Определение по дело №227/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 259
Дата: 29 юни 2020 г. (в сила от 7 юли 2020 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20201400200227
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

гр. Враца, 29.06.2020 г.

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на 29.06.2020 година, в състав:

 

                                                                                     Председател:  Веселка Иванова

                                           

при секретаря Лилия Горчева

и с участието на прокурора Асен Пашански,

като разгледа докладваното от съдия Иванова

ЧНД № 227 по описа на съда за 2020 г.,

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.437, ал.2 НПК.

Образувано е по молба на осъдения И.Е.И., ЕГН **********,***, за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от определеното му  по ЧНД № 3324/2019 г. по описа на СГС общо наказание лишаване от свобода за срок от 6 месеца, при първоначален общ режим.

Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл.155 и чл.156 ЗИНЗС, личното затворническо досие на И.И. и  актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието.

В съдебно заседание участието на осъдения И. е осигурено чрез видеоконферентна връзка със затвора по скайп. Същият поддържа молбата и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Упълномощеният представител на Затвора-Враца изразява становище, че молбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, тъй като осъденият не е дал доказателства за своето трайно поправяне и превъзпитание.

Участващият по делото прокурор също намира молбата за неоснователна. Позовава се на това, че е изпълнена само една от предпоставките на закона, а именно изтърпяна изискуемата част от наказанието. Сочи, че не са налице доказателства за окончателното поправяне на осъдения. 

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С определение от 08.11.2019 г. по ЧНД № 3324/2019 г. по описа на СГС на И.Е.И. е наложено наказание от 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален строг режим, определено на основание чл.25, вр.чл.23 НК като общо измежду наложените му по НОХД № 161/2013 г. по описа на ОС-Варна, НОХД № 1475/2013 г. по описа на РС-Варна, НОХД № 1764/2013 г. по описа на РС-Варна и по НОХД № 827/2016 г. по описа на РС-Варна, при първоначален строг режим. С решение по ВЧНД № 1375/2019 г. по описа на САС цитираното определение е изменено, като е определен общ режим на изтърпяване на наказанието.

В приложените документи е отразено, че осъденият е започнал да търпи наказанието от 6 месеца лишаване от свобода на 27.02.2020 г. Към настоящия момент фактически е изтърпял 4 месеца и 2 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 месец и 28 дни.

При това положение, осъденият е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, както изисква разпоредбата на чл.70, ал. 1, т. 1 от НК.

В първоначалния доклад на лишения от свобода, изготвен при постъпването му в затвора, е отразено, че оценка на риска от рецидив не е изготвяна поради краткия размер на присъдата. Причините и детерминиращите фактори за извършване на престъплението са ниското правно съзнание на осъдения, некритичното му отношение към извършените престъпления и изградените нагласи, подкрепящи криминалното поведение. В доклада на социалния работник е посочено, че рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода е нисък, тъй като л.св.И. има социално-желателно поведение, спазва правилата и е с нагласи за безпроблемен престой. С ниски стойности е и рискът от суицид и самоувреждане. Рискът от вреди за обществото е среден и се обуславя от характера на извършеното в миналото престъпление-разпространение на наркотични вещeства. За това в плана за осмисляне на престоя му в затворническото заведение са заложени като цели изграждане на критично отношение към злоупотребата с наркотици, повишаване нивото на социална зрялост и формиране на нагласи за социално позитивна промяна в личностен план, смислено ангажиране на свободното време чрез участие в общопенитенциарните мероприятия и в трудовия процес.

Поради краткия срок на присъдата не е извършена междинна преоценка на риска и профила на криминогенните нужди.

Първоначално л.св.И. е настанен в ЗООТ „Самораново”, а от 28.05.2020 г. е преместен в ЗООТ Враца.

 В приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изготвен във връзка с молбата на осъдения за наличието на предпоставките за предсрочното му освобождаване, е констатирано, че през наблюдателния период от престоя му рискът от вреди е запазил стойностите си за всички категории.

Проследявайки цялостното поведение на И., социалният работник е отразил, че за изтеклия относително кратък период, не са отчетени трайни положителни промени. Осъденият е слабо критичен към настоящото си противоправно поведение, омаловажава извършените деяния и не разпознава вредите, които има вероятност да причини в обществото, а така също и рисковете в личен и обществен аспект. Нагласите му подкрепят миналото му поведение и липсва вътрешен коректив за законосъобразен начин на живот на свобода.

В доклада е посочено, че по време на престоя И. е имал примерно поведение, не е нарушавал затворническия режим и не е наказван. Не е и награждаван поради липса на устойчива тенденция на цялостно позитивно поведение, с оглед краткия срок на пребиваване в пенитенциарното заведение. Освен това изявява желание за работа, но все още не е трудово ангажиран. Съобразно трудовите умения и възможностите на затворническата администрация предстои да бъде устроен на работа.

Отчетеният резултат от проведените възпитателни мерки са, че с оглед на относително краткия престой в затвора договорените дейности в плана за изпълнение на присъдата не са изпълнени. При осъдения не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот и все още не е дал категорични основания да се смята, че след освобождаването му ще промени досегашния си утвърден модел на криминално поведение. Външните признаци на добро поведение в контролирана среда-спазването на правилата в затвора, не са достатъчни и не надхвърлят обичайното дължимо поведение, за да се приеме, че е настъпила дълбока положителна промяна. Досегашният престой в пенитенциарното заведение е твърде кратък и не позволява да се счете, че ресоциализацията при осъдения ще бъде успешна.

В социалния доклад е отбелязано, че корекционната работа с осъденото лице следва да продължи в посока на постигане на траен стремеж за положителна промяна и водене на законосъобразен начин на живот на свобода.

В обобщение на горното съдът намира, че към настоящия момент осъденото лице не отговаря на изискванията за наличие на трайна положителна промяна, съгласно чл.70, ал.1 НК и не са налице доказателства за неговото окончателно поправяне и превъзпитание. Действително, че осъденият спазва правилата и предвидените ограничения в ЗИНЗС, не е наказван за допуснати дисциплинарни нарушения, има желание за работа, което сочи на започнал поправителен процес, но не и за пълно постигане на целеното от закона чрез наказанието поправяне. В тази насока и като се вземе предвид, че инспекторите, които осъществяват социалната дейност и възпитателната работа в местата за лишаване от свобода имат най-пряко наблюдение върху осъдените лица, съдът не намира основание да не възприеме мотивираното становище на затворническата администрация, че процесът на поправяне при лишения от свобода И. е незавършен към момента.

Имайки предвид горното, от всички данни по делото може да се направи единствения извод, че е налице само една от двете законови предпоставки за условно предсрочно освобождаване, а именно тази по чл.70, ал.1, т.1 НК - изтърпяване на не по-малко от 1/2 от наложеното наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъденото лице не е дало достатъчно убедителни доказателства за своето трайно поправяне и превъзпитание. Това е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

            При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения И.Е.И. от гр.Монтана, понастоящем в Затвора Враца, ЕГН **********, за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по ЧНД № 3324/2019 г. по описа на СГС общо наказание от 6 месеца лишаване от свобода, с остатък от 1 месец и 28 дни.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд гр.София, в 7-дневен срок от днес.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

                                                                                      Председател: