Определение по дело №1942/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 октомври 2023 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20237040701942
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Бургас, № 2703 / 27.10.2023 г.

 

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в закрито заседание на двадесет и седми октомври, през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                                                СЪДИЯ: ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

като разгледа адм.д.№ 1942 по описа за 2023г., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на чл.390 от ГПК.

И.Д.А., в качеството на кандидат за кмет на община Бургас и кандидат за общински съветник, както и в качеството на пълномощник на ПП“Свобода“ е подал молба за обезпечение на бъдещ иск против Централната избирателна комисия, с който да бъде установено, че машинните устройства са недостатъчно защитени и е възможна манипулация на приемането, отброяването и отразяването на визуалното изображение на QR кода на всеки един участник в изборите посредством подмяна на поредния номер в различните видове бюлетини. Обезпечителната мярка, която претендира съдът да приложи е СПИРАНЕ изпълнението на методическите указания на Централната избирателна комисия по прилагане на Изборния кодекс от секционните избирателни комисии в изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023г. в предизборния ден и до закриване на изборния ден при гласуване с хартиени бюлетини и със специализирани устройства за машинно гласуване и решение №2655-МИ от 12.10.2023г. на територията на община Бургас и Общинска избирателна комисия Бургас в частта, касаеща използването, инсталирането, отчитането и гласуването със специализираните устройства за машинно гласуване.

Искането е недопустимо.

Защитата, която се цели с бъдещият иск – законосъобразно провеждане на изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023г., не може да се постигне с установителен иск против Централната избирателна комисия, че машинните устройства са недостатъчно защитени и е възможна манипулация. Търсената защита се осъществява по реда на Изборния кодекс чрез оспорване на решенията на Общинската избирателна комисия, с които се обявяват резултатите от изборите – чл.459 от Изборния кодекс. Това прави бъдещият иск недопустим. След като той е недопустим, недопустимо е и искането за неговото обезпечаване.

Искането за обезпечаване е недопустимо и поради недопустимост на претендираната обезпечителна мярка. Съгласно чл.397, ал.1 от ГПК обезпечението се извършва: 1). с налагане на възбрана върху недвижим имот; 2). със запор на движими вещи и вземания на длъжника; 3). чрез други подходящи мерки, определени от съда, включително чрез спиране на моторно превозно средство от движение и чрез спиране на изпълнението.

В конкретния случай се иска спиране на изпълнението на методическите указания на Централната избирателна комисия по прилагане на Изборния кодекс, в частта, касаеща използването, инсталирането, отчитането и гласуването със специализираните устройства за машинно гласуване. Методическите указания по своя характер са вътрешноведомствен акт, представляват напътствия от Централната избирателна комисия към Общинските избирателни комисии относно прилагането на нормите на ИК. Възможността за използване на машини при гласуването не произтича от методическите указания, а от закона – Изборния кодекс. По отношение на изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023г., тази възможност е регламентирана в чл.428 от Изборния кодекс. Липсва нормативно регламентирана възможност съдът да ограничава или спира използването на машини при гласуването поради предварително насаждана чрез медиите действителна или мнима вероятност от тяхното компрометиране с цел опорочаване на изборите. Както вече беше посочено съмненията за незаконосъобразност на проведения избор се претендират по реда на чл.459 от ИК чрез оспорване на решенията на Общинската избирателна комисия, с които се обявяват резултатите от изборите.

По тези съображения исканата обезпечителна мярка е недопустима, тъй като не попада сред изброените в чл.397, ал.1 от ГПК.

С оглед изложеното молбата за обезпечение на бъдещ иск против Централната избирателна комисия следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – да се прекрати.

Мотивиран от горното, Административен съд – Бургас,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на И.Д.А. в качеството на кандидат за кмет на община Бургас и кандидат за общински съветник, както и в качеството на пълномощник на ПП“Свобода“ за обезпечение на бъдещ иск против Централната избирателна комисия, с който да бъде установено, че машинните устройства са недостатъчно защитени и е възможна манипулация на приемането, отброяването и отразяването на визуалното изображение на QR кода на всеки един участник в изборите в посредством подмяна на поредния номер в различните видове бюлетини, чрез СПИРАНЕ изпълнението на методическите указания на Централната избирателна комисия по прилагане на Изборния кодекс от секционните избирателни комисии в изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023г. в предизборния ден и до закриване на изборния ден при гласуване с хартиени бюлетини и със специализирани устройства за машинно гласуване и решение №2655-МИ от 12.10.2023г. на територията на община Бургас и Общинска избирателна комисия Бургас в частта, касаеща използването, инсталирането, отчитането и гласуването със специализираните устройства за машинно гласуване.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело №1942/2023г. по описа на Административен съд Бургас.

Определението може да се обжалва пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

СЪДИЯ: