Определение по дело №121/2020 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 август 2021 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20201610100121
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 26.08.2021г.

 

РАЙОНЕН СЪД- Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 26 август…………………….……………………… през две хиляди и двадесет и първа година….…...…………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 121 по описа за 2020г…………..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

На 05.01.2021 година съдът е представил на страните си проекта за доклад.

Приел е, че предявеният от ищеца иск срещу ответника Регионална Дирекция по горите за заплащане на обезщетение от непозволено увреждане е недопустим и е прекратил производството в тази част. Прекратил е производството и по отношение на ответника М.Н.С. за заплащане на обезщетение от непозволено увреждане.

Определението на съда в часта за прекратеното производство е обжалвана от ищеца и е отменено от въззивната инстанция по отношение на М.С., а е потвърдено по отношение на РДГ.

Следва производството по делото да продължи, като съдът дава следните разяснения на страните по отношение на иска за непозволено увреждане.

 Правното основание на този предявен иск е чл.45 ЗЗД. Искът е осъдителен и чрез него увреденото лице търси обезщетение за причинените му от непозволеното деяние вреди. Чрез този иск се реализира деликтната отговорност на причинилия вредата, възникнала в резултат на неизпълнение на общото задължение да не се вреди другиму. Следва да е налице деяние – действие или бездействие, което да е квалифицирано като противоправно, т.е. да противоречи на предписано в закона дължимо поведение; да е налице вреда за ищеца, която може да бъде както имуществена, така и неимуществена и тази вреда да е пряка и непосредствена последица от непозволеното деяние. Законът презюмира виновност на ответника, поради което в негова тежест е да установи чрез предвидените в ГПК способи противното. Всички останали елементи от фактическия състав подлежат на доказване от ищеца. Ответникът дължи доказване на фактите, от които желае да черпи положителни за себе си права.

В останалата част доклада по делото, ведно с твърденията и исканията на страните, както и по отношение на доказателствата не се променя.

         С оглед гореизложеното съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

         СЪОБЩАВА на страните допълнителния доклад по делото.

         ПРЕДОСТАВЯ двуседмичен срок за становище по доклада.

УКАЗВА на страните, че ако в предоставения им срок не направят доказателствени искания, губят възможността да направят това по – късно, освен в случаите по чл.147 ГПК.

 

         НАСРОЧВА открито съдебно заседание за 02.11.2021 година от 11.00 часа, за която да се призоват страните.

 

         НАПЪТВА страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

         УКАЗВА на страните възможността да ползват правна помощ, ако имат право и необходимост от това.

        

Копие от настоящото определение  да се връчи на страните.

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ :