Решение по дело №325/2016 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 101
Дата: 19 юли 2016 г. (в сила от 25 юли 2016 г.)
Съдия: Калин Кирилов Баталски
Дело: 20161500200325
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

            Р    Е    Ш    Е    Н    И     Е   №101

                                               гр.Кюстендил, 19.07.2016 г.

 

 

                                В         И  М  Е  Т О      Н А      Н  А  Р  О  Д  А

 

 

КЮСТЕНДИЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на деветнадесети юли две хиляди и шестнадесета година, в  състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА           

                                                                                ЧЛЕНОВЕ:  ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                                                                      КАЛИН БАТАЛСКИ

 

 

с участието на  секретаря В.Б. и прокурор Владимир Мицов, като разгледа докладваното от съдия Баталски ЧНД № 325 по описа  на  съда за 2016 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.44 от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА).

Образувано е по повод Европейска заповед за арест, издадена на 05.05.2016 г. от Е. К., заместник прокурор при Прокуратура при Апелативен съд – Атина срещу В.Р. /V. R./, роден на *** ***, Република Албания, по народност *****, с албанско и гръцко гражданство, с основно образование, женен, притежаващ гръцка лична карта №******, издадена на ***** г. от полицейски участък К.В. и албанска лична карта с №*********** издадена на ****** г. От съдържанието на ЕЗА е видно, че със същата се иска предаване на В.Р. /V. R./ в Република Гърция с цел изтърпяване на наказанието по влязлото в сила решение №2744 от 09.07.2014 г. на Едночленния апелативен съд – Атина, с която на осъденото лице е наложено наказание лишаване от свобода за срок от шест години.

В съдебно заседание представителят на Кюстендилска окръжна прокуратура изразява становище за предаване на лицето на италианските  власти, тъй като са налице условията за изпълнение на издадената срещу него ЕЗА.

Защитникът  на исканото лице - адв. Т. е изразил становище за изпълнение на Европейската заповед за арест, тъй като са налице предвидените в ЗЕЕЗА  предпоставки за това.

               В последната си дума В.Р. моли съда да откаже изпълнението на ЕЗА.

               След преценка на събраните по делото доказателства и становища на страните, изразени в съдебно заседание съдът прие следното:

               Производството по делото е образувано по повод постъпила в Кюстендилския окръжен съд Европейска заповед за арест, издадена на 05.05.2016 г. от Е.К., заместник прокурор при Прокуратура при Апелативен съд – Атина срещу В.Р. /V. R./, роден на *** г. в Албания, гражданин на Албания и Гърция с искане за предаване на лицето на компетентните власти на Република Гърция.

В приложената по делото Европейска заповед за арест (ЕЗА) в превод е посочено, че В.Р. /V.R./, роден на *** г. в Албания, гражданин на Албания и Гърция е бил осъден с влязло в сила решение №2744 от 09.07.2014 г. на Едночленния апелативен съд – Атина, с което му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от шест години за престъпление „трафик на хора“, извършено на 04.03.2013 г. на международното летище в Атина, Гърция – престъпление по чл.1, 12, 161 17, 18, 261 т.1А, 27, т.1, 51, 52, 53, 79, 94, т.1 и 2 от гръцкия наказателен кодекс и член 87, т.5А и т.7А от Закон 3336/2005 г., като т.5 е заменена с чл.48, т.3 от закон 3772/2009 г. за улесняване на излизане на чужденец от Гърция.

               В ЕЗА е посочено, че престъплението“ТРАФИК НА ХОРА” попада в групата от 32 престъпления, изброени в чл.2 т.2 от Рамковото решение от 13.VІ.2002 г., уреждащо ЕЗА, включено и в чл.36, ал.3 от ЗЕЕЗА като престъпление, за което не се изисква двойна наказуемост.

               Молещата страна по делото е направила своето искане за предаване на В.Р. /V. R./ при спазване на всички предпоставки на ЗЕЕЗА.

               Европейската заповед за задържане е издадена в съответствие с разпоредбите на чл.37, ал.1, т.1-7 от ЗЕЕЗА - посочени са самоличността и гражданството на исканото лице, наименованието, адреса, телефона, факса и електронния адрес на издаващия орган - зам. прокурор при Апелативен съд – Атина Е. К., референтен номер на делото (ФЕ 7671), характерът и правната квалификация на закононарушението, обстоятелствата, при които е било извършено закононарушението, в това число време, място и степен на участие на исканото лице, наложеното наказание по влязлото в сила решение.

               Съгласно разпоредбата на чл.44, ал.6 от ЗЕЕЗА при постановяване на решението си съдът преценява дали са налице условията на чл.36 и чл.41 от същия закон, както и дали не са налице някои от пречките на чл.39 и 40 за да може да се извърши предаването на лицето на молещата страна.

Съдът, след като прецени доказателствата по делото, прие, че искането на молещата страна за предаване на В.Р. /V. R./ е ОСНОВАТЕЛНО и следва да се уважи по следните съображения:

От ЕЗА се установява, че тя е издадена от компетентен орган -  заместник прокурор при Прокуратура при Апелативен съд – Атина - Е.К., въз основа на влязло в сила решение №2744 от 09.07.2014 г. на Едночленния апелативен съд – Атина. Заповедта съдържа всички изискуеми реквизити по чл.37 на ЗЕЕЗА. Същата е изпратена по уредените изрично в чл.57 от ЗЕЕЗА начини. Описано е подробно престъплението, за което е било наложено на исканото лице наказание лишаване от свобода за срок от шест години. За описаното подробно в заповедта престъпление не се изисква двойна наказуемост съгласно чл.36, ал.3, т.3 от ЗЕЕЗА.

От приложените по делото писмени доказателства се установява, че исканото лице В.Р. /V. R./ е привлечено като обвиняем по досъдебно производство №4/2016 г. по описа на Митница Югозападна, досъдебно производство №32/2016 г. по описа на Окръжна прокуратура гр.Кюстендил за извършено престъпление по чл.242, ал.2, пр.1, във вр. с ал.1 от НК. С протоколно определение от 15.03.2016 г. по ч.н.д.№132/2016 г. по описа на КОС по отношение на В.Р. е взетка мярка за неотклонение задържане под стража. По искане на Окръжна прокуратура – Кюстендил е било образувано ч.н.д.№324/2016 г. по описа на КОС, с което, на основание чл.чл.43, ал.1, във вр. с чл.42, ал.2 от ЗЕЕЗА и чл.64 от НПК, спрямо В.Р. е взета мярка за неотклонение задържане под стража до приключване на производството по екстрадиция /производството образувано по повод издадената ЕЗА спрямо В.Р./.

               Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, прие, че не са налице абсолютните основанията на чл.39 ЗЕЕЗА предвиждащи отказ за предаване на исканото лице,а именно: 1/престъплението не е амнистирано в Република България; 2/исканото лице не е осъдено с влязла в сила присъда за същото престъпление и тази присъда да се изпълнява или да е вече изпълнена; 3/ исканото лице е пълнолетно.

               Съдът обсъди и факултативните основания за отказ, посочени в чл.40 ЗЕЕЗА, въз основа на които също не може да се откаже предаване на лицето, като намери, че престъплението не е извършено цялостно или частично на територията на РБългария, не е подсъдно на български съд, не е изтекъл предвидения давностен срок, лицето не е търпяло и не търпи наказание за това деяние в страна, която не е членка на ЕС.

               В чл.36, ал.3 от ЗЕЕЗА са изброени 32 престъпления при които, ако издаваща държава издала ЕЗА се позовава, че издирва лицето за някое от тези видове престъпление, то изпълняващата държава няма правото да извършва преценка дали това престъпление представлява действително престъпление и по нейното вътрешно законодателство. ”Трафикът на хора” попада в тази група от престъпления за които не се извършва преценка за наличие на двойна наказуемост на престъплението.

               Налице са всички изисквания визирани в ЗЕЕЗА, поради което искането на прокурор Е.К., заместник прокурор при Апелативния съд – Атина е обосновано и законосъобразно, поради което следва да бъде уважено.

               Съдът намира обаче, че в случая изпълнението на ЕЗА следва да бъде отложено на основание чл.52, ал.1 от ЗЕЕЗА. Установи се по делото, че срещу исканото лице В.Р. в Р.България има неприключило наказателно производство, различно от посоченото в ЕЗА, поради което предаването на последния следва да се отложи до приключване на наказателното производство по досъдебно производство №4/2016 г. по описа на Митница Югозападна, ДП №32/2016 г. по описа на Окръжна прокуратура – Кюстендил, преписка вх.№595/2016 г. по описа на ОП-Кюстендил.

               Съдът намира, че с оглед разпоредбите на ЗИНЗС задържаното лице В.Р. следва да бъде настанено в Затвора Бобов дол до предаването му на съответните компетентни власти.

               Водим от изложеното и в същия смисъл, Кюстендилският окръжен съд

 

Р       Е       Ш     И :

 

    ДОПУСКА изпълнение на Европейска заповед за арест /ЕЗА/ издадена на 05.05.2016 г. от Е.К., заместник прокурор при Прокуратура при Апелативен съд – Атина въз основа на решение №2744 от 09.07.2014 г. на Едночленния апелативен съд – Атина чрез предаване на В.Р. /V. R./, роден на *** ***, Република Албания, по народност ******, с албанско и гръцко гражданство, с основно образование, женен, притежаващ гръцка лична карта №*****, издадена на *****г. от полицейски участък К.В. и албанска лична карта с №*****, издадена на ***** г. на компетентните съдебни органи в Република Гърция с цел изтърпяване на наложеното му наказание от шест години лишаване от свобода за извършено престъпление „трафик на хора“.

               ОТЛАГА предаването на В.Р. /V. R./ на компетентните власти на Република Гърция до приключването на наказателното производство по отношение на него по досъдебно производство /ДП/ №4/2016 г. по описа на Митница Югозападна, ДП №32/2016 г. по описа на Окръжна прокуратура – Кюстендил, преписка вх.№595/2016 г. по описа на ОП-Кюстендил, образувано за извършено престъпление по чл.242, ал.2, предл.1, във вр. с ал.1, във вр. с чл.20, ал.2 от Наказателния кодекс на Република България.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране в 5-дневен срок, считано от днес пред Апелативен съд – София.

Заверен препис от решението да се изпрати незабавно на Окръжна прокуратура – Кюстендил, на Върховната касационна прокуратура и на Министерството на правосъдието.

Да се уведоми незабавно по имейл /посочения в ЕЗА/ издаващият орган - заместник прокурор при Прокуратура при Апелативен съд – Атина Е.К. за постановеното решение.

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                         ЧЛЕНОВЕ:1/

 

 

 

                                                             2/