Решение по дело №15264/2011 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4004
Дата: 14 ноември 2011 г.
Съдия: Диана Илиева Костадинова
Дело: 20115330115264
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 септември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер 4004                          14.11.2011   Година                  Град ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                                    IV брачен състав

На     четиринадесети   ноември          две хиляди и единадесета  Година

В публично заседание на седми  ноември        две хиляди и единадесета година в следния състав:

 

Председател: ДИАНА КОСТАДИНОВА

 

Секретар: Цветелина Бакалова

като разгледа докладваното от  съдията

дело номер  15264                                           по описа за   2011  година

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е образувано по иск с правна квалификация чл. 49 от СК предявен от В.Ц.С. ЕГН: ********** *** срещу И.М.С. ЕГН: ********** ***.

В исковата молба  ищцата твърди, че страните са сключили граждански брак на **********, като от брака имат родено едно дете – М., роден на ***г. Твърди се, че ответникът напуснал семейното жилище в началото на м. май 2011 година, когато се установил да живее при родителите си. Твърди се, че след раждането на детето им рязко се проявили различията в характерите и вижданията им за семейно разбирателство. Неразбирателствата им станали ежедневие, при което изчезнало доверието, уважението и любовта. Твърди се към момента всеки от съпрузите да има свой собствен живот, независимо от другия. Това довело до дълбоко и непоправимо разстройство на брака им.

Иска се на осн. чл.49 ал.1 от СК бракът между страните да бъде прекратен като дълбоко и непоправимо разстроен.

Изразява се желание родителските права по  отношение на детето М. да се предоставят на  майката - ищцата, като се определи местоживеенето му при нея. Претендира се бащата да осъществява режим на лични контакти с детето всяка първа и трета неделя от месеца от 09:00 до 12:00 часа в присъствието на майката, като бащата изплаща месечна издръжка в размер на 150 лева, считано от 01.05.2011г.

Прави се искане семейното жилище да се предостави за ползване на ищцата и детето. Не се претендира издръжка от бивш съпруг.   Претендира се запазване на брачното име С.. Предлага се на ответника страните да постигнат споразумение.

В срока за отговор по чл.131 ГПК ответникът е депозирал такъв. В него се твърди, че искът за развод е допустим и основателен. Изразява се несъгласие с изложените в искова молба мотиви за разстройството на брака. Сочат се брачни провинения на ищцата – извънбрачна връзка. Въпреки това ответникът не възразява да се прекрати брака без прогласяване на съда по въпроса за вината. Не се възразява ползването на семейното жилище да се предостави на ищцата, както и ищцата да продължи да носи брачното си име след прекратяването на брака. Не се спори по това, че след прекратяването на брака между съпрузите не се дължи издръжка.

Изцяло се оспорва твърдяното в искова молба, че ищцата притежава необходимите родителски качества и възможности за правилно и добро възпитание и отглеждането на детето. Твърди се, че същата не е искала да има дете. След като е разбрала, че е бременна е оставила детето, защото била обещала дете на ответника, а след като родила е направила постъпки за даване детето за осиновяване. След като установила, че за това се изисква съгласието на другия родител, ищцата отказала да кърми детето, като започнала да взема медикаменти за спиране на кърмата. Заявява се незаинтересованост от страна на ищцата по отношение на детето, проявена в заключване на детето с часове само в автомобил, пребиваване на детето в заведения за пушачи, опити да се остави детето на седмични ясли. Поради изброеното ответникът е напуснал работа на 01.03.2011 година, за да се грижи за сина си. Твърди се, че грижите за детето са се полагали от ответника като това е ставало до м. май 2011г. -до напускане на семейното жилище, тъй като ищцата се е опитвала да наложи присъствието на извънбрачния си партньор в него.

Иска се родителските права да бъдат предоставени на ответника като се определи местоживеене на детето при баща му, а на ищцата се определи разширен режим на лични контакти с детето, като се търси спогодба в горния смисъл. В хипотезата на алтернативност се прави искане родителските права върху детето да се дадат на двамата родители. Предоставя се на съда да определи издръжката на детето.

 

            В съдебно заседание, проведено на 07.11.2011г. страните заявиха, че са постигнали споразумение за прекратяване на брака им, като дълбоко и непоправимо разстроен без да се изследва въпроса за вината /приложено по делото/, с което са уредили въпросите относно упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на роденото от брака малолетно дете, както и досежно личните и имуществени отношения помежду им, поради което молят съда да прекрати брака им и да утвърди споразумението относно последиците от развода.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът намира за установено следното:

 

          Страните са сключили граждански брак в гр. Пловдив на **********, с Акт за граждански брак № ****/********** 

  Видно от приетите, като писмени доказателства по делото копие от Удостоверение за раждане /приложено на л. 6 от делото/ се установява, че страните са родители на едно дете – М. И. С. ЕГН: **********, като към настоящия момент последният не е навършил пълнолетие.

Изложеното в исковата молба е достатъчно за да обоснове извод, че предвид продължителния период на фактическата раздяла и последвалото отчуждение, бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен. Горното се  установява  и  от свидетелските  показания на свидетелката Т. Ц. Т. – сестра на ищцата В.С.. Свидетелката твърди, че страните  са разделени от м. май, тази година, от когато не живеят заедно. Твърди се  от онзи момент до настоящия да не са правили никакви опити да заживяват  отново заедно и свидетелката счита, че не е възможно това да стане. Свидетелката счита , че страните са имали  търкания и различни виждания по доста въпроси.

          На това основание същият следва да се прекрати. Споразумението досежно последиците от развода е в интерес на роденото от брака малолетно дете, изцяло урежда личните и имуществени отношения по повод прекратяването на брака, не противоречи на закона и морала, и следва да бъде утвърдено с настоящия съдебен акт. Ползваното от съпрузите семейно жилище, находящо се в гр. гр. П. ул. „П.Т.” № ** вх.* ет.* ап.** се предоставя за ползване на съпругата   В.Ц.С. ЕГН: ********** заедно с детето М. И. С. ЕГН: **********. Освен това съпрузите заявяват, че не си дължат  издръжка  един на друг след прекратяването на  брака,  а  след прекратяване на брака  съпругата  ще продължи да носи  брачното си  име- С..

Окончателната държавна такса за производството съдът определя в размер на 30 лв., която следва да се заплати по равно от двамата съпрузи. По споразумението относно издръжката съпругът дължи държавна такса в размер на  64.80 лева.

Останалите, направени в хода на производството разноски, по аргумент от чл. 329 от ГПК следва да се поемат от всяка от страните, както са направени.

 

По изложените съображения съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между В.Ц.С. ЕГН: ********** *** и И.М.С. ЕГН: ********** ***, сключен в гр. П. на **********, с Акт за граждански брак № ****/**********, като дълбоко и непоправимо разстроен, без да се произнася по въпроса за вината.

 

            УТВЪРЖДАВА постигнатото между съпрузите споразумение по чл.49 ал.4 от СК за следното:

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА спрямо роденото от брака непълнолетно дете М. И. С. ЕГН: ********** на майката В.Ц.С. ЕГН: ********** при която детето ще живее на адрес ж.к. „Т.” бл.** вх.* ет.* ап.*

 

ОПРЕДЕЛЯ режим за осъществяване на ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между бащата И.М.С. ЕГН: ********** и детето М. И. С. ЕГН: ********** както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 часа  в съботния ден до 16:00 часа на неделния ден; както и по една седмица по време на годишния платен отпуск на бащата през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на майката; а по време на зимните коледни и новогодишни празници детето ще  бъде  на четните години при майката, а на нечетните при бащата 

 

          ОСЪЖДА И.М.С. ЕГН: ********** да заплаща на непълнолетното си дете М. И. С. ЕГН: ********** чрез неговата майка и законен представител В.Ц.С. ЕГН: ********** месечна издръжка в размер на 90 лева /деветдесет лева/, начиная от 01.09.2011г., до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката ведно със законната лихва при просрочие;

 

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се на адрес гр. Пловидв ул. „П.Т.” № ** вх.* ет.* ап.** на съпругата   В.Ц.С. ЕГН: ********** заедно с детето М. И. С. ЕГН: **********;

 

ПОСТАНОВЯВА След прекратяване на брака съпругата В.Ц.С. ЕГН: ********** да носи брачното си фамилно име –С.;

 

           Съпрузите не си  дължат  взаимно  издръжка един на друг поради това , че са  работоспособни  и са в състояние да се  издържат сами.

 

ОСЪЖДА В.Ц.С. ЕГН: ********** да заплати по сметка на ВСС сумата от 15 лева /петнадесет лева/, представляваща държавна такса за настоящото производство.

 

ОСЪЖДА И.М.С. ЕГН: ********** да заплати по сметка на ВСС сумата от 15 лева /петнадесет лева/, представляваща държавна такса за настоящото производство.

 

ОСЪЖДА И.М.С. ЕГН: ********** да заплати по сметка на ВСС сумата от 64.80 /шестдесет и четири лева и осемдесет стотинки/, представляваща държавна такса за настоящото производство.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Пловдивския окръжен съд.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п./ Д. Костадинова

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

Ц.Б.