Решение по дело №14313/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8585
Дата: 15 декември 2015 г. (в сила от 15 декември 2015 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20151100514313
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                              15.12.2015 година                        гр.София

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, III “Б” състав , в публично заседание на осми декември две хиляди и петнадесета година , в следния състав :

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

                           

ЧЛЕНОВЕ:  АНЕЛИЯ МАРКОВА

 

                      ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при секретар Н.С.

като разгледа докладваното от съдия Василев въззивно гражданско дело №14313 по описа на 2015 година ,

за да се произнесе взе предвид следното :   

 

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

В. гр.д.14313/2015 г по описа на СГС е образувано по въззивна жалба на В.С.С. ЕГН ********** *** срещу решение Р №I-35-60 от 25.08.2015 г постановено по гр.д.46671/2013 г на СРС, 35 състав ; с което е отхвърлен отрицателен установителен иск на въззивника срещу “Т.С.” ЕАД *** , който иск е с правно основание чл.124 ал.1 ГПК във вр.чл.150 ЗЕ и чл.79 ал.1 пр.1 ЗЗД  да бъде признато за установено , че С. не дължи сумата от 89,63 лева за периода м.05.2012 г до м.04.2013 г изравнителна сметка . Решението на СРС се обжалва и в частта за разноските.

Въззивникът излага доводи за неправилност на решението на СРС тъй като не е доказано доставка на топлинна енергия , а СРС е препятствал събирането на относими доказателства. Предявен е иск за неистинност на документ , защото фактура №********** от 31.07.2013 г , която е с невярно съдържание. Налице е непоискана доставка на топлинна енергия , а СТЕ и ССЕ установяват основателност на претенциите. Липсват данни от дяловото разпределение в имотите между всички пропорционално отопляеми обеми , което е в противоречие с директивите на ЕС. Има сключване на договор от разстояние или договор извън търговски обект , като няма потвърждение от потребителя за реално сключване. Нарушена е Директива 32/06 г , защото сметката не е изготвена въз основа на реално потребление  и не е предоставена необходимата информация на потребителя.    

Въззиваемата страна не е подала писмен отговор на въззивната жалба.

Третото лице-помагач “М.Е.” ЕООД *** не взема становите по въззивната жалба.

Въззивната жалба е допустима. Решението на СРС е връчено на въззивника на 14.09.2015 г , а е обжалвано в срок на 10.09.2015 г.

Налице е правен интерес на въззивника за обжалване на решението на СРС.

След преценка на доводите в жалбата и доказателствата по делото, въззивният съд приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

В мотивите на СРС е възпроизведена фактическата обстановка . Във връзка с чл.269 ГПК настоящият съд извършва служебна проверка за нищожност и недопустимост на съдебното решение , като такива пороци в случая не се констатират . Относно доводите за неправилност съдът е ограничен до изложените във въззивната жалба изрични доводи , като може да приложи и императивна норма в хипотезата на т.1 от Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г по тълк.дело №1/2013 г на ОСГТК на ВКС .

За да отхвърли иска СРС е приел , че СТЕ установява доставка на топлинна енергия при спазване на ОУ и нормативната уредба на топлоснабдяването. Изравнителната сметка от 89,63 лева също е изчислена при спазване на нормативната уредба. Дължима , но незаплатена според ССЕ , е и процесната сума.

Решението на СРС е правилно , като настоящият съд напълно споделя пълните му и изчерпателни мотиви.

Твърденията на въззивника , че не е доставена топлинна енергия в процесния размер се опровергават от заключението на СТЕ . СТЕ е имала подробна задача и СРС не е препятствал съдебното дирене да се установи дали сумата е дължима.

Липсва предявен установен установителен иск за неистинност на документ , а и такъв би бил недопустим , защото предмет на делото е дължимост на парична сума , а не документ , с който сумата е претендирана.  

Ищецът е потребител на топлинна енергия по силата на чл.153 ЗЕ и § 1 т.42 от ДР на Закона за енергетиката /отм./. Сключване на индивидуален писмен договор не е необходимо. Спазени са условията за първоначално присъединяване на етажната собственост към разпределителната мрежа . Доставката на топлинна енергия  е колективна услуга , която се ползва от всички собственици в сграда-етажна собственост , като няма данни да са спазени изискванията за спиране на топлоподаването в сградата /чл.153 ал.2 ЗЕ/. В този смисъл няма “принудителна продажба” на топлинната енергия по чл.62 ЗЗП , защото законът урежда способ за невъзникване на договорни отношения и за отказ от доставките . Това , че сключване на сделката , съответно и прекратяването на сделката става колективно произтича от правния характер на етажната собственост , в която освен индивидуална собственост има и неделима съсобственост върху общите части /такава обща част е и сградната инсталация/.

Общите условия на ответника се одобряват и публикуват по реда на чл.150 ЗЕ. Налице е специален закон , който изключва приложимостта на чл.16 ЗЗД и на ЗЗП по отношение на необходимостта от изрично приемане на договорни клаузи и ОУ .

Уредбата на сключване на договор от разстояние или договор извън търговски обект по чл.44 ЗЗП и чл.45 ЗЗП е напълно неотносима към разглеждания случай . Възникването и прекратяването на договорни отношения за доставка на топлинна енергия в етажна собственост , както се посочи , става въз основа на специални норми и по сложен фактически състав – винаги колективно и след общо решение на етажните собственици.

Договори сключени от разстояние или договор извън търговски обект се сключват инидивидуално и касаят разносна търговия , продажби по телефона , продажби по интернет , телешопинг и др.подобни случаи . В тях потребителят не е запознат или може да остане не достатъчно добре запознат с предмета на сделката. Затова се предвиждат завишени изисквания при предоставяне на информация на потребителя и възможност на последния да се откаже от договора. При доставката на топлинна енергия предметът на сделката е пределно ясен – отопление и топла вода , като единствената проблематика между страните е тази по установяване на количеството на доставената “стока”.     

Според СТЕ отчитането на реалното потребление е извършвано съгласно действащата нормативна уредба. Не може да се наложи на ответника да не спазва закона и да отчита топлинната енергия на ищеца по друг начин. 

Съгласно чл.13 от Директивата на ЕС 2006/32/ЕО в сметките следва да се включва само реално потребена енергия /става въпрос за окончателните сметки / . Според чл.155 ал.1 т. 2 ЗЕ и уговореното в Общите условия, сумите за топлинна енергия за процесния период са начислявани от ищеца по прогнозни месечни вноски , за които са издавани „фактури“ , като след края на отоплителния период са изготвяни изравнителни сметки от дружеството, извършващо дялово разпределение . Съдът счита  , че в случая нарушение не е налице, защото начина на начисляване и плащане съответства на тази разпоредба. Ежемесечните прогнозни сметки не се определят произволно , а според показания на общите уреди за измерване . С изравнителната сметка взаимоотношенията между страните се уреждат точно и справедливо ; и потребителите заплащат реално изразходваната от тях енергия за целия отчетен период.

Ако ищецът е имал конкретни оплаквания от СТЕ и ССЕ , то той е следвало да ги заяви при изслушването на вещите лица и да поиска допускане на повторни или разширени експертизи. СТЕ установява спазване на нормативната уредба на топлоснабдяването , а настоящия съд няма специални знания да установява претендираните от ищеца противоречия.  

Налага се изводът , че решението на СРС трябва да бъде потвърдено.

На основание чл.280 ал.2 т.1 ГПК и с оглед материален интерес на делото под 5000 лева /по всеки иск поотделно/ настоящото решение не подлежи на обжалване.

 

По изложените съображения , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение Р №I-35-60 от 25.08.2015 г постановено по гр.д.46671/2013 г на СРС, 35 състав

 

Решението е постановено при участието на “М.Е.” ЕООД *** като трето лице помагач на “Т.С.” ЕАД ЕИК ********** .

 

Решението не подлежи на обжалване .

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                  2.