Решение по дело №2548/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 798
Дата: 10 юни 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Мария Ангелова Ненова
Дело: 20185220102548
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

гр. Пазарджик, 10.06.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Районен съд – Пазарджик, Гражданска колегия, в открито заседание на седми юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИЯ НЕНОВА

 

в присъствието на секретаря Росица Димитрова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 2548 по описа на съда за 2018 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Ищцата И.К.К. твърди, че с ответника Ф. Х. Р. О.Х. са живели в Испания на съпружески начала около една година, а от съвместното им съжителство се е родил малолетният им син Д. Р. О. К., роден на *** г. в Испания.

         Твърди, че след раждането на детето двамата с ответника са се разделили и тя и детето са се завърнали в България, където живеят до момента на подаване на исковата молба. Живеят в дома на родителите й, които й помагат в отглеждането на детето.

         Твърди, че с решение на съда в Мадрид е одобрено постигнато между страните споразумение относно режима на лични отношения на бащата с детето, съгласно което на бащата е определен свободен режим на лични контакти с предварително уведомление от седем дни, които контакти да се осъществяват в България; през Коледната ваканция от 22 декември до 08 януари през нечетните години детето ще бъде при баща си, а през четните при майка си; през Великденската ваканция бащата може да посещава детето в България, след като предварително е информирал майката в договорения за това срок; през лятната ваканция през месеците юли и август детето ще пътува за Испания и ще бъде заедно с баща си, след което ще се прибере в България с майка си; в случай, че по причини, свързани с работата или други подобни, бащата не може да бъде с детето през лятото, той може да уведоми майката в срок поне един месец предварително, че детето ще бъде заедно с баба си и дядо си по бащина линия в тяхното жилище в А. де Е., М., Испания в продължение на един месец, а в случай на несъгласие за едномесечния престой на детето с бабата и дядото, майката ще решава за четните години, а бащата за нечетните.

         Ищцата твърди, че въпреки определения режим на лични отношения до момента на подаване на исковата молба ответникът не е проявил желание да осъществява контакти с детето.

         В продължение на няколко години ищцата е спазвала определения режим като през лятото е изпращала детето при родителите на ответника, въпреки че за него те са непознати и не разбира езика им, а това се е отразило неблагоприятно на психиката на детето.

         Твърди, че детето не желае да пътува повече за Испания, тъй като по време на престоя си там не се вижда с баща си, който живее и работи в друг град, няма приятели и се страхува, че може да не бъде върнат в България.

         Моли да бъде променен режимът на лични отношения с детето като контактите с бащата през лятната ваканция бъдат намалени от два месеца на петнадесет дни, които да се осъществяват в България, а когато бащата не може – да се осъществяват от неговите родители също в България.

         Ангажира писмени и гласни доказателства.

         Ответникът Ф. Х. Р. О.Х., редовно уведомен за инициираното съдебно производство по реда на Регламент (ЕО) № 1393/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2007 година относно връчване в държавите-членки на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела (връчване на документи) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1348/2000 на Съвета, не взема становище в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК.

В съдебно заседание, редовно призован, не се явява и не се представлява.

         Съдът като взе предвид доводите на страните и прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства намира за установено следното:

         Страните са родители на малолетния Д. Р. О. К., роден на *** г. в Испания, което се установява от удостоверение за раждане, издадено от Община Троян.

         С регулаторно споразумение от 07.11.2013 г., одобрено от Съда на Първа инстанция № 6 А. де Е. (М.) по дело № 160/2012 г., страните са постигнали съгласие да упражняват съвместно родителските права по отношение на детето, местоживеенето му е определено при майката, а режимът на лични отношения с бащата е определен както следва: свободен режим на посещения на бащата в България с предварително уведомяване на майката от седем дни; по време на Коледната ваканция от 22 декември до 08 януари – през нечетните години детето ще бъде при бащата, а през четните – при майката; по време на Великденската ваканция бащата ще може да посещава свободно детето след като предварително е информирал майката в договорения за това срок; по време на лятната ваканция – месеците юли и август, детето ще пътува до Испания и ще бъде заедно с бащата през това време, а след изтичане на този период ще се върне заедно с майка си в България. В случай, че бащата не може да бъде с детето през лятото поради причини, свързани с работа или други подобни, може да уведоми предварително майката в срок от поне един месец, като непълнолетното дето може да бъде заедно с дядо си и баба си по бащина линия в тяхното жилище в А. де Е. в продължение на един месец. В случай на несъгласие относно едномесечен престой на детето с бабата и дядото, майката ще решава за четните години, а бащата за нечетните.

         По делото е изготвен социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – Пазарджик, след проведен разговор с ищцата И.К.К. и детето Д., от който се установява, че след раздялата на страните детето се отглежда от майка си в България. Задоволени са всички негови потребности от храна, подслон, дрехи, образование и здравни грижи при необходимост. Жилището, в което се отглежда Дарио, се намира в гр. Пазарджик и представлява апартамент от жилищен блок, ползван под наем, в който са предоставени добри хигиенно-битови условия за живеене.

         По сведения на ищцата от около една година бащата не е изпращал финансови средства за отглеждане на детето.

Дарио е ученик във втори клас на СУ „Г. Б.“, гр. Пазарджик, а през следващата учебна година ще бъде в трети клас, което се установява от Удостоверение № 388/06.06.2019 г., издадено от директора на СУ „Г. Б.“. Посещава редовно учебните занятия, не отсъства безпричинно. Справя се добре с овладяването на учебния материал.

         При проведения разговор с детето социалните работници констатирали, че Дарио е усмихнато и лъчезарно дете, отговаряло без притеснение на задаваните въпроси. Пред социалните работници Дарио споделил, че не желае да пътува до Испания, тъй като там не се вижда с баща си, не се чувства добре при непознати за него хора и не разбира езика им. Детето не се чува с баща си по телефона и двамата не поддържат никакви взаимоотношения. Чувства се добре при майка си и нейния съжител И. П., с когото често си играят.

         От свидетелските показания на разпитания по делото свидетел Пантелеев, съжителстващ на семейни начала с ищцата, се установява, че познава детето Дарио от 2016 г., когато с ищцата заживели на семейни начала.

През лятото на същата година детето било в Испания, а когато се завърнало в България не било нещастно, но при пътуването си до Испания за коледните празници на 2016 г. попитало майка си дали пак ще пътува само.

Преди заминаването за Испания през лятото на 2017 г. детето споделило, че не желае да пътува и иска да остане при баба си или при майка си. През следващото лято детето отказало да пътува до Испания. Съобразявайки се с неговото желание майката не го изпратила в Испания.

След завръщането си от Испания детето споделяло, че прекарва времето с баба си и дядо си по бащина линия, а баща си почти не вижда. Тъй като не говори испански език, детето не можело да каже на баба си и дядо си къде иска да отиде и какво иска да прави. Когато детето се връщало в България изглеждало сякаш е правило нещо по задължение, а не все едно се връща от екскурзия.

Свидетелят посочва, че детето пътува до Испания със самолет, придружено от стюард, като самолетният билет се закупува от роднините му в Испания, обикновено от баба му по бащина линия. По същия начин детето се прибира в България.

         След 2016 г. според свидетеля нито бащата на детето, нито баба му и дядо му са го посещавали в България и са го търсили по телефона.

При така установените правнорелевантни факти съдът намира следното от правна страна:

         Налице е спор относно режима на лични отношения с бащата.

         Предявен е от майката иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК за изменение на режима на лични отношения на детето с бащата.

         Производството представлява спорна съдебна администрация, в рамките на която съдът се произнася по целесъобразност като изхожда от интересите на ненавършилото пълнолетие дете, преценявани във всеки конкретен случай.

За да прецени най-добрия интерес на детето, съдът взема предвид възможностите на родителите да полагат грижи за малолетното дете, битовите условия, при които ще бъде отглеждано детето и социалното му обкръжение, възможността за помощ от трети лица при отглеждане на детето, доходите и имуществото, с които родителите разполагат за осигуряване на жизнения стандарт на детето, моралните качества на родителите, привързаността към детето и други обстоятелства от значение за отглеждането на детето.

От съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, може да се направи обоснованият извод, че в най-добър интерес на детето Дарио Руиз О. Кръстев е да бъде изменен режимът на лични отношения на бащата по начин, който не изисква детето да пътува до Испания.

В тази насока са социалният доклад, изготвен по делото, и показанията на свидетеля Пантелеев, които съдът цени макар и да са заинтересовани предвид съжителството му с ищцата, тъй като са логични, последователни, детайлни и кореспондират с писмените доказателства по делото.

