Решение по дело №336/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260008
Дата: 18 септември 2020 г.
Съдия: Надежда Иванова Желязкова
Дело: 20205001000336
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер       260008       18.09.   Година  2020                       Град  ПЛОВДИВ

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Пловдивски Апелативен съд                                            І търговски  състав

На деветнадесети август през 2020 Година

В открито заседание в следния състав:

 

 

Председател: НАДЕЖДА ЖЕЛЯЗКОВА

Членове: СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

КРАСИМИРА ВАНЧЕВА

 

Секретар: Цветелина Диминова

като разгледа докладваното от съдия Н. Желязкова

гражданско  дело номер 336 по описа за 2020 година

намери за установено следното:

Производство по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Обжалвано е решение № 139 от 22.11.2019г., постановено по т.д. № 191 по описа за 2018г. на Окръжен съд Хасковос което са отхвърлени предявените субективно съединени искове с правно основание чл. 226, ал.1 КЗ /отм./ от К.Т.Д. ЕГН **********, Г.Д.Д. ЕГН **********, действащ чрез своята майка и законен представител К.Т.Д. ЕГН ********** за сумите от по 200 000 лв. за всеки от тях, от Г.П.Д. ЕГН ********** и С.Г.Д. ЕГН ********** за сумите от по 30 000 лв. за всеки от тях, предявени като частични от пълния претендиран размер от  150 000 лв. за всеки от тях, от П.Г.Д. ЕГН ********** и Д.Б.Д. ЕГН ********** за сумите от по 100 000 за всеки от тях против ЗК «Е.» АД, С., ЕИК ***, представляващи обезщетения за неимуществени вреди, причинени от настъпилата на 29.11.2013г. смърт на Д.Г.Д., вследствие ПТП, станало на 29.11.2013г. между МПС автобус марка «М.», модел ***» с рег. № ***, управляван от ДДД и микробус, марка «М.», модел «***» с рег. № ***, управляван от Д.Г.Д..

Решението е обжалвано изцяло от К.Т.Д. ЕГН **********, Г.Д.Д. ЕГН **********, действащ чрез своята майка и законен представител К.Т.Д. ЕГН **********, Г.П.Д. ЕГН **********, С.Г.Д. EГН **********, П.Г.Д. ЕГН ********** и М.П.Б., всички с адрес *** чрез Адвокатско дружество Д.и Д., чрез адв. Н.Д. и адв. С.Д.с твърдения за незаконосъобразност, неправилност, необоснованост и постановено в противоречие със събраните по делото доказателства и в нарушение на съдопроизводствените правила, а искането, отправено до въззивния съд е решението да бъде отменено и предявените искове уважени. 

Ответникът – „З.„Е.“ АД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление ***, представляван от Й.Ц.и Е.И. – Изпълнителни директори, действащи чрез пълномощника си юрисконсулт Й.С.счита жалбата за неоснователна, а оспорения съдебен акт като правилен и законосъобразен настоява да бъде потвърден. Претендира разноски.

Съдът, след преценка на данните по делото, намери за установено следното:

Първоинстанционното производство е образувано по искове на К.Т.Д. ЕГН **********, Г.Д.Д. ЕГН **********, действащ чрез своята майка и законен представител К.Т.Д. ЕГН **********, Г.П.Д. ЕГН **********, С.Г.Д. ЕГН **********, П.Г.Д. ЕГН ********** и Д.Б.Д. ЕГН ********** против ЗК «Е.» АД с правно основание  чл. 226, ал.1 КЗ /отм./. Твърденията в исковата молба се свеждат до следното: на 29.11.2013г. около 06.15 ч. на път **, кмв.***, Община Х.при управление на автобус марка „М.“ модел „***“ с рег. № ***, собственост на „Ю.“ООД, водъчът  Д.Д.в нарушение на правилата за движение - чл.28,чл.37 ал.3,чл.97 и чл.98 от ЗДвП е причинил по непредпазливост смъртта на Д.Г.Д., водач на МПС микробус марка „М.“ модел „***“ с рег. №***, движещо се след автобуса. Ищците сочат, че за настъпилото ПТП е съставен протокол № 47 от 29.11.2013г. и е образувано ДП №191/2014г. по описа на ОД МВР Хасково, което е прекратено с постановление на Окръжна прокуратура Хасково по прокурорска преписка №501/2014г.. Твърдят, че от изготвената съдебномедицинска експертиза се установява, че смъртта на Д.Д. е настъпила в резултат на ПТП. Ищците сочат, че автобусът управляван от виновния водач Д. е застрахован в ответното дружество по застрахователна полица №***/27.07.2013г., валидна до 26.07.2014г.. Като сочат, че  внезапната смърт на Д.Г., съпруг на К.Т.Д., баща на Г.Д.Д., син на Г.П.Д. и С.Г.Д., брат на П.Г.Д. и внук на Д.Б.Д. се отразила изключително тежко на всички, както и че загубата му преобърнала живота им и нанесла тежки психически травми и депресия, настояват съдът да постанови решение, с което да осъди ответника да им заплати обезщетения за причинените неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, депресивни състояния, загуба на сън и чувство на непълноценност, както следва: на К.Т.Д. ЕГН ********** и Г. Д.Д. ЕГН **********, действащ чрез своята майка и законен представител К.Т.Д. ЕГН ********** сумите от по 200 000 лв. за всеки от тях, на Г.П.Д. ЕГН ********** и С.Г.Д. ЕГН ********** сумите от по 30 000 лв. за всеки от тях, предявени като частични от пълния претендиран размер от  150 000 лв. за всеки от тях и на П.Г.Д. ЕГН ********** и Д.Б.Д. ЕГН ********** сумите от по 100 000 за всеки от тях. Претендират присъждане и на законна лихва върху сумите, считано от датата на увреждането 12.12.2013г. до окончателното заплащане на сумите.

В срока по чл.367 ал.1 от ГПК  е постъпил писмен отговор от ЗК”Е.”АД-С., с който предявените искове са оспорени като недопустими като е оспорена активната материално правна легитимация на ищците, евентуално като неоснователни по основание и размер. Навежда възражение за изтекла погасителна давност. Ответникът оспорва и сочения механизъм на станалото ПТП като твърди, че няма данни за виновно и противоправно поведение от страна на застрахования при дружеството ответник водач, както и че единствено пострадалият е станал причина за ПТП, тъй като е нарушил чл.20, ал.2 ЗДвП и се е врязъл в движещото се пред него МПС. Евентуално и в случай, че съдът приеме, че причина за станалото ПТП е водачът, на МПС, чиято отговорност е застрахована при ответника, оспорва иска по отношение на разширения кръг на лица търсещи обезщетение и навежда възражение за съпричиняване, което според него се изразява в обстоятелството, че починалия е управлявал МПС без да е поставил предпазен колан. Ответникът оспорва и размера на предявените искове с твърдения, че същия е завишен и несъобразен с практиката.

        В срока по чл.372, ал.1 ГПК е постъпила допълнителна искова молба от ищците, с която се оспорват възраженията на ответника за изключителен принос на пострадалия и съпричиняване на вредоносния резултат от последния. Оспорва се и твърдението за липса на материално правна легитимация на ищците и възражението за дължимост на законната лихва.

В срока по чл.  373, ал.1 ГПК е постъпил допълнителен отговор от ответника, с който са оспорени възраженията на ищците, изложени в допълнителната искова молба и се подържат доводите, изложени в отговора на исковата молба.  

        След преценка на събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази предметните предели на въззивното производство, настоящата инстанция намира за установено следното:

         Постъпилата жалба налага ПАС да даде отговор първо досежно  валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт и едва след това да разгледа съображенията, насочени към правилността му.

Съдебното решение е нищожно, когато не е постановено от надлежен орган или е постановено от ненадлежен състав, т.е. от лице, което няма качество на съдия или от едноличен вместо троен състав и т.н. Нищожно е и решение, което не подписано или не е постановено в предвидената от закона писмена форма. Нищожност е налице и в случаите, когато решението е постановено от съда извън пределите на неговата компетентност т.е. срещу лица неподчинени на правораздавателната власт на българските съдилища. В конкретният случай решението предмет на обжалване е постановено от лице имащо качество на съдия в съответния окръжен съд и в предвидения в разпоредбите на ГПК състав. Спазена е писмената форма и е подписано. Страни по производството не са и лица посочени в чл. 18 от ГПКИзложеното до тук изключва възможността да се направи извод за нищожност на това решение.

По отношение на недопустимостта е следва да се посочи, че  от разпоредбата на чл. 270, ал.3 от ГПК следва извод, че такава е налице, когато е съдът се е произнесъл, въпреки липсата на право на иск или е налице произнасяне по един непредявен иск. Налице е недопустимост и когато спорът е разгледан от некомпетентен съд, т.е. във всички случай, когато е постановен съдебен акт въпреки липсата на предпоставки за разрешаване на спора по същество. Следва да се има предвид и обстоятелството, че страните индивидуализират предявения иск и произнасянето спрямо лица, които нямат това процесуално качество води до недопустимост на обжалвания акт по смисъла на чл. 270, ал.3, изр.3-то ГПК.

В конкретният случай ищцата Д.Б.Д. е починала на 26.08.2019г. т.е. в хода на производството, за което първоинстанционния съд е надлежно уведомен и в проведеното на 07.10.2019г. открито съдебно заседание е конституирал наследниците на починалия ищец, макар да не е постановил изрично определение за заличаване на починалата ищца Д.Д.. Въпреки това в постановеното от него решение съдът е отхвърлил иска на починалата в хода на производството Д.Б.Д., а конституираните като ищци наследници на последната не са посочени нито в мотивите на постановения съдебен акт, нито в неговия диспозитив. Констатираното налага обжалваният съдебен акт да бъде обезсилен като недопустим, тъй като е постановен по отношение на починала т.е. процесуално неправоспособна страна, а делото да се върне на Окръжен съд Хасково за разглеждането му от друг съдебен състав.       

Мотивиран от изложеното, съдът:

 

РЕШИ:

 

ОБЕЗСИЛВА  решение № 139 от 22.11.2019г., постановено по т.д. № 191/2018г. по описа на Окръжен съд Хасково.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Окръжен съд Хасково.

Решението подлежи на касационно обжалване при условията на чл.280, ал.1 ГПК пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: