Решение по дело №85/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 септември 2022 г. (в сила от 27 септември 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700085
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 97

 

Гр.Разград, 27 септември 2022 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Разградският административен съд в публично заседание на тринадесети септември две хиляди двадесет и втора година в състав

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                        ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА –СТОЕВА

                                           МАРИН МАРИНОВ

 

При секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора МАРИН ТОДОРОВ,  като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 85 по описа за 2022 г. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК  във вр. чл. 63в ЗАНН .

Образувано е по касационна жалба на „КМК Билд“ ЕООД, гр. Айтос против Решение № 96/ 31.05.2022 г., постановено по АНД № 93/2022 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 17-2100002/ 01.12.2021 г. на директора на Дирекция "Инспекция по труда" (ДИТ) - Разград, с което на дружеството за нарушение на чл. 402, ал. 2 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 3 500 лв.

В жалбата се сочи, че решението е необосновано и неправилно, като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска се да бъде отменено, като вместо него се постанови друго, с което се отмени оспореното НП, като постановено при допуснати съществени нарушения или да се приеме, че вмененото административно нарушение е маловажно по смисъла на чл. 415в от КТ и чл. 28 ЗАНН. Претендира и за присъждане на деловодни разноски.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че жалбата е неоснователна и недоказана и иска съдът да остави в сила решението на районния съд. Претендира и за присъждане на разноски.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на въззивния съд.

Разградският административен съд, след като прецени направените оплаквания, анализира събраните по делото доказателства, които обсъди с доводите и становището на страните, констатира следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок от надлежна страна против съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя се явява неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Същите са задълбочено анализирани от районния съд и възприетите от него фактически изводи са напълно обосновани.

Те сочат, че на 09.08.2021 г. служители на ДИТ извършили проверка по работни места в обект: "Социални жилища за настаняване на малцинствени социално слаби групи …“, находящ се в гр. Разград, жк. "Орел", изграждан чрез наети лица от "КМК Билд" ЕООД, гр. Айтос. В хода на проверката контролните органи на основание чл. 45, ал. 1 от АПК връчили призовка на присъствалия служител, с която изискали от работодателя да се яви на 11.08.2021 г. в 15: 00 часа в офиса на ДИТ за да даде обяснения и да представи необходимите документи, книжа и сведения за изясняване на случая, подробно посочени в нея. В указания срок, както и на следващите дни (12 и 13 август 2022 г.) представител на работодателя не се е явил и не са представени изисканите документи, като не е посочена причина, възпрепятстваща изпълнението на задължението, вменено с разпоредбата на чл. 402, ал. 2 от КТ.

При тези данни е прието, че с противоправното си бездействие от обективна страна „КМК Билд“ ЕООД е осъществил състава на нарушението по чл. 415, ал. 3 КТ, тъй като не е представил изисканите документи, сведения и книжа и не е оказал необходимото съдействие на контролния орган. Във връзка с констатираното нарушение  с покана изх. № ИЗХ21064539/30.08.2021г., изпратена чрез „Български пощи" ЕАД с известие за доставяне, жалбоподателят е поканен да  се яви за съставяне на АУАН. На 21.09.2021 г. пратката е върната в цялост с отбелязване „непотърсена“, при което на 27.09.2021 г. е съставен АУАН в отсъствие на представител на дружеството, по реда и при условията на чл. 40, ал. 2 ЗАНН.  Направени са опити този АУАН да се връчи на дружеството по пощата, но отново неуспешни, поради което той е съобщен чрез поставяне на съобщение за съставянето му на таблото за обявления и в интернет страницата на ДИТ.

Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган, който с процесното НП е ангажирал отговорността на „КМК Билд“ ЕООД на основание чл. 415, ал. 3 КТ, като е наложил имуществена санкция в минималния размер от 2 500 лв.  С решението си районният съд е потвърдил това НП като законосъобразно. В мотивите си е приел, че то е издадено при спазване на процесуалните правила и норми и в съответствие с материалния закон. Тези изводи се споделят и от настоящата инстанция.

Оспорените АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Приложени са и съответните законови разпоредби.

От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна страна състава на вмененото му административно нарушение по чл. 415, ал. 3 КТ, тъй като с противоправното си бездействие е възпрепятствал контролните органи като не е оказал нужното съдействие своевременно, достатъчно ефективно и в пълен обем да извършат възложената им проверка. Съгласно санкционната норма работодател, който не оказва съдействие на контролен орган за спазване на трудовото законодателство при изпълнение на неговите функции, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба в размер от 100 до 500 лв. или имуществена санкция в размер от 2500 до 15 000 лв. Определената имуществена санкция от 3 500 лв. е около минималния размер,  посочен в закона и съответна на степента на обществена опасност на деянието, поради което се явява справедлива и не следва да бъде намалена.  

Възраженията на касатора за допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство са недоказани и неоснователни.

Всяко търговско дружество има задължение да осигури свой представител или длъжностно лице, натоварено с тези функции, които на посочения и регистриран адрес на управление, в рамките на обичайното работно време, да получават книжата, изходящи от административните органи. При неизпълнение на това задължение, дружеството не може да черпи права от своето противоправно поведение, като претендира нередовност на връчването на книжа, адресирани до този адрес.

В казуса контролните органи са предприели всички необходими и възможни действия за да бъде лично уведомен жалбоподателят за започналото срещу него производство и съставения АУАН, но не са успели и изпратените до него пратки са върнати в цялост. При тези обстоятелства правилно и обосновано е прието, че връчването следва да се извърши по реда на чл. 416, ал. 3, изр. 2 от КТ с поставяне на обявление на таблото на ДИТ и на интернет страницата на инспекцията.

Не са налице и предпоставките за да са приеме, че деянието съставлява маловажен случай. В КТ се съдържа специална разпоредба на чл. 415в КТ, която изключва приложимостта на общата разпоредба на чл. 28 ЗАНН.

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 415в КТ за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лв. В случая касационният жалбоподател не е предприел действия по отстраняване на установеното нарушение, поради което не са изпълнени посочените от закона предпоставки и деянието не може да се квалифицира като маловажно нарушение.

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е  валидно, обосновано, правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото и на основание чл. 63д, ал. 4 ЗАНН в полза на ответника следва да се присъдят разноски за настоящата инстанция. Същите са  своевременно предявени и доказани в размер от 80 лева – дължимо юрисконсултско възнаграждение, определено при условията на чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 96/ 31.05.2022 г., постановено по АНД № 93/2022 г. по описа на Районен съд – Разград.

ОСЪЖДА „КМК Билд“ ЕООД, гр.Айтос, обл. Бургас да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ - Разград сумата от 80 (осемдесет) лева- дължими деловодни разноски. 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1. /п/

 

 

                         2. /п/