Разпореждане по дело №4251/2014 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 12063
Дата: 18 ноември 2014 г.
Съдия: Стела Веселинова Георгиева
Дело: 20145530104251
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ …………                                 18.11.2014 г.                               град Стара Загора        

 

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                     ПЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На осемнадесети ноември                            две хиляди и четиринадесета година

В закрито съдебно заседание в следния състав:

                                                            

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ГЕОРГИЕВА

 

          

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиева гражданско дело № 4251 по описа за 2014 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е образувано по искова молба на В.С.Д., като майка и законен представител на малолетното дете В.Н. Ж.. По делото не е постъпил отговор от ответника Н.Ж.Ж..

            Съдът намира, че са налице процесуалните предпоставки, обуславящи правото на иск и надлежното му упражняване, поради което делото следва да бъде внесено за разглеждане в открито съдебно заседание, да бъде изготвен писмен доклад, да бъдат приканени страните към спогодба и да им бъдат разяснени преимуществата на различните способи за доброволно уреждане на спора.  

Съдът намира, че следва да бъдат уважени доказателствените искания на ищцата за събиране на доказателствата, които са относими, допустими и необходими. С оглед на това следва да се приемат като доказателства представените с исковата молба такива.

Следва да бъде задължен ответника, на основание чл. 190 ГПК, в едноседмичен срок от получаване на настоящото определение да представи удостоверение за доходите си през последните дванадесет месеца, както и декларация за семейно и имотно състояние.

Следва да бъде задължен ответника, на основание чл.176 от ГПК, да се яви лично в съдебно заседание и да отговори на въпроса на ищцата.

Следва да се укаже на страните, че в едноседмичен срок от връчване на препис от разпореждането, могат да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото и да предприемат съответните процесуални действия, тъй като в противен случай губят възможността направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства; че неявяването на някоя от страните, която е редовно призована, не е пречка за разглеждането на делото; че при неподаване в срок на писмен отговор, респ. невземане на становище по отговора, и неявяване в съдебно заседание, без да е направено искане за разглеждане на делото в отсъствие на страната, насрещната страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение или прекратяване на делото, както и присъждане на разноските; че с писмена молба могат да заявят желание да ползват правна помощ при необходимост и право на това.

 

Предвид гореизложеното и на основание чл. 140 ГПК, съдът

                                      

Р А З П О Р Е Д И:

 

ВНАСЯ делото за разглеждане в открито съдебно заседание.

 

НАСРОЧВА същото за 08.12.2014 г. от 13.15 ч., за която дата да се призоват страните и Дирекция „Социално подпомагане” – гр.Стара Загора.

           

ДОКЛАДВА ДЕЛОТО, както следва:

 

Производството е образувано по искова молба на В.С.Д., като майка и законен представител на малолетното дете В.Н. Ж. против Н.Ж.Ж.. Ищцата твърди в исковата си молба, че с ответника били родители на малолетното дете В.Н. Ж., което в момента било на тринадесет години. Заявява, че не били сключвали брак.

С Н.Ж. живеели на съпружески начала в периода 2001 – 2003 г. Детето им - В.Н. Ж. се родило на 14.10.2001 г. Като семейство живели почти две години и през лятото на 2003 г. ответникът ги напуснал. Оттогава до настоящия момент ищцата се грижила за малолетното им дете с помощта на своите майка и баба.

Твърди още, че през настоящата учебна година В. бил ученик в седми клас на XI-то основно училище. До момента нямало определена издръжка, която ответникът да заплаща. Ищцата никога не е възпрепятствала срещите на детето с баща му, но за съжаление ответникът не търсил контакт с детето. Един или два пъти в годината се виждал с него и му давал по 50 - 70 лева. Синът им имал нужда освен от средства за месечната си издръжка и от ежемесечни срещи с баща си.

Ищцата твърди, че от пет години работи в ДЗУ като оператор на ел. елементи и получава минимална заплата. Със сина си живеела в жилището на своята майка. Майка й и баба й освен с грижи и топлина към В., й помагали и материално.

Сочи, че ответникът с години не бил плащал издръжка за елементарните житейски нужди на детето им. Инфлационните процеси в страната ни се развивали бурно и нейната заплата била крайно недостатъчна, за да покрива разходите на един тийнейджър. През настоящата учебна година В. щял да посещава допълнителни курсове по математика и български език, за да може в края на седми клас да положи успешно кандидатгимназиалните изпити.

