гр.Русе, 27.06.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 15.05 през две хиляди и деветнадесета година в състав:
Председател:Велизар Бойчев
при секретаря Веселина Георгиева, като разгледа докладваното от председателя АНД№560 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.
В.С.В. *** е подала жалба против наказателно постановление №19- 1085-000322/18.02.2019г., издадено от наланик сектор ПП при ОД на МВР- Русе, с което на основание чл.183, ал.4, т.6 във вр. чл.104а от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 50лв.
Жалбоподателят иска отмяната на наказателното постановление.
Ответникът по жалбата твърди, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено.
РРП не взема становище по жалбата.
Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:
Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.
На 3.02.2019г., около 16.15часа, жалбоподателят управлявал МПС с рег.№Р1811ВК по ул."Шипка” в гр.Русе в посока югоизток, като използвал мобилен телефон, който държал с ръката си до ухото си.
Тази фактическа обстановка се доказва събраните по делото доказателства и доказателствени средства. При изграждането й съдът не кредитира показанията на свид.Г.. На първо място обсъжданото доказателствено средство се опровергава от показанията на свидетелите И. и П., които напълно еднозначно и непротиворечиво излагат възприятията си по главните факти на доказване, възприети от тях пряко и непосредствено. Показанията на Григорова са компрометирани и от близките й отношения с въззивника, което я е водело при формиране на съдържанието им с цел предотвратяване на наказателната му отговорност.
Изложената фактическа обстановка води на следните правни изводи:
С изложеното във фактическата обстановка деяние жалбоподателят е осъществила от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 183, ал.4, т.6 във вр. чл.104а от ЗДвП, тъй като на 3.02.2019г. в гр.Русе, като водач на МПС, използвал мобилен телефон по време на управление на превозното средство, без устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му. От обективна страна е напълно ирелевантно за какво е използвал телефона жалбоподателя при процесиите събития, законодателя е въвел обща забрана за използването му без хендсфри устройство, тъй като всяка дейност с него разсейва водача и нарушава контрола върху управляваното превозно средство. От субективна страна жалбоподателят е извършил нарушението при пряк умисъл- той е съзнавал, че не следва да използва телефон по време на управление на МПС без необходимото за това устройство, предвиждал е обществено опасните последици от поведението си и искала настъпването им. Наказанието за това нарушение е правилно индивидуализирано, поради което наказателното постановление следва да се потвърди.
Водим от горното, съдът
РЕШИ:
ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19- 1085-
000322/18.02.2019г., издадено от наланик сектор ПП при ОД на МВР- Русе, с което на В.С.В. *** на основание чл.183, ал.4, т.6 във вр. чл.104а от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50лв.
Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: