Решение по дело №342/2014 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 235
Дата: 11 юли 2014 г.
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20141620100342
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 март 2014 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

гр.Лом, 11 юли 2014 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

                  Ломският районен съд, гражданска колегия, VІІ състав, в публичното заседание на 08.07.2014г., в състав :      

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Боряна  Александрова

При секретаря В.М.,  като разгледа докладваното от съдията Александрова  гр.дело № 342 по описа за 2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правно  основание чл.59 ал.9 от СК за изменение на мерки относно упражняването на родителски права.

        Ищецът  твърди в исковата  си молба, че ответницата е негова бивша съпруга, като бракът им е прекратен с влязло в сила решение по гражданско дело № 1067/2008г. по описа на ЛРС. С решението по горепосоченото дело родителските права върху родените от брака им две деца : С. и С. , били предоставени на майката – ответница по делото, а ищецът бил осъден да заплаща издръжка за децата и бил определен режим на лични отношения и контакти с тях.

         Твърди още, че ответницата от няколко години живее и работи в Италия. Твърди, че бил материално добре осигурен. В момента децата живеят при ищеца и той се грижи за тях. Синът им учи в гр. Лом, през учебната 2013-14 г. е бил ученик във ІІ клас, има добра среда и контакти и не желаел да отиде при майка си, където евентуално трябвало тепърва да се адаптира, да сменя  средата и да живее при съвсем други условия. Другото дете С. също не желае да живее при майка си.

         Децата били привързани към ищеца, имали изградени много добри взаимоотношения и той полагал всички възможни грижи като родител. Разполагал с много добри материални и битови условия за отглеждането и възпитанието им.

         Ответницата не се грижи за децата, тъй като от 2009 г. живее и работи в Италия, нейната майка също работи в Италия, и непосредствено след раздялата на ищеца и ответницата, за децата се е грижил нейният баща.

         Откакто се разделили, въпреки че родителските права били предоставени на ответницата, ищецът полагал всички грижи по издръжката и възпитанието на двете си деца, помагал им непрекъснато, предоставял им много добри условия за живеене.

         След прекратяване на брака, положението на ищеца се подобрило в материално, битово и социално отношение. Също така двете деца били силно привързани към ищеца. Между тях съществували топли отношения на разбирателство, доверие и любов. От друга страна при ответницата условията за отглеждане на децата се променили. Тя напуснала гр. Лом и от 2009г. се установила в Италия, а в България се завръщала един-два пъти в годината, което създавало несигурност за децата. Интересите на С. и С. налагало да живеят при ищеца, тъй като създадените от ищеца обстановка за него и отношенията в дома му били много добри и им създавали сигурност.

         Моли съда да постанови решение, с което да промени режима за упражняване на родителските права върху двете му деца С. и С., определен с решението по гр.дело № 1067/2008г. по описа на ЛРС, като ги предостави на ищеца, а на ответницата да определи режим на лични контакти.

         Ответницата в законоустановения срок подава писмен отговор, с който не признава иска и заявява, че ще сочи доказателства. Твърди, че не е съгласна съда да уважи исковата молба по отношение промяната на упражняването на родителските права, така както е предявена. Моли съда да отхвърли иска.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид становищата и доводите на страните, намира за установено следното:

ОТНОСНО УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА

От представеното и приети като доказателства по делото удостоверения за раждане, издадени въз основа на акт за раждане на Община л, се установява, че С. З. Т. е роден на 18,08,2005г, а С. З.а Тодорова е родена на 05,10,1998г. От тези писмени документи може да се направи извода, че към настоящия момент С. е на 15 години, а С. на 8 години.

   Видно от приетото като доказателство по делото решение № 72/6.10.2008г., постановено по гр.д. № 1067/2008г. по описа на Районен съд гр.Лом, влязло в законна сила на 29.10.2008г., се установява, че гражданският брак между ищеца и ответницата е бил прекратен , като вина за прекратяването му имат двамата съпрузи. С решението постановено че, като упражняването на родителските права върху децата били предоставени на майката – ответница по делото,  като на бащата е определен режим на лични контакти  с тях: всяка първа и трета събота от месеца , за времето от 10 до 15 часа. По силата на това решение ищеца е осъден да заплаща ежемесечна издръжка за двете деца в размер на 40 лв. за всяко дете, считано от влизане в сила на решението, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпване на основание за нейното изменяване или прекратяване.

Съгласно разпоредбата на чл. 59 ал.9 от СК, ако обстоятелствата, при които е постановено решението по ал.1 на същия член се изменят, съдът по молба на единия от родителите или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.

В своята константна практика, обобщена в ППВС № 1/74г., ВКС на РБългария посочва, че основание за иск по чл.59 ал.9 от СК са “изменилите се обстоятелства”, като под такива следва да се разбират, както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение. В същото постановление ВКС примерно изброява част от “изменилите се обстоятелства”, които биха могли да доведат до промяна на мерките относно упражняването на родителските права, като са от значение не отделни обстоятелства, а съвкупността от обстоятелства на всеки разглеждан случай. Тези обстоятелства са от най- разнообразно естество, като по- съществени от тях са: възпитателски качества и морален лик на родителите; грижи и отношение към децата; привързаност на децата към родителите; пол и възраст на децата; помощ на трети лица; социално обкръжение; жилищно – битови и други материални условия на живот и пр.  Под интерес на детето, следва да се разбират всестранните интереси по отглеждането и възпитанието – създаване на трудови навици и дисциплина, подготовка за обществено полезен труд и т. н.

От представения по делото социален доклад на ДСП гр.Лом, се установява, че за детето С. се полагат адекватни грижи от страна на бащата. Според социалните работници, извършили проучването, бащата разполага с необходимия родителски капацитет, желание и мотивировка да полага грижи за отглеждането и възпитанието на детето. Детето С. е непълнолетна майка и ДСП Лом е предприела мерки за закрила в семейна среда на непълнолетната майка и работи по превенция с цел предотвратяване риск от изоставяне на новороденото дете Ивона.

Страните по делото не спорят, че ищецът е добре финансово обезпечен.

Като изходи от събраните по делото доказателства и от становищата на страните, съдът намира, че е налице изменение на обстоятелствата по смисъла на чл.59 ал.9 от СК. Установи се, че бащата е полагал и полага грижи за децата, че разполага с необходимите материални условия за отглеждането и възпитанието на същите - постоянни  и добри доходи. От друга страна, по делото не се събраха доказателства, че ищецът не притежава необходимите качества, за да осигури добро възпитание на децата, както и, че демонстрира поведение, което може да навреди на техните интереси. Установи се, че майката не може да се грижи за децата поради преместването й в Италия и краткото време през което пребивава в България, като не бива да се игнорира и нежеланието на децата да живеят с нея .  Безспорно се доказа по делото, че родителите на ищеца имат възможност и желание да помагат на сина си за отглеждането на децата. Следва да се отбележи също, че  ответницата макар и да възразява относно изменението на постановените мерки за упражняване на родителските права по отношение на деца,  не представя убедителни доказателства, че ако остане да живее в България, какви доходи ще реализира за да се грижи за децата си поради което следва да се направи извод, че уважаването на иска ще бъде в  интерес на двете деца.

В това производство  се установи, че са  налице причини за промяна на режима на упражняване на родителски права, тъй като най-важното обстоятелство в случая е защитата на висшите интереси на детето, съобразно Конвенцията за закрила на детето, което съдът съблюдава.

Ето защо, съдът счита, че предявеният иск е основателен и следва да го уважи. С оглед потребността на детето да общува с двамата си родители, на майката следва да се определи обичаен режим на лични контакти с децата, а именно: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 8.00 часа на съботния ден до 16.00 часа на неделния ден, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

Водим от гореизложените мотиви, съдът

Р  Е  Ш  И  :

ИЗМЕНЯВА постановените по гр.дело № 1067/2008г. на Районен съд гр.Лом мерки, както следва:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права над децата : С. З.а Т. с ЕГН ********** и С. З. Т. с ЕГН **********  на бащата З.Т.Б. с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката Г.Л. А. с ЕГН ********** с децата С. З.а Т. ЕГН ********** и С. З. Т. с ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 8.00 часа на съботния ден до 16.00 часа на неделния ден, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред МОС съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ :