Р
Е Ш Е
Н И Е
№ 2113 03.06.2011 година град Пловдив
ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, III брачен състав, в публично заседание на тридесет и първи май две хиляди и единадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДЪР ТОЧЕВСКИ
при участието на секретаря Иванка Боева,
като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 5798 по описа на съда за 2011 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по иск с правна квалификация чл. 49 ал. 1 от Семейния кодекс СК), предявен от Н.О.Д., ЕГН: **********,***, със съдебен адрес: град П., ул. „И.” № **- чрез адв. А.Г., против А.Д.Д., ЕГН: **********,***.
Ищцата посочва, че с ответника са съпрузи от ***** г., като от брака си имали две все още непълнолетни деца, близнаците С. и Д., родени на *** г. След сключване на брака между страните, те заживели в жилището на майката на ответника, а по- късно се преместили и в друго нейно жилище. През месец септември 2001 г. обаче ответникът започнал любовна връзка с друга жена, като през деня ходил в нейното жилище, а вечерта нощувал със семейството си. Признал си за изневярата, но не преустановил извънбрачните си отношения и дори демонстрирал открито връзката си. От месец юли 2007 г. ищцата взела децата със себе си и се преместила да живее с майка си, а ответникът останал да съжителства с другата жена, без да се интересува за съпругата си. Счита, че бракът между страните бил дълбоко и непоправимо разстроен и моли същият да бъде прекратен по вина на ответника. Претендира упражняване на родителските права спрямо децата, при определен режим на лични контакти на бащата, като ответникът се осъди да им заплаща месечна издръжка в размер на по 60 лева за всяко дете. Не възразява ползването на семейното жилище да се предостави на съпруга. Желае да си възстанови предбрачната фамилия. Изразява готовност и за постигане на споразумение.
В законоустановения срок по чл. 131 ал. 1 от ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, в който посочва, че вината за разтрогването на брака не била само негова, защото ищцата също имала интимен приятел, в следствие на което охладняла към съпруга си и го напуснала, като взела децата със себе си през 2007 г. Също изразява готовност за приключване на делото със споразумение.
В съдебно заседание, проведено на 31.05.2011 г., страните представиха писмено споразумение по чл. 49 ал. 4 от СК за прекратяване на брака им, без искане за произнасяне по въпроса за вината, в което споразумение посочват, че уреждат личните и имуществени последици от развода и молят то да се утвърди.
След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът намира за установено следното:
Страните са сключили граждански брак в град П. на ***** г., с Акт за граждански брак № ***/ ***** г.
Видно от приетите като писмени доказателства по делото удостоверения за раждане (листове 8 и 9 от делото) се установява, че страните са родители на децата С. А. Д. и Д. А. Д.- близнаци, и двамата, родени на *** г.
По делото е приет и социален доклад, в който е посочено, че между майката и децата съществува привързаност и доверие, като момчетата не са прекъснали контактите с баща си.
От събраните в хода на настоящото производство гласни доказателства- показанията на св. З. И. М. (протокол от с.з., проведено на 31.05.2011 г.) се установява, че съпрузите били разделени от около пет години, като през това време не били правели опити за събиране. Децата се отглеждали от майката в апартамента на свидетелката.
Няма основание да не се кредитират показанията на тази свидетелка, въпреки обстоятелството, че същата е в родствени отношения с ищцата (нейна майка), защото показанията й пресъздават непосредствени възприятия досежно отношенията между страните, в която връзка са обективни и допринасят за изясняване на релевантните за делото обстоятелства. Още повече, че в случая страните нямат спор по отношение на искането си развод, с уточнението, че не държат да се изследва въпросът за вината.
Изложеното дотук е достатъчно да обоснове извода, че, предвид периода на трайната фактическа раздяла, съществуващото отчуждение, прекъснати емоционални връзки и липсата на възможност за запазване на брака между страните, същият е дълбоко и непоправимо разстроен, поради което и на това основание следва да се прекрати, без да има произнасяне по вината.
В представеното и поддържано в съдебно заседание споразумение страните са се съгласили упражняването на родителските права спрямо роденото от брака деца да се предоставят на майката, като те да живеят при нея. Определен е и съответен режим на лични контакти с бащата, който се задължава да им заплаща и месечна издръжка. Страните посочват, че семейното жилище се предоставя за ползване на съпруга, декларират още, че нямат придобити влогове и недвижима собственост, а движими вещи са поделили извънсъдебно. Съпрузите не си дължат издръжка помежду си, а съпругата след развода ще възстанови предбрачната си фамилия. Посочват още, че със споразумението уреждат своите лични и имуществени отношения.
Съдът намира, че представеното в съдебно заседание споразумение за последиците от развода е в интерес на родените от брака непълнолетни деца, урежда личните и имуществени отношения по повод прекратяването на брака, не противоречи на закона и морала, поради което следва да бъде утвърдено с настоящия съдебен акт.
Окончателната държавна такса за производството съдът определя в размер на 30 (тридесет) лева, която следва да се заплати от двамата съпрузи. По споразумението относно издръжката на децата съпругът дължи държавна такса в размер на 72 (седемдесет и два) лева, изчислена на база чл. 7 т. 2 от Тарифата за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК.
Направените в хода на производството разноски, по аргумент от чл. 329 от ГПК и по съгласие между страните, следва да се поемат от всяка от тях, както са платени.
По изложените съображения, съдът
Р Е Ш И :
ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между Н.О.Д., ЕГН: **********,*** и А.Д.Д., ЕГН: **********,***, сключен в град П. на ***** г., с Акт за граждански брак № ***/ ***** г., като дълбоко и непоправимо разстроен, без да се произнася по въпроса за вината.
УТВЪРЖДАВА постигнатото между съпрузите споразумение по чл. 49 ал. 4 от СК, за следното:
УПРАЖНЯВАНЕТО на РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА спрямо родените от брака непълнолетни деца С. А. Д., ЕГН: ********** и Д. А. Д., ЕГН: **********, се предоставя на майката Н.О.Д., ЕГН: **********.
ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на децата С. А. Д., ЕГН: ********** и Д. А. Д., ЕГН: **********, да бъде при майката Н.О.Д., ЕГН: **********,***.
РЕЖИМЪТ за осъществяване на ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между бащата А.Д.Д., ЕГН: ********** и децата С. А. Д., ЕГН: ********** и Д. А. Д., ЕГН: **********, се определя, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 часа до 19.00 часа на всеки съответно ден.
Бащата А.Д.Д., ЕГН: **********, се задължава да заплаща на непълнолетните си деца С. А. Д., ЕГН: ********** и Д. А. Д., ЕГН: **********, чрез тяхната майка и законен представител Н.О.Д., ЕГН: **********, месечна издръжка в размер на по 50 (петдесет) лева за всяко дете, считано от датата на влизане в сила на настоящото съдебно решение, до настъпване на законна причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.
СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ на страните, находящо се в град П., ул. „Б.” № **, ет. *, ап. *, след развода се предоставя за ползване на съпруга А.Д.Д., ЕГН: **********
Съпрузите заявяват, че по време на брака си нямат придобити влогове и недвижима собственост, а движимите вещи са поделили извънсъдебно и доброволно.
Съпрузите заявяват, че не си дължат издръжка помежду си.
След прекратяване на брака, съпругата Н.О.Д. ще възстанови предбрачното си фамилно име- М.
Съпрузите заявяват, че с настоящото споразумение уреждат своите лични и имуществени отношения по повод на брака си.
ОСЪЖДА Н.О.Д., ЕГН: **********,***, със съдебен адрес: град П., ул. „И.” № **- адв. А.Г., да заплати по сметка на ВСС сумата от 15 (петнадесет) лева, представляваща държавна такса за настоящото производство.
ОСЪЖДА А.Д.Д., ЕГН: **********,***, да заплати по сметка на ВСС сумата от 87 (осемдесет и седем) лева, представляваща държавна такса за настоящото производство.
Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба само в частта относно прекратяването на брака, в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Окръжен съд- Пловдив.
СЪДИЯ :/п/А.Точевски
Вярно с оригинала.
И.Б.