Решение по дело №28/2018 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 585
Дата: 24 юли 2018 г. (в сила от 17 септември 2018 г.)
Съдия: Чавдар Андреев Тодоров
Дело: 20181520100028
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..............от 24.07.2018г., гр.Кюстендил

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Кюстендилският районен съд                                гражданска колегия,

На двадесет и първи юни                                        две хиляди и осемнадесета                                                                 година,

В публично заседание                                                       в следния състав:

 

 

Председател:Чавдар Тодоров

 

Секретар:Зоя Равенска

като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№28 по описа на съда за 2018г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от И.И.Д., с ЕГН **********, с адрес ***” АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, ул.“***.

Ответникът е депозирал отговор в срока по чл.131 ГПК, в който е оспорен предявения иск.

Твърди се, че на 05.05.2016г., около 21.30 ч., ищецът пострадал при ПТП, реализирано на третокласен път №622, км.13+ 600 в посока от с.Ваксево към с.Невестино.Бил пътник в автомобил марка „Рено“, модел „Меган“, с ДК№***, управляван от К. Л. И. от с.Ваксево.В резултат на ПТП претърпял мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието „комоцио церебри“, придружено с липса на спомен, загуба на съзнание, главоболие и др., както и контузия на главата „контузио капитис“.вулнус лацеро контузио капитис“-разкъсно контузна рана и натъртване на меките черепни покривки.

Виновен за това ПТП бил водача на лекия автомобил К. Л. И., тъй като управлявал МПС със скорост от 140 км/ч.Същият, при излизане от ляв завой при км. 13+600 в посока към с.Четирци, излязъл в ляво извън пътното платно и се блъснал в крайпътно дърво, в следствие на което автомобила се преобърнал и блъснал в стена на селскостопанска сграда.Непосредствена причина за това ПТП била изгубен контрол върху управлението на автомобила при движение със скорост, несъобразена с пътните условия /ляв завой/ от водача на автомобила.С действията си водачът на автомобила нарушил правилата за движение по пътищата: не изпълнил задължението си по чл.20, ал.1 ЗДП, като не контролирал непрекъснато пътното превозно средство, по чл.21, ал.1 ЗДП-превишил разрешената за движение скорост, като при ограничение на скоростта от 50 км/ч. се  движил със скорост от 110 км/ч., като с това причинил по непредпазливост неимуществени вреди/телесни повреди/, изразяващи се в мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-липса на спомен, загуба на съзнание, главоболие, както и контузия на главата.

По случая било образувано ДП №507/2016г. по описа на РУП Кюстендил, а в последствие по НАХД915/2017г. на КРС, водъчът на лекия автомобил К. Л. И. бил осъден с влязло в сила решение №370/04.07.2017г.Към момента на ПТП, автомобилът имал сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ в Застрахователно дружество „Бул инс“ АД.

В резултат на ПТП , ищецът получил следните наранявания: мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-зашеметяване, замъгленост и последващи оплаквания-липса на спомен, силно главоболие, позиви за повръщане и др.; контузия на главата –разкъсно-контузна рана и натъртване на меките черепни покривки, направена превръзка.След ПТП бил транспортиран по спешност в болнично заведение и насочен за хоспитализация.Изписан бил на 10.05.2016г. с окончателна диагноза „комоцио церебри“, „контузио капитис.Вулнус лацеро контузио капотис“.След допълнителен клиничен преглед се установило, че има разкъсно-контузна рана на главата, няма спомен за случилото се.Събудил се в болницата, като на съседно легло бил настанен Ц., който му разказал, че са направили ПТП.Оплаквал се от силно главоболие и позиви за повръщане.Травмата на главата била получена в следствие на превъртане на кола в завой, рана на челото-скалпа с размери 4 см., загуба на съзнание-краткотрайно, но с липса на спомен около инцидента, включително до настаняване в болницата.Обективно състояние-на моменти объркано, дезориентирано.Не помнел интервал от около 2 часа.Проведено било лечение с обезболяващи, направени били изследвания, консултации, лечение.

Описаните травматични увреждания и наранявания му причинили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.За продължителен период от време се наложило да остане в къщи на легло, тъй като не се чувствал добре в резултат на силното главоболие и зашеметяване  и се наложило да бъди обгрижван от своите родители.В следствие на тази болка в главата , за известен период от време бил лишен от възможност да се храни пълноценно и да спи нормално.Преживяното ПТП  и последвалите травматични увреждания предизвикали у него силен стрес и уплах, които и до настоящия момент предизвиквали у него безпокойоство и страх.Шока бил прекалено силен за крехката му възраст.Това повлияло и на личния му живот, като ограничил социалните му контакти.За продължителен период от време бил лишен от възможност да учи и поизостанал с материала в училище.

На 17.02.2017г. на основание чл.380 КЗ депозирал в ЗД „Бул Инс“ АД застрахователна претенция с вх.№ОК-85117/17.02.2017г.Заведена биле неимуществена щета №**********.С уведомително писмо му било отговорено, че за произнасяне по заведената щета желаят да им се представи влязъл в сила съдебен акт.След приключване на производството по горепосоченото НАХД изпратил копие от постановения съдебен акт, като му било отговорено по същия начин.

На база описаното се претендира от ответника да му заплати следните суми: 7 000 лв.-обезщетение за преживените болки и страдания в резултата на ПТП и претърпяната телесна повреда., а именно „комоцио церебри“, мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието, зашеметяване, замъгленост, липса на спомени, главоболие и позиви за повръщане и др., което му причинило временно разстройство на здравето неопасно за живота, ведно със законна лихва от датата на ПТП до окончателното изплащане; сумата от 5 000 лв.-обезщетение за преживените болки и страдания , резултата от причинената отк ПТП телесна повреда „контузио капитис“Вулнус лацеро контузио капитис“-контузия на главата-разкъсно контузна рана и натъртване на меките черепни покривки, причинило временно разстройство на здравето, неопасно за живото, ведно със законна лихва от датата на ПТП до окончателното изплащане.

В срока по чл.131 ГПК е депозиран отговор от страна на ответника, в който не се оспорва, че към датата на ПТП лекия автомобил е бил със задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при него.Твърди се, че не е налице деликт, извършен от водача на ликия автомобил и не е налице причинна връзка между ПТП и вредоносния резултат.Твърди, че е налице съпричиняване от страна на ищеца, тъй като не е бил поставил предпазен колан, както и че исковата претенция е необосновано завишена.

По делото са приети като доказателства:

Копие от констативен протокол, застрахователна претенция и уведомителни писма.Приложено е НАХД №915/2017г., приета е съдебно-техническа и съдебно-медицинска експертиза.В качеството на свидетел е разпитан Д. Н..

С влязло в сила съдебно решение по НАХД №915/2017г. от 04.07.2017г., К. Л. И. е признат за виновен в това, че на 05.05.2016г., около 21.30 ч. в с.Ваксево, обл.Кюстендил, по път 622, км.13+600, в посока с.Невестино, при управление на лек автомобил „Рено“, модел „Меган“, с рег.№*** нарушил правилата за движение по пътищата, като превишил максимално разрешената скорост от 50 км/ч., като се движил със скорост от 110 км/ч и с това по непредпазливост причинил на Ц. Д. Д. средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затрудняване движенията на врата-фрактура на V-ти шиен прешлен  и лекостепенна луксация между V и VI шийни прешлени.

От горното и по правилото на чл.300 ГПК, по делото се установява, че  К. Л. И. на 05.05.2016г. около 21.30 ч. в с.Ваксево, обл.Кюстендил, по път 622, км.13+600, в посока с.Невестино, при управление на лек автомобил „Рено“, модел „Меган“, с рег.№*** нарушил правилата за движение по пътищата, като превишил максимално разрешената скорост от 50 км/ч., като се движил със скорост от 110 км/ч.В следствие на това и след навлизане в завой с посочената скорост, при критична точка за обръщане от 73 км/ч автомобилът се е обърнал на дясната си страна и паднал по таван, след това се ударил в дърво, претърколил се още веднъж и спрял до сградата на стопанството /заключението на в.л.В./.От приложената по ДП №507/16г. на РУ Кюстендил докладна относно посетено местопроизшествие е видно, че от това ПТП са пострадали пътниците И.И.Д. и Ц. Д. Д., като Ц. Д. се е возил на предната седалка до шофьора, а И.Д.-на задната.

В следствие на това ПТП на И.И.Д. са причинени следните травми, описани в приетата по делото съдебно-медицинска експертиза, изготвена от в.л.Н.:

Контузия на главата-разкъсно-контузна рана в челната област и натъртване на меките черепни покривки.Мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване, замъгленост непосредствено след инцидента и проява след това и в следващите дни на съответна посткомоционна симптоматика-главоболие, гадене, обърканост, дезориентираност и др.

Описаните увреждания били причинени по механизма на удар/удари с или върху твърд, тъп предмет и е възможно да се получени при вътреавтомобилна травма на пътник в лек автомобил , претърпял ПТП с удари в крайпътни препятсвия /дърво, стена/ и преобръщане на автомобила и удари на главата на пострадалия в части от вътрешността на автомобилното купе.

Вещото лице е посочило, че срока за пълното възстановяване, при благоприятно протичащ възстановителен процес  е до около 20-25 дни.

Вещото лице е посочило в заключението си, че при описаните травми и механизма на ПТП-движение с висока скорост, преобръщане и удари в препятствия, то ищецът неминуемо би получил подобни наранявания, независимо дали е с поставен предпазен колан или не.

От медицинските документи било видно, че в хода на медицинските прегледи и лечение, на същия са извършвани следните манипулации: превръзка на главата и инжекционно поставяне на ТАП, хир.обработка и зашиване на раната на челото, стерилна превръзка, консервативно медикаментозно лечение със съответни медикаменти в МБАЛ К-л.

Вещото лице е посочило, че уврежданията на ищеца изцяло отговарят да са получени при процесното ПТП.

От показанията на св.Н., по делото се установи, че в следствие на ПТП, ищецът стоял в болница около 3-4 дни, а след това около 1 месец не ходил на училище.Боляло го глава, залитал и пиел хапчета за главоболието.

При гореописаната фактическа обстановка , съдът счита, че по делото се доказаха предпоставките на прекия иск по чл.432 КЗ.Налице е противоправно поведение от страна на водача на лекия автомобил-К. И. И., който е управлявал автомобила в нарушение на правилата за движение по пътищата, като при разрешена скорост от 50 км/ч. се е движил със скорост от 110 км/ч.В следствие на това, лекият автомобил се е пребърнал, ударил се в дърво, а в последствие и в стена.В следствие на това ПТП, пътника в автомобила-ищецът в производството е претърпял гореописаните телесни увреждания.В този смисъл налице е пряка причинна връзка между ПТП и телесните увреждания на ищеца.

Безспорно е между страните/видно от отговора на ответника/, че към моманта на това ПТП е било налице валидно застрахователно правоотношение с ответника по застраховка „Гражданска отговорност“ по отношение на лек автомобил „Рено“, модел „Меган“, с ДК№ ***.

С писмо от 17.02.2017г., ищецът в производството е предявил срещу ответника застрахователна претенция, като му е отговорено, че по заведената щета и за изплащане на обезщетение е необходимо да представи влязъл в сила съдебен акт и констативен протокол за ПТП.В последствие са изпратени исканите документи, като е отговорено по аналогичен начин.

При преценка на размера на дължимите обезщетения, доколкото са предявени два иска-за репариране на „комоцио церебри“ и „контузио капитис“, съдът следва да отчете следните обстоятелства:

Увреждането „комоцио церебри“-мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване, замъгленост след инцидента и проява в следващите дни на посткомоционална симптоматика-главоболие гадене, обърканост, дезориентираност и др.Срока за пълното възстановяване е 20-25 дни.Съдът следва да отчете обстоятелството, че ищецът е претърпял болнично лечение-изследвания, медицински манипулации и за срок от около 1 месец се е лекувал в домашни условия.Не е ходил на училище, боляло го е глава, не е излизал.При описаното, по правилото на чл.52 ЗЗД, съдът счита, че справедливо и обосновано е за това увреждане да му се изплати обезщетение в размер на 4000 лв., което изцяло ще рапарира понесените от него неимуществени вреди, като до пълния размер от 7 000 лв. предявения иск е неоснователен и следва да се отхвърли.

За увреждането „Контузио капитис.Вулнус лацеро контузио капитис“-контузия на главата-разкъсно контузна рана в челната област и натъртване на меките черепни покривки, съдът следва да отчете проведеното болнично лечение и медицински манипулации-превръзки, поставяне на ТАП, зашиване на рана и хир.обработка.При самото ПТП, както и в последствие, така и при медицинските манипулации, ищецът е претърпял болки и страдания за горепосочения период от време, като за пълното им репариране счита, че справедливо и обосновано е да се присъди сумата от 3000 лв., като до пълния размер на този иск от 5 000 лв. предявения иск е неоснователен и следва да се отхвърли.

Горните суми се дължат на основание чл.84, ал.2 вр.чл.86, ал.1 ЗЗД горните суми се дължат ведно със законна лихва от датата на ПТП-05.05.2016г. до окончателното изплащане.

На основание чл.78, ал.1 ГПК, ответникът дължи на ищеца деловодни разноски, съразмерно с уважената част от исковете, а именно сума в размер на 525 лв.-част от изплатеното адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство.

На основание чл.78, ал.6 ГПК, ответникът следва да заплати държавна такса върху уважения размер на исковете в размер на 280 лв., както и изплатеното възнаграждение на вещите лиза, изготвили заключения по делото в размер на 270 лв.

При горните изводи

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Осъжда ЗК „Бул Инс” АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр.София, ул.“Джеймс Баучер“ №87 да заплати на И.И.Д., с ЕГН **********, с адрес *** сумата от 4 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди в следствие на ПТП от 05.05.2016г., причинено от К. Л. И., управлявал лек автомобил „Рено“, марка „Меган“ с ДК№***, застрахован при ответника по застраховка „Гражданска отговорност” в следствие на което му е причинено„комоцио церебри“-мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието-краткотрайно зашеметяване, замъгленост след инцидента и проява в следващите дни на посткомоционална симптоматика-главоболие гадене, обърканост, дезориентираност и др, като до пълния размер на този иск от 7000 лв. отхвърля  като неоснователен , сумата от 3000лв., представляваща неимуществени вреди в следствие на горното ПТП-обезщетение за„Контузио капитис.Вулнус лацеро контузио капитис“-контузия на главата-разкъсно контузна рана в челната област и натъртване на меките черепни покривки“ и претърпени от това болки и страдания, като до пълния размер от 5000 лв. отхвърля този иск като неоснователен , ведно със законна лихва върху сумите, считано от 05.05.2016г. до окончателното изплащане.

Осъжда ЗК „Бул Инс” АД да заплати на И.И.Д.  деловодни разноски в размер на 525 лв., съразмерно с уважената част от исковете.

Осъжда ЗК „Бул Инс” АД да заплати по сметка на Районен съд гр.Кюстендил държавна такса върху уважения размер на исковете в размер на 280 лв., както и изплатеното възнаграждение на вещите лиза, изготвили заключения по делото в размер на 270 лв.

 

 

Решението подлежи на обжалване в 2 седмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд гр.Кюстендил.

 

                                                                             Районен съдия: