Определение по дело №239/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 272
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20201400200239
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на девети юли, две хиляди и двадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Лилия Горчева и прокурора Силвия Миленкова, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 239 по описа за  2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Д.Д.А., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, копие от постановление на СГП и личното затворническо досие на л.св.Д.А..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД С.М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Д.Д.А. е осъден с одобрено споразумение от 19.12.2019год. от РС Мездра по нох дело № 455/19год. за престъпление по чл. 343б, ал.1 НК на 11 месеца лишаване от свобода при първоначален режим „Строг“. Преди това същият е осъждан многократно за ТУП, включително на ефективни наказания лишаване от свобода, които е изтърпял.

Л.св. Д.А. е започнал да търпи определеното му наказание от  11 месеца лишаване от свобода на 30.12.2019год., като до момента е изтърпял фактически 6 месеца и 9 дни, от работа 1 месец и 5 дни, или общо изтърпяно 7 месеца и 14 дни. Неизтърпяната част от общото наказание е в размер на 3 месеца и 16 дни.

При това положение, осъденият А. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е със средни стойности от 75 точки. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора се определя като среден и се обуславя от настоящето правонарушение и богатото му криминално минало. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода и за служителите на затвора също е със средни стойности. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени част от дефицитите като отношение към правонарушението; умение за мислене; злоупотреба с алкохол.

Междинна оценка на риска от рецидив и вреди не е изготвяна, поради по-краткия престой в затвора.

Изготвената за нуждите на настоящето производство актуална оценка на риска от рецидив сочи на запазване на риска в средния диапазон със 75 точки /видно от изготвеното становище към затворническото досие от ИСДВР/. Рисковете от вреди за всички категории също запазват своите стойности – среден за обществото след освобождаване и нисък за останалите лишени от свобода и служителите на затвора. На 10.06.2020год. л.св. А. е преместен в ЗОЗТ „Бойчиновци“ за доизтърпяване на наказанието.

Л. св. А. спазва установените правила и изпълнява съвестно поставените му от администрацията задачи. Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени дисциплинарни наказания. Има една награда „Писмена похвала“ от 23.04.2020год. По време на престоя си в затвора, същият  е завършил успешно специализирана групова работа „Формиране на умения за безопасно шофиране у осъдени лица по чл. 343б НК“. Полагал е доброволен труд по чл. 80 от ЗИНЗС като заварчик, но след това е отказал да работи. По негово желание е преместен в ЗОЗТ“Бойчиновци“, където търпи присъда и неговия брат С.Д.А..

Към настоящият етап от изтърпяване на присъдата л.св. Д.А. все още не е дал категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Системната злоупотреба с алкохол, повтарянето на вече допускани грешки в миналото без да успее да си извади поука от тях, непостоянството в трудовата ангажираност и последващите от това финансови затруднения, податливостта му на отрицателното въздействие от криминалното обкръжение, неспазването на законовите разпоредби и трайно формираните криминални нагласи, определят вероятността от продължаване на престъпната му дейност.

Всичко това, по несъмнен начин говори, че договорените дейности, отразени в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем и по-конкретно дефицита в уменията му за мислене не е преодолян, поради което корекционната работа с л.св. А. следва да продължи в тази насока.

Демонстрираното добро поведение и липсата на наказания в контролирана среда не са достатъчни за прилагане института на УПО. От приложеното към затворническото досие на осъдения свидетелство за съдимост е видно, че същият е осъждан 18 пъти, като престъпната му дейност е започнала още като непълнолетен и продължава и към момента с все по-тежки престъпления, включващи квалифицирани кражби и грабежи, отнемания на МПС, извършвани при условията на опасен рецидив. Освен това, от приложеното в затворническото досие писмо от РС Мездра е видно, че срещу л.св. Д.А. се води и друго НОХ дело № 132/2020год., за което няма данни да е приключило.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. Д.А. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно категорични доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му общо наказание, която е в размер на 3 месеца и 16 дни.

Съгласно чл. 441 НПК, нова молба за УПО от л.св. А. е допустима не по-рано от 6 месеца от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. Д.Д.А., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 455/19год. на РС Мездра наказание лишаване от свобода в размер на 11 месеца, с остатък 3 месеца и 16 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: