ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1789
Пловдив, 24.02.2025 г.
Административният съд - Пловдив - XXV Състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | МАРИЯ ЗЛАТАНОВА |
като разгледа докладваното от съдията Мария Златанова административно дело № 196/2025 г. на Административен съд - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по реда на чл. 140 от ГПК във връзка с чл.285 от ЗИНЗС, вр. с чл.203, вр. с чл.144 от АПК.
Проекто-доклад:
Делото е образувано по искова молба, предявена от С. Д. З. против ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА“.
Твърди се в исковата молба, че в периода 04.05.2024г.-05.09.2024г. ищецът е бил задържан в Арест Пловдив. Там бил в стая с още двама човека, като стаята била изключително малка. На леглото нямало възглавници и чаршафи. Имало много дървеници и хлебарки. Перяли и простирали в стаята. Имало влага, мухъл и плесен. Било му невъзможно да използва тоалетната, която била с клекало, а той бил с опериран крак с желязо в него и не можел да кляка. Било студено – 10-11 градуса и нямали одеяла От студа се разболял. Тъй като е хипертоник, това допълнително усложнило здравословното му състояние. Въпреки молбите му не го лекували.
В периода 05.09.2024г.-28.01.2025г./дата на предявяване на исковата молба/ ищецът бил в Затвора Пловдив. В приемната на пети пост-54 стая били 7 човека. Стаята била малка. Нямали вода в тоалетната и ползвали кофи. Не можел да ползва клекалото заради оперирания си крак. На 25.09.2024г. ищецът бил конвоиран до Благоевград. Там бил много болен, извикали линейка и поради установено заболяване с КОВИД бил лекуван в Инфекциозна болница в Благоевград. Свалил 14 кг. за 7 дни. След това го настанили на шести пост в първа стая, където били 6 човека. Все още бил много зле. Направили му кардиограма и се оказало, че е с прекаран микроинфаркт. На коридора нямало баня и тоалетна. Общата баня се намирала на двора. През зимата било студено. Нямало съблекалня и се налагало да минават до банята по хавлии в студа. В банята имало ръждясали железа и кал. Когато правили каре за 1 час, не можели да ползват тоалетна, защото на мястото на карето нямало нито мивка, нито тоалетна. Хигиената в килиите била много лоша. Имало много дървеници и хлебарки, както и гризачи. Хлебарките излизали през нощта и подът ставал черен от хлебарки. В тоалетната и в общите умивални имало мишки, а напоследък и котки. Котките ядели от храната им и разнасяли бълхи и зарази. Нямали пералня. Перели на ръка в килиите. Дишали влагата. Във времето, в което работил работа, която е неподходяща за здравословното му състояние, нямал право на престой на открито.
В резултат на гореописаните условия ищецът твърди, че изпитал обида, огорчение, възмущение, чувство за малоценност поради поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, а именно липса на достатъчно жилищна площ, липса на хигиена, липса на адекватно лечение, липса на подходяща храна.
При тези обстоятелства претендира:
- обезщетение за неимуществени вреди в размер на 20 000лв. за престоя в Арест Пловдив, ведно със законната лихва от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане;
- обезщетение за неимуществени вреди в размер на 10 000лв. за престоя в Затвор Пловдив, ведно със законната лихва от предявяване на исковата молба до окончателното изплащане;
Претендира и разноски.
Предявените искове са с правно основание чл. 285 от ЗИНЗС и чл.86 от ЗЗД.
От ответника ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАНИЯТА“ е постъпил отговор на исковата молба, в който предявените искове се оспорват.
Възразява се, че не са налице доказателства за търпени вреди, че не са конкретизирани твърдените обстоятелства, действия или бездействия на администрацията на затвора, от които да са причинени вреди.
Твърди се, че условията за ищеца са били такива, каквито са и за останалите затворници. Твърди се, че на ищеца е осигуряван достъп до течаща вода и тоалетна.
Твърди, че от страна на администрацията са изпълнени всички задължения.
По чл. 146, ал.1,т.3 от ГПК – не са налице факти и обстоятелства ,които да се признават от ответника, като тук следва да се уточни дали все пак е налице спор между страните относно периода на пребиваване на ищеца в ареста и в затвора.
По чл. 146, ал.1, т.4 от ГПК – не са налице обстоятелства, които да не се нуждаят от доказване.
По чл. 146, ал.1, т. 5 от ГПК – ищецът носи доказателствената тежест да докаже при условия на пълно доказване наличието на обстоятелства по чл.3 от ЗИНЗС, съответно съществуването на фактите и обстоятелствата, посочени в исковата молба, от които черпи благоприятни за себе си правни последици.
В тази връзка същият е направил съответни доказателствени искания.
Ответникът носи доказателствена тежест за установяване на твърденията за установяване на фактите и обстоятелствата, от които черпи за себе си благоприятни правни последици – изпълнение на всички задължения във връзка с твърденията за поставяне в неблагоприятни условия-жилищна площ, медицинско обслужване, храна, хигиена.
По доказателствата:
Ищецът моли да се изиска информация от Арест Пловдив и Затвора Пловдив в кои килии е живял, с каква площ и населеност са били, какви мерки за взети за хигиена, има ли котки, обезпаразитява ли се, има ли санитарни възли, вода, вкл. и на карето, коридорите и към килиите.
Моли да се изиска медицинското му досие.
Следва да се допуснат за приемане в о.з. представените с отговора писмени доказателства.
Следва да се уважи и искането за събиране на гласни доказателствени средства.
Водим от горното, Съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да се запознаят с проекто-доклада, съдържащ се в мотивната част на настоящето определение, като изразят становище в първото съдебно заседание.
ДОПУСКА ЗА ПРИЕМАНЕ в о.з. представените с отговора писмени доказателствени средства.
ДА СЕ ИЗИСКА от Арест Пловдив и от Затвора Пловдив справка за помещенията, в които е бил настанен ищецът, площта на същите и броя на настанените в тях лица.
ДА СЕ ИЗИСКА от Затвора Пловдив копие от медицинското досие на ищеца, ведно с доказателства, ако има такива за постъпили искания, жалби и сигнали във връзка със здравословното му състояние и прилагано лечение.
ДОПУСКА ДО РАЗПИТ при режим на довеждане един свидетел на ищеца, за установяване на посочените в исковата молба обстоятелства относно претърпените неимуществени вреди.
ДОПУСКА ДО РАЗПИТ при режим на призоваване в Затвора Пловдив лица лишени от свобода С. П. П. и М. Д. А.. Разпитът им ще се осъществи чрез видеоконферентна връзка, за което да се изпрати съобщение до Затвора Пловдив.
ДОПУСКА ДО РАЗПИТ при режим на призоваване в Затвора Пловдив по месторабота К. Н. М.-лекар на Затвор Пловдив.
Всички свидетели ще установяват посочените в исковата молба обстоятелства относно претърпените неимуществени вреди.
НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание на 17.03.2025 г. – 11.00ч., за която дата да се призоват страните, като им се изпратят преписи от настоящето определение. На ищеца да се изпрати и копие от отговора на ответника.
Съдия: | |