Решение по дело №7565/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260094
Дата: 15 януари 2021 г. (в сила от 31 август 2021 г.)
Съдия: Виолета Тодорова Кожухарова
Дело: 20203110107565
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№260094/15.1.2021г.

 гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, тридесет и пети състав, в открито съдебно заседание, проведено на петнадесети декември, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВИОЛЕТА КОЖУХАРОВА

 

         при участието на секретаря Олга Желязкова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело 7565 по описа на Варненски районен съд за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба вх. 44483 от 8.7.2020 год. от М.М.А., ЕГН **********, действаща в кчеството на майка и законен представител на детето М. М. М., ЕГН **********, срещу Е.П.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, с искане до съда да постанови решение, с което да измени режима на лични отношения между ответницата детето М. М. М., ЕГН **********, определен съгласно определен съгласно Решение № 4405/ 18.10.2019 г. по гр. дело № 5258 на Районен съд – Варна за 2019 год., изменено с Решение № 267/ 29.01.2020 год. по гр. д. № 2360 по описа на Варненски окръжен съд за 2019 г., чрез ограничаването му до минимум.

 

В исковата молба се излага, че с решение № 4719/ 25.11.2015 г. по гр. дело № 10954/2015 г. по описа на Районен съдВарна, е прекратен по взаимно съгласие бракът между ищцата и сина на ответницата; родителските права върху общото им дете М. М. М. са предоставени на майката, а на бащата е определен режим на лични отношения. Твърди се, че независимо, че е определено местоживеенето на детето при неговата майка, ответницата Н., баба на детето, тормози ищцата и се опитва да вземе внучето си при себе си в гр. Карлово, където живее. С Решение № 2360/29.01.2020 г. по гр. д. № 5258/2019 г. на Районен съдВарна за 2019 год. е определен разширен режим на лични отношения между ответницата  и нейната внучка. Независимо от определянето на широк режим, считано от м. март 2019 г. до настоящия момент лични отношения между детето и неговата баба не са осъществявани, детето не желае да ходи при нея, като плаче само когато се започне разговор на тази тема. Преди март 2019 г. двата пъти, в които майката е позволила детето да отиде при баба си, в Карлово, то не е връщано в определето време, като си измисляла оправдания да забави връщането на М. Дори се е налагало детето да отсъства от училище, защото Е.Н. решила да го задържи при себе си за по-дълго. При връщането на детето на 08.03.2019 г., същото е разстроено, настроено от ответницата срещу ищцата. Последното обусловило нужда от посещения при психолог. Към настоящия момент детето не желае да я баба си, както и да посещава дома и. Твърди се още, че ответницата проявява агресивно поведение спрямо родителите на М., отправя обиди заплахи по телефона към ищцата, нейни роднини и работодателя й, включително и че няма да върне детето. Сочи се, че ответницата няма нужните условия за отглеждане на детето; липсва изградено доверие между бабата и детето, налице е отчужденост и незаинтересованост от страна на ответницата. Последната не познава навиците на детето, неговите предпочитания и желания.

 

Ответникът – Е.П.Н., депозира писмен отговор в срока по чл. 131 ГПК, с който излага доводи за неоснователност на предявения иск и оспорва наведените с исковата молба твърдения. След влизане в сила на решението по в. гр. дело № 2360 по описа на ВОС за 2019 г., е предприела опити за връзка с ищцата, за да уговорят начин, по който да бъде осъществен режима на лични отношения, които са останали безрезултатни. Режим на лични контакти с детето не е осъществяван, считано от м. март 2019 г., поради съпротивата и нежеланието на ищцата. Отправя искане за отхвърляне на предявения иск.

 

         Контролиращата странаДирекцияСоциално подпомаганегр. Варна, депозира писмено становище за основателност на молбата. Поддържа, че режимът на лични отношения между детето и неговата баба, следва да е съобразен със заключението на експерта – психолог.

В съдебно заседание не изпраща представител.

 

         Съдът, след преценка на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

 

         В случая, липсва спор, а и е видно от събраните в хода на процеса писмени доказателства, че М. М. М., род. на *** г., е дъщеря на М.М.А..

         Безспроно е също така, че Е.П.Н. е баба по бащина линия на М. М. М.

Не се спори, а и се установяват от ангажираните в хода на процеса писмени и гласни доказателства, данните от приобщения социален доклад, следните обстоятелства: към настоящия момент детето се отглежда от ищцата, в гр. Варна; посещава училище.

         Към настоящия момент ответницата живее в гр. Карлово.

            С Решение по в. гр. д. № 2360 по описа на Варненски окръжен съд за 2019 г. е определен режим на лични отношения между Е.П.Н., ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, и детето М. М. М.,  род. на ***год., по предявения от Е.Н. срещу М.М.А., ЕГН **********, с адрес: *** и М. Н. М., ЕГН **********, с адрес: ***, иск с правно основание чл.128 ал.1 СК, както следва: всяка втора събота и неделя от месеца от 10,00ч. в събота до 16,00ч. в неделя, с преспиване, бабата Е.Н. може да взема детето М. М. М., като режимът следва да се осъществява на територията на гр. Варна; всяка година през първата половина на пролетната ваканция и от 12,00ч. на 26.12. до 15,00ч. на 30.12., бабата Е.Н. може да взема детето М. М. М. с преспиване и извън гр. Варна, като го взема и връща в дома на майката; всяка година по две седмици през лятната ваканция на детето М., когато майката М.А. не ползва платения си годишен отпуск и бащата М. М. не осъществява режима на лични отношения с детето М.

         Решението е влязло в законна сила на 16.06.2020 год.

От заключението на вещото лице Ц.С. по изготвената в хода на процеса съдебно – психологична експертиза, за установява следното: детето Д. е с нормално за възрастта си физическо, психическо, интелектуално и социално развитие; М. изпитва противоречиви чувства към баба си (потисната обич, чувство за вина, недоволство, недоверие, тревога), в резултат на което формира реакция на негативизъм, дистанциране и отхвърляне; нагласата на детето спрямо баба му е повлияна от личните преживявания на детето при общуване с прародителя, касаещи опити на последната да дискредитира значим за нея родител; продължителната раздяла на детето с неговата баба би могла да доведе до крайна форма на емоционално отчуждение; към момента на изследването детето категорично изразява нежеланието си да общува с баба си.

 

         За изясняване на спора от фактическа страна, в хода на процеса са ангажирани гласни доказателства, чрез разпита на свидетелите Ж. Д. И. и Р. И. Ж.

 

         В показанията на свид. И. излага, че познава ищцата, бивша съпруга на неин братовчед е. Твърди че лично се среща с детето два, три, четири пъти в месеца. Не е виждала ответницата повече от година и половина, последно през месец март от отминалата година. Контактите между детето и баба му са преустановени, поради негативното настройване на детето от ответницата спрямо ищцата. Известно и е от М., че ответницата не я е търсила от м. март 2019 г., детето не желе контакт с баба си.

 

         В показанията си свид. Ж. излага, че познава страните и детето. Известно и е, че детето не желае да общува с баба си, не желае и да обсъжда въпроса. Ответницата не е търсила, не виждала детето от м. март 2019 г., когато при предаване на детето на майката, е проведен неприятен разговор.

 

         В хода на процеса, изслушани, по реда на чл. 59, ал. 6 СК, е изслушана ищцата – М.М.А..

         Ищцата излага, че след прекратяване на брака и с бащата на М., между родителите е постигнато съгласие за отглеждане на детето от баба му по бащина линия, в гр. Карлово. Към този момент това е бил най- разумния вариант. Разривът в отношенията с ответницата настъпва, кагато ищцата взима детето при себе си, в гр. Варна, където е записано в първи клас. От този момент, ответницата започва да настройва детето срещу г- жа А.. През м. март 2019 г. изпраща М. при баба си, в гр. Карлово, за период на училищна ваканция. Върнато е със седмица закъснение. Последва конфликт, съпроводен със заплахи от г- жа Н., а след това – образувано е и предходното дело. Детето не желае да се вижда с баба си.

        

         Така установената фактическа обстановка, налага следните правни изводи:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 59, ал. 9 СК, вр. с чл. 128, ал. 2 СК.

Съгласно разпоредбата на чл. 128, ал. 1 от СК, дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето.

Институтът цели утвърдените родови отношения да не бъдат прекъсвани при развод между родителите на детето, т. е., да не бъдат прекъсвани в случаите, в които родителските права се упражняват само от единия родител.

В интерес на детето е да бъде отглеждано в спокойна среда, да общува както с родителите си, така и с близки родственици по майчина или бащина линия. Отчуждението от прародителите по майчина и/ или бащина страна не е в интерес на детето, освен когато те вредят на развитието и възпитанието му. Последното го лишава от обич, грижи и допълнителна подкрепа.

Съгласно чл. 128, ал. 2 от СК във вр. с чл. 59, ал. 9 от СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.

За успешното уважаване на молбата следва да бъде установено наличие на трайно изменение в обстоятелствата, при които са определени мерките за лични отношения. Изменението на обстоятелството трябва да е трайно, като следва да е в резултат на изменение на нуждите на самото дете.

Основателността на молбата по чл. 59, ал. 9 от СК се предпоставя от изменили се обстоятелства, настъпили след влизане в сила на решението относно мерките, които съществено да се отразяват на детето и на ефикасността на взетите по-рано мерки. Съгласно дадените в т. II от ППВС 1/ 12.11.21974 г. задължилтени указания по тълкуването и прилагането на закона, под "изменение на обстоятелствата" се разбират както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение. Във всички случаи съдът е длъжен да обсъжда дали обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефикасността на по-рано взетите мерки.

Предмета на спора между страните касае въпросите, свързани режимът на лични отношения между детето М. М. и неговата баба по бащина линия – Е.П.Н..

В настоящия случай, фактите и обстоятелствата, на които ищцата основава искането си за изменение на режима на лични отношения между детето Мая и неговата баба (събития от 2018 г. и 2019 г.) са се осъществили към момента на протичане и приключване на производството по гр. д. № 5258/ 2019 г. на ВРС, респ. в. гр. д. № 2360/ 2019 год. на ВОС. Нещо повече, именно тези събития, и по конкретно конликтът между страните по повод отглеждане на детето, през м. март 2019 г., е поводът за образуване на гр. д. № 5258/ 2019 г. В този смисъл са и изявленията на ищцата, депозирани пред настоящия състав по реда на чл. 59, ал. 6 СК. Поведението на страните, изострените им отношения, капацитетът и възможностите им да отглеждат детето, отношението на самото дете към баба му, са обсъдени и съобразени от решаващия състав, определил режимът на лични отношения в предходното производство. По настоящото дело, ищцата обосновава искането си за изменение на режима на фактите и обстоятелствата, на които е основавала възраженията си по гр. д. № 5258/ 2019 г. Само по себе си, продължаващото нежалание на детето на общува с баба си, както и неодобрението на ищцата по повод негативното отношение на ответницата относно родителските и качества и възможности, не съставляват "изменение на обстоятелствата", по смисъла на чл. 59, ал. 9 СК.

В случая, нарушаването на връзката между г- жа Н. и детето, е настъпила в резултат от конфликт между ищцата и ответницата. До колкото не са налице данни за поведение на ответницата, застрашаващо детето, то последното не е основание да се отрече правото и да общува със своята внучка. Двете страни, но преди всичко ответницата, следва да направят отстъпки и положат усилия за изглаждане на различията, за подобряване на отношенията си, с цел осигуряване на спокойствие и сигурност за детето. По този начин и с подходящ подход, връзката между Мая и нейната баба би могла да се възстанови и развие, а с това – и се гарантира най – добрия интерес за детето.

По изложените съображения, се налага извод за неоснователност на иска, поради което същия следва да бъде отхвърлен, на основание чл. 59, ал. 9 СК, вр. с чл. 128, ал. 2 СК.

Разноски не следва да се присъждат.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от М.М.А., ЕГН **********, действаща в кчеството на майка и законен представител на детето М. М. М., ЕГН **********, срещу Е.П.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, с искане до съда да постанови решение, с което да измени режима на лични отношения между ответницата детето М. М. М., ЕГН **********, определен съгласно Решение № 4405/ 18.10.2019 г. по гр. дело № 5258 на Районен съд – Варна за 2019 год., изменено с Решение № 267/ 29.01.2020 год. по гр. д. № 2360 по описа на Варненски окръжен съд за 2019 г., чрез ограничаването му до минимум, на основание чл. 59, ал. 9 СК, вр. чл. 128, ал. 2 СК.

 

         Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: