Определение по дело №2148/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1464
Дата: 16 юли 2019 г.
Съдия: Велизар Славчев Русинов
Дело: 20197180702148
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№1464

 

гр. Пловдив, 16 юли 2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд- Пловдив, ІХ-ти състав, в закрито заседание на шестнадесети юли, две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                      НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

като разгледа административно дело №2148 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка със Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).

            Д.А.Я., ЕГН **********, с адрес: ***, обжалва Решение №231, прието с протокол №07 от 10.07.2015г. на Общински съвет (ОбС)- Родопи, област Пловдив.

Претендира се обявяване нищожността на оспорения акт.

По допустимостта на жалбата, съдът констатира следното:

Според разпоредбата на §19, ал.1 от Закона за изменение и допълнение на АПК (ЗИДАПК), обнародван в ДВ, бр.39 от 20.05.2011г., индивидуалните административни актове по ЗСПЗЗ и правилника за прилагането му и отказите за издаването им, с изключение на тези, издадени от министъра на земеделието и храните, могат да се обжалват пред районния съд по местонахождение на имота по реда на АПК. Постановените по този ред актове на районния съд подлежат на касационно обжалване пред административния съд по реда на АПК, който разглежда жалбата в състав от трима съдии.

На следващо място, според чл.134, ал.2 от АПК съдът следи служебно относно подсъдността на постъпилото сезиране, а според чл.135, ал.1 от АПК, съдът сам преценя дали делото му е подсъдно. Предметът на делото и неговата същност се определят от фактическите твърдения и правни доводи, изложени в акта, с който съда е сезиран, както и от характера на обекта на съдебен контрол. Елемент от правната същност на подсъдността е функцията и на процесуална предпоставка за надлежно провеждане на съдебно производство, тъй като обуславя разрешаване на съответния спор от компетентния за това съд. Следователно, подсъдността е от кръга на абсолютните условия за допустимост на заявеното оспорване.

В случая, жалбата (искова молба) постъпва в съда на 15.07.2019г. или след влизане в сила на ЗИДАПК, поради което същата е функционално неподсъдна на Административен съд- Пловдив и производството по нея ще следва да бъде прекратено, а делото да бъде изпратено на надлежния съд, който в случая е Районен съд- Пловдив.

Ето защо и на основание чл.135, ал.2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по дело №2148 по описа на Административен съд- Пловдив за 2019г., образувано по жалба на Д.А.Я., ЕГН **********, с адрес: ***, против Решение №231, прието с протокол №07 от 10.07.2015г. на ОбС- Родопи, област Пловдив.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Районен съд- Пловдив.

Определението е окончателно.

Адм. съдия:.........................

/Н.Бекиров/