Присъда по дело №974/2017 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 12
Дата: 25 януари 2018 г. (в сила от 16 април 2018 г.)
Съдия: Владимир Страхилов
Дело: 20174110200974
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 юни 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

гр. ***, 25.01.2018 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Великотърновски районен съд, наказателна колегия, седми състав, на двадесет и пети януари две хиляди и осемнадесета година, в открито съдебно  заседание,  в следния състав:

Председател : Владимир Страхилов

при секретаря В. Минчева и в присъствието на прокурора Т. Тотев като разгледа докладваното от съдията НОХД № 974 по описа на ВТРС за 2017 г.

Въз основа на доказателствата по делото и на закона съдът

 

П Р И С Ъ Д И :

 

            Признава подсъдимия Е.М.К. – роден на *** г. в гр. ***, живущ в гр. ***, българин, български гражданин, със средно образование, вдовец, осъждан, работи, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 28.04.2017 г., в гр. ***, е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда – 3.52 на хиляда, установено по надлежния ред, след като е осъден със споразумение по НОХД № 1810/2010г. на ВТРС, влязло в сила на 14.12.2010 г., за деяние по чл. 343 б, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 343 б, ал. 2 от НК, чл. 36 от НК, чл. 54 от НК и чл. 57, ал. 2 от НК го осъжда на една година и шест месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим и на глоба в размер на 1000 лева.

            На основание чл. 343 г, вр. чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК лишава подсъдимия Е.М.К. от право да управлява МПС за срок от две години, считано от влизане в сила на присъдата.

            На основание чл. 59, ал. 4 от НК приспада времето, през което подсъдимият Е.М.К. е бил лишен за същото деяние по административен ред от възможността да управлява МПС, считано от 28.04.2017 г.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК осъжда подсъдимия Е.М.К. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ВТРС направените по делото разноски в размер на 38.94 лева.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред **ОС в петнадесетдневен срок от днес.

 

Районен съдия :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО НОХД № 974/17 г. ПО ОПИСА НА **РС

Обвинението е срещу Е.М.К. за извършено престъпление по чл. 343б, ал.2, вр. ал. 1 от НК.

            В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението така, както е предявено. Счита същото за доказано и моли съда подсъдимият да бъде признат за виновен по този текст като му се наложат кумулативни наказания с приложението на чл. 54 от НК, а именно една година и шест месеца лишаване от свобода с ефективно изтърпяване и глоба в размер на 1000 лева, както и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от две години.

            Подсъдимият Е.М.К. дава обяснение по обвинението. Лично и чрез защитниците си моли съда за оправдателна присъда.

            Съдът, след като обсъди и реши въпросите по чл. 301 от НПК, приема за установено и доказано по безспорен начин от фактическа страна следното :

            Подсъдимият Е.М.К. *** и е във фактическо съжителство със свидетелката Е.Е.С.. Правоспособен водач на МПС е. Работи. Осъждан е двукратно за престъпления от общ характер – по чл. 343в, ал. 1 от НК и чл. 343б, ал. 1 от НК, като е реабилитиран за първото престъпление – по НОХД № 83/98 г. на РС – *** на основание чл. 88а, вр. чл. 82, ал. 1, т. 5 от НК. За престъплението по чл. 343б, ал. 1 от НК е осъден със споразумение по НОХД № 1810/10 г. на **РС, влязло в сила на 14.12.2010 г., на три месеца лишаване от свобода, чието изпълнение на основание чл. 66, ал. 1 от НК било отложено за срок от три години и на основание чл. 343г от НК  – на наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, като на основание чл. 59, ал. 4 от НК е приспаднато времето, през което за същото деяние е бил лишен по административен ред от възможността да упражнява това право, считано от 26.11.2010 г. По това осъждане подсъдимият не е реабилитиран.

