Споразумение по дело №174/2020 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 260000
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 3 септември 2020 г.)
Съдия: Диана Симеонова Стателова
Дело: 20205230200174
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Година 2020                                                                град ПАНАГЮРИЩЕ

РАЙОНЕН СЪД

На 03 септември                                                                           2020

В публично заседание в следния състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Д.С.

Съд. Заседатели:          1. Е.Б.

                                     2. П.Г.

Секретар: И.П.

Прокурор: Н.Т.

Сложи за разглеждане докладваното от съдия С.

НОХД № 174 по описа за 2020 година

На именното повикване в 14,05 се явиха:

 

ЗА РАЙОННА ПРОКУРАТУРА - ПАНАГЮРИЩЕ се явява прокурор Н.Т..

ПОДСЪДИМ – Л.М.Я. – явява се лично и с процесуалния си представител адв. Р. К., от ПзАК, редовно упълномощен от днес.

ПО ХОДА НА ДЕЛОТО

ПРОКУРОР - Да се даде ход на делото.

АДВ. К. - Да се даде ход на делото. Не са на лице процесуални пречки.

ПОДС. Я. – Не знам, да се даде. Получил съм препис от обвинителния акт.

Съдът счита, че следва да проведе разпоредително заседание, на което да се обсъдят въпросите по чл. 248 от НПК, с оглед на което и за обсъждане на тези въпроси

ОПРЕДЕЛИ

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ.

Сне се самоличността на подсъдимия Л.М.Я., с ЕГН: **********, роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, безработен, без регистрация в Дирекция „Бюро по труда“, с адрес ***.

На подсъдимия се разясниха правата по чл.55, чл.115, ал.4 и чл.274 от НПК.

Не се направиха отводи на съда, секретаря и прокурора.

Съдът дава възможност на страните да вземат отношение по въпросите, визирани в чл. 248 от НПК.

ПРОКУРОРА - Уважаема госпожо съдия, уважаеми съдебни заседатели, във връзка с въпросите, които следва да се обсъдят в днешното разпоредително заседание считам, че настоящото дело е подсъдно на РС – Панагюрище и няма основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. Като наблюдаващ прокурор на ДП считам, че в хода на ДП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да доведат до ограничаване правата на подсъдимия и предвид това намирам, че са налице всички основания за разглеждане на делото. На лице е възможност за разглеждане по реда на специалните правила, ако има такава нагласа.

 АДВ. К. – Уважаема госпожо председател, уважаеми съдебни заседатели, считам че делото е подсъдно на настоящия съд. Не са на лице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. На досъдебното производство не е допуснато отстранимо, съществено нарушение на процесуалните правила довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия. Имаме нагласата за споразумение, признаваме всички факти и обстоятелства установени в досъдебното производство. Човека се разкайва.

ПОДС. Я. – Не са били допуснати процесуални нарушения при извършване на досъдебното производство и не са ми били ограничавани правата. Нямам нови доказателствени искания.

Съдът, след като изслуша страните, намира следното:

Делото е подсъдно на РС Панагюрище, до колкото се твърди, че престъплението е извършено в съдебния район на този съд. Липсват основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. На досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните права, които да са основание за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора. Предвид позицията на подсъдимия и неговия защитник, не са на лице основания за разглеждане на делото по реда на особените правила. Липсват основания за разглеждане на делото при закрити врати, привличане на резервен съдия, както и извършване на съдебно следствени действия по делегация. Предвид процесуалното поведение на подсъдимия не са на лице основания за изменяне на взетата мярка за процесуална принуда „подписка“. Съдът, като взема предвид позицията на подсъдимия и направено искане от страна на неговия защитник намира, че делото следва да се разгледа в друго открито съдебно заседание и същото да бъде насрочено.

ПРОКУРОРА – Няма пречка да пристъпим към гледане на делото. Със защитата на подсъдимия постигнахме споразумение, което ще изложим пред вас.

АДВ. К. – Госпожо съдия, имаме готовност. Преди съдебното заседание разговаряхме с прокурора и сме на едно мнение както за тежестта на извършеното престъпление, неговата личност, характеристични данни, чисто съдебно минало и споразумението, към което се стремим и може да бъде постигнато, ще постигнем целите за поправяне на извършителя на престъплението – личната превенция по отношение на подсъдимия и по отношение на генералната превенция - как ще повлияе присъдата в обществото.

Съдът счита, че след като в днешното съдебно заседание обвинението и защитата сочат, че е налице съгласие и постигнато споразумение, което следва да бъде изложено в днешното СЗ няма пречка да бъде сложен край на разпоредителното заседание като делото продължи разглеждането си по реда на гл.ХХІХ от НПК. Съдът констатира, че извършеното престъпление допуска излагането и сключването на споразумение между обвинението и защитата, като на основание чл. 381 във вр. с чл. 384, ал.1 от НПК и във връзка с чл. 248 от НПК съдът

ОПРЕДЕЛИ

СЛАГА КРАЙ НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ

ДОПУСКА ИЗЛАГАНЕТО НА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА РЕШАВАНЕ НА ДЕЛОТО

ПРОКУРОР – Госпожо съдия, уважаеми съдебни заседатели, със защитата на подсъдимия Я. стигнахме до споразумение, което е в следния смисъл: Подсъдимият Л.М.Я. се признава за виновен по обвинението, което му е повдигнато с ОА и се съгласява да му бъде наложено наказание ЛС за срок от 6 месеца, което да изтърпи в изпитателен срок от 3 години, на основание чл. 66 от НК.

Разноските по делото следва да се възложат на подсъдимия.

Това е споразумението. Параметрите са съобразени с обществената опасност на деянието и дееца и ще бъде изпълнена личната и генерална превенция на наказанието. Моля, след като прецените, че не противоречи на закона и морала, да го одобрите.

АДВ. К. - Уважаема госпожо съдия, уважаеми съдебни заседатели, това е споразумението, което обсъдихме с прокурора.

ПОДС. Я.– Наясно съм с параметрите на споразумението. Съгласен съм да изтърпя наказанието. Разбирам последиците от споразумението. Разбирам, че споразумението има сила на присъда и влиза в сила още днес и не подлежи на обжалване. Отказвам се от разглеждане на делото по общия ред. Ще подпиша споразумението доброволно.

СЪДЪТ намира, че ще следва да бъде вписан в протокола от днешното съдебно заседание окончателния вариант на споразумението, което е постигнато между Районна прокуратура – Панагюрище, адв. К. от ПзАК, в качеството на защитник на подсъдимия и подсъдимия Л.М.Я., поради което

ОПРЕДЕЛИ

ВПИСВА в протокола окончателното споразумение, по силата на което подсъдимият Л.М.Я., с ЕГН: **********, роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, безработен, с адрес *** се ПРИЗНАВА за ВИНОВЕН в това, че на 12.04.2020 г., по пътя от гр. ***, чрез нанасяне на удар с крак в областта на устата е причинил средна телесна повреда на М.Р.Р., с ЕГН **********,***, изразяващо се в открито пълно счупване на тялото на долната челюст в ляво и счупване на десния артикулиращ израстък, довело до счупване на челюстта, с което се затруднява дъвченето и говоренето за срок около 45-60 дни от датата на  травмата – ПРЕСТЪПЛЕНИЕ по чл. 129, ал.2 във вр. с ал.1 от НК, поради което на основание чл. 129, ал.2, във вр. с ал.1, във връзка с чл. 54 от НК го осъжда на наказание лишаване от свобода за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА, изтърпяването на което, на основание чл. 66 от НК да бъде отложено за срок от ТРИ ГОДИНИ.

ОСЪЖДА Л.М.Я., с ЕГН: **********, роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, безработен, с адрес *** да заплати по сметка на ОД на МВР Пазарджик сумата от 183,00 лв. (сто осемдесет и три лева) за изготвяне на Съдебно-медицинска експертиза.

Възпитателната работа с условно осъдения се възлага на Наблюдателната комисия при Община Панагюрище.

 

 

СПОРАЗУМЯЛИ СЕ:

 

 

ПРОКУРОР:                                                          ЗАЩИТНИК:

(Н.Т.)                   (адв. Р. К.)                                                         

 

ПОДСЪДИМ:

                                                                  (Л.М.Я.)

 

 

Съдът, като съобрази съдържанието на окончателното споразумение намери на първо място, че същото е процесуално допустимо, предвид вида на престъплението, за което е повдигнато обвинение и поради обстоятелството, че от престъплението не са причинени имуществени щети, подлежащи на възстановяване, поради което и не съществува законова пречка за приключване на делото със споразумение. Определените по вид и размер наказания са съобразени със степента на обществена опасност на конкретно извършеното деяние и на неговия извършител, а и с него ще бъдат постигнати целите по чл.36 от НК.

По тези съображения и на основание чл.384, ал.1 във връзка с чл.382,  ал.7 и във връзка с чл.24, ал.3 от НПК,съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОДОБРЯВА постигнатото споразумение в посочения по-горе смисъл като непротиворечащо на закона и морала.

ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 174/2020 г. по описа на Панагюрския районен съд.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

С оглед приключване на делото, на основание чл.309, ал.1 от НПК съдът

ОПРЕДЕЛИ

Отменя мярката за неотклонение, като във връзка с чл. 309, ал.6 от НПК настоящото определение подлежи на жалба и протест в седем дневен срок, считано от днес, пред ПзОС.

 

Протоколът написан в съдебно заседание, което приключи в 14,32 часа на 03.09.2020 г.

 

 

СЪД. СЕКРЕТАР:                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                       

 

 

 

Съдебни заседатели:

 

                                                                  1.

 

 

 

                                                                  2.