Определение по дело №155/2017 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 16
Дата: 1 февруари 2018 г.
Съдия: Росен Иванов Балкански
Дело: 20173250200155
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 5 декември 2017 г.

Съдържание на акта

 

                                          О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                                                   

                                               гр.Тервел  01.02.2018год.

 

          Тервелският районен съд………………………………………….в публично съдебно заседание на  първи февруари през две хиляди и осемнадесета година в състав :

                                                                         

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:РОСЕН  БАЛКАНСКИ

                                            

при участието на секретаря: ИВАНКА ЧУКАЧЕВА…………….. и

прокурора   ЖИВКО ЖЕЛЯЗКОВ…….сложи за разглеждане

НОХ.дело N 155  по описа за 2017 год.,докладвано от съдията

Р. Балкански.      

          Съдът на основание чл.309,ал.1 от НПК сам и служебно се занима с мярката за неотклонение на подсъдимият      М.К.С., роден на ***г***,жител и живущ ***,български гражданин от ромски произход,с основно образование,неженен,осъждан,безработен с ЕГН-********** ,намира, че на същият  следва да  бъде  потвърдена взетата  мярка  за неотклонение  “ПОДПИСКА”поради което и,

 

                                       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА взетата мярка  за неотклонение “ПОДПИСКА” взета на досъдебно производство № 118/2017год. по описа на РУ на МВР гр.Тервел +на подсъдимият      М.К.С., роден на ***г***,жител и живущ ***,български гражданин от ромски произход,с основно образование,неженен,осъждан,безработен с ЕГН-********** ,до влизане на присъдата в сила.

             Определението не подлежи на обжалване  или протест.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                         

                                                               СЕКРЕТАР:     

 

 

 

Съдържание на мотивите

    М О Т И В И  към Присъда № 3  от 01.02.2018 година по год. по н.о.х.дело № 155 / 2017 година  по описа на Тервелски районен съд .

 

Производството по делото е образувано по повод обвинителен акт   от 05.12.2017  година  на Районна прокуротура гр. Тервел по Дп № 118 / 2017 година по описа на РУ на МВР гр. Тервел , със следното обвинение:

         Предявено е обвинение  срещу М.К.С. , роден на ***г***,жител и живущ ***,български гражданин от ромски произход,с основно образование,неженен,осъждан,със заличени последици по отношение на присъдите на основание чл. 88 а ал. 4 от НК ,безработен с ЕГН-**********, чл. 325,ал.3,във вр. с ал.1,във вр. с чл.20,ал.2,във вр. с ал.1 от НК,за това, че на 16.07.2017год.,около 12.50 часа в общ.Тервел,по общински път DOB 1192, в съучастие като извършител с непълнолетния С. А. Р.,спрямо когото наказателното производство е било прекратено на осн.чл.61,ал.3,пр.2 от НК,извършил непристойни действия грубо нарушаващи обществения  ред  и изразяващи явно неуважение към обществото-припречване пътя на движение на управлявания от Р.Р.И. автомобил,принуждавайки го да спре, в района на пътен участък,предназначен  за общо ползване от гражданите,с  което е било възможно да се създаде предпоставка за възникването на пътно-транспортно произшествие,отправянето на закана за извършване на престъпление,използването на нецензурни думи и възпроизвеждането  на изстрел  с газов пистолетрезултат на което са били причинени телесни увреждания на Р.  Р.И.,като деянието е извършено  при управление на моторно превозно средстволек автомобил марка БМВ с рег.№ Тх хх  хххх .

       За разпоредително заседание , в което   следва страните да дадат отговор на въпросите по чл. 248 от НПК, подсъдимия редовно призован се явява лично и със защитата си адвокат Е. В. *** .

      В същото съдебно заседание Районна прокуротура редовно призована  излъчва представител- Районния прокурор  Ж. Желявков .

      Подстрадалия от  деянието Р.Р.И.  с ЕГН-********** ***, редовно призован се явява лично  и с повереника си адвокат Валя Кондова - АК Добрич. Подстрадалия  от деянието И. депозира молба в съдебнота заседание, с която  моли от съда да  го конституира по делото като частен обвинител . Със същата молба подстрадалия И.  предявява срещу подсъдимия граждански иск за причинените му от подсъдимия  неимуществени вреди -изразяващи се в  претърпени от  пострадалия  уплаха, стрес , телесни увреждания,  предявен в размер на 10000,00 / десет   хиляди / лева.

      С протоколно определение от съдебно заседание съдът  прие за съвместно  разглеждане предявения граждански иск  и конституира като частен обвинител  и граждански ищец - Р.Р.И.  и с повереник-   адвокат В. Кондова .

       В съдебно заседание / същото разпоредително заседание / подсъдимия М.К.  С.   , чрез защитника си адвокат Е. В.,     правят искане на основание чл. 370 ал. ІІ от НПК за предварително изслушване на страните по реда на чл. 371 т. 2 от НПК .Подсъдимия  заявява, че признава фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като със защитата си  е  съгласен  да не се  събират доказателства за тези факти.

       Представителя на Районна прокуратура гр. Тервел  приема искането за своевременно направено и не се противопоставя производството  по делото да протече по реда на глава ХХVІІ от НПК.

        На искането не се противопостави и частния  обвинител  и граждански ищец.

         Съдът като намери,че са налице предпоставките за това, допусна провеждане на съкратено съдебно следствие, като след изслушване самопризнанията на подсъдимия   и след като установи,че същите се подкрепят от събраните по  ДП № 118/ 2017 година по описа на РУ Полиция гр. Тервел писмени доказателства обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията на  подсъдимия   ,без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част в обвинителния акт.    

          Представителят на прокуратурата счита, че миналите осъждания на подсъдимия С. са заличени на основание чл. 88 а ал. 4 от НК.Районния прокурор приема ,че извършеното от подсъдимия деяние,  се доказва по несъмнен начин от събраните в хода на досъдебното производство доказателства,заключенията на вещите лица по назначените на ДП експертизи - съдебно -медицинска   и балистическа,както и от направените от подсъдимия самопризнания по чл. 371, т. 2 от НПК.В съдебно заседание  районния прокурор подържа обвинението , като  пледира съдът   да признае  за виновен подсъдимия С.  по предявеното му обвинение чл. 325,ал.3,във вр. с ал.1,във вр. с чл.20,ал.2,във вр. с ал.1 от НК, като го освободи от наказателна отговорност  на основание чл. 78 а от НК и му наложи глоба в размер на 1000,00 лева  и лишаване от право да управява МПС по чл. 37 от НК за срок  от три месеца . Приема ,че по отношение на  подсъдимия С. са налице трите кумулатилно дадени предпоставки по чл. 78 а от НК. Приема, че за извършеното наказание се предвижда наказание  лишаване от свобода до  три  година,че подсъдимия е с чисто съдебно минало  и от деянието  няма причинени  имуществени вреди . Що се касае до предявения граждански иск то  представителя на държавното обвинение предоставя на съда да реши по иска - по справедливост .

       Повереника на часнния обвинител взема становище по наказанието на подсъдимия С. -  идентично с   това   на представителна  на обвинението  . Предявения граждански иск се подържа по размер. 

След преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:  

Дъщерята на пострадалия - гражданския ищец и частен обвинител - Р.  Р.И.  - свидетелката  М. Р. Р.  съжителствала на семейни начала със свидетеля И. С. И. . Двамата живеели в село Давидово , общ. Кайнарджа - област  Силистра.

Личните отношения на двамата  са били  обтегнати, поради склонността на св. И. към злоупотреба с алкохол, което често водило  до там,че се е  стигало до физически и психически тормоз над св. Раимова .

Анализирайки живота си св. Раимова взела решение да напусне дома на св. И. и да се върне да живее при родителите си в гр. Добрич.

На 16.07.2017 година свидетелката М.Р.позвънила на своята сестра - св. Анифе Раимова на която споделила тегобите си и намерението да се завърне да живее при своите родители. Св. М.Р.помолила своята сестра да  и  помогне да се  прибере при родителите си . Незабавно  сестра и   уведомила баща  им .

 Св. А.  Р. Р. ,заедно с малолетните си   деца се отправила  с баща си  за  село Давидово. Свидетелите пътували с автомобил " Опел Астра" с ДК № ТХ хх хх хх , управляван от И. *** свидетелката М. Р.  с двете си деца се качила в автомобила,  като групата се отправила    по  посока село Безмер , общ. Тервел където живеела  третата дъщеря на Р.Р.  И. .  В този момент свидетеля И. , узнавайки , че жената с която съжителства на семейни начала е напуснала дома му  с децата е позвънил  на  подсъдимия С. , с който били в близки родствени връзки .

Подсъдимия С. заедно   със сина си - С. А. Р. незабавно се отправили  за село Давидово, като двамата са пътували с лек автомобил  " БМВ" с рег. № хх хх НХ - управляван от подсъдимия С. .

В района на общински път -DOB 1192  пътя на автомобила с който  пътували св. И. , дъщерите му и внуците му бил препречен от управлявания от подсъдимия  С. лек автомобил . Подсъдимия имал вече информация с какакъв автомобил пътува М.Р.и спътниците и .Спрения автомобил  напречно на пътното  платно  -собствен на подсъдимия С. принудил И. да преустанови  движението на управлявания от него автомобил.

Подсъдимия М.  С.  и сина му -  С.  Р. слезли от  автомобила и се приближили до автомобила в който пътували пострадалия, децата и четирите му вника.

 Симеан Романов  /  срещу когото в хода на разследването е било повдигнато  обвинение  за престъпление по чл. 325 ал. 3 във вр. с  ал. 1 от НК  и във вр. с чл. 20 ал. 2 от НК във вр. с чл. 63 ал. 1 т. 3 от НК и в последствие с Постановление от 05.10.2017 година е прекратено наказателното преследване и материалите изпратени на МКБППМН  гр. Тервел  за налагане на възпитателна мярка  по ЗБППМН  / държал в ръката си тояга, с която започнал да  блъска по автомобила управляван от  И. . Подсъдимия  С. при слизането си  извадил  газов пистолет  , който насочил срещу автомобила управляван от   И. . Подсъдимия С.  настоявал  пред  водача И.  , че трябва  св. М. и децата и да слязат от автомобила и че той ще ги върне в село Давидово .И. опитал да изложи причините поради които и дъщеря му М. не  желае да живее повече в село Давидомо при св. И., но подсъдимия С.  отново настоявал М. и децата и да  слязат от автомобила .  След пореден  отказ на   св. М.Р.да слезе  и   да стори това  за което  е настоявал подсъдимия,  последния  се приближил до абтомобила и  от непосредствена близост през  отворената врата  на  водача на автомобила  произвел  изстрел  срещу И. . Въпреки уплахата си  и  получените  травматични увреждания   св. Р.И.  успял да приведе автомобила си в движение и поел по посока гр. Тервел . След него  поел  подсъдимия  С., като на няколко пъти правил неуспешни опити да препречи  движението на автомобила управляван от И. .

В гр. Тервел  И.  съобщил за станалото  пред Полицейските  служители    при РУ на МВР . След  проведени оперативно издирвателни мероприятия двамата извършители са  били установени .

 С протокол  за доброволно предаване от 16.07.2017 година   подсъдимия С.  предал на органите на досъдебното производство газов пистолет  Ekoi Firat Magnum“ с фабричен сериен номер EF 15122105,ведно с 1бр.патрон . По ДП е назначена балистична експертиза , като в отговор на поставените задачи вещо лице  Пламен Димитров Чобанов  , дава заключение, че доброволно предадения пистолет  представлява сигнално - газов пистолет калибър 9 мм., като  по  пистолета не са  констатирани промени и отклонения от заводския му вид . Същия е технически изправен , годен  да произвежда изстрели  и според ЗОБВВПИ представлява  сигнално  газово  уръжие.В своето заключение вещото лице дава становище, че е  вероятно да е  възпроизвеждан истрел с представеното пред  екперта   сигнално - гавозо оръжие, след последното му почистване .  Представения за изследване 1 брай патрон е определен от вещото лице , като  халостен потрон 9 мм, който е годен  да възпроизведе изстрел   и според закона представлява боеприпас  за сигнално - газово оръжие.

По ДП е назначена Съдебно медицинска  експертиза по писмени данни. Спорд заключението на съдебния лекар изготвил  експертизата - д-р Д. Димитров  установените увреждания по тялото на св. Ирямов  са  резултат  от действието на т.нал.  " допълнителни фактори " при възпроизвеждането на изстрел  от огнестрелно оръжие без проектил  - газов пистолет  и отговарят да са получени по време начин и място, както е посочил  пострадалия И.  и установените по досъдебното производство доказателства . В заключение  ВЛ   приема , че в своята съвкупност телесните увреждания  на св. И. са обусловили временно разстройство на здравето не опасно за живота  и като такива телесните увреждания причинени от деянието на подсъдимия С.  покриват медико- биологичния признак на лека телесна повреда по смисъла на чл. 130  ал. 1 от НК .

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, като се позовава на направените самопризнания на подсъдимия С.  по чл. 371, т. 2 от НПК, които се подкрепят от доказателствата и доказателствените средства, събрани в досъдебната фаза.

По делото няма противоречия между доказателствата, които позволяват категорично и по несъмнен начин да се приеме описаната фактическа обстановка.

    При така установените факти, съдът достигна до следните правни изводи:

Събраните в хода на съдебното производство доказателства потвърждават по несъмнен начин, че с поведението си подс. С.  е   засегнал  обществените отношения,свързани с  опазванет о на обществения ред  и спокойствието на гражданите .

Обект на престъплението по чл.325, ал.3 във вр. ал. 1 , във вр.  чл. 20 ал. 2 от НК  са обществените отношения, свързани с установения в страната обществен ред.

Субект на престъплението е пълнолетно вменяемо физическо лице.    

От обективна страна предмет на престъплението е установения в страната обществен ред. Съгласно Постановление №2 от 1974 год. на Пленума на ВС това са тези отношения, които определят поведението на хората в обществото, основано на установилите се морални норми и добри нрави.

 При определяне на квалификацията на деянието съдът съобрази обстоятелството, че  с действията си  като водач на МПС,  подсъдимия С.  препречва  пътя на управлявания от И. автомобил, принуждава го да спре в район на пътен участък  предназначен  за общо ползване, с които си действия е било възможно  да се създаде и предпоставка на възникване на  ПТП . Действията на подс . С.  - отправяне на закани и нецензурни думи и най - вече    произвеждането на изстрел  със сигнално - газов пистолет  в непосредствена близост до   група хора - пасажерите на автомобила управляван от  И.   ,дават основание на съда да приеме, че  изразяват явно  неуважение към обществото и пренебрежение към установените норми за поведение.  Деянието е извършено на обществено место, където обичайно не се намират повече хора, но съдът отчита обстоятелството , че  бруталната  демострация на явно неуважение към обществото и  пренебрежение на установените норми за поведение е демонстрирана пред  тримата свидетели, като  не следва да се отминава и обстоятелството , че в автомобила са се намирали   към момента на деянието  и   четири  малолетни  деца.

 Обект на престъплението хулиганство са установения в страната ред и обществено спокойствие и според чл.325, ал.1 НК е съставомерно, когато се извършат непристойни действия грубо нарушаващи обществения ред и изразяват явно неуважение към обществото. Непристойни са действията, които са неприлични и безсрамни обективирани в ругатни, буйство, невъзпитаност, нанасяне на обида или телесна повреда и др. прояви, с които се накърняват общоприетите морални ценности и норми на поведение и скандализират обществото. Чрез тях извършителят противопоставя себе си на установения ред и на обществеността ,като цяло или на отделна личност, като по този начин демонстрира явно незачитане. От субективна страна престъплението винаги е умишлено и са възможни както пряк, така и евентуален умисъл. За характера му се съди не от конкретните мотиви, които могат да бъдат и на лична основа, а от съдържанието на умисъла .

          По делото се установи, че  подсъдимия С.  на посочената дата място  и време има деятелност  която  разкрива обективните признаци на посочения престъпен състав. От обективна страна изпълнителното деяние е осъществено с  препречването на пътното платно , изричанетона  закани и обиди , с произведения изстрел  със сигнално газов пистолет .

       Действията са извършени в   присъствието на намиращите се  пътници в  спрения автомобил .

      Действията на подсъдимия Смеонов са възприети от свидетелите М. Р. Р. ,А.Р. Р. и баща им Р.Р.И.  като възмутителни и скандализиращи. Същите съдът преценява като непристойни, тъй като от доказателствата се установи, че свидетелите И.ови  по никакъв начин с думи или действия в конкретната ситуация не са предизвикали подсъдимия, а напротив  са  направили опит да  избегнат  среща с  подсъдимия . Подсъдимия С.  е спрял  косо  на  платното пред движещия се срещу него  автомобил на  св. И. . Подсъдимия  отправил заплахи към свидетелите , сина му от своя страна  ударил  с тояга автомобила  на св.  И. .

        Гледката не само възмутила намиращите се в автомобила на И. пасажери  но и ги  изплашила.Тогава последвал изстрел от газово оръжие . Оттук съдът намира действията  на подсъдимия  С. освен непристойни и за извършени в пълен разрез с установения ред и спокойствие и  изразяващи явно пренебрежение към личността на пострадалите пасажери на  автомобила на И..

          От субективна страна  според преценката на съда престъплението е осъществено под формата на евентуален умисъл.  Подсъдимия  С.  е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и във волево отношение ги е допускал като се е отнасял безразлично към тях.  Съзнавал е ,че  се намира по общински път ,  че  пред него  в автомобила стоят седем  човека  и че  действията  му се възприемат  от  пасажерите на  спрения от подсъдимия автомобил,без видима  причина произвел изстрела  с газовото оръжие, без да се съобразява с чувствата и правнозащитените права и интереси не само на пострадалия, но и на присъстващите, с което  е  допускал, че по този начин грубо нарушава обществения ред и проявява явно неуважение към обществото отнасяйки се с пренебрежение към този резултат.

          Подсъдимия е познавал  съпругата на  своя братовчед , на наличието на личен мотив - да " възстанови спрведливостта ", като защити честта на   своя близък роднина  дори и да се  приема  заличен мотив  не изключва състава на чл.325, ал.1 НК, доколкото извършените действия са съпроводени с посочените по-горе обективни признаци. Същевременно този мотив  не може да оправдае или омаловажи действията на подсъдимия С. , защото саморазправата очевидно е в грубо нарушение на установения в страната правов ред.

          При индивидуалидация на наказанието съдът съобрази следното:

         Изисканата  актуална справка за съдимост на подсъдимия мотивира съдът  да приеме,  че миналите осъждания на подсъдимия С. са заличени на основание чл. 88 а ал. 4 от НК.

        Съдът  приема ,че по отношение на  подсъдимия С. са налице трите кумулатилно дадени предпоставки по чл. 78 а от НК. Приема, че за извършеното наказание се предвижда наказание  лишаване от свобода до  три  година,че подсъдимия е с чисто съдебно минало  и от деянието  няма причинени  имуществени вреди .

       При определяне  на административното наказание съдът съобразно разпоредбите на ЗАНН обсъди тежестта на деянието , личността на обвиняемия , подбудите за неговото извършване , както и смекчаващите и отегчаващи вината обстоятелства. Несъмнено  деянието е с висока степен на обществена опасност –накърнени са защитени обществени отношения.

      Предвид установеното  и като съобрази целите и задачите на наказанието –неговата превантивна и превъзпитателна функция по отношение на дееца, съдът прие,че следва да  го  признае  за  виновен  по  така  предявеното  му обвинение, но  да го  освободи от наказателна отговорност- на основание чл. 78 а от НК , като му наложи  адмистративно наказание глоба , към минимума -в размер на  1000,00/хиляда / лева .

        При определяне  на административното  наказание на подсъдимия  съдът прие, че  не следва да налага на подсъдимия С.  адм. наказание - лишаване от  право да управлява моторно превозно средство .

      Водим от гореизложените мотиви , съдът   призна подсъдимия С. със снета по делото самоличност  за виновен по предявеното му обвинение   по чл. 325,ал.3,във вр. с ал.1,във вр. с чл.20,ал.2,във вр. с ал.1 от НК,за това, че на 16.07.2017год.,около 12.50 часа в общ.Тервел,по общински път DOB 1192, в съучастие като извършител с непълнолетния Симеон Анетов Романов,спрямо когото наказателното производство е било прекратено на осн.чл.61,ал.3,пр.2 от НК,извършил непристойни действия грубо нарушаващи обществения  ред  и изразяващи явно неуважение към обществото-припречване пътя на движение на управлявания от Р.Р.И. автомобил,принуждавайки го да спре, в района на пътен участък,предназначен  за общо ползване от гражданите,с  което е било възможно да се създаде предпоставка за възникването на пътно-транспортно произшествие,отправянето на закана за извършване на престъпление,използването на нецензурни думи и възпроизвеждането  на изстрел  с газов пистолет ,в резултат на което са били причинени телесни увреждания на Р.  Р.И.,като деянието е извършено  при управление на моторно превозно средство –лек автомобил марка БМВ с рег.№ Тх 13-60НХ,  като на осн.чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност за извършеното от него  престъпление и му налага  административно наказание ГЛОБА  в размер на 1000.00/хиляда/лева.

