Определение по дело №1798/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 864
Дата: 18 март 2022 г. (в сила от 2 април 2022 г.)
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20187050701798
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 юни 2018 г.

Съдържание на акта

            О П Р Е Д Е Л Е Н И Е                                                                                                            /           2022г.                                                                           Административен съд-гр.Варна,XXXIV състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети март, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                                                    АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА                                                                   като разгледа адм.д.№ 1798/2018г. по описа на ВАдС , за да се произнесе взе предвид следното:   

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Глава десета на Административнопроцесуалния кодекс, вр.чл.27 ал.6 от Закона за закрила на детето.

Образувано е  по жалба на В.Н.Л. срещу Заповед № ЗД-Д-В-173/23.05.2018г., издадена от Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ Варна, потвърдена с Решение № 03-РД06-00017/11.06.2018г., на Директор на РДСП Варна. По съображения за наличие на основанията по чл.146 от Административнопроцесуалния кодекс с жалбата се претендира отмяна на заповедта.

            Ответната страна- Директорът на Дирекция "Социално подпомагане" гр.Варна чрез представител по пълномощие е депозирал становище вх.№ 4272/16.03.2022г., в което са изложени доводи, сочещи на недопустимост на производството към този момент, предвид промяна в регламентацията, която изрично предвижда прекратяване на административното дело, ако преди постановяване на решението, е налице влязло в сила решение по чл.28 ал.4 за настаняване на детето по съдебен ред.

            След като разгледа оплакванията, изложени в жалбата, доказателствата по делото, становищата на страните и в рамките на задължителната проверка по допустимостта на жалбата, административният съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            Разпоредбите на чл.26 и чл.28 от ЗЗДт уреждат процедурата по настаняването на дете в специализирана институция, каквато е и настоящата хипотеза, като предоставят основната компетентност за това на районен съд.

Като временна мярка с цел защита интересите на детето до окончателното произнасяне на районен съд, нормата на предп.2 на чл.26 от ЗЗДт. предвижда провеждането на административно производство по настаняването. Съдебното и административно производства са регламентирани съответно с разпоредбите на чл.27 и чл.28 от ЗЗДт.

Съдът констатира, че с §6 от заключителните разпоредби на Закона за социалните услуги, е направено изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, като е създаден нов чл.27а. Съответно текста на чл.27а ал.7 указва, че „административното дело се прекратява, ако преди постановяване на решението, е налице влязло в сила решение по чл.28 ал.4 за настаняване на детето по съдебен ред“. Нормата на чл.27а е процесуална и императивна, поради което се прилага и по отношение на заварените производства, като настоящото. Действително, не е упоменато какво се разбира под „административно дело“, но съпоставянето на уредбата на регламентираните в ЗЗДт производства налага извод, че с влизане в сила на съдебно решение на районен съд, с което се извършва настаняване на детето по чл.28 от ЗДДт, се прекратява действието на актовете по временното настаняване, извършено по реда на чл.27. Очевидно е възприет извод, че  при постановен съдебен акт, съобразно регламентираната родова подсъдност от районен съд, с който се постановява настаняването на детето по реда на чл.28 от с.з., се преустановява мярката по временното настаняване на детето. Респективно, ако до влизане в сила на решението по административното дело бъде постановено такова по чл.28 ал.4 с.з., административното дело се прекратява.

В конкретния случай към становището на ответника е приложено Решение №42/20.03.2021г. на Районен съд – Провадия, постановено по адм.д.№ 72/2021г., с което е прекратено настаняването на детето И. Й.В. с ЕГН ********** в ДМСГД-Варна, на осн.чл.30 вр.чл.29 т.8 от Закона за закрила на детето. Съответно детето е настанено в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания – гр.Провадия за срок от една година, считано от влизане на решението в сила, на осн.чл.28 вр.чл.4 ал.1 т.5 и чл.25 ал.1 т.3 от Закона за закрила на детето.

Решение №42/20.03.2021г. на Районен съд – Провадия е влязло в законна сила на 31.03.2021г.

С оглед цитираното съдебно решение, настоящия състав установява проведено производство пред районен съд по реда на чл.28 от ЗЗДт и постановено настаняване на детето И.В.Л. в специализирана институция, което е окончателно, по арг.на чл.28 ал.6 от ЗЗДт. В този ред, правния способ на родителите за промяна на постановената мярка е регламентиран в разпоредбата на чл.28 ал.7 ЗЗДт, защото настаняването на детето е последица не от обжалваната тук заповед, а от решението на районния съд, ако това е в интерес на детето.

При изложените съображения за обезпредметяване действието на оспорената в това производство заповед с влизане в сила на решението на Районен съд-Провадия по чл.28 ал.4 от ЗЗДт, настоящото съдебно производство е лишено от предмет, което го прави недопустимо и налага неговото прекратяване, поради което съдът

 

                     О П Р Е Д Е Л И  :

 

     ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Н.Л. срещу Заповед № ЗД-Д-В-173/23.05.2018г., издадена от Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ Варна, потвърдена с Решение № 03-РД06-00017/11.06.2018г., на Директор на РДСП Варна.

     ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. 1798/2018 година по описа на Административен съд - Варна.

     Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в 7 дневен срок от съобщението до страните. 

     С оглед насроченото на 21.03.2022г. открито съдебно заседание, страните да се уведомят за настоящото определение по телефона.

                                  СЪДИЯ: