Решение по дело №1212/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260146
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 4 октомври 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520201212
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 25.05.2021г.

 

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на двадесети и девети април две хиляди двадесет и първа година, в състав :

                                                          Районен съдия: Светослав Петров             

при секретаря Емилия Стойкова,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 1212 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид:

 

Делото е образувано по жалбата от “Гермак груп”ЕООД, гр.Кюстендил, ул.”Демокрация”№ 36а, представлявано от управителя З. П., съдебен адрес – адв.Р.А. срещу наказателно постановление №10-0001067/23.09.2020г., издадено от директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр.Кюстендил, с което на основание чл.75а, ал.2 ЗТМТМ на дружеството е наложена “имуществена санкция” в размер на 2 000 лева. Иска се отмяна на НП с доводи за незаконосъобразност на същото, като се поддържа наличие на допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, както и че неправилно е приложен материалния закон.

Административнонаказващият орган, чрез юрисконсулт Гогова, изразява становище за неоснователност на жалбата, като релевира доводи в подкрепа законосъобразността и правилността на издаденото наказателно постановление.

Всяка от страните претендира разноски.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна със събраните по делото доказателства и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 03.04.2020г. и 16.04.2020г. служители на Дирекция “ИТ” – гр.Кюстендил – свидетелите В. и М. извършили проверка по документи на “Гермак груп”ЕООД по спазване на изискванията на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. От дружеството били изискани, съответно представени определени документи. След представянето им било установено, че дружеството, в качеството му на местен работодател, е сключило трудов договор от 02.10.2019г. с О. С., гражданин на Р.С.Македония, за изпълнение на конкретна длъжност в гр.Кюстендил. След изискване и получаване на допълнителни информация от съответните компетентни органи се установило, че посоченият нямал статут за пребиваване на територията на страната, както и разрешен достъп до пазара на труда. Приели, че дружеството е нарушило чл.75а, ал.2 ЗТМТМ.

Отправена била покана до дружеството, според която негов представител следвало да се яви на 26.05.2020г. в сградата на дирекцията за съставяне и връчване на АУАН за посочени нарушения, в това число и описаното по-горе. Покана била получена на 12.05.2020г. от адв.А..

На посочената дата не се явил представител на дружеството, за което бил съставен протокол, а срещу дружеството бил съставен АУАН №10-0001067. В него е отразена установената фактическа обстановка. Поради невъзможност да бъде връчен, както лично, така и чрез препоръчано писмо с обратна разписка, с него е процедирано при условията на чл.79, ал.2, изр.2 ЗТМТМ - на таблото за обявления и на официалната интернет страница на органа е поставено съобщение за съставянето му.

Въпреки горното, актът е връчен на управителя на дружеството на 08.09.2020г.

На 23.09.2020г. е издадено атакуваното НП, в което е възпроизведена фактическата обстановка, описана в АУАН, направена е аналогична квалификация на деянието и на основание чл.75а, ал.2 ЗТМТМ на дружеството е наложена посочената имуществена санкция.

Горната фактическа обстановка се установява от писмените доказателства, съдържащи се в приетата от съда административнонаказателна преписка, показанията на свидетелите В. и М..

Между събраните по делото доказателства не са налице съществени противоречия, които следва да се обсъждат.

Жалбата е подадена в рамките на законоустановения срок, от лице, което има право на такава и срещу подлежащ на атакуване акт, поради което съдът приема същата за допустима.

При установената фактическа обстановка, съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване на правото на защита на санкционираното лице. АУАН и НП съдържат реквизитите по чл.42 и чл.57 ЗАНН. АУАН е връчен по надлежния ред. Възраженията в противната посока са неоснователни. Нарушение на процесуалните правила е съществено, само когато е довело до ограничаване на процесуалните права на страните. В случая такова не е налице.

Безспорно се установи, че при посочените в НП условия дружеството-жалбоподател, като работодател е приело да му се предоставя работна сила от чужденец – гражданин на трета държава, който не е имал право на достъп до пазара на труда, респ. без съответното разрешение или регистрация в Агенцията по заетостта. Имуществената отговорност на дружеството правилно и законосъобразно е била ангажирана на основание чл.75а, ал.2 ЗТМТМ. На този извод сочи анализът на събраните по делото доказателства. Не е налице хипотеза от регламентираните в чл.8, ал.1 ЗТМТМ.

АНО е приложил правилно материалния закон, налагайки на дружеството санкция, съответстваща на извършеното нарушение. Извършена е правилна преценка за тежестта на извършеното, при което е наложена минималната предвидена санкция – 2 000 лева.

Липсват предпоставки случаят да се квалифицира като маловажен.

Ето защо атакуваното НП следва да се потвърди.

С оглед изхода на спора и на основание чл.63, ал.3 във вр. ал.5 ЗАНН, вр. с чл.37, ал.1 ЗПП, вр. с чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, в полза на учреждението, чийто орган е издал процесното НП следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева. Размерът бе определен от съда, съобразявайки правната и фактическа сложност на делото.

Воден от горното, съдът

Р  Е  Ш  И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №10-0001067/23.09.2020г., издадено от директора на Дирекция “Инспекция по труда” - гр.Кюстендил, с което на “Гермак груп”ЕООД, гр.Кюстендил, ул.”Демокрация”№36а на основание чл.75а, ал.2 ЗТМТМ е наложена “имуществена санкция” в размер на 2 000 лева.

ОСЪЖДА “Гермак груп”ЕООД, гр.Кюстендил, ул.”Демокрация”№36а да заплати на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" сумата 80 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

      Районен съдия: