Определение по дело №15455/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2539
Дата: 30 януари 2019 г. (в сила от 31 януари 2019 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20181100515455
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. София, 30.01.2019 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „Е” състав в закрито заседание на тридесети януари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАНКА ИВАНОВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:  ПЕТЪР САНТИРОВ

                                                                   мл. съдия  РАДМИЛА МИРАЗЧИЙСКА

 

като разгледа докладваното от съдия Сантиров ч. гр. д. № 15455/2018 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 577, ал. 1 ГПК, във вр. с чл. 274 и сл. ГПК.

Образувано е по подадена частна жалба от молителя „С.” ООД,  против Определение № 1080 от 18.10.2018 г. на съдия по вписванията при Софийски районен съд, с което е постановил отказ да бъде отбелязано в книгите по вписванията представения му с молба вх. № 68907/18.10.2018 г. от „С.” ООД Договор за цесия от 21.12.2017 г., с нотариално удостоверяване на подписите на представляващите на „Ю.Б.” АД и „С.Г, Г.,” ООД с peг. № 4603/21.12.2017 на нотариус с peг. № 444 на НК, с район на действие района на СРС.

В жалбата са изложени оплаквания за неправилност на обжалваното определение поради допуснати нарушения на материалния закон. Жалбоподателят поддържа, че молбата по чл. 17, ал. 2 от Правилник за вписванията (ПВп) отговаря на всички изисквания, визирани в тази разпоредба и към него са приложени два екземпляра от документа, чието вписване се иска. Оспорва извода на съдията по вписванията, че от съдържанието на договора за цесия и приложенията към него не можело да се установи дали спрямо това лице е прехвърлено обезпечено с ипотека вземане, тъй като това обстоятелство се установявало от представените към заявлението договор за цесия, анекс № 3 към договора както и приложение № 1 и приложение № 5 към договора за цесия. Моли обжалваното определение да бъде отменено и разпоредено вписването на  представения договор за цесия.

Постъпили са и мотиви от съдията по вписвания, в които са изложени съображение за неоснователност на жалбата.

Частната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, за което съществува правен интерес от вписването на представения акт и същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

Със заявление вх. № 68907/18.10.2018 г. от „С.” ООД е заявен за вписване на основание чл. 171 ЗЗД и чл. 17, ал. 1, б. „а“ ПВп прехвърляне на вземане на „Ю.Б.” АД спрямо Х.Я.Д.К-.и С.Й.К.по силата на Договор за цесия от 21.12.2017 г. с нотариално удостоверяване на подписите на представляващите на „Ю.Б.” АД и „С.” ООД с peг. № 4603/21.12.2017 на нотариус с peг. № 444 на НК с район на действие района на СРС. Освен договора за цесия, към молбата са представени анекс № 3 към договора за цесия, приложение №1 към договора за цесия, съдържащо индивидуализация на прехвърленото вземане и приложение №5 към договор за цесия; копие от пълномощно и квитанция за платена по сметка на Агенция по вписванията държавна такса.

За да постанови отказ съдията по вписвания е приел, че представеният договор за цесия от 21.12.2017г. с нотариално удостоверяване на подписите на представляващите на „Ю.Б.” АД и „С.” ООД няма необходимото за исканото вписване съдържание, предвидено в чл.17, ал.2 от ПВ, вр. с чл. 171 от ЗЗД, тъй като не е посочено прехвърленото вземане от общо 30 214 842.15 евро спрямо кои длъжници се прехвърля, данни на лицата ипотекарни длъжници, тома и страницата на ипотечната книга, в която е вписан договорът за ипотека, или молбата за учредяване на законна ипотека, върху които ще се прави вписването. Изложил е съображения, че представеното приложение №1 и №5 в табличен вид и трудно четлив размер на шрифта към бланкетния договор за цесия, подписани от страните, е без нотариално удостоверяване на подписите и не могат да бъдат възприети като неразделна част от съдържанието на договора, тъй като не е спазена предвидената от закона форма за вписване на акта по чл. 171 от ЗЗД.

Предвид оплакванията в жалбата настоящият състав на съда намира, че представеният за вписване акт по своя характер е договор за прехвърляне на вземания (цесия), като съгласно чл. 171 от ЗЗД, когато цедираните вземания са обезпечени с ипотека, за да имат действие трябва да бъдат извършени в писмена форма с нотариална заверка на подписите и вписани в имотния регистър. Видно от приложените към делото доказателства, в нотариално заверен препис за вписване е било представено Приложение № 1 и №5 към Договор за прехвърляне на вземания от 21.12.2017 г., в които в табличен вид са посочени суми, имена на физически и юридически лица и описание на имоти. Съдът намира, че така представеният документ не представлява подлежащ за вписване акт, както обосновано е приел съдията по вписванията.

В тази връзка следва да се отбележи, че принципно не съществува правна пречка самият договор за цесия да е обективиран в документ, отделен от този, в който са посочени  обезпечените вземания, особено като се има предвид, че в случая се цедират множество на брой кредити с един договор. В този случай обаче трябва да е недвусмислено ясно от представените документи, че договора и отделните негови приложения (или извлечения от тези приложения) са взаимно свързани. Съгласно чл. 17, ал. 1 ПВп, вписването на актовете по чл. 171 ЗЗД става въз основа на молба от всеки заинтересован, в два екземпляра, придружена от два екземпляра на документа, на основание на който се иска вписване.

Предвид нормата на чл. 17, ал. 1 от ПВп, вр. с чл. 171 от ЗЗД, необходимо условие за вписването в имотния регистър е с нотариална заверка на подписа да бъдат както договорът за цесия, така и всяко едно приложение към него, включително и това, в което са описани цедираните вземания и техните обезпечения. В конкретният случай представеният от „С.” ООД документ за вписване е с нотариално заверен подпис на договора за цесия, в който липсва обаче описанието на прехвърленото вземане и обезпечението, като тези данни се съдържат в отделни документи – Приложение №1 и №5. Противно на твърденията в жалбата, представените приложения, макар и подписани, не носят нотариална заверка на подписите (а единствено печат на нотариуса, че представляват препис от оригинал), каквато форма изисква законът, доколкото самото приложение е част от договора за цесия и следва да отговаря на същите изисквания за форма -  писмена, с нотариална заверка на подписите. Нотариалното удостоверяване подписите на самите приложения изразява волята (договорка) на страните, че именно описаните в него вземания са предмет на цедиране, предвид че самите те не са инкорпорирани в договора за цесия. При неспазване на това условие за форма не може еднозначно да се приеме, че представените приложения №1 и №5 се отнасят именно към договора за цесия от 21.12.2017 г.

С оглед на изложеното, съдът намира, че представеният за вписване акт не е в изискуемата от закона форма, което е достатъчно основание, за да бъде отказано неговото вписване в имотния регистър, както правилно е постановил и съдията по вписванията.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №1080 от 18.10.2018 г. на съдия по вписванията при Софийски районен съд, с което е отказано да бъде вписано представеният с молба вх. № 68907/18.10.2018 г. от „С.” ООД Договор за цесия от 21.12.2017 г. с нотариално удостоверяване на подписите на представляващите на „Ю.Б.” АД и „С.Г, Груп” ООД с peг. № 4603/21.12.2017 на нотариус с peг. № 444 на НК с район на действие района на СРС.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване. 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ:     1.

           

 2.