Решение по дело №2671/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 117
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 20 март 2020 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430202671
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Плевен, 25.02. 2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, девети наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и втори януари през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

         При участието на секретаря Валя Стоянова като разгледа докладваното от съдията Якимова НАХД №2671, по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по чл.59 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от ЕТ К.Б.П., ЕГН **********, управител на фирма ***със седалище и адрес на управление ***, ***, против НП № 35-0000323/10.12.2019г. на Н***, с което на основание чл.96 ал.1 т.1 от ЗАвПр е наложено имуществена санкция в размер на 3000.00 лева, за нарушение на разпоредбите на чл.7а ал.1 от ЗАвПр.

Недоволен от издаденото наказателно постановление останал жалбоподателя който го обжалва в срок.

В жалбата се иска отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателя редовно призован, се явява лично. Поддържа жалбата и излага съображения за отмяна на НП. В пренията си не оспорва извършването на нарушението, а се твърди,че санкцията е непосилна за дружеството.

Ответната страна И.а. „А.а.”*** – редовно призован, представител не се явява.

Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект / срещу който е издадено атакуваното НП/, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Съдът, като прецени доказателствата по отделно и в съвкупност намира за установено следното:

На 04.10.2019г. около 13.00 часа служители ***извършили проверка на фирма ***, притежаваща лиценз за обществен превоз на пътници на територията  на  Република България *** и извършваща обществен превоз на пътници по редовна автобусна линия *** с пътен лист №***и маршрутно разписание №***. Превоза  се извършвал с автобус ***, като автобуса няма издадено "***. Нарушението е установено при извършване на комплексна проверка на фирмата. За установеното нарушение  по чл.7а ал.1 от ЗАвПр е съставен  АУАН  с бл. ***.

 На 10.12.2019г. било издадено и НП №35-0000323 срещу ***  с което на основание чл.96 ал.1 т.1 от ЗАвПр на дружеството е наложена  имуществена санкция в размер на 3000/три хиляди/ лева.

Актът е съставен в присъствието на представляващия дружеството К.Б.П., подписан от същия  с  посочени в акта възражения, относно съдържанието му. На същата дата е връчен и препис от акта на представляващия дружеството. В законоустановения тридневен срок пред административнонаказващия орган /АНО/ не са представени писмени възражения и обяснения относно акта.  По идентичен начин в наказателното постановление са отразени установените обстоятелства относно извършеното административното нарушение, неговата правна квалификация и наказателно отговорното лице. С издаденото НП се ангажира административно наказателната отговорност на ***, който чрез представляващия го е обжалвал пред РС - Плевен в срок наложената имуществената санкция в размер на 3000 лева.

Същественото при производството от административно - наказателен характер е да се установи спазена ли е процедурата по съставяне на акта, за установяване на извършеното административно нарушение; съставеният акт съдържа ли императивно определените в закона реквизити, актът предявен ли е на нарушителя и правилно и законосъобразно ли е оформено предявяването; компетентността на актосъставителя; има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН,  дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта като нарушител, и дали е извършено виновно (умишлено или непредпазливо); наказателното постановление издадено ли е при спазване на императивните разпоредби за съдържание, реквизити и срокове. Процесуални предпоставки, за които съдът следи служебно и когато се установи, че в хода на административно - наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, наказателното постановление следва да бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно, като в тези случаи, съдът не разглежда спора по същество. 

Относно приложението на процесуалните правила: С оглед изложеното,  съдът  след запознаване със приложените по дело АУАН и НП намира, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като издадени от компетентни органи притежаващи нужните  правомощия за тези действия. Атакуваното НП е издадено от лице заемащо длъжността ***което лице с оглед разпоредбите на ЗАвПР и приетата по делото оправомощителна Заповед № РД-08-249 от 15.05.2015г. на ***, информационните технологии и съобщенията е в правомощия да издава НП при установени административни нарушения по ЗАвПр. АУАН е съставен от служител на ***, на длъжност инспектор и съгласно разпоредбата на чл.92, ал.1 от ЗАвПр е компетентен да осъществява посоченото.

Разпитаните свидетели в показанията си твърдят, че при проверката на жалбоподателя констатирали нарушение, за което го санкционирали, а именно ,че въпросният автобус не бил вписан в лиценза.

Жалбоподателя не оспорва твърденията им и не отрича,че автобуса не е бил новозакупен,но поради неплатени задължения към НАП и необходимостта от  физическо време за изготвяне на  други касаещи  дейността на фирмата документи, от други институции, е възникнало забавяне,но към датата на подаване на жалбата срещу НП въпросният автобус вече бил вписан в лиценза. 

Съгласно чл. 7а, ал. 1 от ЗАвП „Лицензираните превозвачи могат да осъществяват превоз на пътници и товари на територията на Република България само с моторни превозни средства, за които има издадени удостоверения за обществен превоз на пътници или товари, освен в случаите, когато превозите се извършват с лиценз на Общността.”

По делото не се спори, че *** притежава лиценз за обществен превоз на пътници № **** на територията на РБ. Не се спори още, че автобус марка ***не е бил включен в списъка към удостоверението за регистрация. Това твърдят и свидетелите ***. Представени по делото са пътен лист с № 0***и  маршрутно  разписание №***.

Не това нарушение е описано ,обаче в АУАН и НП.

Както в АУАН, така и в обжалваното НП нарушението е квалифицирано като такова по чл. 96 ал. 1 т. 1 от ЗАНН. Нормата съдържа както диспозиция, така и санкция, като в диспозицията й са предвидени три хипотези на отделни нарушения. Никъде не е уточнено, че санкцията се налага на основание чл. 96 ал. 1 т. 1 пр. 2 от ЗАвтП, което идва да рече, че административно наказателната отговорност на нарушителя е ангажирана без да е конкретизирано за какво.

Освен това текста на Закона гласи,че това е „ допуснал извършването на обществен превоз на пътници или товари с МПС, което не е включено в списъка към удостоверението за регистрация”, а не както наказващият орган е посочил ,че „автобуса няма издадено Удостоверение за обществен превоз на пътници.” Както е известно следва да е налице идентичност между описанието на нарушението и правната му квалификация дадени от АНО в АУАН, отразени в НП от една страна и описанието на нарушението в самия Закон.

Недопустимо е едва в съдебната фаза на делото да се установява в какво се изразява нарушението, тъй като правото на защита на нарушителя възниква от момента на съставяне на АУАН.

Предвид изложеното и с оглед констатираните съществени процесуални нарушения, допуснати в производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, които не могат да бъдат санирани във въззивното производство, издаденото наказателно постановление се явява   незаконосъобразно, и като такова следва да бъде отменено и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ НП № 35-0000323/10.12.2019г. на Н***, с което на ЕТ К.Б.П., ЕГН **********, управител на фирма ***със седалище и адрес на управление ***, ***, на основание чл.96 ал.1 т.1 от ЗАвПр е наложено имуществена санкция в размер на 3000.00 лева, за нарушение на разпоредбите на чл.7а ал.1 от ЗАвПр, като НЕЗАКОНОСЪБРАЗНО.    

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Плевен по реда на от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: