Решение по дело №1055/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 318
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Васил Митев Атанасов
Дело: 20192330201055
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 318/20.12.2019 г.  

 

                                                 20.12.2019 гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – Х-ти  състав в публично заседание на десети декември две хиляди и деветнадесета година:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАСИЛ АТАНАСОВ

Секретар Ж. Ч.,

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

АНД № 1055/2019 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  жалба на ЕТ „Е.-Б. С.“ гр.Ямбол с ЕИК ********* против наказателно  постановление № 437218-F-449695/09.05.2019 г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“-Бургас ЦУ на НАП, с което на едноличния търговец за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС., на основание  чл.185,ал.2, изр.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на  3000 лв.

 С жалбата се изтъква, че в хода на административно-наказателното  производство са допуснати съществени нарушения на процесуалния и материалния закон, поради което се иска от съда наказателното постановление да бъде отменено. Алтернативно се излагат доводи за приложението на чл. 28 от ЗАНН. В съдебно заседание търговеца, чрез процесуалния си представител поддържа жалбата по посочените в нея съображения.

Въззиваемата страна, чрез процесуалния се представител  оспорва жалбата, моли съда да я  остави без уважение, а наказателното постановление като нестрадащо от пороци да бъде потвърдено.

 

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

 

На 28.11.2018г., на Едноличния търговец бил съставен АУАН № F 449695, затова че при извършена проверка на 21.11.2018 г. в 13.56 ч., в търговски обект - склад дървен материал, находящ се в гр. Я., обходен път ЮГ и стопанисван от търговеца било установено, че съгласно дневен финансов „X“ отчет №*** от монтираното и функциониращо към момента на проверката фискално устройство модел: DAISY EXPERT 01-KL с инд., № DY330251 и фискална памет № ***, разчетната касова наличност е в размер на 0,00лв. Фактическата наличност на паричните средства в касата на търговския обект съгласно съставен опис на паричните средства била в размер на 55.00 лв.; сумата на паричните средства в касата била изброена от Б. В. С. на длъжност управител. Фискалното устройство притежавало операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми и била установена промяна в касовата наличност на търговския обект в размер на 55.00 лв., която представлявала въвеждане на пари в касата и която не е регистрирана във фискалното устройство и по този начин търговеца е нарушил чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр.чл. 118, ал.4 от ЗДДС. За извършената проверка и направените констатации бил съставен протокол № *** АУАН бил съставен в гр. Сливен в присъствието на управителя на ЕТ и му бил връчен екземпляр от него срещу подпис без възражения.

 В последствие на 09.05.2019г. при идентично фактическо и  юридическо описание на нарушението било издадено  обжалваното наказателно постановление, с което на търговеца била наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв.

Горната фактическа обстановка  съдът прие за установена от показанията на разпитаните по делото свидетели М. и Ш., отчасти от показанията на свид. Д., като и от приложените  и приобщени по делото писмени доказателства. Съдът кредитира изцяло показанията на свид. М. и Ш., като безпротиворечиви, взаимно свързващи се и подкрепени от писмените доказателства по делото. Не приема за достоверни показанията на свид. Д. в частта им, че при съставяне на акта той и управителя на търговеца са стояли в коридора и акта е бил връчен от актосъставителя на масичка в коридора на ТД-НАП-Сливен, тъй като същите стоят изолирани от показанията на двамата свидетели, които съдът приема изцяло като незаинтересовани от изхода на делото. Още повече, свид. Догов, видно от неговите показания живеел в съвместно съжителство с управителя на търговеца и показанията му в тази им част целят избягването на административно наказателна отговорност на ЕТ.

 

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

 

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

Съгласно разпоредбата на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г., извън случаите на продажби всяка промяна на касовата наличност /начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата/ на ФУ се регистрира във ФУ чрез операциите „служебно въведени“ или „служебно изведени“ суми. Тази разпоредба е част от установения ред за регистрация и отчетност, които са задължителни за лицата, използващи фискални устройства. Нормата има за цел създаване на условия за съпоставимост на касовата наличност с документираните със съответното фискално устройство суми от продажби и от извършени служебно въвеждане и извеждане на суми във всеки един момент.

Всяка разлика между наличните и документираните средства препятства проследяването на паричния поток в търговския обект и представлява нарушение на правилата за регистрация и отчетност. В конкретния случай от приетите по делото доказателства е установено, че монтираното и въведено в експлоатация в офиса фискално устройство е притежавало функциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми, поради което търговецът е бил задължен да регистрира във ФУ всяка промяна на касовата наличност, извън случаите на продажби. Независимо от начина и основанието на което сумата от 55.00 лева не е регистрирана, като въведена във ФУ, тази разлика представлява промяна в касовата наличност, изразяваща се във въвеждане на пари в касата, която не е била отразена във фискалното устройство, чрез операцията „служебно въведени“ суми, видно от снетия от ФУ дневен отчет за 21.11.2018 г. Бездействието на жалбоподателя-търговец да отрази тази промяна в касовата наличност осъществява от обективна страна състава на административното нарушение по чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г.

Независимо от горното,  без да изложи мотиви за това в обжалваното наказателно постановление, наказващият орган е санкционирал жалбоподателя на основание чл. 185, ал.2, изр.1 от ЗДДС, която се прилага, когато нарушението води до неотразяване на приходи /по аргумент на противното от изр.последно на цитираната ал. 2/. Доказателства в подкрепа на това по делото не са представени. Липсват и констатации за това както в акта, така и в наказателното постановление. Гореизложеното налага извода за недоказаност на изложените в акта и НП фактически обстоятелства и също е основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление. В този смисъл е и практиката на Административен съд-Ямбол, който многократно се е произнасял в тази насока.

 

          Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

  ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 437218-F-449695/09.05.2019 г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“-Бургас  ЦУ на НАП, с което на ЕТ *** с ЕИК *** за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС., на основание  чл.185,ал.2, изр.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на  3000 лв.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

        

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: