Определение по дело №883/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 76
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Валентина Драгиева Иванова
Дело: 20195210100883
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

О п р е д е л е н и е 

гр.Велинград, 28.01.2020г.

 

ВЕЛИНГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, V-ти граждански състав, в закрито заседание на двадесет и осми януари през две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИНА ИВАНОВА  

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 883 по описа за 2019 година, намери следното:

Постъпила е искова молба с вх.№ 4174/26.08.2019г., по която е образувано гр.д.№ 883/2019 г. по описа на РС Велинград, V гр.с.

С искова молба ищеца И.А.  К., ЕГН: **********,***,  със съдебен адрес:*** ,офис 509,чрез  адв.Г.Ж.М., е предявил против М.Ю.К. /Marzena Yustyna Kavarmova/ родена на *** г., живуща в Полша, 41-705 ***49/7 – осъдителен иск с правно основание чл.45 ЗЗД за заплащане на сумата от 1121,71 лева, представляваща причинени имуществени вреди в резултат на неизпълнение на задължение на ответника за предоставяне възможност за упражняване на определения със съдебно решение режим на лични отношения  с детето Д.К., ведно със законната лихва от дата на подаване на исковата молба.

В предоставения му срок за отговор ответникът – М.Ю.К.,  родена на *** г., живуща в Полша, гр. Руда Шльонска, ул.“Шпакув“ 49/7  , е депозирал такъв. С отговора е направено и възражение за международна местна подсъдност на делото с искане за препращане на същото по постоянния адрес на ответника и тъй като той е в гр.Руда Шльонска –Полша, то и делото е подсъдност на РС в гр.Руда Шльонска, като и се иска изплащане на делото на този съд.

Съдът установява по делото, че ответникът М.Ю.К.,  родена на *** г., е живуща в Полша, и то в гр. Руда Шльонска, какъвто и негов адрес е посочен от ищеца в искова молба. Възражението за неподсъдност на иска пред ВлРС, произтича от чл. 108, ал.1 ГПК предл. първо, вр.КМЧП, по адрес на ответника.

Съгласно чл. 28 от Кодекса на международното частно право (КМЧП) сезираният съд следва служебно да се произнесе по международната си компетентност при дела с международен елемент. Съгласно чл. 18, ал.1 от КМЧП Българските съдилища са компетентни по искове за вреди от непозволено увреждане, освен в случаите по чл. 4, които са: 1. ответникът има обичайно местопребиваване, седалище според устройствения си акт или местонахождение на действителното си управление в Република България; 2. ищецът или молителят е български гражданин или е юридическо лице, регистрирано в Република България.

Съдът, като взе предвид че в случая, деликта е извършен в Полша, а отделно от това седалището на ответника е в Полша, намира че не са налице предпоставките, предвидени в КМЧП, определящи компетентността на българския съд. Съгласно чл. 105, ал. 1 КМЧП, задълженията, произтичащи от непозволено увреждане, се уреждат от правото на държавата, на чиято територия са настъпили или има опасност да настъпят непосредствените вреди. Тълкувайки посочената разпоредба, във връзка с нормата на  чл. 18, ал. 1 КМЧП, съгласно която българските съдилища са компетентни по искове за вреди от непозволено увреждане когато вредоносното деяние е извършено в Република България или вредите или част от тях са настъпили в Република България, настоящият състав намира, че е изключена общата компетентност на българския съд, предвидена в чл. 4, ал. 1, т. 2.

На следващо място съгласно РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1215/2012 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 12 декември 2012 година, и Член 4, т.1 и 2 от него „искове срещу лица, които имат местоживеене в държава членка, независимо от тяхното гражданство, се предявяват пред съдилищата на тази държава членка.  Лица, които не са граждани на държавата членка, в която имат местоживеене, се подчиняват на правилата за компетентност, които са приложими по отношение на гражданите на тази държава членка. А според член 5, т.1 и 2 „Срещу лица, които имат местоживеене в държава членка, могат да бъдат предявявани искове в съдилищата на друга държава членка само при съблюдаване на правилата, установени в раздели 2—7 от настоящата глава. В частност срещу лицата, посочени в параграф 1, не се прилагат правилата за национална компетентност, за които държавите членки трябва да нотифицират Комисията съгласно член 76, параграф 1, буква а).

В случая не са налице специалните условия за разглеждане на делото от настоящия съд предвидени в раздел 2, § 7 и 8 от този Регламент.

Освен това съгласно  чл. 105, ал. 1 КМЧП задълженията, произтичащи от непозволено увреждане, се уреждат от правото на държавата, на чиято територия са настъпили или има опасност да настъпят непосредствените вреди. Тази разпоредба съответства и на съдържанието на чл.4, ал.1 от Регламент № 864/2007г. относно приложимото право към извъндоговорните задължения. Следва да се вземе предвид и § 17 от преамбюла на Регламент № 864/2007 г., според който: "Приложимото право следва да бъде определено въз основа на мястото, където е настъпила вредата, независимо от държавата или държавите, в които биха могли да настъпят непреките последици". Следователно и въз основа на тези правила приложимото в конкретния случай право е правото на държавата, в която е настъпило събитието –Полша.

И тъй като предявения иск е за заплащане на имуществени вреди настъпили в резултата на непозволено увреждане, изразяващо се в неизпълнение на задължение за предоставяне упражняване на лични отношения на ищеца с детето му Даниел, които следва да се упражняват по местоживеене на детето, т.е. на адреса на майката в  Полша, гр. Руда Шльонска, а и според обстоятелствата изложени в искова молба вредите са настъпили именно там, то водещ за определяне на международната компетентност ще е критерият местоживеене на ответника в държава-членка на ЕС, което в случая е в Полша. 

Следователно, съобразявайки горепосочените правни норми, съдът приема че не е компетентен по предявената искова претенция, предмет на настоящето дело, поради което производството, като недопустимо, следва да бъде прекратено.

Предвид на изложеното съдът:

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 883/2019 г. по описа на РС Велинград,  V-ти граждански състав, поради неподведомственост на предявените искове пред български съд.

Определението подлежи на обжалване пред ОС Пазарджик в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

                                              

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ………………….

                                                                                                                 /Валентина Иванова/