2  от същия кодекс,  е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

В касационната жалба са релевирани възражения за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила при постановяването му, касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Твърди се, че неправилно е установена действителната фактическа обстановка, в противоречие с доказателствата по делото, в резултат на което неправилно въззивната инстанция е приела, че не е доказано нарушението на  разпоредбата на чл. 153 ал.2 КТ. Изложени са доводи, че административно-наказващият орган правилно е ангажирал отговорността на дружеството, като е квалифицирал точно извършеното нарушение, съобразил е тежестта му, за което е наложена имуществена санкция съобразно приложимите материалноправни разпоредби. Отправено е искане към касационната инстанция да отмени решението и вместо него да постанови друго, с което да потвърди изцяло наказателното постановление. В съдебно заседание касаторът чрез * К.  поддържа жалбата по изложените в нея съображения. Прави се искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Възразява се против размера на адвокатското възнаграждение на противната страна поради прекомерност.

Ответникът - „Б.с.г.И.“ ЕООД ***, чрез процесуалния представител адв.Р. в с.з. и в писмени бележки оспорва жалбата, като заявява, че решението е правилно и съобразено със събраните по делото доказателства. Иска решението на Районния съд да бъде оставено в сила. Претендира разноски и заявява, че размерът на адвокатското възнаграждение е минимален.

             Участващият в касационното производство прокурор от ОП – Враца дава заключение, че касационната  жалба е основателна и следва да бъде уважена. Развива съображения, че е доказано явяването на работника на работа в период, в който не му е осигурена задължителна почивка, поради което НП е законосъобразно.

В настоящото производство от страните не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата и в съдебно заседание доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК , приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

При постановяване на съдебния си акт въззивният съд не е допуснал нарушение на процесуалния закон, тъй като е дал възможност  на страните да докажат защитните си тези с всички допустими и относими към спора доказателствени средства. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал  писмени и гласни доказателства, обсъдил ги е поотделно и в тяхната съвкупност, мотивирал се е защо кредитира  едни, а не дава вяра  на други и въз основа на тях е постановил съдебния си акт, поради което същият се явява обоснован. В оспореното решение липсват и допуснати нарушения на материалния закон, изразяващи се в неправилното прилагане на същия, в каквато насока са възраженията на касатора.

От представените пред районния съд доказателства се установява, че отговорността на ответника по настоящото дело, е ангажирана затова, че в качеството му на работодател е допуснал * Г.Г. да полага труд, при сумарно отчитане на работното време,  за периода  от 07.09.2020г. до 18.09.2020г., без да му осигури седмична почивка, което е следвало да стори на 13.09.2020г. В НП и в съставения преди това АУАН е посочено, че такова нарушение е извършено и по отношение на друго лице - И.Б.

За да отмени НП въззивният съд е приел, че извършилите проверката са направили констатациите си въз основа на отбелязванията в книгата за инструктаж, от която се вижда, че за посочения период  * Г.  е полагал подписа си ежедневно, което не е достатъчно за доказване на нарушението.  Събирани  са доказателства относно  работното време на  лицето Б., без да става ясно  дали изпълнителното деяние  за  твърдяното нарушение включва   и това лице. Обоснован е изводът на въззивния съд, че след като  за положения труд на лицето Г. не са  проверени и приобщени към административнонаказателната преписка отчетите за извършената от него  работа, при  законосъобразно  изготвен график, не може да се приеме, че същият не е бил спазен. Касационният състав възприема  аргументите на  първостепенния съд, че след като не е установено  каква е била продължителността на  работното време на  конкретния работник,  не може да се направи извод, че  междуседмичната почивка е следвало  да бъде на датата 13.09.2021г., както е посочено в АУАН и НП.

Предвид изложеното и доколкото в съдебната фаза на производството следва да бъде установено именно съответствието на твърденията, обективирани в НП, с обективната действителност и доказателствената съвкупност, налична по преписката, правилно въззивният съд е приел, че издаденото НП е незаконосъобразно.

 Като е отменил НП по тази причина, РС – Мездра,  е постановил правилно решение и не е допуснал твърдяното от касатора нарушение по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК при постановяването му.

По тези съображения и след извършена служебна проверка на решението на районния съд, съгласно изискванията на чл. 218, ал. 2 АПК, не се констатираха основания за отмяната му поради невалидност, недопустимост или несъответствие с материалния закон, извън посочените в касационната жалба. Съдебният акт е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор, при правилно прилагане на материалния закон и в съответствие с неговата цел, поради което оспореното решение следва да бъде оставено в сила, а предявената против него касационна жалба като неоснователна следва да се остави без уважение.

При този изход на спора на ответника следва да се присъдят направените пред тази инстанция разноски в размер на 350/триста и петдесет/лв., който размер е съобразен с фактическата и правна сложност на спора, поради което възражението за прекомерност се явява неоснователно.

            Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал.2 АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН Административен съд – Враца 

 

 

                                                               Р Е Ш И:

           

           ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260055/22.06.2021г.,  постановено по АНД № 65 по описа за 2021 г. на Районен съд – Мездра.

           ОСЪЖДА  Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Враца ДА ЗАПЛАТИ на  „Б.с.г.И.“ ЕООД ***  сумата 350/триста и петдесет/ лв. разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                    2.