Решение по дело №4049/2009 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 453
Дата: 18 август 2010 г.
Съдия: Зара Ехия Иванова
Дело: 20093630104049
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 ноември 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р      Е      Ш      Е      Н      И      Е

 

№.............

 

гр. Шумен, 18.08.2010г.

 

Шуменският районен съд, в публичното заседание на петнадесети юли   , през две хиляди и десета   година , в състав :

                                                                                            СЪДИЯ:   Зара Иванова

 

при секретаря  А. П. , като разгледа докладваното  от  районният  съдия  бр.д. №4049 по описа за 2010  г., за да се произнесе взе предвид:

 

Производство по  чл.50  от СК

Делото е образувано въз основа на искова молба депозирана от Х.А.Х. , ЕГН:********** *** , съдебен адрес : гр.*** срещу И.Г.Х. , ЕГН:********** *** , съдебен адрес : гр.*** , с която моли бракът им да бъде прекратен  по вина на ответницата . Последната депозира насрещна искова молба , с която заявява , че бракът е дълбоко и непоправимо разстроен по вина на мъжа . Преди първото съдебно заседание  съпрузите в писмен вид заявяват , че са постигнали сериозно и непоколебимо съгласие за прекратяване на брака им по взаимно съгласие . Представят изготвеното споразумение по чл.51 от СК и молят да бъде одобрено от съда . Във връзка с горното молят съда , по реда на чл.214 ал.1 от ГПК  да допусне промяна в правното основание на иска, като същият се счита заведен по реда на чл.50 СК.

С оглед  становището на страните, съдът с определение от 15.07.2010г.  , на основание чл.214 от ГПК е допуснал изменение на основанието на първоначално предявения иск от чл.49 от СК на чл.50 от СК .

След като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът възприе следното: от Удостоверение за сключен граждански брак от 26.10.2009г. , издадено въз основа на Акт за граждански брак №0020/01.02.2001г. , издаден от Община Шумен е видно , че страните са съпрузи от 01.02.2001г.  От брака имат родени две малолетни деца – А –А Х.Х. , ЕГН:********** и АХ.Х. , ЕГН:**********  , което се установява от Удостоверение за раждане от ***г. , издадено въз основа на Акт за раждане №1237/18.10.2006г. и Удостоверение за раждане , издадено въз основа на Акт за раждане №971/15.08.2001г. на Община Шумен  .

Съдът констатира  , че молбата за допускане на развод по взаимно съгласие е процесуално допустима , от друга страна споразумението по чл.51 от СК е пълно ,  уредени всички въпроси касаещи , личните отношения между съпрузите  , упражняването на родителските , режима на лични контакти , издръжката на малолетните деца   . Постигнатото между съпрузите съгласие  отговаря на  изискванията на закона и морала , същото е в интерес на децата родени от брака  ,  поради което няма пречки за одобряването му.

С оглед доходите на страните следва да бъде определена окончателна държавна такса в размер на 40  лева , от които следва да се приспаднат внесените от мъжа   25 лева , остатъка  от 15 лева , съгласно споразумението по чл.51 от СК , според което разноските по делото се поемат изцяло от съпруга , също следва да се заплати от него .

Според т.7 от Споразумението по чл.51 от СК  молителят следва да бъде осъден да заплати на жената сумата от 500 лева , представляваща извършените от нея деловодни разноски за адвокатско възнаграждение , като същото е платимо на пет равни вноски , считано от 01.10.2010г. до 01.02.2011г.

На основание чл.78 ал.6 от ГПК молителят дължи по сметка на ШРС сумата от 216 лева , представляваща държавна такса върху  определения размер на издръжките за малолетните деца .

Водим от горното, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

           ПРЕКРАТЯВА сключения на 01.02.2001г.    с Акт  №0020/01.02.2001г. , издаден от Община Шумен  , ГРАЖДАНСКИ  БРАК между Х.А.Х. , ЕГН:********** *** , съдебен адрес : гр.*** и И.Г.Х. , ЕГН:********** *** , съдебен адрес : гр.***    , ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ .

            УТВЪРЖДАВА  постигнатото между Х.А.Х. и И.Г.Х. , споразумение по чл.51  от СК  както следва:

1.РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА  върху родените от брака деца А –А Х.Х. , ЕГН:**********  и А Х.Х. , ЕГН:**********   се предоставят за упражняване на майката И.Г.Х.

2.ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти  между бащата Х.А.Х. и децата А –А Х.Х.  и А Х.Х. , както следва : веднъж в годината за 70 дни през летните ученически ваканции в периода мес. юни- мес. август. Страните се уговарят, че пътуванията на децата ще бъдат организирани по взаимно съгласие на страните.

            3.ОСЪЖДА бащата Х.А.Х. , ЕГН:********** да заплаща на всяко от малолетните си деца А –А Х.Х. и А Х.Х. , чрез тяхната майка и законен представител И.Г.Х. , месечна издръжка по 150 (сто и петдесет лева ) , считано от  12.07.2010г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска , с падеж десето  число на месеца , за който се дължи  , до настъпването на  обстоятелства по смисъла на закона водещи до нейното прекратяване или изменяване .

Майката И. Г Х. ще участва в издръжката на децата си с месечната сума от по 150,00  лева, като също така ще получава семейни добавки и ще се грижи за ежедневното отглеждане и възпитание на децата си.

4.ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ , находящо се в гр. *** жилище , собственост на съпруга, със запазено вещно право на ползване и обитаване на бащата на съпруга,  считано от датата на развода , за срок от една година  , се предоставя  на двамата съпрузи , като разходите за обичайното му ползване се поделят по равно между страните, след което се освобождава от съпругата и децата. Съпругата има право и по – рано от уговорения срок да напусне семейното жилище с децата.

5. СЪПРУЗИТЕ не притежават придобито по време на брака движимо или недвижимо имущество и парични влогове – съпружеска имуществена собственост. Страните нямат претенции да получат в дял личното имущество на другия, съобразно разпоредбата на чл. 29 от СК. По време на брака и /или/ във връзка с него, между страните или на техните близки не са правени дарения на значителна стойност. Вещите, придобити по време на брака , ще бъдат поделени – извънсъдебно. С настоящото споразумение се уреждат всички имуществени отношения между страните и те нямат взаимни имуществени претенции една към друга.

6.След прекратяване на брака съпрузите не си дължат ИЗДРЪЖКА .

7.След прекратяване на брака жената И.Г.Х. ЗАПАЗВА брачното си фамилно име – Х.  .

 

ОСЪЖДА Х.А.Х. , ЕГН:********** ,  да заплати на И.Г.Х. , ЕГН:**********  ,  сумата от 500 ( петстотин ) лева – деловодни разноски , както следва : на пет равни вноски , за периода от 01.10.2010 г. до 01.02.2011 г. вкл.

 

ОСЪЖДА Х.А.Х. , ЕГН:********** да заплати по сметка на ШРС , сумата 231 (двеста тридесет и един лева  ) лева  , от която 15 лева – остатъка от дължимата държавна такса за водене на делото и 216 лева – държавна такса върху размера на присъдените издръжки за децата А –А Х.Х. и АХ.Х. .

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                                          СЪДИЯ: