Решение по дело №5042/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260215
Дата: 18 март 2022 г. (в сила от 22 юни 2023 г.)
Съдия: Деян Стоянов Вътов
Дело: 20205330105042
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 260215                                  18.03.2022 година                     град  Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IV граждански състав, в открито съдебно заседание на първи февруари две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

                                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЯН ВЪТОВ

при участието на секретаря Таня Ангелова.,

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 5042  по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск за делба на съсобственост по чл. 34 от ЗС на следния недвижим имот: самостоятелен обект в сграда с идентификатор № *****по КККР на гр.П., общ.П., одобрени със Заповед № ****** г. на ИД на АГКК, с адрес на имота: гр.П., район Ю., ул. „А. Х.” № *, бл. **, вх. „*“, ет.*, ап.*,  находящ се на етаж * в сграда с идентификатор *****, разположена в поземлен имот с идентификатор ***, с предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент; брой нива на обекта: *, с площ: *** кв.м., ведно с прилежащите му: изба № **, с площ ** кв.м. и *** % идеални части от общите части на сградата, при съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: ***, ****; под обекта: ***; над обекта: ***;

Ищцата Т.С.А., ЕГН ********** твърди, че е придобила  правото на собственост върху 1/2 идеална част от имота по правоприемство от своя брат Н.И.Д., на основание договор за дарение от **** г., като собственик на другата ½ идеална част е ответницата Р.Г. Д., негова бивша съпруга. Сочи, че имотът е бил придобит в режим на съпружеска имуществена общност/СИО/ по реда на Наредба за държавните имоти, на основание покупко-продажба от **** г., сключена по време на брака между Р. Г. Д. и Н. И. Д., който брак е прекратен със съдебно решение за развод от **** г., като възникналата между праводателя на ищцата и ответницата съпружеска имуществена общност е трансформирана в обикновена съсобственост. Иска да се допусне делба при равни делбени квоти.

Ответницата Р. Г. Д., ЕГН ********** подава отговор на исковата молба, с който възразява, че е изключителен собственик на делбения имот на основание прекратена СИО и придобивна давност за притежаваната от бившия ѝ съпруг ½ идеална част. Възразява, че с решението за прекратяване на брака ползването на семейното жилище е предоставено в нейна полза на **** г., като считано от тази дата само ответницата упражнява фактическата власт върху имота. Сочи, че с прекратяването на брака, бившият ѝ съпруг напуснал гр. П. и се установил в гр. С., като едва преди няколко години проявил интерес към имота. Сочи, че само тя заплаща данъците и режийните разходи за имота, че давността е изтекла много преди ищцата да придобие право на собственост, че упражняваната от ответницата фактическа власт е с намерение за своене, което е демонстрирано по отношение на ищцата, която през месец февруари 2020 г. и изпратила покана, с която е направила признание, че имотът се ползва единствено от ответницата.

Съдът, като съобрази наведените от страните твърдения, оспорвания, доводи, възражения и доказателствата по делото, преценени по чл. 235, ал. 2 ГПК, приема, че съдебна делба следва да бъде допусната при равни делбени квоти, като съображенията за това са следните:

Установява се от приетите по делото писмени доказателства, а и между страните не е налице спор, че процесният недвижим имот е придобит на основание покупко-продажба от **** г., сключена по реда на Наредба за държавните имоти(отм.), по време на брака между ответницата Р. Г. Д. и Н. И. Д., който брак е прекратен с решение за развод по взаимно съгласие от ****г., постановено по реда на чл. 99 от СК от 1985 г.(отм.). Установява се, че с решението за прекратяване на брака ползването на делбения имот, имащ статут на семейното жилище, е предоставено в полза на ответницата, която считано от ***** г. упражнява фактическата власт върху имота, в който е живяла заедно със своя син. Бившите съпрузи са постигнали споразумение, че след прекратяването на брака имотът ще остане в съсобственост между тях, при равни квоти. Установява се от разпита на допуснатите по делото свидетели, че след прекратяването на брака Н.И.Д.се е установил в гр. С., а от представения нотариален акт, че по силата на договор за дарение от **** г. е прехвърлил притежаваната от него ½ идеална част от правото на собственост в полза на ищцата Т.С.А., която е негова сестра.

Основният спор между страните по делото се концентрира до наведеното от ответницата възражение за изтекла в нейна полза придобивна давност, в периода от 27.02.2002 г. до 14.05.2020 г. – датата на исковата молба. Настоящият съдебен състав намира наведеното възражение за изтекла придобивна давност за неоснователно, като съображенията за това са следните:

Според разясненията на ТР № 1/2012 г. на ОСГК на ВКС презумпцията на чл. 69 ЗС се прилага на общо основание в отношенията между съсобствениците, когато съсобствеността им произтича от юридически факт, различен от наследяването. В случаите, при които един от съсобствениците е започнал да упражнява фактическа власт върху вещта на основание, което изключва владението на останалите, намерението му за своене се предполага и е достатъчно да докаже, че е упражнявал фактическа власт върху целия имот в срока по чл.79 ЗС. Когато обаче съсобственикът е започнал да владее своята идеална част, но да държи вещта като обща, то той е държател на идеалните части на останалите съсобственици и презумпцията се счита за оборена. Независимо от какъв юридически факт произтича съсобствеността, е възможно този от съсобствениците, който упражнява фактическа власт върху чуждите идеални части, да превърне с едностранни действия държането им във владение. Ако се позовава на придобивна давност за чуждата идеална част, той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е обективирал спрямо останалите съсобственици намерението да владее техните идеални части за себе си.

В разглежданата хипотеза презумпцията по чл. 69 ЗС е оборена. Водещ критерий за тази преценка е основанието, на което е установена фактическа власт върху имота. Както бе вече посочено, ответницата  упражнява фактическа власт върху имота по силата на бракоразводното решение, с което делбеният имот ѝ се предоставя за ползване като семейно жилище, т.е. същата е държател, а не владелец що се отнася до идеалната част, собственост на бившия ѝ съпруг, като в този см. е и съдебната практика, обективирана в решение  № 74 от 24.06.2015 г. по гр.д. №  6277/2014 г. на ВКС, I г.о., която се споделя от настоящия съдебен състав. За да  промени държането във владение държателят трябва да демонстрира промяна в намерението за своене на имота /interversio possessionis/ спрямо съсобственика си. С решение №270 от 20.05.2010 г по гр.д.№1162/2009г. на ВКС, II г.о. е прието, че след като веднъж фактическата власт върху имота е установена като държане, колкото и време да продължи и каквото и да е субективното отношение на държателя, тази фактическа власт не може да доведе до придобиване на собственост по давност, и само ако държателят промени намерението си, и превърне държането във владение, в негова полза започва да тече придобивна давност, но за да се приеме, че е налице завладяване, е необходимо промяната в намерението фактическата власт да се упражнява вместо другиго - изключително за себе си, да намери външна проява чрез действия, които недвусмислено да отричат правата на досегашния собственик или владелец, което следва от изискването владението да не е установено по скрит начин.

Настоящият съдебен състав намира, че извод за демонстрирана промяна в намерението за своене на имота не може да бъде направен. Установява се от разпита на допуснатите по делото свидетели, включително свидетелите на ответната страна, че в имота са живели ответницата и нейният син – св. И. Д. В показанията си последният сам признава, че след придобиването на идеалната част от ищцата, е коментирал с нея възможността да изтегли кредит, за да изкупи нейния дял, но не са постигнали съгласие. Сочи, че баща му е имал намерение да му прехвърли въпросната идеална част, когато свидетелят сключи граждански брак. Установява се, че през 2020г. е проведена среща между св. И. Д. и неговия дядо – св. Т., на която е обсъждано влошеното здравословно състояние на Н. Д., както и  варианти как да се получат доходи от процесния имот. След като срещата не дала резултат, Н. Д. прехвърлил притежаваните от него права в полза на сестра си. Установява се, че при прехвърляне на имота Н. Д. е заплатил  всички данъци, натрупани в периода от 2001 г. до датата на прехвърлянето, съответни на неговата идеална част. Тоест, по делото не фигурират доказателства, от които да може да се направи дори и косвен извод, че ответницата е демонстрирала по някакъв начин промяна в намерението за своене на имота спрямо своя бивш съпруг, респ. спрямо приобретателя на имота. Водената между страните кореспонденция не сочи на друг извод. С нея ищцата е предложила варианти делба и разпределение на ползването. Упражняването на фактическата власт от ответницата на основание, изключващо качеството ѝ на владелец, не е достатъчно за придобиване на процесния имот по давност, поради което делбата следва да бъде допусната при равни делбени квоти. Правото на собственост не се погасява по давност.

Така мотивиран, РС-Пловдив  

 

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА СЪДЕБНА ДЕЛБА на следния недвижим имот: самостоятелен обект в сграда с идентификатор № *****по КККР на гр. П., общ. П., одобрени със Заповед № *****г. на ИД на АГКК, с адрес на имота: гр.П., район Ю., ул. „А. Х.” № *, бл. *, вх. „*“, ет.*, ап.*, находящ се на етаж * в сграда с идентификатор ****, разположена в поземлен имот с идентификатор ***, с предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент; брой нива на обекта: *, с площ: *** кв.м., ведно с прилежащите му: изба № **, с площ ** кв.м. и ** % идеални части от общите части на сградата, при съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: ***, ***; под обекта: ***; над обекта: ***, КОЯТО ДА СЕ ИЗВЪРШИ МЕЖДУ: Т.С.А., ЕГН ********** и Р. Г. Д., ЕГН **********, ПРИ РАВНИ ДЕЛБЕНИ КВОТИ от по 1/2 (една втора) идеална част.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му пред ОС-Пловдив.                                                         

СЪДИЯ: /п/ Д. Вътов

Вярно с оригинала!

Т.А.