Заявява, че нямала информация къде работи ответникът и какво трудово възнаграждение получава, но той като баща трябвало да поеме своя ангажимент към сина им.

Неплащането на издръжка за минал период от време я мотивира да претендира заплащане на издръжка за период от една година назад на основание чл.149 от Семейния кодекс в размер на 130.00 лв. месечно за изтеклите дванадесет месеца.

Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплаща месечна издръжка на малолетното им дете В.Н. Ж., в размер на 150.00 лв. месечно, считано от датата на подаване на исковата молба в съда, със законната лихва, а в случай на забава - до настъпване на законно основание за изменение, респективно прекратяване на издръжката, както да го осъди да заплати издръжка за минало време на основание чл.149 от СК за изтеклите дванадесет месеца, считано от датата на подаване на исковата молба в съда в размер на 130.00 лв. месечно.

Претендира присъждане на направените по делото разноски.

 

В срока по чл. 131, ал.1 ГПК не е постъпил писмен отговор от ответника Н.Ж.Ж..

 

В производството по иска по чл.143 от СК ищецът следва да докаже предпоставките за възникване на правото му на издръжка. В същото производство ответникът следа да докаже възраженията си, относно задължението си за издръжка.

 

ПРИЕМА като писмени доказателства по делото: декларация за гражданство, жителство, гражданско, семейно и имотно състояние от 07.10.2014 г. на В.С.Д.; ученическа книжка на В.Н. Ж.; удостоверение изх. № 63-642/02.10.2014 г. и удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 1633/18.10.2001 г.

 

ЗАДЪЛЖАВА ответника Н.Ж.Ж., на основание чл.176 от ГПК да се яви лично в съдебно заседание и да даде отговор на следния въпрос: Вярно ли е обстоятелството, че от лятото на 2003 г. до момента не е заплащал издръжка на детето си В.Н. Ж.?

 

УКАЗВА му, че при неявяване или отказ да отговори без основателна причина на така поставения въпрос, на основание чл.176, ал.3 ГПК, съдът може да приеме за доказани тези обстоятелства.

 

ЗАДЪЛЖАВА ответника, на основание чл. 190 ГПК, в едноседмичен срок от получаването на настоящото определение, да представи удостоверение за доходите си през последните дванадесет месеца и декларация за семейно и имотно състояние, като го предупреждава за последиците по чл. 161 ГПК – че при непредставяне на такива, съдът може да приеме за доказани фактите, относно които страната е създала пречки за събиране на доказателства.

 

ДА СЕ ПРИЗОВЕ Дирекция „Социално подпомагане” – Стара Загора, която да изготви социален доклад за малолетното дете В.Н. Ж..

 

ПРИКАНВА страните към спогодба, като им РАЗЯСНЯВА нейните предимства, както следва: със спогодбата страните доброволно уреждат спора си и десезират съда, поради което делото се прекратява; одобрената от съда спогодба не подлежи на обжалване и има значението на влязло в сила решение, като се ползва със сила на присъдено нещо и изпълнителна сила; при спогодба се дължи заплащане на държавна такса в половин размер.       

 

УКАЗВА  на страните, че спорът е възможно да бъде решен чрез медиация – доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно решаване на спорове, при която трето лице - медиатор подпомага спорещите страни да постигнат споразумение. Спорът може да бъде решен и чрез друг способ за доброволното му уреждане – извънсъдебна спогодба.

 

УКАЗВА на страните, че в едноседмичен срок от връчване на препис от разпореждането могат да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото и да предприемат съответните процесуални действия, тъй като в противен случай губят възможността направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства; че неявяването на някоя от страните, която е редовно призована, не е пречка за разглеждането на делото; че при неподаване в срок на писмен отговор, респ. невземане на становище по отговора, и неявяване в съдебно заседание, без да е направено искане за разглеждане на делото в отсъствие на страната, насрещната страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение или прекратяване на делото, както и присъждане на разноските; че с писмена молба могат да заявят желание да ползват правна помощ при необходимост и право на това.

           

Да се връчи на страните препис от разпореждането.

           

Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                           Районен съдия :