        На осн.чл.53,ал.1 от НК ВЕЩЕСТВЕНО доказателство- 1бр.газов пистолет  Ekoi Firat Magnum“ с фабричен сериен номер EF 15122105,ведно с 1бр.патрон  иззети по досъдебно производство № 118/2017год. по описа на РУ на МВР Тервел се отнема в полза на държавата.

  По  приетия за съвместно  разглеждане  граждански иск :

По отношение на предявения граждански иск за претърпените неимуществени вреди, съдът счита, че същият е допустим и основателен по следните правни съображения:

Претендира се гражданска отговорност за причинени в резултат на процесното деяние неимуществени вреди, която  се отнася  като  вторична санкционна последица свързана с нарушаване на определени задължения, произтичащи от закона.

В случая става дума за нарушаване на общото правило да не се вреди другимучл.45 ЗЗД. В кръга на претендираните неимуществени вреди влизат най-общо казано всички отрицателни последици настъпили за пострадалия, при наличието на които възниква разглежданата отговорност. Изходно положение е правилото, според което се дължи обезщетение за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от престъпното посегателство /чл.51 от ЗЗД/. Налице е противоправно поведение от страна на подсъдимия, в резултат на което са възникнали вредите от престъплението - преживян от гр. ищец стрес  и уплаха вследствие на произведения от  подсъдимия изстрел с газово - сигнален пистолет  в непосредствена до него близост  и тези вреди са в причинна връзка с определена обективирана, съзнателна човешка проява. Размерът на обезщетението за неимуществените вреди следва да овъзмезди пострадалия   И.  / гражданския ищец по делото / за всички отрицателни последици, които са настъпили в резултат на престъплението , въпреки, че засегнатите блага / човешкото здраве  и  нарушена психика / в този случаи няма цена. Следва да се съчетае действителната незаместимост на загубеното благо с необходимостта да се даде обезщетение, макар и несъвършено. Разпоредбата на чл.52 от ЗЗД указва съдът да определи размера на обезщетението за неимуществени вреди по справедливост. От правилото на чл.52 ЗЗД произтича, че не само размерът, но и основанието на обезщетението е подчинено на справедливостта .

 Понятиетосправедливостпо смисъла на чл.52  ЗЗД не е абстрактно. То е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид при определяне размера на обезщетението, а именнохарактерът на увреждането, начинът на извършването, обстоятелствата при които е извършено то, допълнителното влошаване на здравето, причинените морални страдания ,душевен дискомфорт и пр.

 Именно съобразявайки всички тези обстоятелства, съдът констатира следното – в резултат на деянието на  подсъдимия  С.   гр. ищец Р.  Р.И.  е   преживял    стрес .

  Предвид на това и във връзка с претенцията за обезщетение на неимуществени вреди, съдът на основание чл.52 от ЗЗД счита, че е справедливо така претендирания граждански иск да бъде уважен до размер 1000,00 / хиляда лева , като взема предвид именно преживения от И. стрес  в резултат на деятелностт ан а подсъдимия С. и  причинната връзка между тях, отчитайки, че следва да бъде възмезден за  преживяното  в резултат на престъплението.

          Предвид  посочените мотиви, съдът  ОСЪЖДА  подсъдимия М.К.С.  с ЕГН-**********,със  снета по делото самоличност да  заплати на Р.Р.И.  с ЕГН-********** *** 1000.00/хиляда/лева  представляваща обезщетение за причинените му от престъплението неимуществени вреди- преживян стрес,като в останалата част  до размер на 10000.00/десет хиляди/лева,съдът   приема  предявения от И. граждански иск  за неоснователен и недоказан.

На основание чл.189 ал.2 от ПНК, съдът възложи на подсъдимия направените  по делото  разноски :

          Осъди подсъдимия С. със снета  по делото самоличност да заплати на ОД на МВР гр.Добрич сумата от 195.62лв.,представляваща разноски по вещи лица за изготвяне на съдебно медицинска експертиза и балистична експертиза, както и да заплати по сметка на Тервелски районен съд сумата от 50.00лв.,представляваща държавна такса върху  уважения размер на гражданския иск и разноски по упълномощен повереник .

  Водим от гореизложеното съдът постанови своята присъда.

 

 

                                                       Районен съдия :