Решение по дело №3103/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6905
Дата: 6 ноември 2018 г. (в сила от 3 юни 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100103103
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 март 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

………………………….

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 11.10.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 3103/17г. и констатира следното:

Предявени са искове от И. Б. солидарно против М. Р. и И. Р. с правно основание чл. 43 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД за сумите: 27 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/, общо 1 646, 8 лева /обезщетение за имуществени вреди/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочените суми, считано от 17.09.15г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 17.09.15г. ответниците са причинили /съвместно/ на ищеца средна телесна повреда /избиване на двата предни горни зъба/. За посоченото деяние М. Р. и И. Р. са осъдени с влязло в сила споразумение на СРС 12 състав от 14.02.17г. по н.о.х.д. № 8690/16г. Последното е задължително за настоящия граждански съд на основание чл. 300 от ГПК.

Искът за неимуществени вреди е основателен:

Досежно основанието на иска:

Описаната фактическа обстановка /която не е спорна по делото, а е и установена еднозначно със събраният писмен доказателствен материал, в това число и с влязло в сила споразумение по процесното наказателно дело/ удостоверява пряко всички елементи от състава на чл. 43 от ЗЗД и чл. 45 от ЗЗД.

Досежно размера на иска:

Претенцията е основателна в – пълен размер:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане на дадено лице - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва принципно във всички случаи на причинено телесно увреждане/. От друга страна – вида  и естеството на самото увреждане /средна телесна повреда по смисъла на НК/ е удостоверен надлежно и конкретно – както със самото споразумение на наказателния съд, така и с приетата по настоящото дело медицинска експертиза. Последната /както и самото споразумение на наказателния съд/ очертават конкретиката на претърпените от ищеца травми и само последните, но преценени в съвкупност /а не всички описани такива в исковата молба/ са отчетени от съда при определяне на размера на процесното обезщетение. В тази връзка председателят на състава съобразява правилото на чл. 52 от ЗЗД като взема предвид горните принципни и конкретни съображения, съответно като отчита и факта /който също следва да се презумира в хипотези като процесната/, че в момента на инцидента /или непосредствено след същия, съответно впоследствие/ ищецът е претърпял и търпи - и психически стрес. Последното обстоятелство е установено и конкретно по делото с приетата психологична експертиза.

Възраженията на ответниците за съпричиняване /по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/ са неоснователни:

Обстоятелството, че пострадалият е бил алкохолно повлиян в момента на инцидента не може да се окачестви /сам по себе си/ като допринасящ за настъпването на процесната вреда. Твърдението, че ищецът е провокирал /словесно и с физически действия/ процесният сблъсък – не може да се приеме за установено:

Съдържанието на процесния обвинителен акт /където е описана подробно фактическата обстановка по време на инцидента и действията на всеки един от участниците в него/ не може да наложи извод за „активно“ участие /словесно или физическо/ на пострадалия в инцидента. Такъв извод не налага и самата правна квалификация на деянието /направена именно на база установената по наказателното дело фактическа обстановка и съдържанието на обвинителния акт/ - по чл. 129 от НК /а не по чл. 132 от НК, която квалификация вече би установила директен извод за наличие на предпоставката по чл. 51, ал 2 от ЗЗД/. Поради тази причина – съдът не взема предвид констатациите на приетата по делото медицинска експертиза, установяващи /косвено/ евентуално съпричиняване от страна на ищеца. Вида и естеството обаче на процесните травми /които приетите по делото експертизи установяват да са в пряка причинно-следствена връзка с инцидента/ сами по себе си могат да обоснове присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на заявената сума - дори и да се приеме, че е налице съпричиняване от страна на ищеца /особено като се отчете фактът – установен надлежно в рамките на наказателното производство, че травмите са причинени на пострадалия чрез „множество удари с ръце и ритници в главата“/.

Искът за имуществени вреди е основателен изцяло:

Тази претенция на практика не се оспорва /извън вземането за сумата от 300 лева, което беше оттеглено от ищеца/. Същата е и удостоверена по делото /по основание и размер/ с писмени доказателства.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху процесните главници за периода след 17.09.15г. /датата на инцидента/ доколкото в хипотезата на чл. 45 от ЗЗД лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД. С оглед практиката по такъв тип дела – процесната законна лихва следва да се присъди в глобален размер /а не за период до и след завеждане на делото/.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА М.И.Р. ЕГН ********** и И.Т.Р. ЕГН ********** да платят солидарно на И.Д.Б. ЕГН ********** сумите: 27 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/, общо 1 646, 8 лева /обезщетение за имуществени вреди/; законната лихва върху посочените суми за периода след 17.09.15г. до цялостното им изплащане и 1 800 лева – съдебни разноски.

ОСЪЖДА М.И.Р. и И.Т.Р. да платят на СГС 1 146 лева - държавна такса и 350 лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: