РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 395
Пазарджик, 30.01.2024 г.
Административният съд - Пазарджик - IX състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | МАРИЯ КОЛЕВА |
като разгледа докладваното от съдията административно дело № 31 по описа за 2024 година на Административен съд - Пазарджик, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по искова молба на И. П. С., [ЕГН], изтърпяващ наказания лишаване от свобода в Затвора-[населено място], против Министерството на правосъдието, с цена на иска 500 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди.
Исковата молба е изпратена по подсъдност от Административен съд-София-град след извършване на определени процесуални действия по нейната редовност и допустимост.
В подадена молба от 04.12.2023 г. назначеният за особен представител адвокат Й. Х. уточнява, че претенцията е насочена срещу Министерството на правосъдието за настъпили неимуществени вреди, причинени на И. С. от неправомерни действия и бездействия на органи на министерството - от заместник-министъра на правосъдието и от органи по изпълнение на наказанието. На първо място е посочено, че заместник-министърът на правосъдието е отправял заплахи за живота на С. във връзка с подавани от него сигнали за разкриване на организирана престъпна група, от които е развил страхова невроза, проявяваща се в безпокойство и тревожност за живота му.
Другата група твърдения са по отношение на действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанието, изразяващи се в отказ от предоставяне на прегледи и адекватно лечение и упражняване на физически и психически тормоз върху лишения от свобода.
Посочено е също, че през 2020 г. С. е преместен в ТПО Кремиковци, където са му били отправяни заплахи, оказван му е психически тормоз и е бил пребит от служители на полицията.
При така предявената искова претенция съдът следва да посочи, че съгласно чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3, като искът за обезщетение се разглежда по реда на глава единадесета от Административнопроцесуалния кодекс (чл. 285, ал. 21 ЗИНЗС). Според чл. 205, ал. 1 АПК искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. Прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода се осъществява от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, която е юридическо лице на бюджетна издръжка (чл. 12 ЗИНЗС).
Министерството на правосъдието е самостоятелно юридическо лице, чиято администрация подпомага министъра на правосъдието при осъществяване на правомощията му, който от своя страна се подпомага от заместник-министри.
Иначе казано, Министерството на правосъдието и ГДИН са две самостоятелни юридически лица, поради което следва да се даде възможност на ищеца на основание чл. 205, ал. 2 АПК да уточни срещу кого насочва иска си с оглед твърденията му за причинени вреди от действия/бездействия на заместник-министъра на правосъдието и от органи по изпълнение на наказанията.
Доколкото в т. 2.3 от уточнението към исковата молба има твърдения за нанесен побой от служители на полицията, следва да се уточни дали претенцията е насочена към органи в структурата на Министерството на вътрешните работи, което е самостоятелно юридическо лице, или побоят е нанесен от органи по изпълнение на наказанието при ГДИН. Доколкото в молбата е посочено, че побоят е нанесен в ТПО-Кремиковци, ищецът може да съобрази дадената му възможност с разпоредбата на чл. 285, ал. 2 ЗИНЗС, че искът се предявява по мястото на увреждането или по настоящ адрес.
В исковата молба липсва период, за който се претендират вредите, поради което следва да се укаже, че след насочване на иска към конкретен ответник, ищецът следва точно и ясно да посочи претърпените неимуществени вреди от всеки един орган/длъжностно лице поотделно, периода (началния и крайния момент) и съответно размера на претендираните неимуществени вреди.
Водим от горното, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ искова молба, депозирана от И. П. С..
УКАЗВА на ищеца в едноседмичен срок от уведомяването да отстрани следните нередовности:
1. Да уточни ответника по иска, като конкретизира дали е подаден иск срещу Министерството на правосъдието, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ или съответно орган в структурата на МВР с оглед твърденията за нанесен побой от служители на полицията.
2. Да уточни период с начална и крайна дата на исковата си претенция, а ако искът е подаден срещу различни ответници – за всяка претенция да се посочи отделен период
3. Да уточни размера на претендираните неимуществени вреди ако искът е насочен към претендиране на вреди от действия и бездействия на различни органи.
УКАЗВА на ищеца, че при неотстраняване на нередовностите в цялост и в посочения срок, ще бъде приложена разпоредбата на чл. 129, ал. 3 ГПК и исковата молба, заедно с приложенията към нея ще бъде върната.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Препис от разпореждането, на основание чл. 137, ал. 1 АПК да се изпрати на ищеца и на особения му представител.
Съдия: | |