Решение по дело №411/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 299
Дата: 19 октомври 2020 г. (в сила от 19 октомври 2020 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20207100700411
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                      299/ 19.10.2020 г.,  град Добрич

 

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, І кас. състав в открито съдебно заседание на шести октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                          СИЛВИЯ САНДЕВА

 

    При участието на прокурора от ДОП ВИОЛЕТА ВЕЛИКОВА и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от съдия МИЛЕВА к. адм. д. №411/2020 г. по описа на ДАС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Д.Г.Д. ***, чрез пълномощник адв. С. В. - ВАК, против решение №223 от 21.07.2020 г., постановено по н.а.х.д. №55/2020 г. по описа на Районен съд Добрич. С решението е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-0851-002281/17.12.2019 г., издадено от началник сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР Добрич, с което на основание чл. 179, ал. 2 вр., ал. 1, т. 5, предл. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на касатора е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 (двеста) лева за нарушение на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП.

В касационната жалба са наведени доводи, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Излагат се съображения, че първоинстанционния съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, водещи до нарушаване правото на защита на наказаното лице. Твърди се, че съдът не се е произнесъл по направеното искане за назначаване на СТЕ и е приел като доказателство КП, който не отговаря на фактическата обстановка. Иска се отмяна на решението, както и отмяна на потвърденото с него наказателно постановление.

Ответникът - Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Добрич, не взема становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд Добрич, І касационен състав, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено следното:

Касационната жалба е допустима, тъй като е подадена от надлежна страна и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното решение районният съд е приел за установена следната фактическа обстановка:

На 05.12.2019 г., около 14:45 часа, в гр. Добрич, на бул. „***“, пред магазин „Сапунджиев и син“, в посока център,  Д.Д. управлявал лек автомобил "Волво ХЦ 60" с ***, като при извършване на ляв завой, с цел да напусне пътя по който се движи е отнел предимството и не е пропуснал насрещно движещия се направо лек автомобил "Форд Фиеста" с ***, поради което и се сблъскват, с което допуска ПТП с материални щети по двата автомобила. За случая бил подаден сигнал в КАТ, като на мястото на инцидента пристигнали полицейските служители ***. Същите огледали щетите, разпитали двамата водачи, извършили оглед на мястото на настъпване на ПТП, както и оглед на автомобилите. Св. ***съставил протокол за ПТП № 1740385, а св. ****** съставил на водача  АУАН № 134177/05.12.2019 г. за нарушение на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП. Актът бил предявен на нарушителя, който го подписал с възражения, такива депозирал и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Административнонаказващият орган е приел изложените в акта фактически констатации за доказани и въз основа на него е издал наказателно постановление № 19-0851-002281 от 17.12.2019 г., с което за нарушение на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 лева на основание чл. 179, ал. 2, вр., ал. 1, т. 5, пред. 4 от ЗДвП. Гореизложената фактическа обстановка съдът е възприел въз основа на показанията на свидетелите *** и *** и ***/другият участник в ПТП/, както и въз основа на събраните по делото писмени доказателства, приобщени по реда на чл. 283 НПК. Съдът е кредитирал изцяло показанията на свидетелите, като е счел, че същите се подкрепят от приложените по делото писмени документи, не съдържат противоречия помежду си и са логични и ясни.

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът е приел, че АУАН и издаденото въз основа на него НП са постановени при спазване на процесуалните правила, предвидени в ЗАНН, както и че визираното в наказателното постановление административно нарушение е доказано по несъмнен начин. Обжалваното решение е валидно, допустимо и съобразено със закона.

Неоснователни са възраженията на касатора, че в хода на въззивното съдебно производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. За установяване на фактите от значение за разрешаване на правния спор по делото, са събрани достатъчно допустими, относими и необходими доказателства, като същите са анализирани подробно и задълбочено от решаващия съдебен състав. На страните в съдебния процес е предоставено еднакво право на защита. Съдът се е произнесъл с мотиви, защо счита, че не следва да бъде назначена СТЕ, поради което и в тази си част възражението е неоснователно.

 Относно изложеното в касационната жалба за издадения Констативен протокол, че същият не отговаря на закона, поради което и неправилно е приобщен към материалите по делото, съдът намира следното: Касаторът не оспорва съдържанието на издадения протокол за ПТП, а  се твърди, че е допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като номерата на участниците в ПТП-то са неправилно посочени в КП.  И двамата свидетели в съдебна зала подробно са обяснили, защо и поради каква причина има разминаване в КП в номерата на участниците, но и са посочили, че съдържанието на протокола отговаря абсолютно на фактическата обстановка. Поради и което, въззивният съд  е приел, че  Констативния протокол, независимо от очевидното разминаване в номерата на участници,  напълно кореспондира с другите доказателства по делото, поради което и по никакъв начин не са накърнени правата на жалбоподателя. Този извод напълно се споделя и от настоящия състав.

С оглед изложеното съдът намира касационната жалба за неоснователна.

При извършената служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, за което касационната инстанция е задължена, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, съдът намира, че решението не страда от пороци, които да са основания за отмяна, обезсилване или обявяване на нищожност.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл първо от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административният съд Добрич, І кас. състав

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №223 от 21.07.2020 г., постановено по НАХД № 55/2020 г. на Районен съд - Добрич.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                

                                                                                        2.