Решение по дело №4/2021 на Районен съд - Брезник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 март 2021 г. (в сила от 31 март 2021 г.)
Съдия: Веселин Кирилов Хайдушки
Дело: 20211710200004
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

4

 

гр. Брезник, 09.03.2021 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

БРЕЗНИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на 10.02.2021г., IІ-ри състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Веселин Хайдушки

 

при секретаря М. Г., като разгледа н.а.х.дело № 4 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на И.П.С., ЕГН:**********, адрес: ***, против наказателно постановление № **-****-******от 30.11.2020г. на Началник Сектор към ОДМВР Перник, С-р Пътна полиция Перник с което на жалбоподателя е наложено административно наказание – глоба от 300лв., лишаване от право да управлява МПС за 6 /шест/ месеца на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1-во от ЗДвП и отнемане на 10 контролни точки на осн. Наредба № Із-2539 на МВР за извършено нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, за това, че на 08.04.2020г., около 16.25ч. в гр. Брезник на ул. „Андрей Михайлов“ в посока от с. Мещица за гр. Трън, около двадесет метра преди дом номер ***/сградата на горско стопанство гр. Брезник/ управлява специален автомобил У.***, като при извършената проверка се установи, че МПС не е регистрирано по надлежния ред и е без регистрационни табели поставени на определените за това места. МПС е с рама № ******.

Против издаденото наказателно постановление в срок е постъпила жалба от И.П.С.. В нея се оспорва както законосъобразността на издаденото наказателно постановление от процесуална страна, така и материалноправната му законосъобразност. В съдебно заседание се представлява от адв. И. М. от АК – Перник заявява, че актът и постановлението са издадени в нарушение на императивни разпоредби от ЗАНН, както и че постановлението е издадено след изтичане на срока по чл. 34, ал.3 от ЗАНН.

Въззиваемата страна, редовно призована, представител не изпраща.

Брезнишкият районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 от НПК, както и доводите на страните, намира за установено следното:

На 08.04.2020г, свидетелите К.И.В. и Н.В.Н.,***, сектор „Пътна полиция“, осъществявали контрол по линия на КАТ. В 16.25ч  часа се намирали в гр. Брезник на ул. „Андрей Михайлов“. Възприели движещ се с посока на движение от с. Мещица за гр. Трън, специален автомобил У. ***, който спрели за рутинна проверка. Установили, че водач на специален автомобил е жалбоподателя И.П.С.. При извършената проверка установи, че МПС не е регистрирано по надлежния ред и е без регистрационни табели поставени на определените за това места. МПС е с рама № ******.

Отговорността на жалбоподателя била ангажирана за нарушение на чл. 140, ал. 1, пр. 1-во от ЗДвП. За това противоправно деяние свидетелят К.И.В. съставил акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № ****** от 08.04.2020 г. Същият бил предявен на С., който не възразил срещу отразените в него констатации.

В 3-дневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН жалбоподателят не депозирал и допълнителни писмени възражения срещу констатациите в акта.

В рамките на правомощията си С.Г.Л.- Началник Сектор към ОДМВР Перник, С-р Пътна полиция Перник, въз основа на съставения АУАН, е издал атакуваното НП № **-****-******от 30.11.2020г., видно от обстоятелствената част на което фактическата обстановка, установена и описана в АУАН е възприета изцяло и наложил на A. административно наказание: глоба от 300лв., лишаване от право да управлява МПС за 6 /шест/ месеца на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1-во от ЗДвП и отнемане на 10 контролни точки на осн. Наредба № Із-2539 на МВР за извършено нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП

Процесното НП било връчено на жалбоподателя на 02.01.2021 г.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена по несъмнен начин, като взе предвид АУАН № ****** от 08.04.2020 г., НП № **-****-******от 30.11.2020г., заверено копие на заповед № 8121з-515-14.05.2018 г. на Министъра на МВР и свидетелските показания на К.И.В. и Н.В.Н.,***, сектор „Пътна полиция“.

От правна страна:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, от надлежно легитимирано лице, което има правен интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима и следва да бъде разгледана.

При извършване на служебна проверка за законосъобразност на обжалваното наказателно постановление, съобразявайки възраженията и доводите на жалбоподателя, съдът констатира допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, обосноваващо безусловната му отмяна.

Съображенията са следните:

Основателно е възражението, че при реализиране административнонаказателна отговорност на жалбоподателя е пропуснат 6-месечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН за издаване на наказателно постановление. Този срок започва от момента на съставяне на АУАН /в случая 08.04.2020 г./ и след като производството не е спирано, то към датата на издаване на наказателното постановление – 30.11.2020 г., срокът се явява пропуснат. Това обстоятелство съставлява абсолютно основание за отмяна на обжалвания административно-наказателен акт. Съгласно Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по т. д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на Върховния административен съд, давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН обезпечават неоправдано бездействие от страна на контролните органи и създаването на положение на несигурност в правния мир, тъй като изтичането им има за последица погасяване на възможността компетентните органи да реализират правомощията си по административнонаказателното правоотношение - да образуват административнонаказателно производство, да издадат наказателно постановление и да наложат съответно административно наказание за констатираното нарушение .

В конкретния случай наказателното постановление е издадено след срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, което налага отмяната му като незаконосъобразно, тъй като възможността за реализиране на отговорност на жалбоподателя- И.П.С. към този момент е отпаднала.

Изложеното е достатъчно за отмяна на обжалваното постановление на процесуално основание, поради което съдът не обсъжда останалите доводи в жалбата, вкл. тези по съществото на спора.

С оглед изхода на делото право на разноски има жалбоподателят. Същите са своевременно поискани. На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН ответника ще бъде осъден да заплати на жалбоподателя съдебни разноски в размер на 300 лв. заплатено адвокатско възнаграждение по договор за правна помощ и съдействие от 18.01.2021г.  

 

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № **-****-******от 30.11.2020г. на Началник Сектор към ОДМВР Перник, С-р Пътна полиция Перник, с което на И.П.С., ЕГН:**********, адрес: *** е наложено административно наказание – глоба от 300лв., лишаване от право да управлява МПС за 6 /шест/ месеца на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1-во от ЗДвП и отнемане на 10 контролни точки на осн. Наредба № Із-2539 на МВР за извършено нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП

ОСЪЖДА Областна Дирекция към Министерство на вътрешните работи – Перник, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ул. „Самоков“ № 1 да заплати на И.П.С., ЕГН:**********, адрес: ***, сумата от 300.00лева, представляваща съдебни разноски по НАХ дело 4/2021г. по описа на Районен съд Брезник.

 

 

 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Перник на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс - в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: