Решение по дело №15044/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3967
Дата: 8 юни 2015 г.
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20131100515044
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 ноември 2013 г.

Съдържание на акта

    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № ....

                                      гр. София, 05.06.2015 г.

 

      В     И  М  Е  Т  О     Н   А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - Д състав, в публично заседание на тридесети октомври през две хиляди и четиринадесета година в състав :

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                                            ЧЛЕНОВЕ :  Пепа Тонева

                                                         Мл. Съдия :  Атанас Додов                           

При секретаря С.Б., като разгледа докладваното от съдия Иванова гр. д. № 15044/2013 г. по описа на СГС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № І - 50 - 202/12.11.2012 г. на СРС, 50 с - в, по гр. д. № 45240/2009 г., съдът е признал за установено, по предявения от М.Д.Г. срещу П.Д.В., иск по чл. 26, ал. 2, пp. II ЗЗД, че сключеният между М.Д.Г., чрез пълномощника й В.Д.Т., като продавач, и П.Д.В., като купувач, с нотариален акт № 3/28.01.2004 г., том I, peг. № 269, н. д. №3/2004 г. на нотариус № 425 - М. К. - С., вписан в Службата по вписвания при СРС с вх. рег. № 1528/2004 г., че договор за продажба на следния недвижим имот: апартамент № 78 в гр. ************ (стар № 10), вх. Г, ет. 4, с площ 80, 90 кв. м., състоящ се от 2 стаи, дневна, кухня и сервизни помещения, заедно с избено помещение № 14 и с 1, 162 % ид.части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, е нищожен на основание чл. 26, ал. 2, пp. II ЗЗД, като сключен при липсата на съгласие от страна на продавача М.Д.Г.. Със същото решение е признато и за установено, по отношение на П.Д.В., че М.Д.Г. е собственик по силата на обезщетяване по ЗТСУ и по наследство по закон от Д.Г.Г. на недвижимия  имот, описан по - горе и на основание чл. 108 ЗС П.Д.В. е осъден да предаде на М.Д.Г. владението на имота.

Въззивното производство е образувано по жалба на ответника П.Д.В., чрез особеният му представител, назначен от СРС. В жалбата се излагат доводи, че решението в частите, касаещи искът по чл. 26, ал. 2, предл. 2 от ЗЗД е недопустимо постановено в нарушение на правилата на родовата подсъдност и следва да бъде обезсилено, тъй като съгласно данъчната оценка на имота, делото по този иск е подсъдно на СГС. Излагат се и доводи за нищожност на решението в частта по иска по чл. 108 ЗС, поради преюдициалност с иска по чл. 26, ал. 1 ЗЗД, без конкретни съображения. Ако не се приемат тези доводи се твърди, че решението е необосновано и постановено в нарушение на материалния и процесуален закон. Не са дадени указания на ответника относно разпределението на доказателствената тежест, не е изяснено делото от фактическа страна. Излагат се редица съображения за „несъстоятелност” на твърденията на ищеца, както и такива, които нямат отношение към същността на спора. Моли да се отмени решението и да се отхвърлят исковете.

            Въззиваемата страна – ищцата М.Д.Г., чрез представителя си, оспорва жалбата. Поддържа, че решението е постановено при правилна преценка на събраните по делото доказателства и в съответствие с материалния и процесуален закон. По делото се доказват по категоричен начин твърденията на ищцата, че до датата на разпоредителната сделка с имота й - 28.01.2004 г., не е подписвала пълномощно и не е давала съгласие за продажбата на собствения й апартамент. Този извод се подкрепя от заключението на СПЕ –зи приета пред СРС. От свидетелските показания и СПЕ се установява, че подписът под № 2 в оспореното пълномощно принадлежи на ищцата, но е положен след 28.01.2004 г., а не преди изповядване на сделката за покупко – продажба на имота. По делото се установява, че атакувания договор е нищожен на претендираното основание и ответникът владее имота без правно основание. Моли жалбата срещу решението да се остави без уважение, като същото се потвърди изцяло. Не претендира разноски в производството.

            Софийският градски съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира следното :

Според разпоредбата на чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Съгласно разпоредбата на чл. 269, изр. 2 от ГПК по отношение на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд е обвързан  от посоченото от страната във въззивната жалба. Съдът служебно има правомощие да провери  само спазването на императивните материалноправни разпоредби, приложими към процесното правоотношение.

Въззивната жалба е депозирана в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, като в рамките на проверката по чл. 269 ГПК настоящата инстанция намира, че решението е валидно постановено. Възраженията на ответника за неговата нищожност са неоснователни.

Ответникът във въззивната жалба е направил и възражение за родовата подсъдността на спора по чл. 26 ЗЗД.

Съгласно чл. 119, ал. 1 ГПК възраженията за родова подсъдност могат да се правят до приключване производството във въззивната инстанция, както и да се повдигат служебно от съда. Въззивният съд намира възражението на представителя на ответника по въззивната жалба за основателно.

Съгласно нормата на чл. 104, т. 4 от ГПК заявената претенция по чл. 26 от ЗЗД е с цена определена съобразно чл. 69, ал. 1, т. 4 ГПК. По иск за съществуване и действителност на договори цената е стойността на договора, чиято нищожност се цели да бъде прогласена, а в случаите, когато договорът има за предмет прехвърляне на вещни права – по т. 2 от чл. 69 ГПК – цената е данъчната оценка на имота, ако няма такава – пазарната цена на правото. Практиката на съдилищата и на ВКС по този въпрос е последователна и непротиворечива.

В случая от доказателствата пред СРС се установява, че данъчната оценка на имота, предмет на договора за продажба, който се атакува към момента на завеждане на иска е 27 819, 50 лв., което предполага цена на иска над 25 000 лв. – и подсъдност на СГС по смисъла на чл. 104, т. 4 ГПК. От друга страна, съгласно чл. 104, т. 3 претенцията по чл. 108 ЗС е подсъдно на СРС.

Предвид изложеното възражението за родова неподсъдност на спора по иск по чл. 26, ал. 2 ЗЗД е основателно и следва да се уважи. По този иск производството е следвало да се прекрати и да се прати по подсъдност на СГС, по чл. 118, ал. 2 ГПК. СРС е разгледал недопустимо иск, който не му е бил подсъден.

В тази част, решението подлежи на обезсилване на основание чл. 270, ал. 3, изр. 2 ГПК и прекратяване  на делото. По разпореждане на процесуалния закон, делото по иска с правно основание чл. 26, ал. 2 ГПК следва да се образува за произнасяне пред СГС.

Тъй като искът по чл. 108 ЗС е подсъден на СРС, решението в тази част не е недопустимо. Доколкото обаче основателността на иска по чл. 108 ЗС изцяло зависи от основателността на иска по чл. 26, ал. 2 ЗЗД за нищожност на договора за продажба, с който ответникът се легитимира като собственик на имота и който се оспорва от ищцата, с твърдения, че не е породил вещно - прехвърлително действие, въззивното производство по този иск пред СГС не може да приключи, преди произнасянето по главния иск по чл. 26, ал. 2 ЗЗД от родово компетентния СГС.

Предвид изложеното до момента в частта, в която СРС се е произнесъл по иска по чл. 26, ал. 2 ЗЗД решението на СРС е недопустимо постановено и следва да се обезсили, а производството да се прекрати.

За процесуална икономия по искка по чл. 26, ал. 2 ЗЗД копие от цялото дело заедно с исковата молба и всички доказателства и други документи по него, следва да се докладва за образуване на ново производство и разглеждането му от СГС.

В частта, касаеща иска по чл. 108 ЗС, на основание чл. 253 ГПК настоящият състав следва да отмени определението си от съдебно заседание на 30.10.2014 г., с което е даден ход на делото по същество и делото пред въззивният съд да се спре, на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК - до приключване на производството по иска по чл. 26, ал. 2 ГПК с влязло в сила решение на СГС.

Така мотивиран съдът

                                                         

                                                           Р  Е  Ш  И  :

 

ОБЕЗСИЛВА, на основание чл. 270, ал. 3, изр. 2 ГПК, решение № І - 50 - 202/12.11.2012 г. на СРС, 50 с - в, по гр. д. № 45240/2009 г., в частта, в която е признато за установено, по предявения от М.Д.Г. срещу П.Д.В., иск по чл. 26, ал. 2, пp. II ЗЗД, че сключеният между М.Д.Г., чрез пълномощника й В.Д.Т., като продавач, и П.Д.В., като купувач, с нотариален акт № 3/28.01.2004 г., том I, peг. № 269, н. д. № 3/2004 г. на нотариус № 425 - М. К. - С., вписан в Службата по вписвания при СРС с вх. рег. № 1528/2004 г., че договор за продажба на следния недвижим имот: апартамент № 78 в гр. ************ (стар № 10), вх. Г, ет. 4, с площ 80, 90 кв. м., състоящ се от 2 стаи, дневна, кухня и сервизни помещения, заедно с избено помещение № 14 и с 1, 162 % ид. части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, е нищожен на основание чл. 26, ал. 2, пp. II ЗЗД, като сключен при липсата на съгласие от страна на продавача М.Д.Г. и ПРЕКРАТЯВА производството в тази част.

 

ДЕЛОТО, след изготвяне на копие от него – в това число от исковата молба и всички документи в него, да се докладва на зам. председателя на СГС, за администриране, образуване по подсъдност на производство и разпределяне на състав на СГС за разглеждане на иска по чл. 26, ал. 2 ГПК, на основание чл. 104, т. 4 ГПК, вр. с чл. 69, ал. 1, т. 4, вр. с т. 2 от ГПК.

 

ОТМЕНЯ, на основание чл. 253 ГПК, определение от съдебно заседание на 30.10.2014 г., с което е даден ход на делото по иска по чл. 108 ЗС и

 

СПИРА, на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, производството пред настоящият състав по иска по чл. 108 ЗС, до приключване на производството по иска по чл. 26, ал. 2 ЗЗД с влязло в сила решение.

 

УКАЗВА, при образуване на производството пред СГС и разпределянето му на състав, да се уведоми настоящия състав за номера на делото и състава пред който е образувано, с оглед постановеното спиране и последващите процесуални действия по настоящото дело.

 

РЕШЕНИЕТО, в частта, в която се обезсилва решението на СРС по чл. 270, ал. 3 ГПК, подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от получаване на съобщенията до страните, че е изготвено.

 

РЕШЕНИЕТО в частта, в която производството е спряно има характер на определение и подлежи на обжалване пред ВКС в едноседмичен срок от получаване на съобщено, че изготвено.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

 

 

                                                                                                             2.