            На 28.04.2017 г., в гр. ***, около 12.00 часа, подсъдимият Е.М.К. управлявал л.а. „***“ с рег. № ***, собственост на лицето Ц.Е.Б.– сестра на свидетелката Е. Е. С.,***. Бил сам в а**омобила. Пред МОЛ „Скай център“, находящ се на № 14 на същата улица, подсъдимият паркирал лекия а**омобил върху пешеходна пътека, заемайки същата и част от тротоарното пространство, след което влязъл в намираща се в близост аптека. А**омобилът оставил отключен и с отворени прозорци. Паркираният по този начин лек а**омобил бил забелязан от полицейския служител – свидетеля Г.Ф.Р., преминаващ със служебен транспорт. Този свидетел подал сигнал до дежурен ОДМВР – *** и останал да изчака пристигането на полицейски служители. Вследствие на сигнала на място пристигнали полицейските служители  – свидетелите Б.М.Б. и Д.М.Х.. Същите докладвали в сектор ПП към ОДМВР – *** за вземане на отношение. В това време към тях се приближил подсъдимият, който им заявил, че е водач на лекия а**омобил. При извършената проверка по документи била установена самоличността му и собствеността на лекия а**омобил. Подсъдимият бил в неадекватно състояние и заявил, че бил спрял, тъй като му се налагало да си купи лекарства от отсрещна аптека. Свидетелят Г. Ф. Р. си тръгнал. В този момент пристигнали полицейските служители – свидетелите Л.В.М. и Е.И.А., младши а**оконтрольори към сектор ПП към ОДМВР – ***. Същите били информирани от колегите си за самоличността на подсъдимия. Последният заявил и на новодошлите полицейски служители, че е водач на лекия а**омобил и че е спрял да си купи лекарства от аптеката. Разпоредили на подсъдимия да измести а**омобила на няколко метра от пешеходната пътека, тъй като пречел за преминаването й и отново му била извършена проверка по документи. След това подсъдимият бил проверен с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410+“ с фабр. № 0263, преминало успешно технически преглед. Уредът отчел 2.55 промила. Подсъдимият не оспорил, че е употребил алкохол, но отново заявил, че му се наложило да управлява за да си закупи лекарства. Подсъдимият бил отведен в РУ – ***, където му бил съставен АУАН № 673, бл. № 647671/28.04.2017 г. за нарушения по чл. 5, ал. 3 от и чл. 150а от . Бил му издаден и талон за медицинско изследване № 0025483/28.04.2017 г. Вследствие на извършената съдебно-химическа експертиза № III-119/15.05.2017 г. на БНТЛ при ОДМВР – *** кръвната проба отчела 3.52 на хиляда алкохол в кръ**а. Същият ден – 28.04.2017 г. подсъдимият  бил освободен от РУ – ***.

            Описаната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Съдът не даде вяра на обясненията на подсъдимия и на показанията на свидетелката Е. Е. С. в частта им, че тя е управлявала лекия а**омобил, но се е скарала с подсъдимия по битов финансов въпрос, ядосано паркирала и напуснала а**омобила и месеци не се е интересувала от случилото се. Тези твърдения на подсъдим и свидетелка са нелогични, заинтересовани, имащи за цел, според настоящата съдебна инстанция, стремеж за евентуално нереализиране на наказателната отговорност на подсъдимия. Показанията на свидетелката са  нелогични и предубедени предвид обстоятелствата, че същата живее на съпружески начала с подсъдимия; че на инкриминираната дата същата е работела в друго населено място, като в този ден не е ползвала отпуск, не е била в болничен, работното й време е било строго фиксирано с едва 30-минутна обедна почивка между 12-12.30 часа; твърденият повод за завръщането й от друго населено място с неустановен транспорт само за да си вземе забравен мобилен телефон, след което с процесния а**омобил да закара подсъдимия до аптека, след което да се върне на работа с друг неустановен транспорт, е неубедителен и правно несериозен. Липсва житейска логика въпреки твърдяно силно раздразнено състояние, причинено от битов скандал, процесният а**омобил да бъде паркиран от свидетелката по установения начин без преценка на ситуация, без да се интересува, че се касае за а**омобил, собственост на близък роднина – сестра, след което за продължителен период от време свидетелката да не се интересува от възможните негативни правни последици за съжителстващия с нея подсъдим. На последно място обясненията на подсъдимия и показанията на свидетелката в коментираната насока са в противоречие с показанията на свидетелите Л. В. М., Е. И. А., Д. М. Х., Б. М. Б., утвърждаващи по категоричен и непредубеден начин, че подсъдимият им е заявил, че той е управлявал а**омобила и е спрял само за да си закупи лекарства от аптека. Показанията на тези свидетели, установяващи и неадекватното състояние на подсъдимия са безпротиворечиви, логични, последователни. По отношение на показанията на свидетеля Г. Ф. Р. съдът не им даде вяра в частта, че подсъдимият е влязъл в а**омобила и се е опитал с помощта на контактен ключ да го приведе в движение. В тази си част показанията на този свидетел са изолирани и неподкрепени с доказателства.

            По този начин от обективна и субективна страна подсъдимият Е. М. К. е осъществила състава на престъпление по чл.343б, ал. 2 от НК. От обективна страна на 28.04.2017 г. в гр. ***, по ул.„В. Левски“, подсъдимият е управлявал МПС – л.а. „***” с рег. № *** с концентрация на алкохол в кръ**а си над 0.5 на хиляда – 3.52 на хиляда, установено по надлежния ред – с химическо изследване на кръвна проба – протокол за химическа експертиза № III-119/15.05.2017 г. на БНТЛ при ОДМВР – ***, след като е осъден за деяние по чл. 343б, ал. 1 от НК управление на МПС с концентрация на алкохол в кръ**а над 1.2 на хиляда, установено по надлежния ред, с влязло в сила на 14.12.2010 г. споразумение по НОХД № 1810/10 г. на **РС.  От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл.

            Правните доводи на защитата за недоказано а**орство на деянието, за несъставомерност на деянието поради нарушения на реда, установен в действащата към датата на деянието Наредба № 30/01 г. на МВР за реда за установяване на употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС (отм. ДВ. бр. 61/28.07.2017 г., в сила от 29.09.2017 г.) и по-конкретно на чл. 20, ал. 3, се явяват неоснователни и следва да бъдат оставени без уважение.

            По отношение на а**орството на деянието важи казаното по-горе при оценката на доказателствената съвкупност. Редът на цитираната наредба е спазен. Както проверката с техническо средство, така и кръвната проба, установяващи наличието на алкохол в кръ**а, са извършени в съответствие с приложимата нормативна уредба. Техническото средство е било технически изправно. Подписването на талона за медицинско изследване, явяването за даване на кръв и даването й, обосновават правен извод за оспорване по смисъла на чл. 2, ал.1, пр. 2 от наредбата на резултата от техническото средство. Вземането на кръвната проба, транспортирането й, проведеното химическо изследване по утвърден метод – газхроматографският, съхраняването на кръвната проба, са извършени в съответствие с приложимия закон и по-конкретно – чл. 15 - 19 от наредбата. Унищожаването на кръвната проба поради технически причини е правноирелевантно за нейната валидност. Правото на защита на подсъдимия не е нарушено предвид неизвършването на по**орен химически анализ въпреки своевременното му като законов срок оспорване на първоначалното изследване. Подсъдимият е привлечен в качеството му на обвиняем на 29.05.2017 г. Искането по чл. 20, ал. 3 от наредбата е направено писмено, изпратено е по пощата на 05.06.2017 г., получено е на 07.06.2017 г. от разследващия орган, изпратено е от последния на **РП на 08.06.2017 г., където е получено на 08.06.2017 г. след изготвяне на обвинителен акт. Искането за по**орен химически анализ съгласно чл. 20, ал. 3 от наредбата не е направено и при предявяване на разследването на 06.06.2017г. Това искане за по**орен химически анализ на кръвната проба е лишено от фактически основания – такива нито се сочат, нито са налице предвид стриктното спазване на реда, описан в наредбата. Настоящата съдебна инстанция не споделя евентуален правен довод, че осъществяване на правото на подсъдимия да иска по**орен химически анализ по чл. 20, ал. 3 от наредбата е въпрос само на лична преценка, без да се разглежда необходимостта от фактически основания за реализиране на това право. В този смисъл са Р-215-11-III н.о. и Р-247-13-III н.о.

            Причини за извършване на деянието – занижено правосъзнание.

            Обществената опасност на деянието е завишена предвид обстоятелство, че същото е извършено при състояние, при което алкохолната концентрация в кръ**а значително превишава законовоустановения минимум от 0.5 на хиляда, в оживен час, като паркирането на а**омобила е създало затруднения при преминаването на пешеходната пътека и е ангажирало немалък полицейски ресурс.

            Обществената опасност на подсъдимия е завишена предвид недобрите му характеристични данни и много високата алкохолна концентрация.

            Смекчаващи вината обстоятелства –  частични самопризнания, упражняването на общественополезен труд, изтеклият сравнително дълъг период от време от предишно осъждане, през който не са регистрирани противообществени прояви от страна на подсъдимия.

            Отегчаващи вината обстоятелства – много високата алкохолна концентрация, значително надхвърляща минималния законовоустановен размер от 0.5 на хиляда, съгласно чл. 343б, ал. 2 от НК,

            Съдът, след като взе предвид обществената опасност на деянието и личната такава на дееца, като прецени превеса на смекчаващите над отегчаващото вината обстоятелство на основание чл. 343, ал. 2 от НК, чл. 54 от НК и чл. 57, ал. 2 от НК го осъди на една година и шест месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим и на глоба в размер на 1000 лева. Не са налице основания за приложението на чл. 66, ал. 1 от НК предвид осъждането по НОХД № 1810/10 г. на **РС, по което не е настъпила реабилитация. Основанието за изтърпяване на наказанието при първоначален общ режим е чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС.

            На основание чл. 343 г, вр. чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК съдът наложи на подсъдимия подсъдимия Е.М.К. наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от две години, считано от влизане в сила на присъдата.

            На основание чл. 59, ал. 4 от НК съдът приспадна времето, през което подсъдимият Е.М.К. е бил лишен за същото деяние по административен ред от възможността да управлява МПС, считано от 28.04.2017 г.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът осъди подсъдимия Е.М.К. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на **РС направените по делото разноски в размер на 38.94 лева.

            Така целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК, ще бъдат реализирани.

            Водим от горното съдът постанови приложената присъда.

 

Районен съдия :