От тези доказателства се установява, че от раждането на Дарио до настоящия момент основните грижи за него се полагат от майката И.К.К.. Детето живее и учи в България, където му е осигурен сигурен дом, разполагащ с необходимите за отглеждане на дете условия. Бащата на детето Ф. Хавиер Руиз О.Х. е испански гражданин, живее и работи в Испания. След раздялата с майката не поддържа връзка с детето дори и по телефона, въпреки че има това право, а от около една година е преустановил изпращането на финансови средства за отглеждането на Дарио.

По делото са събрани достатъчно доказателства, от които може да се направи обоснован извод, че ежегодното пътуване на детето до Испания не се отразява добре на психиката му и го разстройва, тъй като детето попада в непозната за него обстановка и хора, чийто език не разбира, обикновено пребивава при баба си и дядо си по бащина линия и почти не вижда баща си. Когато се прибира от Испания то не е щастливо, а пътуването самò със самолет му създава психически дискомфорт. Желанието на самото дете, което е съдът е длъжен да отчете, е да не пътува до Испания, а и ниската му възраст прави по-целесъобразно за осъществяване на личните контакти с бащата да не пътува детето, а бащата.

При тези изводи на съда предявеният от ищцата иск за промяна на режима на лични отношения с бащата следва да бъде уважен, като личните контакти на детето с бащата през лятната ваканция бъдат осъществявани на територията на Република България. Когато бащата няма възможност поради работа или други причини да бъде с детето, личните отношения могат да се осъществяват от неговите родители също в Република България.

Периодът на лични контакти през лятото следва да бъде намален от два месеца на един месец, определян всяка година след предварителна уговорка на страните, който период съдът намира за необходим и достатъчен за пълноценното осъществяване на контакти между бащата и детето. При този режим контактите на детето с бащата няма да бъдат накърнени, тъй като с оглед уговорения между страните свободен режим на посещения на бащата в България, той ще има възможност да посещава детето във всеки момент, в който пожелае след предварително уведомяване на майката и да осъществява режима на лични отношения през лятото в България.

С оглед установените по делото данни за дезинтересиране на бащата и неговите родители от детето (не са го посещавали в България, нито са търсили контакт по телефона, макар уговореният режим на лични отношения да позволява на бащата по всяко време след предварителна уговорка с майката да се вижда с детето в България), така определеният режим на лични отношения следва да бъде спазван стриктно, както от бащата, така и от майката, която също следва да насърчава контактите с бащата, за да не се стигне до прекъсване на връзката между бащата и детето и до родителско отчуждение, което би могло да нанесе сериозни психо-емоционални травми на детето, доколкото участието на бащата в отглеждането и възпитанието му е незаменимо.

При този изход на делото на основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът следва да възмезди ищцата за сторените от нея разноски по делото в пълен размер, а именно държавна такса в размер на 25 лв. Въпреки ползваната адвокатска защита от ищцата по делото няма доказателства за заплатено адвокатско възнаграждение, поради което такова не следва да се присъжда.

         По изложените съображения и на основание чл. 127, ал. 2 СК съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ установения с регулаторно споразумение от 07.11.2013 г., одобрено от Съда на Първа инстанция № 6 А. де Е. (М.) по дело № 160/2012 г., режим на лични отношения на бащата Ф. Х. Р. О.Х., роден на *** г., разполагащ с документ за самоличност **** с адрес за призоваване: Кралство Испания, Мадрид, п.к. 28806, А. де Е., ул****с детето Д. Р. О. К., ЕГН **********, роден в Испания на 02.09.2010 г., представляван от неговата майка и законен представител И.К.К., ЕГН ********** ***, в частта за лични контакти през лятната ваканция от два месеца – юли и август, на един месец, определян всяка година след предварителна уговорка между страните, като личните отношения се осъществяват в Република България, а когато бащата не може да ги осъществи, от това право да се възползват неговите родители, като също осъществяват личните контакти с детето в Република България.

В останалата част режимът на лични отношения остава така, както е уговорен с регулаторно споразумение от 07.11.2013 г., одобрено от Съда на Първа инстанция № 6 А. де Е. (М.) по дело № 160/2012 г.

ОСЪЖДА Ф. Х. Р. О.Х., роден на *** г., разполагащ с документ за самоличност D.N.I. 09.041.494-Х, с адрес за призоваване: Кралство Испания, Мадрид, п.к. 28806, А. де Е., ул. „****да заплати на И.К.К., ЕГН ********** *** разноски по делото в размер на 25 лв. държавна такса.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд – Пазарджик в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: