Решение по дело №209/2021 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 252
Дата: 5 ноември 2021 г. (в сила от 5 ноември 2021 г.)
Съдия: Нели Стефанова Дончева
Дело: 20217070700209
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2021 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 252

гр. Видин, 05.11.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

 II административнонаказателен състав

в публично заседание на ддвадеседва

Дванадесети октомври

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател:

Нели Дончева

Членове:

Николай Витков

Борис Борисов

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Нели Дончева

 

 Касационно АНД №

209

по описа за

2021

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63, ал.1, изр. ІІ - ро от ЗАНН, подадена от процесуалния представител на ЦУ на НАП  против Решение № 236 / 08.07.2021г. по АНД № 114/2021 г. по описа на Районен съд – Видин, с което е отменено НП № 412123 - F - 473084 от 25.02.2019 г. на Началник отдел „Оперативни дейности” – Велико Търново, в ЦУ на НАП, с което на А.З.Б. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева на основание чл.278б, ал.1  от ДОПК, за извършено нарушение по чл.13, ал.2, т.2 от същия.

 Твърди се от касатора, че ВРС е постановил неправилно и незаконосъобразно решение, издадено при съществени нарушения на материалния и процесуалния закон. Посочва се че Съдът не е обсъдил събраните по делото доказателства, не е съобразил обстоятелството че Б. не е представил всички документи при проверката на Дунав мост 2, с което е реализиран състава на вмененото нарушение.

Иска се от съда да бъде отменено решението на ВРС и бъде потвърдено оспореното НП.

 Ответникът по делото, чрез процесуалния си представител, в писмено становище оспорва касационната жалба и излага съображения за правилност на атакуваното решение.

 Иска се от съда да потвърди решение на ВРС като правилно и законосъобразно.

 Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Видин дава заключение, че жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважена, а решението на ВРС, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила, с оглед мотивите му за допуснато съществено процесуално нарушение в АНП и недоказаност на нарушението.

 От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното :

 Жалбата, като подадена в срока, е процесуално допустима.

 Разгледана по съществото си обаче, същата се явява неоснователна по следните съображения:

 Обстоятелствата установени във фактическата обстановка, която районният съд е приел се споделят и от Административният съд.

 Установява се, че на 30.01.2019 г. ответникът Б., управляващ МПС марка ДАФ с рег. № Е **** КР/Е 0085 ЕВ и превозващ транзитно стока групаж от  Великобритания за Гърция, около 05,00 ч.  влязъл на територията на РБългария през ГКПП Дунав мост 2, където бил извършен контрол на превозваната стока.

На същата дата, вечерта, посоченото МПС, управлявано от друг водач напуснало територията на РБългария през ГКПП Илинден, където при проверката било установено, че се превозва стока с висок фискален риск – кафява захар около 7 000 кг., за която не били представени превозващи документи при влизането в страната и съответно същата не била пломбирана.

За констатираното е изготвен протокол от 30.01.2019г., в присъствието на водача, управлявал МПС при проверката на ГКПП Илинден и протокол за извършена проверка от 20.02.2019г., извършена в присъствието на ответника, в който било посочено че при проверката на 30.01.2019г. на ГКПП Дунав мост 2 последния не е представил всички документи на превозваната стока. В обяснението си Б. посочил че е представил всички документи при влизане в страната, като представителя на НАП е видял ЧМР и го е пуснал да мине.  

Предвид установеното, на 20.02.2019г. св.Б.Т. – инспектор по приходите в НАП при ЦУ на НАП  съставил АУАН от същата дата, с който приел, че на 30.01.2019г. при извършване на фискален контрол на движение на стоки с висок фискален риск на ГКПП Дунав мост 2 Б., като водач на посоченото МПС не е представил на органа по приходите всички придружаващи стоката документи, с което е осуетил извършването на фискален контрол на ТС – нарушение на чл.13, ал.2, т.2 от ДОПК.

АУАН бил връчен на ответника, който го подписал без възражения.

Въз основа на така съставеният АУАН, било издадено и атакуваното НП № 412123 - F - 473084 от 25.02.2019 г. на Началник отдел „Оперативни дейности” – Велико Търново, в ЦУ на НАП, с което на А.З.Б. *** било наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева на основание чл.278б, ал.1  от ДОПК, за извършено нарушение по чл.13, ал.2, т.2 от същия.

Въз основа на приетата фактическа обстановка въззивният съд счел че при издаване на НП е допуснато съществено процесуално нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, като не е отразено въз основа на какви доказателства се вменява вина на Б., не е установено по надлежния ред, че мястото на извършване на нарушението е именно Дунав мост 2, както и няма никакви доказателства във връзка с извършената проверка на Дунав мост 2. Обобщава се, че така допуснатите нарушения ограничават правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, направен е извод за незаконосъобразност на  атакуваното НП и последното е отменено.

Настоящата инстанция приема като краен резултат изводите на ВРС по следните съображения:

В тежест на административно наказващият орган е да докаже и подкрепи със съответните доказателства, твърденията и констатациите си, относно извършено административно нарушение. Настоящия състав намира, че в случая горното не е изпълнено.

Според разпоредбата на чл.13, ал.1 от ДОПК участниците в производствата са длъжни да оказват съдействие и да предоставят информация на органа по приходите, а според ал.2 при извършване на фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск водачът на транспортното средство е длъжен: 1. да представи на органа по приходите документ за самоличност и 2. да представи на органа по приходите документите, придружаващи стоката.  

От събраните по делото доказателства по безспорен начин не се установява на 30.01.2019г., на  ГКПП Дунав мост 2, при влизане в страната, ответникът Б. да не е представил всички документи на превозваната стока, с което умишлено да е осуетил фискален контрол на ТС. По делото не са събрани доказателства дали лицата извършили проверката на ГКПП Дунав мост 2, са се запознали  с  превозните документи, представени на ГКПП Илинден и кой от наличните документи не им е бил представен от Б., за да се наложи извода че същият умишлено е осуетил контрола.  Неизясняването на обстоятелствата как е извършена проверката на влизане в страната, т.е. как е извършен физическия оглед на стоката и кои документи са били представени и прегледани от проверяващите, както и липсата на данни за отклоняване на  превозваната стока с висок фискален риск също не сочи на умисъл на водача за осуетяване на фискалния контрол.

Липсата на категорични доказателства в обратната насока и неизясняването на фактите и твърденията от страна на наказващият орган, както в АУАН, така и в НП, водят до необоснованост на НП, относно твърдяното като извършено нарушение от ответника. Налагането пък на наказание при неизяснени обстоятелства е незаконосъобразно, тъй като, за да бъде наложено такова, нарушението следва да е безспорно доказано.

Наред с горното, в случая   не би могла да се презюмира и вината на ответника, тъй като липсват безспорни доказателства относно субективния елемент за знание на релевантните факти от състава на нарушението. Липсата на доказателства за знание от страна на ответника води до невъзможност да се установи наличието на вина у последния – задължителен елемент от състава на деянието, който подлежи на установяване от страна на административно-наказващия орган.

Предвид изложеното, като е отменил атакуваното НП първоинстанционният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

 Водим от горното и на основание чл.63,ал.1, изр. ІІ - ро от ЗАНН във вр. с чл.208 АПК, Административен съд – Видин

 

Р Е Ш И :

 

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 236 / 08.07.2021г. по АНД № 114/2021 г. по описа на Районен съд – Видин, с което е отменено НП № 412123 - F - 473084 от 25.02.2019 г. на Началник отдел „Оперативни дейности” – Велико Търново, в ЦУ на НАП, с което на А.З.Б. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева на основание чл.278б, ал.1  от ДОПК, за извършено нарушение по чл.13, ал.2, т.2 от същия.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

                              /Н.Дончева/                                           /Н.Витков/

 

                                                                                           2.

                                                                                             /Б.Борисов/